1

Temat: XF551 - kaputt?

Wychodzi na to, że przestała się mnie słuchać moja ulubiona wszystkoczytająca i wszystkonagrywająca do tej pory stacja, a konkretnie XF551.

Wyczytałem, że 90% uszkodzeń tejże pochodzi od kiepsko przylutowanych gniazd SIO - rozebrałem więc ją i niestety nie stwierdziłem żadnych przerwań, ni ułamań.

Objawy są następujące: stacja normalnie się włącza, zapala się na chwilkę dioda od aktywności, ale stacja nie reaguje na żadne komendy. Na tym samym kablu SIO działa i CA2001, 1050 i LDW, nie mówiąc o kombajnie zbożowym (mylnie zwanym drukarką) typu 1029 więc usterkę kabla, jak i Atarki można raczej wykluczyć.

Czy któryś ze specjalistów od ratowania sprzętu mógłby się wypowiedzieć o co jej się rozchodzi, że nie zamierza już ze mną współpracować?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: XF551 - kaputt?

przypadkiem nie przełączyłeś numeru napędu?? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: XF551 - kaputt?

Dely jak będzie zimny lut to możesz tego nie dostrzec - najlepiej lutownicą przejechać po lutach z gniazd - samo przetopienie lutu dobrze robi. Oczywiście, o ile to to.

___
Press play on tape...

4

Odp: XF551 - kaputt?

pin napisał/a:

przypadkiem nie przełączyłeś numeru napędu??

To chyba musiałbym przełączyć na D98: ponieważ stacja nie zgłasza się na żadnym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: XF551 - kaputt?

Jeżeli jakieś scalaki są w podstawkach to je wyjmij i włóż. Jeszcze raz sprawdź lutowania gniazd SIO, na oko nie widać uszkodzeń, ale jak przyciśniesz wtyczkę włożoną w gniazdo, to jakaś nóżka może odchodzić od płytki razem z lutowaniem. Gdy będzie OK, to włącz samą stację i zmierz napięcie na pinie 3 SIO - powino być 5V, a na pinach 2 i 7   0V-0,5V. Zmierz także napięcia zasilania: 5V i 12V. Dalej to już dłubanie, podstawianie scalaków itp.

6

Odp: XF551 - kaputt?

Akurat miałem ten sam problem przy swojej xf551, przerwało mi ścieżkę przy gnieździe SIO i na oko było to niewidoczne. Jak docisnąłem gniazdo z podłączoną wtyczką delikatnie w dół to wszystko było OK. Ponieważ elektronik ze mnie żaden i bałem się zniszczyć pozostałe ścieżki w końcu przylutowałem jakiś kabelek przed miejscem uszkodzenia i poprowadziłem obwód do drugiego gniazda.
Prowizorka laika ale działa ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!

7

Odp: XF551 - kaputt?

Potwierdzam problem z tym gniazdem - też tak miałem, aż kupiłem po pieniądzach jakąś inną stację, a tę... naprawił mój tatuś, gdy któregoś dnia z nudów przelutował to gniazdo na nowo.

--
Dhor/M.E.C.

8

Odp: XF551 - kaputt?

O! A ja mam na jednej XF-ce takie same objawy jak Dely i nie moglem zdiagnozowac. To moze mi tez sie uda naprawic skoro to takie typowe :) Thx.

9

Odp: XF551 - kaputt?

jak słabe luty to na pewno lutował je Psychol w fabryce na Tajwanie ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

10

Odp: XF551 - kaputt?

Eeee, khm. W moich rękach lutownica to narzędzie masowej zagłady, może ktoś chce się piwa napić w zamian? :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: XF551 - kaputt?

Gdyby Radom nie był tak daleko, to nie ma sprawy...

Dely, ale dociskać (delikatnie, przy wyłączonej stacji :D) układy na podstawkach już próbowałeś ?czasami nawet głupie odkręcenie płytki i przykręcenie jej z powrotem (zmiana naprężeń) działa cuda.

___
Press play on tape...

12

Odp: XF551 - kaputt?

A to już zrobiłem :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: XF551 - kaputt?

Mam wolne moce przerobowei mogę naprawić. Nie obiecuję w ciągu jednego dnia...

14

Odp: XF551 - kaputt?

O świetnie! To od razu odeślę Ci dyskietki do GS :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.