1

Temat: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Witajcie, wiem jestem tu nowy i od razu z grubej rury ;) ale mam nadzieje, że poratujecie radą.

Kupiłem 130XE z ECI w stanie "nietestowane/nie mam jak sprawdzić" no i okazało się być martwe (nie dałem za nie dużo wiec w sumie trochę się tego spodziewałem), kompletny brak reakcji, brak sygnału video/audio. Pod całym tym brudem okazało się być w naprawdę niezłym stanie, płyta kompletnie nie grzebana, obudowa nie połamana itd., więc bardzo chciałbym je odratować.

Ale do rzeczy.

Po wyczyszczeniu płyty IPA i ogólnych oględzinach nie stwierdziłem, żadnych widocznych uszkodzeń/przepaleń. Podłączyłem do zasilacza laboratoryjnego, ustawiłem 5V i limit prądu na 1A. Sprawdziłem w kamerką termowizyjną i okazało się, że jedna z 4 kości pamięci RAM dość mocno się grzeje (ok 65st.C). Więc stwierdziłem, eh łatwizna, nowy RAM załatwi sprawę. Zamówiłem i wymieniłem wszystkie 4 kości LH2464-10. Po wymianie pamięci przestały się grzać ale nic poza tym się nie zmieniło.

Sprawdziłem zasilanie układów po czym przeszedłem do sprawdzania linii zegarowych.

Kwarc działa i generuje ładną sinusoidę 14.8MHz którą widzę na pinie 2 Freddiego. Na wyjściu OSC Freddiego (pin 37) mam sygnał zegara 3.54Mhz który dociera do pinu OSC (pin 28) GTIA no i tu zaczynają się schody...

GTIA nie generuje mi sygnału FO0 na pinie 29, mam tam tylko stałe +4.9V. W pierwszej kolejności pomyślałem, że GTIA jest walnięte wiec kupiłem (sprawne, przetestowane GTIA) i podmieniłem. Rezultat ten sam. Wylutowałem jeszcze Sally i Antica (zamontowałem podkładki) i sprawdziłem bez nich, to samo. Jak wymontuje GTIA i sprawdzam pin 29 nie ma tam nic.

Co może powodować, że GTIA nie generuje mi poprawnego zegara na pinie 29?

Post's attachments

3.54MHz.jpg 248.71 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

GTIA Pin 29.jpg 231.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

GTIA pin 30.jpg 227.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

OSC.jpg 248.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Płyta główna 130xe.jpg 664.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

thermo.jpg 146.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Obok głowicy TV jest gniazdko DIN. Jeden pin daje sygnał audio. Podłącz to do jakiegoś wzmacniacza i włącz komputer. Sprawdzisz  czy słychać przez kilkanaście sekund pyrczenie. Klawiatura nie musi być podłączona. Nie ma pyrczenia, komp martwy. Jest pyrczenie to jakiś plus.

3

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Czayen napisał/a:

Jak wymontuje GTIA i sprawdzam pin 29 nie ma tam nic.

No... jak wymontujesz to nie dziwne, że nic nie masz ;-)

A weź sprawdź, jak wygląda sprawa sygnału RESET. Bo może to ci trzyma wszystko za ryj na glebie?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

perinoid napisał/a:
Czayen napisał/a:

Jak wymontuje GTIA i sprawdzam pin 29 nie ma tam nic.

No... jak wymontujesz to nie dziwne, że nic nie masz ;-)

A weź sprawdź, jak wygląda sprawa sygnału RESET. Bo może to ci trzyma wszystko za ryj na glebie?

No wiadomo, bardziej mi chodziło o to, że nie ma tam gdzieś zwarcia do zasilania, tylko faktycznie dostaje 1 z GTIA.

Po włączeniu zasilania na pinie reset (pin 40) CPU mam od razu stan high, 4.38V nie jest troche za nisko? No i nie ma żadnego opóźnienia, włączam od razu jest high, to normalne?

Ostatnio edytowany przez Czayen (2024-07-01 09:12:04)

5

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Tak to normalne. 130XE generuje sygnał RESET, układem 555, w momencie włączenia powstaje krótki impuls, na oko nie do wychwycenia. To samo dzieje się gdy naciśniesz klawisz RESET, czas wciśnięcia klawisza nie ma znaczenia. Inaczej jest w 800XL, tu RESET generuje się tak długo jak długo wciśnięty jest klawisz RESET

6

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Sygnał OSC w stanie niskim ma 2.5V. FREDDIE do wymiany

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

7

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Simius napisał/a:

Sygnał OSC w stanie niskim ma 2.5V. FREDDIE do wymiany

Dzięki!

Czyli to dlatego GTIA nie generuje poprawnego zegara na pinie 29, prawda?

8

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

GTIA tylko buforuje sygnał, który dostaje z FREDDIEgo.

Kiedyś "popełniłem" taki temat: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19304

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Ale żeby buforowac, sygnał musi być poprawny. A ten od Fredka, chociaż ładna sinusoida, poprawny nie jest.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Reanimacja 130XE - dziwny problem z GTIA

Zamykam temat, Atarynka przywrócona do życia po wymianie Fredka (i pamięci).

Dzięki serdeczne @Simus!