Temat: Turbo Rom / Mapasoft (Janusz Żurek) - help! XC 11

Cześć,
Mam magnetofon i  kasetę Mapasoftu z grami zapisanymi w Turbo Rom firmy Pana Janusza Żurka z Krakowa.

Magnetofon (konkretnie XC11) jest jeszcze w wersji z tzw. przełącznikiem z tyłu magnetofonu (turbo / bez turbo)

Wczytywanie tych gier polegało na wczytaniu loadera przed każdą grą w normalu , przełączenie przełącznika z tyłu magnetofonu w pozycję Turbo , odczekania chwili ładowania w trybie turbo.

Mój magnetofon w dawnych (zamierzchłych) czasach sprzedałem z moim Atari 800 XL..
Parę lat temu udało się kupić magnetofon tak przerobiony (raczej nie spodziewałem się że po tylu latach trafię na taką wersję przeróbki, wiedząc że po ter wersji była wersja "PLUS", ale niestety nie działa w nim odczyt w Turbo. (Wczytywanie gier w trybie normal jest ok)

Czy ktoś z Was posiada to wg mnie unikalne (bo z przełącznikiem) Turbo Rom firmy Mapasoft z Krakowa (nie późniejszą wersję Turbo Rom Plus) do której już był kart z oprogramowaniem turbo i nie trzeba było wczytywać loadera z kasety przed każdą grą?


Jeśli tak to  czy mógłby zrobić zdjęcie płytki / turbo i podzielić się nim?

Zenon / Dial reanimuje mi mój magnetofon z tym Turbo Rom i jest szansa na przywrócenie magnetofonu do życia :-)

Ostatnio edytowany przez gizmomagic (2024-07-06 08:24:31)

2

Odp: Turbo Rom / Mapasoft (Janusz Żurek) - help! XC 11

Magnetofon odżył, działa. Elektronika turbo jest w nim zrobiona na pająka, schemat niepotrzebny bo mam.
Chodzi o opis jak to obsługiwać, konkretnie, jak przełącznikiem wachlować by uruchamiać turbo

3

Odp: Turbo Rom / Mapasoft (Janusz Żurek) - help! XC 11

Przełącznik można zlikwidować. Łącząc przełącznikiem linie Command i Data Out tak jak jest to zrobione w tej wersji turbo często mamy problemy z zapisem na kasetę.

Problem ten rozwiązałem montując we wtyczce układ CD4011.
Dlaczego Cmos ? - ano dlatego, że lepszy jest zapis na kasecie - wyższy poziom zapisu i bardziej strome impulsy.

----------------------------------------------

1. Rozcinamy kabelek idący od SIO pin 5 (Data Out) w stronę magnetofonu.

2. Łączymy:
US pin1 -> wtyczka SIO pin 5 (Data Out)
US pin2 -> wtyczka SIO pin 7 (Command)
US pin3 -> US pin13 i US pin12
US pin11 -> ucięty kabelek idący do magnetofonu
US pin7 -> wtyczka SIO pin 4 (masa)
US pin14 -> wtyczka SIO pin 10 (5V)

Mamy PEŁNY AUTOMAT AUTOTURBO nie kolidujący z zapisem i nie potrzeba też dodatkowego kabelka..
Efektem "ubocznym" jest wtedy również praca z innymi systemami turbo: Blizzard, AST, T2000F i innymi używającymi Command i Data OUT.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2024-06-26 18:37:33)

4

Odp: Turbo Rom / Mapasoft (Janusz Żurek) - help! XC 11

Ok, znajdę czas to wypróbuję wskazane rozwiązanie.
Póki co, Turbo ruszyło, uruchamiają się gry, obsługa to wachlowanie przełącznikiem.
Tym sposobem moje archiwum wzbogaciło się o kolejną dokumentację.

5

Odp: Turbo Rom / Mapasoft (Janusz Żurek) - help! XC 11

Dziękuję Zenonowi / Dial za pomoc w reanimacji magnetofonu