1

Temat: WiFi bridge

Temat taki. Miałem na starym mieszkaniu taki net, kontrabandę od sOMsiada:

funbox wlan u sąsiada, w budynku obok AP z wlanowym bridge i routerem z dhcp i stamtąd już po skrętce przewieszką nad ulicą do domu :)

W zeszłym roku to działało, w tym nie. Konfiguracja się nie zmieniła, dostęp do AP od strony kompa oczywiście mam. AP zlinkowany z odpowiednią siecią, poziom sygnału OK, wszystko wygląda że powinno działać. A nie działa.

Teraz pytanie - czy coś się zmieniło w sofcie do Funboxów i takie udostępnianie w dodatkowej podsieci jest jakoś wykrywane i banowane?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: WiFi bridge

Kiedyś udostępnianie sieci providerzy potrafili wykrywać sprawdzając MTU pakietów. Nie mówię, że ty tak masz, ot - skojarzyło mi się.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: WiFi bridge

To chyba już nie te czasy, że "tylko jedno urządzenie" w sieci może być.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: WiFi bridge

Może głupie pytanie .... a czy ktoś z Was ma w dyspozycji łącze od orangutana ze światłowodem i jakiegoś takiego AP i może sprawdzić, czy to działa?

czyli: funbox(wifi) -> AP(wifi) -> rj45 -> komp

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: WiFi bridge

Sprawdzałeś poszczególne kroki? Znaczy, czy Twój komp dostaje adres (jeśli dhcp), czy widzi ap i router (ping), czy dochodzi do pierwszego routera na zewnątrz itp.?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: WiFi bridge

Pin napisał/a:

czyli: funbox(wifi) -> AP(wifi) -> rj45 -> komp

U mnie działa taki układ:

TV -wifi-> AP -ethernet-> router -ethernet-> ONT -światłowód-> Orange

Funboxa odpiąłem po kilku dniach - jak doszedł docelowy router.

7

Odp: WiFi bridge

@perinoid - tak. Mam IP z dhcp z tego AP, mam też dostęp do tego AP poprzez www, a w ustawieniach tego AP wszystko wygląda że jest ok. Jest łączność z tym wifi, widzę mac tego funboxa, poziom sygnału (65db) itd.

@hrw - jeśli u Ciebie taki układ działa, to u mnie też musi. Ok - w takim razie szukam przyczyny dalej, bo to "musi" zadziałać.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: WiFi bridge

AP działa w trybie faktycznego AP? DHCP jest na Funboksie czy na AP?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: WiFi bridge

Pin napisał/a:

Może głupie pytanie .... a czy ktoś z Was ma w dyspozycji łącze od orangutana ze światłowodem i jakiegoś takiego AP i może sprawdzić, czy to działa?

czyli: funbox(wifi) -> AP(wifi) -> rj45 -> komp

Ja ćwiczyłem kiedyś taki setup i działało, ale teraz nie wiem bo zrezygnowałem z wifi w tym miejscu.
Spróbuj - jeżeli firmware tego drugiego AP na to pozwala łączyć się z tym wifi z funboxa jako klient, nie AP-AP bridge.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

10

Odp: WiFi bridge

@perinoid - AP dostaje IP z dhcp funboxa, no i następnie AP robi swoją podsieć też z włączonym dhcp

syscall napisał/a:

Spróbuj - jeżeli firmware tego drugiego AP na to pozwala łączyć się z tym wifi z funboxa jako klient, nie AP-AP bridge.

Zobaczę jak to wygląda jutro, jak tylko się dostanę do sprzętu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: WiFi bridge

Pin napisał/a:

@perinoid - AP dostaje IP z dhcp funboxa, no i następnie AP robi swoją podsieć też z włączonym dhcp

No to jest średnio bo AP powinien być AP czyli przezroczystym węzłem przekazującym DHCP z funboksa.

Alternatywnie, jeśli AP ma być de facto routerem to sprawdź, czy masz poprawnie ustawiony jego tryb pracy (router, ustawiony NAT itp.).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: WiFi bridge

jak mówiłem - sprawdzę to jutro, bo technicznie wygląda że sprzęt jest sprawny. Jeśli więc tak jest, to po drodze musiałem popełnić jakiś (zły) błąd ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: WiFi bridge

udało się... ;)- zrobiłem tego bridge'a w tej samej podsieci co funbox i ruszyło.

dzięki za dobre rady!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info