1

Temat: CF+Flash dla Atari PoFo

Witam,
Mam do zaoferowania płytki (i niezbędne dodatki) dla chętnych do współpracy przy uruchamianiu karty CF z pamięcią Flash. Zastrzegam że potrzeba dość dobrej umiejętności lutowania. Do prawidłowego działania w PoFo musi być mała wewnętrzna modyfikacja: wyprowadzony pewien wewnętrzny sygnał na złącze kart pamięci, a sam slot musi być nieco powiększony do grubości kart CF.

Do uruchomienia potrzebne:
- złącze CF
- kondensator case type b - niekrytyczny
- flash 29f010
- jedna zworka
- taśma kepton, albo coś podobnego żeby pogrubić laminat do 1.8mm
- układ 74hc138d wlutowany w PoFo do wytworzenia sygnału CE dla karty CF

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9415
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9414
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9416

S.

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-27 15:00:55)

Post's attachments

20220709_200700_sc_cr.jpg 807.35 kb, liczba pobrań: 1 (od 2022-07-09) 

20220709_200831_sc_cr_small.jpg 196.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220709_201004_sc_cr.jpg 471.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

2

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

To ja, to ja!

A z totalnie innej beczki - co to za dziwna pojemność karty, 192MB?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-07-09 19:38:17)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

co to za dziwna pojemność karty, 192MB?

Taką znalazłem, jak szukałem w przedziale od 32MB do 512MB. Dzieli się na 5 napędów po 32MB (D: do H:) i reszta w I:.
O szczegóły w sprawie karty na pw.

S.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

4

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

i ja!

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Do czego jest ten ROM? Dostarcza sterownik do komunikacji czy robi za logikę? (pytam bo wiem, że czasami zamiast GAL-a można użyć ROM do tłumaczenia prostych rzeczy).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

i ja :)

7

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

i ja :) Nareszcie ktoś to przywrócił do życia !
Brawo brawo brawo !
To najlepsze rozwiązanie do transferu i używania w PoFo!

8

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

Do czego jest ten ROM? Dostarcza sterownik do komunikacji [..]?

Jak widać na trzecim zdjęciu to Amd29f010b podłączony tak samo jak pamięć SRAM napędu A: i dostarcza niezbędne sterowniki i pliki startowe (POFOCF.SYS etc.).
Na razie uruchomiłem z oryginalnym obrazem PCD (wszystko po niemiecku i do tego POFOCF.SYS w wersji 0.0.2).
Do sprawdzenia jest czy CCMIMAGE autorstwa Klausa Peichl'a działa poprawnie z tak podłączonym am29f010b. Czy ktoś już tego próbował? Podpięty jest /WE, a nie wiem czy jeszcze coś jest potrzebne. Według Atari Portfolio Technical Reference Manual w sekcji 2.3.6 Memory Card pinout, pin 3 służy do podłączenia VBB albo VPP w zależności od typu karty i podczas zapisu jest tam 12.5V. Am29f010b ponoć nie potrzebuje 12.5V podczas programowania, a pin 3 jest zmodyfikowany do podłączenia CF i jest użyty jako /CE2. Gdyby jednak zadziałało ułatwiłoby to niezmiernie sprawę zmiany zawartości bo kość jest lutowana.

S.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

9

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

szymonu napisał/a:

i ja :) Nareszcie ktoś to przywrócił do życia !
Brawo brawo brawo !
To najlepsze rozwiązanie do transferu i używania w PoFo!

Do używania może tak, ale do transferu ... to już się nie zgodzę - przeczytaj mój wpis gdzie opisałem moje boje z próbą zamontowania "patrycji" FAT12 z opcją offset.

Płytek mam wolne 3 sztuki, więc bez urazy otwarcie proszę o "poważne" oferty: nie chciałbym żeby trafiły do szuflady.
S.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

10

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Podtrzymuję chęć partycypacji w projekcie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

sq7bti napisał/a:
perinoid napisał/a:

Do czego jest ten ROM? Dostarcza sterownik do komunikacji [..]?

Jak widać na trzecim zdjęciu to Amd29f010b podłączony tak samo jak pamięć SRAM napędu A: i dostarcza niezbędne sterowniki i pliki startowe (POFOCF.SYS etc.).

Mam nadzieję, że karta jest mapowana do C: i dysk B: zostaje wolny. Chodzi mi o to, że RAM Expander ma slot na drugą kartę pamięci widzianą w systemie właśnie jako B: i dobrze by było, żeby tak zostało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Nawet gdyby nie dało się podmontować partycji 12 bitowej - co jest mało prawdopodobne... To i tak jest to rozwiązanie które pozwala PoFo zachowac rozmiary kasety VHS i mieć storage pokaźnych rozmiarów. Partycje ZIP 12bitowe które używam z PoFo są spokojnie widziane w Mac'ach.

13

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Heh nie wiem czy jestem poważny ale chętnie nabędę taką kartę. Kiedyś dawno temu miałem interfejs z Portfolio Club Germany który działał z PCMCIA i był super.

14

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

Mam nadzieję, że karta jest mapowana do C: i dysk B: zostaje wolny. Chodzi mi o to, że RAM Expander ma slot na drugą kartę pamięci widzianą w systemie właśnie jako B: i dobrze by było, żeby tak zostało.

Karta CF do 32MB jest widoczna jako napęd D:, dla większej są tworzone napędy o wielkości 32MB poczynając od D: ... aż do końca karty (albo alfabetu - nie testowałem).
Napęd B: jest rozpoznawany dzięki linii /NMD1 - dostępny na złączu expansion (prawym).

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

15

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Podoba mi się pomysł na napęd A że sterownikami na kosci ROM. Szkoda tylko, że z powodu konieczności wlutowania kostki na stałe nie będzie możliwości jej aktualizacji. Aż się prosi, żeby móc na nią wrzucić dodatkowo trochę rzeczy. Z drugiej strony można to i na CF-a włożyć... No cóż. Ale sam pomysł - super.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

szymonu napisał/a:

Kiedyś dawno temu miałem interfejs z Portfolio Club Germany

Funkcjonalnie ma to być kopią tego rozwiązania. Na zdjęciu widać dodatkowy układ z logiką i może ktoś byłby w stanie prześledzić co ten układ tam robi?:

http://www.pofowiki.de/lib/exe/fetch.php?cache=&media=hilfe:tipps:sonstiges:adapter_eingebaut.jpg

Moja reprodukcja tego rozwiązania zakłada minimalną ingerencję - tylko niewielkie poszerzenie slotu by przecisnąć kartę CF, zamiast dużego wycięcia praktycznie podwajające grubość slotu.

Właśnie próbowałem użyć CCMIMAGE.COM, w którym w menu można wybrać operacje na "CCM-TYPE:"

  • FLASH AM29F010

  • FLASH AM29F040

  • ROM

  • RAM

  • FLASH W29EE011

Najprawdopodobniej zapis na FLASH odbywa się "stronami". Niestety wybór AM29F010 kończy się komunikatem "ERASE FAILED!" przy próbie zapisu.

Połowicznym rozwiązaniem jest stworzenie IMAGE.BIN na karcie typu RAM, zgraniu do pliku i zaprogramowaniu już ostatecznej sprawdzonej wersji na flash przed wlutowaniem.

S.

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-07-10 20:51:44)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

17

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

najlepiej by było na SD lub microSD zrobić, ale o ile pamiętam - tam logika inna niż przy CF...

Sikor umarł...

18

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

A jak wygląda kwestia doprowadzenia tego dodatkowego sygnału do złącza kart? Masz może jakieś zdjęcie - skąd i dokąd prowadzimy?

19

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

szymonu napisał/a:

A jak wygląda kwestia doprowadzenia tego dodatkowego sygnału do złącza kart? Masz może jakieś zdjęcie - skąd i dokąd prowadzimy?

Trzeba nalutować 74HC138D na U10 74HC244 (podłączyć stamtąd zasilanie), IO/M oraz A13, A14 i A15 z nóg procesora U1, a wyjście zamiast VBAT do pinu 3 złącza kart pamięci.
https://raw.githubusercontent.com/sq7bti/transpofo/master/CF_Pofo_schema_74138_300.png

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-07-11 17:42:35)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

20

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

... dubel .... przydał się ;)

Mam pytanie do potencjalnych użytkowników. W napędzie A: takiej karty startowej jest kod który inicjuje dysk C: (jeśli był pusty) i nagrywa różne potrzebne rzeczy by napęd CF był widoczny przy następnym resecie. Problem w tym że taki dysk startowy musiałby być dopasowany do systemu na którym będzie uruchamiany: wielkość RAM (tym samym maksymalny rozmiar dysku C:) oraz obecność dysku B: na który można coś jeszcze skopiować. Dysk B: jest chyba mało popularny, ale już wielkość RAM wśród użytkowników jest różna. Może jakieś życzenia co do sposobu umieszczania plików?

Jest może na forum jakiś ekspert od skryptów DIP-DOS który podpowie jak wykryć w trakcie uruchamiania konfiguracje i zmieniać zachowanie skryptu gdy wykryje więcej RAM, albo dysk B: ?

Kiedyś widziałem stronę o PoFo z opisem na przykładach poleceń skryptowych na PoFo (po angielsku i polsku), pamięta ktoś adres?

oczywiście chodziło o: https://web.archive.org/web/20021215045 … dipdos.htm

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-07-11 21:16:16)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

21

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

[...] z powodu konieczności wlutowania kostki na stałe nie będzie możliwości jej aktualizacji. Aż się prosi, żeby móc na nią wrzucić dodatkowo trochę rzeczy.

Dobra wiadomość: znalazłem problem z flash'owaniem przez CCMIMAGE (Klaus Peichl).

Do szczęścia wystarczy 128KB wolnej pamięci i karta "matka", z której tworzy się obraz .img do zaprogramowania 29f010. Choć pewnie dało by się taki plik .img wygenerować przez mkfs.vfat?

Chętni na HASL którzy sie zadeklarowali:
@perinoid
@pancio.net
@mkolodziejski
@szymonu
Proszę na pw skontaktować się w sprawie szczegółów. Tak jak już pisałem z jednym z Was, sam mam mało złącz CF, więc dołączę tylko (zaprogramowany) 29f010. Złącze jest dość specyficzne - takie samo jak proponowane na czeskiej stronie z opisem adaptera do PoFo, niestety dostępna już tylko przez wayback/archive.org:
https://web.archive.org/web/20210127084313/http://vlastikd.webz.cz/atari/cf_pofo/cf_pcmcia3.jpg
@szymonu? Masz jeszcze ten CF adapter PCD?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

22

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Dziękuję - czekam na szczegóły.

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Przykładowy dysk startowy A:

$ tree 
.
├── AE_C.BAT
├── AUTOEXEC.BAT
├── CONFIG.SYS
├── INITA.BAT
├── INITB.BAT
├── PROG
│   ├── ALMBOOST.COM
│   ├── BEEP.COM
│   ├── BESTFORM.COM
│   ├── CCMIMAGE.COM
│   ├── CHIME.COM
│   ├── CLOCK.COM
│   ├── DIAL.COM
│   ├── FM.COM
│   ├── H-RESET.COM
│   ├── MDEXTERN.COM
│   ├── MHZ.COM
│   ├── MKFS.COM
│   ├── MORSE.COM
│   ├── NOCR.COM
│   ├── OEMDISK.COM
│   ├── PEEK.COM
│   ├── PHONE.COM
│   ├── PIN.COM
│   ├── POKE.COM
│   ├── PORTDIV.COM
│   ├── RAM_TEST.COM
│   ├── SETVER.COM
│   ├── S-RESET.COM
│   ├── STAYON.COM
│   ├── TONE.COM
│   ├── XCOPY.COM
│   └── XDEL.COM
└── SYSTEM
    ├── ANSI.SYS
    ├── ATMD.COM
    ├── DIARY.DRY
    ├── DOIT.BAT
    ├── MDEXTERN.COM
    ├── PERMDATA.DAT
    ├── POFOCF.SYS
    ├── UNDELETE.DAT
    └── UPDATE.COM
2 directories, 41 files

W użyciu jest jakieś ~52K, więc jeszcze duuuużo miejsca na narzędzia. Jakieś sugestie?

Obraz 128K można utworzyć przez komendę:

$ mformat -t 16 -h 2 -s 8 -d 1 -r 8 -c 1 -m 255 -i test_image.img

albo żeby zastosować ten sam trik jaki używa BESTFORM.COM (niestety nie jest rozpoznawany poprawnie przez mount):

$ mformat -t 64 -h 2 -s 8 -S 0 -d 1 -r 8 -c 1 -m 255 -i "test_image_bestform.img"

Wystarczy następnie zamontować przez /dev/loop (stąd sudo):

$ sudo mount test_image.img test_image

I można kopiować do "obrazu" przez kopiowanie do zamontowanego folderu. Po zakończeniu taki obraz powinien być poprawnie rozpoznany przez PoFo po uprzednim przetransferowaniu np. przez transfolio na ramdysk C: i zaprogramowaniu RAM'kietki 128KB albo pamięci flash programem CCMIMAGE.

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-07-14 20:38:07)

Post's attachments

DRIVE-A.IMG 128 kb, liczba pobrań: 6 (od 2022-07-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

24

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

sq7bti - niestety nie mam już tego interfejsu. Dawno temu oddałem go z PoFo i innymi dodatkami kumplowi :-( za free ......

Jedno mnie tylko zastanawia - ten który miałem był do PCMCIA - płytka wchodziła w slot a cała reszta była na zewnątrz - i dał bym sobie rękę odciąć że jak dostałem z Niemiec ten interfejs to działał bez przerabiania PoFo. Pamięć już nie ta - ale nie pamiętam abym modyfikował wtedy PoFo.

Ale jestem oczywiście chętny na ten adapter. Powiedz mi tylko - czy jak dokonamy tej modyfikacji doprowadzając dodatkowy sygnał to przestanie to działać z strandardowymi kartami Atari?

25

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

A na dysk startowy wrzuciłbym jeszcze atarowski Update.com poprawiający bugs biosu