Temat: Uszkodzony RAM

Witam
Po odpaleniu leciwej atarynki (65XE rev C1) odpala się self test (rys. Test) z praktycznie co drugim czerwonym "klockiem"
1. na tej podstawie da się określić które z 8 kości są uszkodzone ? czy raczej wstawiać podstawki i wymieniać wszystkie
2. z tego co widzę RAM jest "zbudowany" na kostkach 4264-15 (rys. A2) z tego co wyczytałem na forum można zastosować kości z "rodziny" 4164, przeglądam alledrogo i zastanawiam się czy te będą działać ( https://allegro.pl/oferta/pamiec-dynami … 7882363535 )
3. ktoś się zajmuje naprawianiem atarynek na Śląsku ?

Post's attachments

A2.jpg 1.49 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Test.jpg 694.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Uszkodzony RAM

Ad. 1. Self Test jest nieprzydatny do określania, która kość jest uszkodzona. Jeśli komputer jakoś startuje to zapewne Cart diagnostyczny by wystarczył. Na pewno zadziała Sys-Check - ale tylko jeśli masz płytę z ECI.
Ad. 2. Tak, te pamięci się nadadzą. Jeśli masz 8 kostek RAM to te są OK.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Uszkodzony RAM

Masz "legendarne" pamięci Micron Technology (MT)... daruj sobie szukanie uszkodzonych kości i od razu wymień wszystkie. Te, do których podałeś link, będą dobre. Dokup sobie jeszcze podstawki DIL-16.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

Masz "legendarne" pamięci Micron Technology (MT)... daruj sobie szukanie uszkodzonych kości i od razu wymień wszystkie.

Rozumiem że mam fart :) :) kości zamówione, podstawki mam

Przy okazji oglądając płytę zastanawiam się nad wymianą gniazda zasilania i "monitora", to standardowe elementy czy jakieś wynalazki specjalnie dla Atari ?

5

Odp: Uszkodzony RAM

"Fart" raczej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Uszkodzony RAM

mike100 napisał/a:

Przy okazji oglądając płytę zastanawiam się nad wymianą gniazda zasilania i "monitora", to standardowe elementy czy jakieś wynalazki specjalnie dla Atari ?

Standardowe złącza DIN.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: Uszkodzony RAM

Kości wymienione, siedzą na podstawkach, niestety jest problem - czarny ekran (na nóżkach 1,2 Freda napięcie równe )
Przeglądałem forum i najprawdopodobniej problemem jest "przerwanie ścieżki" przy lutowaniu, optycznie wygląda na ok jakieś sugestie ?

8

Odp: Uszkodzony RAM

Pierwsze primo, jaka to płyta (z czy bez ECI)? Drugie primo, skąd jesteś.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Uszkodzony RAM

Masz multimetr? Do sprawdzenia połączeń użyj funkcji testera ciągłości obwodu (buzzer)... te same piny linii adresowej wszystkich kości RAM powinny być połączone ze sobą, w zasadzie to wszystkie piny wszystkich kości DRAM poza Di i Do (2, 14) powinny być połączone 1:1. Nie wiem jak to czytelniej napisać - pin 3 pierwszej kości powinien być połączony z pinem 3 każdej innej kości DRAM. Z kolei piny Di i Do powinny być połączone w ramach każdej kości ze sobą (2 z 14) i z odpowiednimi liniami magistrali danych. Ciągłość linii danych można weryfikować np. z podstawką ROMu, linie adresowe RAMu (RA7..RA0) to piny 25..32 FREDDIEgo.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-08-05 22:49:39)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Uszkodzony RAM

> Pierwsze primo, jaka to płyta (z czy bez ECI)? Drugie primo, skąd jesteś.

płyta to CO70025 REV. C1 bez ECI a jestem z Bytomia

_tzok_ napisał/a:

Masz multimetr? Do sprawdzenia połączeń użyj funkcji testera ciągłości obwodu (buzzer)... te same piny linii adresowej wszystkich kości RAM powinny być połączone ze sobą, w zasadzie to wszystkie piny wszystkich kości DRAM poza Di i Do (2, 14) powinny być połączone 1:1. Nie wiem jak to czytelniej napisać -

opis bardzo czytelny :) i tego właśnie potrzebowałem i po powrocie z pracy przelecę "miernikiem" po kościach  :)

11

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

wszystkie piny wszystkich kości DRAM poza Di i Do (2, 14) powinny być połączone 1:1

właśnie przeleciałem piny (od strony pól stykowych podstawek) 1:1 mam między 3-10 i 12-16 jest ok
11 - z tego co widzę po ścieżkach idzie przez rezystory R138-R145 i jest ok
2 - 11 jest ok
1- nie przechodzą tzn sprawdzałem na FREDDIEm i tester na żadnym "nie zareagował"

jakieś sugestie

12

Odp: Uszkodzony RAM

Pin 1 w 4164 jest niepodłączony, w płytach 800XL były połączone razem i podciągnięte do Vcc, ale w późniejszych możliwe, że nie.

Sprawdzałeś, czy A0 do A7 są połączone np. z podstawką pod OS ROM?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

13

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

Sprawdzałeś, czy A0 do A7 są połączone np. z podstawką pod OS ROM?

OSROM tzn masz na myśli kość nad basic-em, jak na zdjęciu poniżej ?  A0 do A7 ?

https://atariage.com/forums/uploads/mon … 8fb732.jpg

14

Odp: Uszkodzony RAM

Tak, kość basica też może być, chodziło mi o D0..D7, magistrala danych jest wspólna, adresowa nie, źle napisałem. RA0..RA7 DRAMów mają mieć połączenie z FREDDIE.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

Tak, kość basica też może być, chodziło mi o D0..D7, magistrala danych jest wspólna, adresowa nie, źle napisałem. RA0..RA7 DRAMów mają mieć połączenie z FREDDIE.

jest ok, czyli wszystko dobre a nie działa, może te nowe pamięci są uszkodzone (wcześniej miałem self-testa przy uszk. ram-ie)
albo możliwe że problem jest z innej strony, pożyczyłem stację do rozlutowywania więc przy okazji wymieniłem gniazdo "monitora" może samo gniazdo je do bani.

16

Odp: Uszkodzony RAM

Sprawdź procesor. Wczoraj miałem na warsztacie płytę 600XL, która wstawała poprawnie i przez chwilę pracowała jak należy a potem zaczynały się cyrki - w tym czerwony ekran przy starcie. Winny okazał się być procesor, który po nabraniu temperatury szwankował. Zweryfikowane przez schłodzenie go skroplonym powietrzem z pojemnika. Żeby było jasne - nie grzał się powyżej normy ale to najwyraźniej wystarczyło, żeby głupiał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Uszkodzony RAM

A możesz pokazać zdjęcie całej płyty? Mam nadzieję, że Atari nie było potraktowane zasilaczem od C64. Dodatkowa rzecz - zmierz napięcie zasilacza pod obciążeniem.

Sikor umarł...

18

Odp: Uszkodzony RAM

Jeśli jak pisałeś osadziłeś w podstawkach to możesz podmieniać kości na te stare... prawdopodobieństwo, że wszystkie były zepsute jest bardzo małe. Przy odrobinie szczęścia powinieneś trafić na tę zepsutą kostkę z nowej dostawy - bo to też możliwe, że któraś kostka dostała strzała ESD i jest martwa. Przydała by się inna zasoketowana płyta na testy... jak sobie nie poradzisz to mogę Ci to przebadać pod kątem sprawności RAM-u czy innych usterek ale to po urlopie.. (mieszkam w okolicy). No i pokaż nam tą płytę :-)

Pozdrawiam,
pancio

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2021-08-07 08:15:08)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

19

Odp: Uszkodzony RAM

> Sprawdź procesor.

Zimny, nic się nie grzeje - zostawiłem odpalone na 5 min wszystkie kostki zimne

> A możesz pokazać zdjęcie całej płyty?
 
fotki w załączniku

> Mam nadzieję, że Atari nie było potraktowane zasilaczem od C64.

nie, zasilacz mam pod ATARI, sprawdzony pod obciążeniem 5,2V

> to możesz podmieniać kości na te stare... prawdopodobieństwo, że wszystkie były zepsute jest bardzo małe.

znalazłem tylko 4 i po podmianie żadnych zmian :(

Post's attachments

A4.jpg 1.16 mb, liczba pobrań: 1 (od 2021-08-07) 

A5.jpg 1.31 mb, liczba pobrań: 1 (od 2021-08-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

20

Odp: Uszkodzony RAM

Sprawdź - w sensie podmień. U mnie też się niby nic nie grzało (ponad normę). Widzę tylko, że masz wlutowany. No to gorzej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: Uszkodzony RAM

->mike100

Pytanie: gdy obecnie włączasz Atari - cokolwiek się zmienia na ekranie monitora (jakieś mignięcie albo zmiana w czerni), czy jest po prostu martwy? Jeśli martwy - sprawdź czy w ogóle obecnie działa generator taktujacy system.

Zawsze istnieje możliwość, że zrobiło się gdzieś zwarcie na szynach...

Jak pisze _tzok_ zasilanie najważniejsze bo z prądem lepiej działa.

Ostatnio edytowany przez tOri (2021-08-07 12:50:06)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

22

Odp: Uszkodzony RAM

Jak nic nie robi się ciepłe, to sprawdź, czy masz w ogóle zasilanie na scalakach... jak będzie zasilanie, to sprawdź co się dzieje z sygnałem /RESET (np. na CPU - pin 40) po włączeniu komputera.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

23

Odp: Uszkodzony RAM

tOri napisał/a:

Pytanie: gdy obecnie włączasz Atari - cokolwiek się zmienia na ekranie monitora (jakieś mignięcie albo zmiana w czerni), czy jest po prostu martwy? Jeśli martwy - sprawdź czy w ogóle obecnie działa generator taktujacy system.

atarynkę mam podłączoną z gniazda monitorowego przez euro, TV się aktywuje / uruchamia czyli jakiś sygnał idzie 1x obraz z całkowicie czarnego zmienił się w biały

to sprawdź, czy masz w ogóle zasilanie na scalakach

znalazłem na YT taki filmik (poniżej) i starałem się robić to co gość (nie mam oscyloskopu) ale napięcie na pamięciach mam

https://www.youtube.com/watch?v=ROijpcqgVHU&t=970s

jak będzie zasilanie, to sprawdź co się dzieje z sygnałem /RESET (np. na CPU - pin 40) po włączeniu komputera

co masz na myśli - mam podstawowy sprzęt tzn stary multimetr.

Przydała by się inna zasoketowana płyta na testy... jak sobie nie poradzisz to mogę Ci to przebadać pod kątem sprawności RAM-u czy innych usterek

oj tak to by było super, to jest najgorsza robota, człowiek błądzi a może wszystko jest ok tylko padł kabel :(

24

Odp: Uszkodzony RAM

mike100 napisał/a:

co masz na myśli - mam podstawowy sprzęt tzn stary multimetr.

Po włączeniu zasilania przez chwilę powinno tam być 0 V, a po chwili powinno się zmienić na 5 V i tak już zostać.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: Uszkodzony RAM

_tzok_ napisał/a:

Po włączeniu zasilania przez chwilę powinno tam być 0 V, a po chwili powinno się zmienić na 5 V i tak już zostać.

o właśnie tak mi mów :) mam stabilne 5V na 40 pinie w CPU

Jeszcze raz sprawdzę bo może coś przeoczyłem
np. z kości RAM U10 pin 2/14 ma iść na freddiego RA0 pin 32

Ostatnio edytowany przez mike100 (2021-08-07 21:33:01)