26 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-10 00:30:10)

Opisywałem szczególny przypadek używania wbudowanego do komputera ATARI SIO2SD i podłączonego magnetofonu.

Wyszło jak wyszło. Szkoda. Chciałem dobrze a wyszło tak jak widać.

Proszę potestować to co napisałem w poście 16.

Przy wyłączonym zasilaniu SIO2SD bez mojej modyfikacji amplituda sygnału zapisu na magnetofon będzie w granicach 2-2,4V. Jest to stanowczo za mało aby prawidłowo namagnesować taśmę.
Po włączeniu zasilania SIO2SD amplituda sygnału podnosi się do około 4,5 - 4,7V - jest to już wystarczający poziom sygnału.

Kilkukrotnie opisywałem ten szczególny przypadek.
Zaznaczam SIO2SD jest cały czas podłączone do DATAIN, DATA OUT, COMMAND i do masy gdyż jest zamontowane we wnętrzu komputera. Załączane jest poprzez włączenie zasilania.

Aby nagrać coś na magnetofon należy przecież go podłączyć so gniazda SIO. Mam wtedy rozkładać komputer i wyciągać SIO2SD ?. Jest to chyba niezbyt dobre rozwiązanie....

P.S.
Akurat to co robię na ATARI wymaga częstęgo odłączania SIO2SD i w to miejsce podpinania innych urządzeń logicznych (chodzi o stacje dysków - a w oprogramowaniu nie za bardzo mam możliwość zmiany numeru napędu)

27 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-10 00:31:32)

Widzę że Mq wie o co chodzi.

P.S.

Częśto potrzebuję podmieniać stacje dysków

28

No tak, ale do nagrania czegoś na magnetofon nie potrzebujesz przecież akurat wyłączać SIO2SD:-) To już prędzej sens ma opisane przeze mnie w poprzednim poście przykładowe zastosowanie wyłącznika w SIO2SD:-) Akurat magnetofon może sobie działać jednocześnie z SIO2SD i nie wchodzą sobie w drogę.

29 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-09 22:24:50)

Zacytuję jeszcze raz tekst z postu 26:

Przy wyłączonym zasilaniu SIO2SD bez mojej modyfikacji amplituda sygnału zapisu na magnetofon będzie w granicach 2-2,4V. Jest to stanowczo za mało aby prawidłowo namagnesować taśmę.
Po włączeniu zasilania SIO2SD amplituda sygnału podnosi się do około 4,5 - 4,7V - jest to już wystarczający poziom sygnału.


P.S.
Proszę na schemacie dowolnego magnetofonu do Atari zerknąć jak realizowany jest zapis.
Tam jest tylko opornik i kondensator szeregowo z głowicą.
Mniejsza amplituda na gnieździe powoduje mniejszy poziom nagrania.
Przecież to jest takie proste a tutaj jest tyle o to szumu.

30

Akurat muszę wyłączać zasilanie na wbudowane SIO2SD bo stamtąd uruchamiam programy do konwersji a z Drive-Maxa i stacji dysków pobieram dane do konwersji. Wyniki zapisuję na magnetofonie w Turbo Blizzard.
Przez siągłe przełączanie wtyczek przez ostatnie kilka miesięcy rozwaliłem juź trzy gniazda SIO w atarynce.

31 Ostatnio edytowany przez Mq (2020-09-09 22:33:52)

kkrys, ja rozumiem dokładnie co piszesz, rozumiem też po co jest potrzebny wyłącznik zasilania w SIO2SD, bo sam taki sobie zrobiłem i używam. Z amplitudą sygnału wierzę na słowo, że tak jest, bo sam nie sprawdzałem tego nigdy, bo nie miałem problemów, to nie miałem potrzeby. Mówię tylko, że w celu używania magnetofonu nie potrzeba odłączać SIO2SD, bo ono w niczym nie przeszkadza, więc w celu poprawnego zapisu na kasecie wystarczy włączyć zasilanie SIO2SD na ten czas:-) W SIO2SD można odmontować wszystkie obrazy ze wszystkich napędów i wtedy może też być jednocześnie włączone ze stacją i SDrive Maxem jak w Twoim scenariuszu. Ale Ty pewnie w tym wbudowanym w komputer SIO2SD nie masz wyświetlacza i nawet może przycisków, więc pewnie nie możesz tak zrobić i stąd wyłączenie zasilania jest jedyną opcją jak sądzę.
Z resztą nie ma to znaczenia, bo modyfikację już wykonałeś i działa wszystko poprawnie. Ja się cieszę, że pokazałeś to rozwiązanie, bo przy wolnej chwili sprawdzę sobie u siebie czy faktycznie dzieją się u mnie też takie jaja z różnicami w amplitudzie sygnałów.
Natomiast myślę sobie, że może faktycznie tak jak pisze jer dobrym pomysłem by było zrobić bufory na pozostałych dwóch liniach gdzie dałeś diody, zwłaszcza, że w scalaku który dołożyłeś zostały niewykorzystane. Było by bardziej elegancko, a funkcję by spełniło tak samo. W zasadzie lepiej, bo nie wiemy czy Atmega ma włączone na pewno pull-up-y (powinna mieć i pewnie ma, ale nie ma dostępnych źródeł do SIO2SD w najbardziej współczesnych wersjach).

32 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-10 00:35:09)

Nie posiadam ani wyświetlacza ani przycisków w wbudowanym SIO2SD.

Co do buforów to nie jest to tak do końca prawdą.
Jak wyłącze zasilanie na bufor to i tak linie danych będą go zasilać poprzez wewnętrzne diody, tranzystory i oporniki.
Jak zostawię zasilanie na buforze a odłącze zasilanie na SIO2SD, to bufor i tak wymusi na lini SIO DATA IN stan bliski zeru napięcia i nic nie wczytam z innych urządzeń.
Jak nie kijem to pałą.

Zastosowałem diody bo nie pozwolą zasilać ATMEGA w SIO2SD, a przy normalnej pracy czyli po włączenie zasilania na SIO2SD nie będą wpływać na jego pracę.

Walczyłem z tym chyba z 2 tygodnie. Chciałem pomóc innym ale ....

P.S.

WAŻNE ŻE DZIAŁA !!!! :)

33 Ostatnio edytowany przez jer (2020-09-10 07:10:31)

Pamiętaj, że używasz układów TTL z wieloemiterowymi tranzystorami OB na wejściach, a nie RTL z końca lat 40 ub. w. Przy wyłączonym zasilaniu TTL-a złącze E-B jest spolaryzowane zaporowo dopóki amplituda sygnału nie przekroczy napięcia Zenera tego złącza. A w naszym przypadku nie przekracza i pojedyncze μA upływności raczej nie obciążą znacząco źródła sygnału wejściowego. Diody pasożytnicze są też spolaryzowane zaporowo, chyba, że ttl jest odwrotnie podłączony, o co nie podejrzewam tego układu.

Ale porzućmy spory skoro układ działa poprawnie, to niech tak zostanie.

34 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-10 09:34:45)

Witam

Problem z magnetofonem odkryłem przez przypadek i tak jak pisałem wcześniej, trochę zajęło mi znalezienie przyczyny błędów w zapisie. Wiem, że teoria bardzo często nie idzie w parze z praktyką, więc chciałem się podzielić z innymi osobami moim odkryciem i pomóc im w podobnych problemach. A tu nagle wywiązała się taka niepotrzebna dyskusja.

Co prawda wczoraj za bardzo się uniosłem, za co przepraszam.

W latach 85-91 pracowałem jako elektronik przy "automatyce przemysłowej" - naprawa elektroniki tokarek i frezarek sterowanych numerycznie, a pierwszy komputer miałem w 80 roku (ZX80 - własnoręcznie polutowany).

Styczność z ATARI miałem od 1983 roku niestety z przerwą od 94 do zeszłego roku. Nostalgia wróciła, a po tylu latach spędzonych przy elektronice (naprawa PC i innych "gadów") trochę w tej głowie wiedzy zostało - niekoniecznie teoretycznej.

Chciałbym więc przynajmniej w jakimś stopniu przyczynić się do powstawania nowych "dopieszczonych " i pozbawionych błędów konstrukcyjnych urządzeń współpracujących z ATARI.

Myślę, że moje spostrzeżenia w stosunku do współpracy innych urządzeń wraz z zapisem na magnetofon będą brane pod uwagę podczas projektowania nowych urządzeń. Zaznaczam, że problem nie występuje podczas odczytu z magnetofonu, lecz podczas zapisywania na taśmę.

Aby lepiej zrozumieć problem odsyłam do 16 i 29 postu w tym temacie.

Pozdrawiam

P.S.

Myślę, że podobny problem z zapisem będzie występował nie tylko przy SIO2SD, ale także przy SIO2BT, SIO2PC, nowo powstałym FUJINet i innych opartych o podobną specyficzną budowę. Przy SDRIVE-MAX też występuje ten problem bo to dzisiaj w nocy sprawdziłem, a innych wymienionych przed chwilą urządzeń jeszcze nie posiadam, więc trudno jest mi to potwierdzić.

Zaznaczam, że problem występuje tylko wtedy gdy urządzenie jest podpięte do szyn danych a nie ma włączonego zasilania.
Jeżeli będzie to możliwe to proszę podać informację jakie są napięcia na szynach danych (DATA IN, DATA OUT i COMMAND) przy podłączeniu wymienionych urządzeń ale bez podłączania do nich zasilania (oczywiście masa również musi być podpięta). Chciałbym się upewnić w moich przemyśleniach.

Jeszcze raz pozdrawiam

35

Nie wiem czy widzieliście, ale było takie urządzenie nazywające się Quintopus (http://www.realdos.net/SIO_Quintopus.html). Ono chyba ma bufory, sądząc po PCB. Ciekawe czy na wszystkich ścieżkach/portach czy tylko niektórych.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-11 08:18:27)

Tak nieśmiało się przypominam cytujęc zdania z postu 34:

"Jeżeli będzie to możliwe to proszę podać informację jakie są napięcia na szynach danych (DATA IN, DATA OUT i COMMAND) przy podłączeniu wymienionych urządzeń ale bez podłączania do nich zasilania (oczywiście masa również musi być podpięta). Chciałbym się upewnić w moich przemyśleniach."

37

@kkrys, w Twoim wątku wzięło udział raptem kilka osób, a odpowiedź na Twoją prośbę wymaga włączenia Atari z peryferiami, włączenie oscyloskopu, którego nie każdy posiada, a także chwili czasu i chęci na taki eksperyment, a być może też zapotrzebowania na to. Takie zabawy z Atari to kwestia bardzo niszowa, więc nie dziw się że nikt tego nie zrobił w ciągu jednej doby. Być może odpowiedź taka pojawi się po dłuższym czasie, lub... np. wcale:-) Jednak nawet wówczas nie będzie to oznaczało, że zostałeś zignorowany, a jedynie, że Twoja prośba jeszcze nie dotarła do właściwej osoby. Czas takiego dotarcia prośby w tym wypadku wynosi od zera do nieskończoności biorąc pod uwagę niszowość tematu:-)

38

Ja odpadam, bo nie mam ani SIO2SD ani Blizzarda. I nie potrzebuję.

39

Witam

Poczekamy, może ktoś się jeszcze odezwie....

Może niedługo będę miał Fuji... lub inne SIO.... więc potestuję i dam znać w tym wątku.

Pozdrawiam

40 Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-14 18:02:58)

Przyczyna:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6894&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6895&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6896&download=0

Post's attachments

AVR_zabezpieczenie.JPG 71.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AVR_zabezpieczenie1.JPG 30.32 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AVR_zabezpieczenie2.JPG 160.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

41

...ale przy odrobinie wprawy można tymi portami sterować tak, by działały jako wyjścia OC/OD (niestety nie wszystkie).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

42

Witam.

kkrys napisał/a:

Myślę, że podobny problem z zapisem będzie występował nie tylko przy SIO2SD, ale także przy SIO2BT, SIO2PC, nowo powstałym FUJINet i innych opartych o podobną specyficzną budowę...
...Zaznaczam, że problem występuje tylko wtedy gdy urządzenie jest podpięte do szyn danych a nie ma włączonego zasilania...

Jeżeli chodzi o FujiNet, problem jest podobny:
https://atariage.com/forums/topic/30672 … on/page/9/

mozzwald napisał/a:

To be more clear, if the fujinet is turned off and Atari is on, any SIO pin that goes high will back feed power (I measure ~1-1.5V) to the esp32. This causes noise to be sent over AUDIO_IN back to the Atari.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

43

kkrys napisał/a:

Zaznaczam SIO2SD jest cały czas podłączone do DATAIN, DATA OUT, COMMAND i do masy gdyż jest zamontowane we wnętrzu komputera. Załączane jest poprzez włączenie zasilania.

Aby nagrać coś na magnetofon należy przecież go podłączyć so gniazda SIO. Mam wtedy rozkładać komputer i wyciągać SIO2SD ?. Jest to chyba niezbyt dobre rozwiązanie....

.... u mnie taka różnica, że wyłącznik jest podwójny i odcina nie tylko zasilanie ale i też masę. Zobacz czy u Ciebie to coś zmieni.  Pamiętam tylko, że jak odcinałem tylko zasilanie były problemy (sorki, ale flashram mi padła po 13 latach i nie pomnę dlaczego).

44 Ostatnio edytowany przez darpajdp (2020-09-18 11:01:42)

Może nie prościej ale bardziej fachowo, wystarczy zastosować bufory 74ls07 na sygnałach DATA IN, DATA OUT, COMMAND, tak jak jest to zrobione np w stacjach CA2001. Układy w technologi TTL nie mają zabezpieczeń przepięciowych i nie będą przy wyłączonym zasilaniu obciążać sygnałów DATA IN, DATA OUT, COMMAND.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

45

Tak mi się przypomniało odnośnie wykorzystania bufora 74LS07 przy SDrive-MAX :)

https://atari8bit.net/projects/uno2sio- … ntion-fix/

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

46

Jeden z pull-upów tam jest jakby nie z tej strony...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.