Temat: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Witam

Mam stacje dyskietek Y-E Data YD-702D-6037D ale nie wiem jak ustawić zworki żeby działała z Atari (siedziała w PC). Kupiłem ją bo gdzieś na sieci jest lista i ta stacja dyskietek działa jako zamiennik. Tutaj jest instrukcja do zworek ale nadal nie mam pojęcia jak je ustawić instrukcja . Po uruchomieniu komputera na standartowym ustawieniu zworek po sprawdzeniu pamięci wyświetla cztery bomby (czytałem że to własnie z braku stacji).

Ostatnio edytowany przez PrzemasIII (2020-02-16 16:25:16)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

2

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Aby dzialala z Atari to musi byc ustawniona jako D0

3

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Tak zrobiłem, nadal to samo.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

4

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Mi kilka razy w zyciu padly stacje dyskow w ST i Falconie i zawsze uzywalem stacji od PC z ustawieniem na D0.

A wogole wiesz ze ta stacja dziala z PC (znaczy sie jest nieuszkodzona) ?

5

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Podstawa to przestawienie z DS1 na DS0.
U mnie to wystarczyło w Y-E DATA YD-702B-6039B. Opis tu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 07#p238707 (a w nim link do innego .pdf) Disk Change w moim modelu działało poprawnie już bez konieczności zmiany zworek. Szczegóły w podlinkowanym wątku.

Z tym że ja montowałem do Mega STE z obsługą pojemności HD (znaczy odpowiednie TOS, GAL i ustawienie DIP-switchy). Jeżeli montujesz do ST bez HD-moda to pewnie warto by zablokować fizycznie wykrywanie dyskietek HD, aby nie trzeba było im zaklejać otworu.
Czy to się da ustawić u Ciebie zworkami, czy tylko lutownicą na samym czujniku, to nie wiem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

PrzemasIII napisał/a:

Tak zrobiłem, nadal to samo.

W jakim dokładnie ST ją montujesz? A taśmę to nie trzeba wpiąć obróconą o 180* ?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Jak w temacie Mega STe. Kupiłem jako sprawną ale nie mam pieca takiego żęby ją sprawdzić. Zworki u mnie są jak w tym pdf w moim poście  a więc różnią sięod Twojej wersji. Czyli podłączam na DS0 i powinno śmigać bez przestawiania pozostałych zworek?

Ostatnio edytowany przez PrzemasIII (2020-02-16 17:53:10)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

8

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Tak, musisz przestawić zworki z DS1 na DS0.
Dalej zależy jak podłączysz taśmę. Jak odwrotnie niż trzeba, to dioda stacji będzie świeciła cały czas. Wtedy wyłącz komputer i podłącz taśmę do stacji odwrotnie.
Czy wcześniej działała poprawnie w tej maszynie jakaś inna stacja?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Bładze po omacku. Kupiłem ją już bez stacji z zapewnieniem że działa. Komputer miał zainstalowanego goteka ale nie działał. Sprzedający twierdził że nie potrafi prawidłowo skonfigurować emulatora stacji.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

10

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Gotek to chyba też ma być podłączony raczej odwrotnie niż oryginalna stacja. Przynajmniej w STF, STE tak jest. Niech ktoś poprawi jak nieprawda z MSTE.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Kupiłem już drugą stację i nadal to samo :/ GAL jet ten od obsługi stacji HD dipswitch 7 na ON, taśmę odrwóciłem. Komputer startuje prawidłowo bez trzech bomb. A już po kliknięciu w ikone Disk A wywala błąd że nie ma stacji A w systemie. Czy coś jeszcze powinienem ustawić na płycie głównej?

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

12

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

A czy przy włączeniu komputera stacja daje jakikolwiek znak życia? Zapala się na chwilę dioda? Nie świeci na stałe (to znak że taśma odwrócona)
A może taśmę masz uszkodzoną, albo źle wpiętą po stronie płyty głównej? Sprawdzałeś ją gdzieś indziej? Masz drugą do sprawdzenia?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Zrób wszystko na spokojnie jeszce raz.
Jak Atari Mega STE, to pewnie TOS 2.06
A jak 2.06, to odepnij całkowicie stację i uruchom kompa. Po sprawdzeniu pamięci, powinny wyskoczyć 4 bomby.
Tylko gdyby TOS był 2.05,  to nie wiem czy jest tak samo.  Mam kilka MSTE i wszędzie TOS 2.06.
Jak wyskoczą bomby, to znaczy że kontroler jest OK
Potem stacja od PC, tak jak było napisane wcześniej, musi być ustawiona na DS0,  podłączona do taśmy i ma działać.
Tasmę podłacz raz tak, a potem o 180st. odwróc i testuj. Nic się nie stanie jak odwrotnie podłaczysz taśme od stacji. 
Zwróć jeszcze uwagę, czy do stacji dochodzi odpowiednie napięcie.
Teoretycznie powinno wystarczyć jak dochodzi 5V, ale niektóre stacje wymagają również 12V. 
W oryginalnym kablu zasilającym stację, powinny być obydwa napięcia.
Jak tekie testy nie przyniosą rezultatu, to postaraj się o oryginalna stację od ST. 
Musisz najpierw ustalić czy z samym kompem i kontrolerem jest wszystko OK. 
Kontroler to układ 28nóżek  WD1772 02-02, lub Atari C302434. w okolicach pod kontrolerem SCSI.
Ewentualnie możemy się umówić jak chce Ci się podjechać do Ursusa, i sprawdzę tego kompa na swoich urządzeniach.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2020-06-23 22:46:30)

14

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Pokaż zdjęcie jak masz założone zworki na stacji i jak podłączoną taśmę...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Oryginalna stacja Epsno SMD-340 którą chce wymienić jest wykrywana prawidłowo ale działa bardzo zawodnie (problem z wykryciem dyskietek, częste błędy odczytu i zapisu). Ale czasmi zadziała i coś tam da się odpalić. Wszystko zrobiłem tak jak należy. Jedyne co mogę jeszcze zrobić to wymienić taśmę na inną. Przy włączeniu słychać tą pecetową stację.

Ostatnio edytowany przez PrzemasIII (2020-06-23 23:31:33)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

16

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

PrzemasIII napisał/a:

Przy włączeniu słychać tą pecetową stację.

Więc na 95% masz źle założone zworki na taśmie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Zworki na taśmie? Możesz rozwinąć temat?

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

18

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

ustawienie na stacji DS0 - koledzy już o tym pisali. Prosili o zdjęcie stacji. Jak na stacji nie ma zwory to jest kilka sposobów:
- pole lutownicze na stacji (niektóre mają)
- zmiana dwu żył (o ile pamiętam) na taśmie
- regulacja stacji (w niektórych niestety trzeba)
- zmiana stacji
Daj zdjęcie ze zworkami. Możliwość jest jeszcze taka, że masz uwalony kontroler., ale skoro oryginalna stacja działa. Aha, jak masz wymieniony kontroler na Ajaxa (do 1,44MB) to chyba potrzebne było poprowadzenie jednego kabelka, ale nie jestem pewny czy w Medze też trzeba czy miała już Ajaxa firmowo...

=============
W pierwszym poście masz zworkologię - pokaż jak masz ustawione (założone) zworki (zdjęcie), spróbuj też zamienić piny sygnałów HD Detect, bo może one Ci brużdżą.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2020-06-24 12:50:53)

Sikor umarł...

19

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Przejęzyczenie, zworki na stacji miało być ;)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

20

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Wrzucam zdjęcia stacji. W komputerze mam wszystko zgodne z tym manualem http://dev-docs.atariforge.org/files/Me … n_1991.pdf Jedyny pomysł jaki mam to taśma od napędu ale na złość zamówione w zeszłym tygodniu nadal nie doszły :/

Post's attachments

1.jpg 515.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2.jpg 545.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.jpg 608.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

21

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Pasek na taśmie od zewnętrznej strony stacji (nie od strony gniazda)? No i to jakaś zupełnie inna stacja, nie YD-702D.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

To już jest inna stacja która działa z ST 720Kb ale tutaj został czujnik gęstości. Może w tym jest problem? Stacja YD okazała się trupem a dostanie takiej drugiej to dość skomplikowana sprawa.

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

23

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

A to nie jest samsung dostępny na alle z wydrukowanym przodem na drukarce 3d? Bo może stacja wcale nie jest przerobiona na DS0. Z tego co pamiętam to w tych samsungach trzeba mocniej pogrzebać.

Samo przelutowanie zwory DS1/DS0 nie wystarczy.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-06-24 16:39:20)

24

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Tak to doskładnie ta stacja. Ustawiona na DS0 (trzecie zdjęcie). Mógłbyś napisać co należy zrobić?

Ostatnio edytowany przez PrzemasIII (2020-06-24 17:26:46)

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

25

Odp: Atari Mega STe i zamiennik stacji dyskietek

Ja to robiłem do Amigi z tego co pamiętam tak: http://jope.fi/drives/sfd321b-ke/
i działa zarówno z ST, Amigą jak i kolem XF551.

Z tym, że ja mam stacje SFD-321B /KE a z tego co wiem to było kilka rewizji tej stacji i się troszkę różniły.

Nie masz jakiegoś ST lub Amigi aby sprawdzić czy stacja działa ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-06-24 18:02:23)