Temat: Atari 1050

To pierwsza moja Atarowska stacja, wieć nie wiem jak to obsługiwać -  zobaczcie proszę film i powiedzcie o co kaman - stacja cały czas w kółko kręci i nie kręci, bez efektu jak jest podłączona do Atari i czy stoi sobie luzem sama. Co dalej z nią zrobić (nie zwracajcie uwagi na dźwięki w tle :) ?

2

Odp: Atari 1050

Jeśli w kółko tak kręci to znaczy, że jest uszkodzona. Nie powinna.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 1050

Może trywialne pytanie .. jak zasilasz stację - oryginalnym zasilaczem?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Atari 1050

To typowe uszkodzenie silnika krokowego.
Silnik nie musi być uszkodzony, może być tylko zatarty i mieć nigdy nie smarowane łożyska ślizgowe.
Przerabiałem to kilka miesięcy temu
Wszystko co możesz zrobić to sprawdź opory z jakimi przesuwają się sanki głowicy.
Przesmaruj jakimś niewysychającym olejem maszynowym.
Druga możliwość to brak styku na złączu J15 (połączenie silnika z płytą).
Podnoszenie napędu bez odłączenia J15 dość często powoduje przerwę na którymś z przewodów.
Znam przypadki wymiany silnika krokowego który miał tylko wyrwany jeden przewód
Każdy kto odłączy J15 otrzyma identyczne efekty.
Wyczyść styki i połącz ponownie. 
więcej informacji szukaj na
https://www.google.com/search?client=fi … ik+krokowy
powodzenia

Ostatnio edytowany przez supaplex (2019-11-16 23:09:41)

5

Odp: Atari 1050

pancio.net: Zasilacz z NES'a.

supaplex: oki, posprawdzam wszystko

Wszystkim Panom dziękuję ślicznie za pomoc.

6

Odp: Atari 1050

Zasilacz, który używasz ma moc ok 17,5W a ten oryginalny chyba 27W - nie twierdzę, że to może być potencjalny problem bo sam odpalałem stację na tym NES-owskim zasilaczu ale kto to wie...

Moje pytanie o zasilacz podyktowane było tym, że ktoś kiedyś "polecał" zasilałś tę stację z zasilacza stabilizowanego do laptopa... co skutkuje czasami dziwnymi objawami - nie mówiąc już o tym, że można upalić sprzęt. Ale skoro to był zasilacz do NES-a to ok :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

7

Odp: Atari 1050

Dzisiaj w końcu jest chwila czasu i rozebrałem tą stację jeszcze raz. No i okazało się, że źle włożyłem do płyty wtyczkę J15, tzn wystawała z gniazdka o jeden pin ;) . Teraz stacja działa i buczy jak powinna. Sorki Panowie za założenie tego wątku, chociaż przydało się, bo jak Supaplex napisał: "Druga możliwość to brak styku na złączu J15 (połączenie silnika z płytą)." to już mnie tknęło, że mogłem coś po prostu zje.ać przy składaniu...

8

Odp: Atari 1050

Podlacze sie pod temat. Mam stacje 1050. Poniewaz nie mialem oryginalnego zasilacza zakupilem w zastepstwie inny. 9V AC, 2A, niestety okazalo sie ze nie dziala prawidlowo. Stacja nie jest w stanie formatowac dyskietek DD.
Wszystkie zasilacze od NES jakie widze na aukcjach to 9V AC 1,3A.
Z drugiej strony mierzac napiecie zasilacza ktory pozyczylem odczytuje 11,45V. Zasilacz ten opisany jest jako 9V AC 27VA
Jakie kupic zasilacz w zastepstwie nie oryginalnego?

9

Odp: Atari 1050

Jakim cudem chcesz sformatować DD w 1050? Przecież ta stacja w standardzie obsługuje tylko SD i ED. Jak chcesz DD to musisz zamontować do środka jakieś turbo.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 1050

easy, stacja ma juz obsluge DD :)

11

Odp: Atari 1050

A dyskietki SD formatuje ?

jakie masz to rozszerzenie w 1050?  US Doubler czy coś innego ?

ps. ja mam taki zasilacz i stacja daje radę

12

Odp: Atari 1050

sprawdzalem juz na 3 roznych zasilaczach. Na 2 pewnych wszystko dziala tak jakpowinno. Na moim nie oryginalnym dzieja sie cuda.
Ten twoj ktory podlinkowales jest podobny moca do mojego. Dziwne ze ci dziala :)
ja uzywam rozszezenia od Lotharek/Candle - 1050e

13

Odp: Atari 1050

Też mam takiego Rock Power i działa poprawnie. Takie głupie pytanie - jesteś absolutnie pewien, że to co masz daje AC?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Atari 1050

skoro stacja wstaje, czyta dyskietki to raczej tak :)
Miernik w domu tez mam :)

15

Odp: Atari 1050

MADRAFi napisał/a:

skoro stacja wstaje, czyta dyskietki to raczej tak :)

No niekoniecznie, jak podasz jej odpowiednie zasilanie DC też będzie działała tylko LM7805 będzie grzał się strasznie.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-11-29 11:18:29)

16

Odp: Atari 1050

moj zasilacz daje 10.93V AC, zmierzone dobrym miernikiem.
zasilacz oryginalny Atari daje 11.45V AC
Bardziej zastanawia mnie dlaczego nie obciazony zasilacz 10.93V AV z opisem 2A nie daje rady.
Podczas gdy podobny zasilacz 2,1A wedlug was nie ma problemow.

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2019-11-29 11:59:37)

17

Odp: Atari 1050

Mam dwie stacje 1050 i obie śmigają na tych zasilaczach bez problemowo.

18

Odp: Atari 1050

Wywal to rozszerzenie (1050e) i włóż sobie Top Drive czy Happy Warp. Działają bez pudła. A 1050e, gdy już wyleczy wszystkie choroby wieku dziecięcego , włożysz sobie na powrót.
Może trzeba skontaktować się ze sprzedawcą 1050e, bo może ma już lekarstwo na bolączki.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-11-29 14:01:25)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

19

Odp: Atari 1050

Jakby ktoś szukał to mam do oddania płytki do Happy Warp by jer.

20

Odp: Atari 1050

Jestem chętny na taką płytkę, napisz szczegóły na PW.

21

Odp: Atari 1050

i ja też.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

22

Odp: Atari 1050

lopez poszły szczegóły na PW
pancio.net - niestety już mi się rozeszły

23

Odp: Atari 1050

Montując te płytki do 1050 należy kwarc 4 MHz położyć poziomo (wylutować, położyć i połączyć jego wyprowadzenia kawałkami przewodu z otworami) lub wymienić na kwarc w niskiej obudowie.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Atari 1050

Czy 8kB rom Happy Warp 7.1 ma CRC-32   F76EAE16  ?


tzn. nie mam pewności czy mam dobry ROM do ww.

Ostatnio edytowany przez pajero (2019-12-09 16:54:01)

25

Odp: Atari 1050

Dobry. Takiego samego użyłem