1

Temat: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Miałem i zniknęło ;) Poszukuję *.obj z loaderem. Szukałem po forumie ale coś poszło nie tak i nie znalazłem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Binarki nie ma, ale możesz sobie wygenerować boota na kasetę. Jest tam też wersja sptachowana przeze mnie pod XL OS: http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … te%20Maker

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Proszę. http://www.atari.org.pl/artykul/kopiowa … netofon/45

Jest w archiwum z The Boss.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Tnx!!!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

@Voy   Jesteś pewien, że poprawiłeś loader? 

Większość jego kodu jest ukryta za EOR #$FF. W kopierze od "Nudmehi..." wygląda na niezmieniony. A na ten Loader.cas jest w wersji oryginalnej czyli pod OS A. (czyli wiesza się gdy jest załączony BASIC.)
Jest jeszcze jeden bug (jeśli program ładowałby się od adresu xxFF to będzie źle załadowany - muszę sprawdzić to  - z analizy kodu tak wynika)

Dla ciekawskich podam co robią te pozmieniane adresy skoków:
OS B   OS XL/XE
F2ED   C5A7  chyba BOOT DISC - nieużyty adres - jest zamazywany przez JSR $089D
F381    C63E  wypisz BOOT ERROR 
F385    C642   wypisz własny tekst - początek tekstu w rejestrach X,Y (w Y starszy bajt)
F6A4    F2B0  out char -wypisuje 1 znak na ekran (po wysłaniu liczby 125 powinno zmazać ekran i ! by znikł co się nie dzieje  :)
F6E2    F302   odczyt klawiatury
F39C                RTS (adres ten wpisywany jest do CASINI)

Odkryte źródła są w innym moim poście gdyby ktoś chciał sobie go poskracać lub poprawić. Można by też ogłosić małe compo na napisanie nowego LOADERA! w 2 kategoriach 1.najkrótszy 2. z bajerami ale o max. tej samej długości (żeby zastąpić go na kopierach , kartridżach itp).

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2019-11-03 11:40:12)

6

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Koderem nie jestem, więc poprawiłem na tyle, na ile umiałem. :P Podmieniłem adresy nielegalnych skoków do procedur OS na ich odpowiedniki w nowszym systemie. Było trochę porównywania listingów kodu źródłowego obu systemów.

Pewnie jest tak, jak piszesz i możliwe, że jeszcze coś trzeba poprawić, ale przerasta to moje umiejętności. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2020-02-19 17:12:48)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: Binarka wykrzyknika poszukiwana PILNIE

Dawno temu na potrzeby mało znanego systemu TURBO powstał najkrótszy (chyba) bootloader plików DOS.
Program jest napisany w EASMD, jedynym dostępnym assemblerze przed pojawieniem się MAC65 pod koniec lat 80.
Program używa wszystkich możliwych nieudokumentowanych odwołań do systemu XL/XE by być maksymalnie krótki.
Dzisiaj byłby zapewne napisany inaczej (bardziej przenośnie), ale komu jest potrzebny bootloader dla plików DOS w C:
Ponieważ w internecie nic nie ginie chciałbym pokazać jego źródła w celu analizy dla ciekawskich.
Plik cas zawiera;
00 bootloader!,
03 EASMD.xex
70 źródła loadera zapisane w C: załadować poleceniem "ENTER#C:"
Wydobycie i przekonwertowanie na plik tekstowy, strawny dla nowoczesnych assemblerów nie powinno sprawić problemu.
Pozdrawiam wszystkich acheo-komputerowców.

Post's attachments

Boot_loader!.cas 12.91 kb, liczba pobrań: 6 (od 2020-02-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.