1

Temat: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Przy połączeniu GOTEK HXC do Schneidera PCW8256 (jest już tam stacja 3" 180 kB) nie mam współpracy GOTEK (A:) z stacją dyskietek (B:)... CP/M widzi dwie stacje , ale to z racji że jest tak sformatowany pendrive USB do GOTEK...Czy ktoś zna jakiś poradnik, opis, instrukcję o tym jak włączyć GOTEK do układu ze stacją dyskietek, by działał poprawnie ?!?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

W sumie to zrobilem to w PPC640 tylko nie pamietam jak lol.
Bede klepal posta za jakis czas i obczaje foty to moze sobie przypomne.

3

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Jak masz dwie stacje B w systemie, to jak to ma działać? Zmień w pendrajwie tylko na stację A:, albo napęd B ustaw na nr 3, jeśli się da.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Masz na myśli (na nr 3) zworkę w EME-155 ?

Ostatnio edytowany przez micza (2019-10-19 06:40:47)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

5

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Masz rację, te napędy mają tylko dwa numery. Ale kontroler 765 ma możliwość adresowania czterech napędów (piny 28-US1 i 29-US0 ). Nie wiem czy firmware przewiduje cztery napędy w systemie. Można spróbować podłączyć dwie bramki 7438 do pinu 28 tak jak jest to zrobione z pinem 29 (schemat Amstrada 128) i sprawdzić działanie. Jeśli się nie uda, to pozostaje więc gotek jako A, a flop jako B i ewentualnie boot selector.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Próbowałem zworkę JP119 przesunąć o dwie pozycje (pod nr 2 i 3) jak na zdjęciu; niestety stacja w ogóle nie reaguje na tych pozycjach, za to komputer startuje GOTEK na każdej pozycji jego zworek DS0 i DS1...ale to mnie nie satysfakcjonuje, mnie potrzebny układ GOTEK + stacja dyskietek. Dotychczas udało mi się TYLKO doprowadzić do samodzielnie (oddzielnie) dziłających urządzeń. @jer: dla mnie podłączanie czegokolwiek drugiego w AMSTRADZIE zarówno CPC jak PCW to kompletne nieporozumienie producenckie (wieczne bugi)...

Post's attachments

amstrad_pcw.jpg 49.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

7

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

W układzie z czterema napędami każde z urządzeń MUSI mieć TYLKO jedną linię wyboru. Dlatego na płytce napędu jest przestawiana zworka. Z komputera (kontrolera) wychodzą cztery linie D0, D1, D2, D3 (to są przewody w szerokiej szarej taśmie dochodzącej do napędów. Kolejność przewodów jest ustalona obligatoryjnie, D0 to przewód 10, D1 -12, D2-14 i D3-6.
W napędzie zworka łączy go z jednym z tych przewodów. Kontroler podając "0" na jeden z przewodów komunikuje się wyłącznie z napędem o tym numerze.
Komputer Amstrad CPC6128 ma możliwość wybrania tylko D0(A) i D1(B) - taka okrojona konstrukcja. Gdy w gotek jest skonfigurowany jako dwa napędy AiB, to nie ma miejsca dla flopka. Albo goteka zrób tylko jako A a flopka B to bedą działać. Inaczej komputer wywołując B otrzymuje dwie odpowiedzi na raz i jest błąd.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Bardzo jasno i czysto to wytłumaczyłeś, ja to rozumiem i dziękuję TYLKO że sprawdzałem te możliwości GOTEK'a , on ma 2 zworki dla DS0 i dla DS1, czyli sytuacje są dwie np. taka że stacja pójdzie jako B gdy GOTEK ma zworkę na DS0, ale to nie działa i w tym rzecz...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

9

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Gdybyś zajrzał do schematu Amstrada to zauważył byś, że na płycie gł. kompa w złączu flopka wewnętrznego jest tylko i wyłącznie D0 (A). D1 jest na złączu flopka zewnętrznego. Flop wewnętrzny nie może być (bez przeróbek) zamieniony na B. Teraz trzeba sobie te sygnały zamienić i wtedy flopek wewnętrzny będzie B. Zbuduj bootselector wew/zew i sprawę załatwisz. Wtedy Goteka podłączysz jako zewnętrzny i będziesz mógł wybrać z czego bootujesz.

Pisząc poprzedno o dodaniu bramki 7438 trochę pokręciłem. Potrzebny jest 74LS139 i bramki 7407 jako bufory OC. Wtedy można wypróbować 4 napędy w systemie.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-10-18 12:19:58)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

10

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

@jer trochę mylisz kompy Ty cały czas o CPC6128 a ja o PCW 8256...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

11

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Zagalopowałem się, ale to niczego nie zmienia. Jak widać na schemacie flopka z PCW8256 można ustawić tylko D0 i D1, czyli jest tak jak w CPC. Anglicy niełatwo zmieniają tradycję ;)
Nadal masz to samo, chyba, że zmieniłeś partycjonowanie pendrive. Jeśli Gotek zgłasza się jako A i B, to blokuje flopka. A PCW może mieć tylko 2 flopki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

O własnie jakby uderzyć ten problem nie od strony hardwere a od softu, czy wiesz jak spartycjonować pena żeby nie zajmował dwóch pozycji stacji na raz (bo de facto tak jest) ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

13

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Dla mnie optymalna sytuacja, to będzie wtedy gdy komp pokaże dwie stacje, tak by można w CP/M wychwycić 2 stacje AiB , po komendzie A>B  powinien przełączać stacje a on drugiej nie widzi i mam komunikat po tym B ? albo po A>dir B: mam No file, idzie mi o to by swobodnie przełączał 2 stacje ...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

14

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

@micza, pisales ze duzo testowales ale zapytam jeszcze. Czy robiles wszystkie kombinacje ze stacjami?
Chodzi mi o to czy testowales takie opcje.

GOTEK A - DRV B z ustawionym gotekiem na S0  ORAZ  GOTEK B - DRV A z GOTEKIEM na S0
A POTEM
GOTEK A - DRV B z ustawionym gotekiem na S1  ORAZ  GOTEK B - DRV A z GOTEKIEM na S1

Z tego co pamietam to poszlo mi to w jednej kombinacji tylko w taki sposob ze widzialem obie stacje  pod DOS 3.1.
Nie pamietam natomiast z ktorej bootowalem.

15

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Tak przeszedłem wszystkie...wydaje mi się i widziałem takie włoskie rozwiązanie, że przepuszczę to nie przez oryginalną taśmę, tylko rozżyłkuję taśmę i podłączę z myślą @jera tak by sygnał z S0 szedł na A i S1 szedł na B...na oryginalnej taśmie do PCW jest podłączana druga stacja dysków nie tak jak A 170 kB ale o podwójnej gęstości 360 kB...szczerze mówiąc jeszcze takiej stacji na rynku wtórnym z serii ETE nie widziałem - pracowanie na jednej stacji z CP/M to żadna zabawa...a ten komp jest mi potrzebny do pracy a nie do gier (w tym przypadku nie byłoby kłopotu , bo bootowałbym tylko z dobrze dziłającego GOTEK'a)...zresztą problem softowy też jest bo jak wiesz GOTEK czyta obrazy a one na PCW nie mogą być większe jak 360 kB, inaczej jest zamieszanie (GOTEK wówczas pokazuje, że ma podłączone 2 stacje, których zresztą nie przełącza)...tam dodatkowo do LOGOscriptu czyli edytora pokazuje się dysk M - wirtualny, ale nie wiem jak na niego się przełączyć...PCW to bardzo wdzięczne maszynki, można się wiele nauczyć, ale już przy CPC są wielkie bugi u AMSTRADA z dołączaniem drugiej stacji (przełącznik ABBA itd. dalej nic nie zgrasz między stacjami czy w tą czy w odwrotną stronę - wywala bugi, dziwne znaczki).

Ostatnio edytowany przez micza (2019-10-19 06:40:06)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

16

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

To także przetrawiłeś?
http://www.z80.eu/cps8256.html
i to
http://www.cpcwiki.eu/forum/nc100-nc200 … -emulator/

17

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Tak czytałem o 180FIB , mam ten pliczek + najnowszy CP/M 1.7 na dyskietce i je podkładałem - bez rezultatu...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

18

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Ale tam coś nie tak z opisem bo upgrade 8256 do 8512 polega na dodaniu kości pamięci i na dołożeniu drugiego napędu, który nie jest jak pierwotny pojemności 180 kB ale ma 360 kB jak w PCW 8512.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

19

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Domyślnie w PCW serii 8 A: to 180k a B: tylko 720k, i jest to ustawione na stałe.
b180.fib pozwala na podłączenie stacji 180k jako B:

20

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

A bez zworki MO i odpowiednią konfiguracją goteka?
"Indexed mode, with just the CFG and DSKA0000.HFE (batman or cpm)"

http://www.cpcwiki.eu/forum/technical-s … 6-and-hxc/

Ostatnio edytowany przez Waldow (2019-10-19 20:18:01)

21

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Sprawdzałem u mnie bez MO kompek nie wystartuje GOTEK'a

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

22

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Na włoskiej stronie:
https://fabriziodivittorio.blogspot.com … -8512.html

- gotek z alternatywnym wsadem (FlashFloppy),
- ze stacją ma podpiętego goteka jako B:, brak zworki MO,
https://2.bp.blogspot.com/-0sbRK1HG3SI/ … G_2792.JPG
- dwa goteki, brak zworek MO,
https://3.bp.blogspot.com/-AKIkcXHCjUI/ … _2852.jpeg
- konfiguracja pena jest jedno-dyskowa.

Ostatnio edytowany przez Waldow (2019-10-21 15:00:07)

23

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

@Waldow: strasznie dziękuję za info, przejrzę jak tylko czas pozwoli...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

24

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Powiększ zdjęcie, co prawda mam troszkę innego GOTEK'a, troszkę ale układ techniczny wyjść złączy jest taki sam > po jednej zworce , tej pierwszej jest na złączu do ustawiania GOTEK'a, właśnie ta pierwsza zworka to MO...
Nawet chciałem wg autora tego bloga - Włocha, wykonać taśmy (na wzór jego schematów taśmy dla GOTEK'a i dla FLOPA) ale nie wiem na ile są dobre i sprawdzone...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

25

Odp: SCHNEIDER PCW 8256 i problem z napędami...

Tu chyba ma podobnie, próbuje podłączyć goteka jako B na konfigu z Amstrada CPC
i nic z tego nie wychodzi.

http://www.cpcwiki.eu/forum/nc100-nc200 … -on-a-pcw/

Pozostaje HxCFloppyEmulator i wygenerowanie własnego HXCSDFE.CFG i DSKA0000.HFE
tak jak podano we wcześniejszym linku:
"Indexed mode, with just the CFG and DSKA0000.HFE (for batman or cpm)"

W goteku dyski 180K bo ma działać jako A:
xbios minimum 1.7H by zobaczył plik FID dla stacji 180K jako B.

FID PCW:
* Amstrad CP/M Plus - not all versions. Versions known to support FID files are 1.7H, 1.11+ and 2.9+.
* LocoScript 2 v2.30 and later; LocoScript 3; and presumably LocoScript 4.

DISCKIT w wersji wyższej niż 1.1:

http://www.seasip.info/Cpm/disckit.html