Temat: C64C i problem z plikami Wave

Witam wszystkich!
Od dzisiaj jestem 'szczęsliwym' posiadaczem C64C :)
Na Atarynce jak i ZX używam adapter kasety i śmiga pieknie. Postanowiłem spróbowac tego samego myku na C64c i o zgrozo lipa :( Mam kasetę Big100 i gry ładuje normalnie więc magnet sprawny. Gry na wav przerfabiam WAVPRG. Próbowałem wszelkich ustawień.
Po 10 sec wywala niebieski ekran i napis READY jak na Atari lol albo nic..bialy ekran.
Swoja drogą to normalne, że podczas wczytywania nie ma żadnych odgłosów??? Brakuje mi tego...
Magnetofon mam nietypowy. Jest to  ALTAI - odpowiednik tego od Atari.
http://www.marcinkrupinski.pl/Atari/c64.jpg
i nie można w nim ustgawić głowicy. Czy to może byc problemem? Jesli nie to to co?
Będę wdzięczny o wszelkie wskazówki!

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-09-09 22:10:40)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

2

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Powinno się dać ustawić głowicę. W C64 bez tego ficzera daleko nie zajedziesz.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2019-09-09 23:12:07)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Pisałem, że ten magnetofon nie ma ustawianej głowicy. Dlatego rozkminiam co jest nie tak...będę musiał chyba magnet zmienić. Ale czy do adaptera kasety tez potrzeba głowice nastawiać?

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-09-09 23:12:48)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

4

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Ej, widać nawet otwór do ustawiania głowicy pod kasetą. Otwórz klapkę i pokaż dokładne zdjęcia.

Sikor umarł...

5

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Amiga4ever napisał/a:

Ale czy do adaptera kasety tez potrzeba głowice nastawiać?

Uruchom jakiś test sygnału z magnetofonu (np. z BlackBoxa) i sprawdź co widać. Na zdjęciu jest chyba widoczna szpara przy klapce kasety, przez którą da się wsunąć cienki śrubokręt. Jeśli głowica była regulowana (a nie wierzę, że nie była), to poziom sygnału z adaptera może być niewłaściwy.
Najlepiej włóż adapter bez zamykania klapki - będziesz wszystko widział.
No i przy wgrywaniu jest kompletna cisza - też uważam, że to chore :-)

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-10 07:25:24)

65xe, 520st, 1040stf

6

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Black Boxa nie mam. Nawet program do głowicy z kasety nie chce wejść :))) chyba muszę naprawdę kupić magnetofon ten od commodore co ma regulacje i black box. Inaczej czarno to widzę..

Jaki black box brać? Czy wersja v8 będzie ok?

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-09-10 08:02:51)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

7

Odp: C64C i problem z plikami Wave

czy blackbox, czy x - raczej każda ich wersja ma m.in. program do podglądu ustawienia głowicy. w takim magnetofonie co masz, na 90% musisz wypiłować też szparkę w klapce magnetofonu, inaczej śrubka do ustawiania głowicy może być niedostępna przy wciśniętym play.

8

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Gdzieś widziałem prosty program do ustawiania głowicy w Basicu, poszukaj :)

o tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=j4Y4n_-eoLQ

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-09-10 09:00:31)

9

Odp: C64C i problem z plikami Wave

To mówisz że dostęp do śrubki mógłby zrobić sam? I będzie dzialac na tej samej zasadzie co magneciak Commodore? Póki co walczę w ciekawej livytacji. Może wyrwe taniej teho5z regulacja.

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

10

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Przecież piszemy, że dostęp do śrubki MASZ WIDOCZNY przy przodzie klapki. heh...

Sikor umarł...

11

Odp: C64C i problem z plikami Wave

No ja tam żadnej śrubki nie widziałem. Zobaczę dzisiaj dokładniej :)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

12

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Na zdjęciu widać na wysokości REWIND przy brzegu klapki otwór regulacyjny (prostokątny). Po wciśnięciu PLAY śrubka powinna być w nim widoczna. Cienkim wkrętakiem poradzisz sobie .

Ostatnio edytowany przez jer (2019-09-10 12:42:42)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Dzięki za radę. Obadam dzisiaj.

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

14

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Jak będzie problem, to:
1.Otwórz klapkę
2. Włóż adapter, ale nie w prowadnice klapki, tylko pod nią, tak żeby wszedł na miejsce bez zamykania klapki
3. Wciśnij play i szukaj śrubki :-)

I napisz skąd jesteś - może ktoś z okolicy pożyczy Ci BlackBoxa.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-10 15:11:40)

65xe, 520st, 1040stf

15

Odp: C64C i problem z plikami Wave

1) To normalne, że w Commodore w trakcie wczytywania programu z kasety nie słychać nic. To taka uroda tego systemu. W starych czasopismach tematycznych były opisywane przeróbki magnetofonu, żeby było coś słychać (dodatkowy głośniczek w magnetofonie) lub np była dokładana dioda migająca kiedy na taśmie był zapisany jakiś sygnał. Wszystko w celu szybszego znalezienia początku programu. 
2) Srubkę do ustawiania głowicy zobaczysz kiedy wciśniesz klawisz PLAY. Wtedy głowica przesunie się do przodu i śrubka znajdzie się na wysokości tej szparki - dokładnie tak jak opisał kolega Jer ale nawet nie kręć ta głowicą ! W przypadku adapteru kasetowego nie ma konieczności ustawiania skosu głowicy wobec taśmy bo w adapterze nie ma taśmy, Kiedy podasz mocny sygnał na adapter to programy (w niektórych magnetofonach)  wczytują się nawet bez wciskania klawisza PLAY bo pole magnetyczne podawane przez adapter na głowicę jest tak silne, że głowica nie musi wysuwać się do przodu, żeby odebrać sygnał.
Twój problem prawdopodobnie polega na zbyt niskiej sile sygnału (głośności) ale także znaczenie mają ustawienia programu do zamiany PRG na WAV.  Także sprawdź najpierw czy plik PRG jest odpowiedni. Ja bym najpierw przy pomocy programu WAV-PRG przekonwertował plik PRG na plik TAP i spróbował go wczytać w emulatorze. Jeżeli TAP okaże się prawidłowy i się wczyta to spróbuj ten plik przekonwertować na WAV programem AudioTap http://wav-prg.sourceforge.net/audiotap.html  który na pewno robi to dobrze bo sam to testowałem kiedyś.
Jeszcze jedna ważna sprawa - co jest źródłem dźwięku? To znaczy z czego uzyskujesz sygnał który puszczasz na adapter kasety?  Jeżeli z komputera to powyłączaj wszelkie equalizery i inne ustrojstwa które mają "poprawiać" dźwięk. Poza tym komputer, telefon najczęściej mają zbyt niską głośność. Ja sygnał z komputera puszczałem przez wzmacniacz i dopiero wtedy dobrze to działało.
Nie ma sensu kupować kolejnego magnetofonu, a ten co masz - szanuj go bo to rzadka sztuka. Najprawdopodobniej kiedy już dojdziesz do tego co należy zrobić, żeby wszystko działało i gry się wczytywały - wtedy kompletnie odpuścisz sobie magnetofon. Magnetofon w Commodore ma sens jedynie wtedy kiedy wczytujesz programy w turbo. Bez tego transmisja jest nawet wolniejsza niż w ATARI. Poza tym nie ma tego fajnego feelingu i dźwięków podczas wczytywania programu - jest totalna cisza. Raczej zastanów się nad kupnem jakiegoś emulatora stacji 1541 - emulator SD2IEC(albo SDBOX)  to najgorsze rozwiązanie ale do gier doskonale się nada. Dema na tym nie chcą chodzić.  Są jeszcze inne ale sporo droższe rozwiązania na przykład Pi1541 - zapisz się na forum C64Power i skontaktuj się z Rafem - on Ci coś poleci. Ja osobiście korzystam tylko z prawdziwych stacji i prawdziwych dyskietek zarówno w Atari, Commodore, ZX Spectrum, CPC6128 jak i Atari 1040STF, jedynie w Amidze wolę Goteka bo tam czasem jest za dużo dyskietek to wachlowania :)

16

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Odnośnie punktu 2 to nie do końca się zgodzę, choć być może rzeczywiście zależy to od poziomu sygnału. W każdym razie u mnie na BlackBoxie było widać wyraźne zmiany sygnału, w zależności od ustawienia skosu głowicy względem adaptera.

65xe, 520st, 1040stf

17

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Może w czasie kręcenia głowicą widziałeś zmiany sygnału bo śrubokręt trzymany w ręce i dotykający śruby przy głowicy może wpływać (czytaj: zakłócać) na indukcję magnetyczną. W adapterze kasetowym przetwornikiem który przekazuje zmiany pola magnetycznego do głowicy magnetofonu jest też głowica - podobna do tych magnetofonowych lub nieco uproszczona. Zmiana skosu głowicy w magnetofonie wpłynie na sygnał wtedy jeżeli zaczniemy kręcić śrubką ekstremalnie, także wpływ będzie przede wszystkim  zauważalny na  kanałach stereo ale w C64 magnetofon jest MONO dlatego radziłbym przede wszystkim  pokręcić potencjometrem głośności w źródle niż tą śrubką od skosu.

18

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Wiec tak. Moje pliki TAP sa prawidowe. Sprawdzalem na emulatorze. W obie strony TAP-> WAV i WAV->TAP wszystko ok.
Najgorzej ,ze nie moge jak wgrac programu do glowicy...nie mam BB a jestem w UK. Pokrecilem troche srubka i czasami wywalalo FOUND i krzaki jakies , a czasami nic. Wiec cos tam wplywa na to. Kto wpadl na pomysl by wgrywanie bylo gluche...£$%$"£! Pod tym względem ZX wygrywa bezapelacyjnie. Dzwięk, ramka i obrazki z gier...

A czy posiada ktos tester glowicy w formie TAP albo PRG. Znalazlem jedynei D^$ ,ale tego nie da sie przekonwertowac :(

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-09-10 21:22:05)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

19

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Wklep sobie kod stąd: https://retrogralnia.pl/pierwsze-ustawi … a-glowicy/
Jak zestroisz adapter, to lepszy soft wygrasz już z niego.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Kurka.. ale pisania :) dzięki

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

21

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Jeśli już to wklepiesz, zrób test: zapisz program na kasecie, a potem spróbuj go wczytać. Może cała walka jest bez sensu, bo np. głowica jest zwalona.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2019-09-11 06:56:46)

65xe, 520st, 1040stf

22

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Oj tam, nie takie rzeczy się wklepywało :-) Ciesz się, że to nie Spectrum ;-) I nie zdziw się, że interfejs ubogi. Może Ci wprost wypluć sieczkę na ekran ale patrz na górny lewy fragment ekranu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Napisałem coś.. Nagrałem i odczytało. Pytanie czy da się edytować istniejący kod? Np napisze połowę.. Zapisze.. Wczytam i chce dalej edytować. Da się?

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)

24

Odp: C64C i problem z plikami Wave

SAVE "NAZWA"

LOAD

LIST
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: C64C i problem z plikami Wave

Ok list działa.. Ale jak na początek przejść. Mogę tylko do góry widocznego ekranu...
Napisałem dobrze i niestety wywala błąd out of data error in 1

Załączam screen...

Ostatnio edytowany przez Amiga4ever (2019-09-11 19:31:14)

ZX Spectrum 128 +2 grey, Commodore 64C, Atari 65XE, Pegasus, Amiga 600 (16MHz, 16MB)