Temat: Zasilacz ATX z ST

Czy takie zasilacze nadają się ?
Dlaczego o to pytam. Chodzi o obciążenia na liniach 5 i 12V, ponoć obecnie kładzie się nacisk w PC na mocne 12V. W obudowie mam płytę MegaST, a to głównie 5V, do tego wszelkie PAKi, FRAKi i Panthery praktycznie też tylko 5V (no może poza kartami ISA w Panther), do stacji dyskietek też, jedynie nagrywarka obciąża 12V.
Od pewnego czasu zauważyłem, że czasami odczyt z flopa powoduje reset komputera i się zastanawiam co jest powodem. Odłączyłem go i też się tak działo, dopiero po odłączeniu nagrywarki jest na razie spokój. Czy np. zmieniając zasilacz na taki z mocnym 5V trzeba jeszcze obciążyć 12 itp.. ?
A może najlepszy będzie stary zasilacz AT.

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Zasilacz ATX z ST

być może lepiej wyjdziesz stosując małe zasilacze przemysłowe - takie po 25-35W - powinny gabarytami zmieścić się w miejscu oryginalnego zasilacza razem, oczywiście nie dostaniesz -12V ale to ani nie jest niezbędne, ani nie jest skomplikowane do wytworzenia z tych wcześniejszych

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Zasilacz ATX z ST

W 2003 weszła specyfikacja ATX12V 2.0 i zmieniła zasilacze kompletnie. Wcześniej 5V i 3.3V były mocne. Od tej pory wszystko prawie idzie z 12V.

Zasilacze przemysłowe to chyba najlepsze rozwiązanie dzisiaj do retro sprzętu.

4

Odp: Zasilacz ATX z ST

Właśnie tak myślałem, będę się rozglądał. Dzięki za konkretne podpowiedzi.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Zasilacz ATX z ST

Zdecydowanie lepiej poszukać zasilacz przemysłowy przykładowo z MeanWella choćby w TME niż iść w stare zasilacze AT lub ATX. Czterowyjściowy zasilacz 45W +5V(5A), -5V(0.5A), +12V(1A), -12V(0.5A) kosztuje 75zł.

6

Odp: Zasilacz ATX z ST

Idealnie nadają się RT-65B oraz RD-50A (tylko ten drugi nie ma -12V, ma za to nieco za wysokie 12V bez obciążenia). Ja go miałem w STf, gdzie z linii 12V był zasilany tylko flop, którego nie było i na linii 12V było ponad 13V. Nadają się też zasilacze PicoPSU.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: Zasilacz ATX z ST

Drążąc temat, chciałem się "naocznie" przekonać jaki zasilacz (moc) jest potrzebny.
Kupiłem coś takiego:
https://abc-rc.pl/pl/products/watt-mete … p;curr=PLN
i zrobiłem test na dwóch zestawach:
1. MegaST, PAK, c'tIDE z modułem Flash, karta graficzna Reflex (MegaBus), flop
2. MegaST, HyperPro 16MHz, OverScan, CosmosEx, karta sieciowa Riebl (MegaBus)
na linii 5V i potem na 12V.

5V: 1 do 20W, 2 do 29W (czyli 4A i 6A)
12V: 1 do 48W, 2 do 73W (4A i 6A).
wyniki dla 12V to lipa, prawdopodobnie pomiar jednej linii nie jest możliwy.

Było miło :) Do widzenia.

8

Odp: Zasilacz ATX z ST

Bocznik do pomiaru prądu jest na "-", więc pomiar jednej linii w układzie ze wspólną masą nie jest możliwy... przynajmniej nie tym miernikiem. Bez problemu można za to zmierzyć zwykłym multimetrem z marketu za 9,50zł ;)

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-07-21 14:22:09)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: Zasilacz ATX z ST

_tzok_ napisał/a:

...zwykłym multimetrem z marketu za 9,50zł

To zbyt proste ;)

Było miło :) Do widzenia.