1

Temat: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Nabyłem od Artika Nova VME i próbuję je uruchomić. Wziąłem sterowniki ze strony https://silicon-heaven.org/atari/nova/ w wersji pasującej (w teorii) do mojego modelu ET4000, wrzuciłem do Auto, odpaliłem menu.prg, coś tam ustawiłem i zresetowałem.

No i od tego momentu tzw dupa blada, po starcie system wyrzuca po hitlerowsku że driver został zainstalowany ale obrazu nie ma. Nie byłby to wielki problem, gdyby nie to, że na wyjściu standardowym mam tylko ten komunikat i nie mogę wrócić do normalnego ekranu. Próbowałem odpalić komputer z alt, ale to powoduje, że nie startuje też hddriver i nie mam dostępu do dysku, próbowałem z shift i oboma shiftami, co ma ponoć blokować start sterowników nvdi, ale sterownik cały czas się ładuje.

Tak więc moje pierwsze pytanie: jak wyłączyć to cholerstwo, tak żeby móc spróbować z inną wersją sterowników?
Kolejne będą pewnie jak się pozbędę problemu nr 1 :D

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

2

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

A uruchom z Controlem

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

3

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Nie działa :( Control + shifty we wszystkich kombinacjach również.

Ostatnio edytowany przez G'Kar (2019-03-20 21:50:46)

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

4

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Klawisz CTRL uruchamiasz w zlym momencie musisz go wyczuc, on napewno pominie CI to co jest w AUTO. Nacisnij CTRL po tescie pamieci w momencie jak bedzie Ci uruchamial HDDRIVERA
Pozatym uruchom z ALT pozniej z dyskietki HDDRIVER.PRG i bedziesz mial dostep do dyskow bez restartu i wyrzuć katalog AUTO z dysku C:\

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Ok: sytuacja opanowana - chyba miałem zworkę na Nova w złej pozycji, po przestawieniu w drugą wywaliło mi sterownik bombami i mogłem go usunąć.
Co do dyskietki, to była opcja ostateczna, musiałbym przywieźć starego peceta ze stacją dysków ze starego domu, a to zajęło by trochę czasu.

Edit: Zworka była jednak w dobrej pozycji - a wywalenie sterownika to właśnie objaw złego ustawienia. Tak czy siak już wiem jak wystartować komputer bez ładowania sterowników. Teraz czeka mnie zabawa w znalezienie dobrych, ale w tym celu spreparuję sobie dyskietkę startową "na zaś" :D

Ostatnio edytowany przez G'Kar (2019-03-20 22:29:26)

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

6

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Zakładam, że kolejność EMULATOR, MENU, STA_VDI masz prawidłową w AUTO.

Zamiast odpalać sterowniki, próbuj programikiem do ustawiania rozdzielczości z poziomu atarki, jak już uzyskasz obraz na karcie, to wtedy będzie wiadomo na jakiej wersji sterowników.

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Dziękuję za radę.
Kolejność mam prawidłową (zakładając, że bazuje ona na kolejności wrzucania do Auto). Co do programu do ustawiania rozdzielczości: chodzi o VMG.PRG?

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

8

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Tak VMG.PRG, zapomniałem jak on się nazywa :)
Jak już będzie obraz to wtedy sterowniki próbować.

Było miło :) Do widzenia.

9

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Postęp jakiś niby jest, ale ciągle daleko do sukcesu. Proszę znowu o poradę: co powinien wyświetlać VMG.PRG. U mnie jest to jakaś niebieska siatka na czerwonym tle. Z tym, że robią to wszystkie wersje (ze wszystkich pakietów sterowników jakie mam). Same sterowniki - te które wystartują (a konkretnie T6 ze strony https://silicon-heaven.org/atari/nova/) wyświetlają desktop zabarwiony na czerwono, w którym przesuwanie myszy zostawia ślad (w pamięci karty również - po resecie widać te ślady w VMG).
Samą kartę sprawdziłem w starym PC z ISA i Windows 98 SE. Wstała więc raczej jest sprawna.

Pytanie - czy ekran VMG.PRG jest prawidłowy, a jeżeli nie to jak powinien wyglądać?
Pytanie nr 2 - gdzie można szukać przyczyny takiego zachowania karty? Ma ona jakieś dwie zworki ale ich przestawianie raczej nie przynosi rezultatów (choć nie sprawdziłem wszyskich kombinacji zworek ze wszystkimi sterownikami -> trochę tego dużo).

Post's attachments

desktop.jpg 283.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

vmg.jpg 308.32 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

10

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Hej,

Co prawda uzywam NOVA na innej karcie na  innym sprzecie ale to jest bez znaczenia. VMG ustawiasz rozdzielczosci dla wybranego monitora, domyslam sie ze robisz dla dla monitora LCD, w pakiecie sterownikow powinny byc dla monitora LCD, sa zapisane w pliku STD_VDI.BIC, ktory jest w w katalogu AUTO.
Jesli wybierzesz dana rozdzielczosc i VMG przy sprawdzaniu powinien dawac niebieska siatke, ale na czarnym, ewentualnie czarna na bialym tle dla rozdzielczosci mono. To czerwone tlo a potem w samym TOS moze oznaczac jednak ze sterownik nie do konca jest dobry.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Siatka mi wygląda na wadę kabla - podłączasz tym samym co PC? Bo jakby G nie było w sygnale...
Rozumiem, że podłączając kartę ustawiając rozdzielczość przez drugi monitor? Druga rzecz - w jakim kompie? TT czy Mega STE? Bo o ile pamiętam - tam inna adresacja była.
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł... Sterowniki są także w NVDI, o ile pamiętam. Nie używasz obu? Bo wtedy będzie kaszanka, to znaczy - będą się gryźć? Ewentualnie spróbuj przez samo NVDI, ale nie pamiętam jak tam się dobraćv do sterownika.

Sikor umarł...

12

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Więc tak, po kolei: mam Mega STe z 4MB RAM i TOS 2.05 DE :(
Używam dwóch monitorów VGA - jeden podpięty przez kabel ST->VGA w trybie mono a drugi do karty ET4000. Monitory używane zamiennie więc nie jest to problem kabla (zresztą na wyżej wspomnianym PC,  po podłączeniu do jednego z tych monitorów, czerwonki nie było). Używam "czystego" TOSu bez sterowników NVDI, tylko ze sterownikami Nova (trzy pliki: emulator, menu i sta_vdi).

@Kroll w pakiecie nie znalazłem sterowników dla LCD (w sumie to są pliki opisujące rozdzielczości chyba), plik STA_VDI.BIB edytowałem sam (w oryginalnym pakiecie NOVA jest kilka plików ale do monitorów CRT). Plik do mojego monitora sam sobie wyedytowałem w VMG.PRG metodą prób i błędów. Jeżeli znasz jakiś inny pakiet to czy mógłbyś podzielić się linkiem?

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

13

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Więc tak, po kolei: mam Mega STe z 4MB RAM i TOS 2.05 DE :(
Używam dwóch monitorów VGA - jeden podpięty przez kabel ST->VGA w trybie mono a drugi do karty ET4000. Monitory używane zamiennie więc nie jest to problem kabla (zresztą na wyżej wspomnianym PC,  po podłączeniu do jednego z tych monitorów, czerwonki nie było). Używam "czystego" TOSu bez sterowników NVDI, tylko ze sterownikami Nova (trzy pliki: emulator, menu i sta_vdi).

@Kroll w pakiecie nie znalazłem sterowników dla LCD (w sumie to są pliki opisujące rozdzielczości chyba), plik STA_VDI.BIB edytowałem sam (w oryginalnym pakiecie NOVA jest kilka plików ale do monitorów CRT). Plik do mojego monitora sam sobie wyedytowałem w VMG.PRG metodą prób i błędów. Jeżeli znasz jakiś inny pakiet to czy mógłbyś podzielić się linkiem?

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

14

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

@G'Kar: przejrzalem sobie pliki *.zip na stronie Idka sterowniki dla MSTE i ET4000. Patrzac na plik STD_VDI.BIB widze ze w opisie jest 60Hz, wiec to sa dla monitorow LCD a nie CRT. Cos wspominales ze teroretycznie powinna pasowac wersja dla T6. Dany plik STD_VDI..BIBI moze byc punktem wyjscia do dopasowania ich do swojego monitora i itp
To oczywiscie nie zmienia faktu czerwonego tła, jesli nie uzywasz NVDI i sprawdzales wszystkie stery od T0 do T8 z jego strony to pozostaje napisac do autora, podajac mu szczegoly dotyczace swojej karty. Ja z nim juz wielokrotnie koresponowalem przy okazji sterownikow do innych kart.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

A te próbowałeś:
https://sites.google.com/site/probehous … ards-on-tt
starsze wersje czasem są lepsze, niż te obecne :)

Było miło :) Do widzenia.

16

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Tak, te też próbowałem. Tak w ogóle to moja karta jest na DAC W82C490 ale na sterownikach T8 od Idka w ogóle nie uruchamia się. Faktycznie muszę do niego napisać, bo myślę, że w tym tkwi problem, że ta karta ma nietypowy (bo podobno 24 bitowy) DAC.

BTW odpaliłem też EmuTOS (z prg) ale również bez rezultatu, ten daje całkowitą kaszkę na ekranie.

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

17

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Podłączę się pod temat ,u mnie jest tak że odpaliłem Tosa na ET4000 ale tylko mam 640x480x2 i nie bardzo wiem jak odpalić więcej kolorów.

Uruchamiam program VMG i jedyne co mogę to wyświetlić te niebieską kratkę na białym tle w dowolnej rozdzielczości ikolorach ,potem wracam do konfiguracji daje zapamiętania ustawień i wszystko co mogę zrobić.

Restart komputera powoduje to że nadal mam tylko 2 kolory.

Co robie nie tak.?

18

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Pojawia się memu z wyborem rozdzielczości ? (najlepiej użyć xmenu.prg).
Jak już masz te 640x480 wejdź do AUTO i uruchom MENU/XMENU i wybierz nową rozdzielczość, daj OK. Jak wybierzesz zapisz to będzie się już uruchamiał w tej rozdzielczości.

Było miło :) Do widzenia.

19

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

Jak odpalam menu z auto to tylko mam info nova coś tam  i 3 sek na nacisnięcie klawisza lub samo sie zamyka.

Skąd wziąć xmenu.prog ?

edyta: znalazłem.

wieczorem sprawdzę.

tu jest skopiowany poradnik jak to odpalić:

a) Visit this place https://sites.google.com/site/probehous … ards-on-tt and download the complete package. It doesn't matter that it says TT. Just download the VME8 package.
b) Visit Idek's site https://silicon-heaven.org/atari/nova/MegaSTE/ET4000/ and download the driver's package appropriate for your card's version.
c) Run the installer from package (a). Do not reboot your system. Copy over the package from (b) of course overwiting the relevant STA_VDI files in AUTO folder. You may (and I suggest to) use also xmenu.prg instead of menu.prg for easier use.
d) Also copy NOVA_COL.ACC from (a) to your system's root
e) Use Autosort application to make sure that the order in AUTO folder is Emulator --> (x)Menu --> STA_VDI
f) Now reboot your system and if everything went well you will see the xmenu options to choose resolutions. Available resolutions are included in STA_VDI.BIB file, and if needed you can edit these using VMG.PRG application. If you don't have this in package (b) just take the relevant version from folder VORSICHT of package (a).
g) Using the accesory you can "move" the display area so it will be all inside your monitor's creen.

Ostatnio edytowany przez damianx (2019-04-05 13:01:30)

20

Odp: Nova VME + ET4000 - problemy z uruchomieniem

damianx napisał/a:

Jak odpalam menu z auto to tylko mam info nova coś tam  i 3 sek na nacisnięcie klawisza lub samo sie zamyka.

Skasuj plik MENU.INF (albo zmień nazwę np. na MENU.INX) i nie będzie 3sek. tylko całość dostępna.

Było miło :) Do widzenia.