1

Temat: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Projektem byłoby odnalezienie starych gier przygodowych na Atari XL/XE w wersjach oryginalnych - trzeba by ustalić, czy gry są możliwe do zakupu, czy tylko w dawnych wydaniach, czy może są wydania współczesne jakieś tych starych gier.

W ramach projektu można m.in.:

- odnaleźć tytuły i gry jako pliki
- odnaleźć oryginalne wersje gier (z instrukcjami, itp. - ze wszystkim, co było w wydaniu)
- dowiedzieć się, czy gry są możliwe do zakupu w wersjach dawnych, oryginalnych
- dowiedzieć się, czy wydawcy tych gier mogą zaoferować współczesne wydania, które miałyby formę i/lub zawartość tą samą (nie 'okrojoną', lub pozbawioną jakichś elementów), co oryginały pierwotne
- po zebraniu wszystkich znanych, dobrych gier przygodowych w sposób, jak wyżej - zapytać kogokolwiek, kto by się znał na robieniu takich gier - czy można spodziewać się jakichś nowych tytułów / produkcji w jakości tych starych, dobrych, oryginalnych gier

Akurat moje ulubione gry przygodowe, to grafika+tekst, np. Mózgprocesor, Dallas Quest, Mindshadow, Gunslinger, itp.

Celem byłoby zebranie wszystkich znanych gier przygodowych, jako produktów znanych i opisywanych, komentowanych przez lata, etc. - i mając taki pakiet znalezionych / odzyskanych gier i opisów, etc. - można by pomyśleć o jakichś nowych grach w stylu tych znanych.

Uff... o to by mi chodziło w projekcie.

2

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

[fragment rozmowy w temacie przygodówek z innego Tematu na forum]

To już jakiś trop, rzeczywiście, dzięki. [a propos oryginalnego wydania Dallas Quest na Commodore - dostępnego na aukcjach zagranicznych]

Nie wiem, czy nie jest to przeszkadzanie w temacie projektu tutaj, ale a propos tych przygodówek, a może i innych gier również z dawnych czasów - mam dwa problemy aktualnie, w sumie, żeby jakoś to przejść raz na wieczność:

1. Grałem w genialne gry na Atari XL/XE w podstawówce i są genialne już na zawsze, oczywiste. Niektórych nie kupowałem, tylko kopiowałem, jak wszyscy, bo nie było jak kupić, oczywiste. Jednak tak samo, jak z filmami, książkami, etc. - kiedy coś mi się podoba, to kupuję sobie oryginał i zostaje mi na zawsze, jako rzecz, którą lubię i chcę mieć na zawsze, oczywiste.

... i teraz ten problem wydzielony, powiedzmy, byłby taki, że chciałbym mieć wszystkie gry, które lubiłem i grałem, kupione, oryginalne, oczywiste.

2. Ten drugi problem, to że np. łatwiej aktualnie gra się na emulatorach Atari XL/XE, więc JAK kupić oryginalną grę z dawnych czasów, żeby mieć to, co chcę i móc sobie lubić i grać, jak w podstawówce? - mając prawdziwy oryginał, ale nie jakąś współczesną podróbę, oczywiste.

No więc te dwa punkty - ciągle nie wiem jak je przejść, żeby być zadowolony w pełni, że wreszcie po latach mam to, co zawsze chciałem mieć, czyli oryginały, hmm...

3

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

@Smaku:

Zawsze mnie fascynuje otwieranie nowych wątków bez choćby szczątkowego przejrzenia forum. To naprawdę nie jest trudne.

Kategoria Software, gry 8-bit ... chyba najpopularniejszy wątek ... 76 tysięcy wejść

http://www.atari.org.pl/forum/viewforum.php?id=1

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13237

4

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

@BartoszP:

Dzięki, pobieżnie przejrzałem materiał w podanych linkach - bardzo dobry start do realizacji projektu zaproponowanego w tym wątku - spróbuję pozbierać wszystko, co by mogło pasować i być przydatne, podsumować i zobaczymy co zostanie do zrobienia.

Chciałbym raz na zawsze zebrać w sposób uporządkowany wszystko w temacie przygodówek dawnych - byłby to materiał trwały i uporządkowany raz na zawsze - i z takiego momentu / stanu projektu, można pomyśleć co dalej, jak w prezentacji projektu na wstępie.

Dzięki za linki, przydadzą się, oczywiste.

5

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

smaku napisał/a:

więc JAK kupić oryginalną grę z dawnych czasów, żeby mieć to, co chcę i móc sobie lubić i grać, jak w podstawówce?

nie mam więcej pytań

6

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

gorgh napisał/a:

nie mam więcej pytań

To oczywiste, bo w sumie moje pytanie JAK pozwala znaleźć odpowiedzi, jeśli zacząć szukać. Po co więcej pytań, oczywiste.

No więc powoli szukam sposobów, i chyba mam pomysł.

Najpierw lista gier przygodowych. Początek już jest:

Asylum
Dallas Quest
Dark Crystal
Gruds in Space
Gunslinger
HULK
Mindshadow
Mózgprocesor
Neverending Story
Pawn
Prince of Magik
Saigon - The Final Days
Transylvania
Troll's Tale

[potem następne tytuły, które uda się znaleźć]

Tutaj udaje się znaleźć dużo gier przygodowych typu grafika lokacji + tekst:

http://www.atarimania.com/pgelstsoft.aw … p;step=200

Nie wszystkie znam, ale przynajmniej znajdę swoje, w które grałem i znam, super.

Teraz trzeba szukać wydawców, prawdopodobnie, albo dystrybutorów, ew. autorów.

W ramach projektu chodziłoby o zebranie informacji o grach przygodowych, czyli wydawcy, autorzy, daty wydań, etc. i potem czy są dostępne w sprzedaży, czy w oficjalnej, aktualnej, czy jedynie zachowane sprzed lat, czyli gdzieś na aukcjach, prywatnie, itp.

A propos Mindshadow dużo się od razu daje znaleźć:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mindshadow_(video_game)

Są tu linki na tej stronie, informacje, prawie wszystko chyba.

Widać, że Activision, lub Interplay nadal chyba coś robią i są aktywni na rynku, czyli jest jakaś szansa na rozmawianie z żywymi ludźmi, którzy znają grę i mogą mieć do niej jakieś prawa. No i super, oczywiste. Genialny początek.

Wniosek na dalsze etapy projektu: najpierw lista tytułów, sprawdzić wszystkie informacje istotne o produkcjach, określić, czy twórcy / wydawcy gry żyją i są dostępni na świecie i dopiero potem zapytać ich, czy mają grę.

OK.

Etapami...

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-02-20 19:55:47)

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Daj znać, gdy kupisz tego Dallas Questa (link podesłałem w innym wątku). Inaczej dyskusja nie ma sensu, oczywiste.

8

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Oczywiste jest też, że takich katalogów gier jest w sieci od pyty i trochę.
Nawet nie trzeba specjalnie szukać, podane na tacy.

9

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Vasco/Tristesse napisał/a:

Daj znać, gdy kupisz tego Dallas Questa (link podesłałem w innym wątku). Inaczej dyskusja nie ma sensu, oczywiste.

Ten na ebay jest na Commodore, więc odpada, oczywiste.

Na facebook raczej nic nigdy się nie kupuje, nawet nie dotyka się, więc nawet tam nie kliknę, oczywiste.

Wskazując na poprzedni mój post: najpierw trzeba zapytać wydawców i dystrybutorów, bo może wiedzą gdzie i kto, a może mają zapasy schowane dla siebie, archiwalne, zawsze tak, czy inaczej wiedzą lepiej o grze oryginalnej, oczywiste.

Kupowanie na aukcjach, od osób prywatnych, itp. nie wiadomo co i w ogóle, to chyba ostateczny etap, jeśli już nigdzie na świecie normalnie nie uda się znaleźć, oczywiste, wtedy można zacząć szukać na własne ryzyko jakichś transakcji zawsze, z założenia widzianych jako 'możliwe, że jakiś kryminał, oszustwo, lub nie wiadomo, tak, czy inaczej', oczywiste.

@Cobol:

"katalogów gier" - brzmi, jak jakieś składanki, a mnie interesują oryginalne produkcje, a nie składankowe i na dodatek nie wiadomo przez kogo i ponownie: nawet nie wiadomo co to jest, lub może być, tak naprawdę, oczywiste...

Tak więc jak na razie powrót do początku projektu: szukanie pierwotnych informacji dot. tytułów, aż do zgromadzenia informacji trwałych, potem dopiero dalej.

Etapami, oczywiste...

10

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Sprzedam i promocyjnie błękitne nimfy, niski numer stosunkowo. Tak niskie numery puszczam już od 35zł, dam Ci promocję - 25zł (plus wysyłka of coz). Potem  szukaj dalej.

Sikor umarł...

11

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

READY []

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać...
Będę śledził ten wątek! ;)

12

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

Sikor napisał/a:

Sprzedam i promocyjnie błękitne nimfy, niski numer stosunkowo. Tak niskie numery puszczam już od 35zł, dam Ci promocję - 25zł (plus wysyłka of coz). Potem  szukaj dalej.

Ja kupie nimfy z wysokim numerem... Bez promocji... No co, kiedyś przegapłem..i

13

Odp: Gry przygodowe na Atari XL/XE - stare oryginalne (i nowe jakieś)

@Sikor:

Te Nimfy to paragrafówka, czyli coś w rodzaju Dreszcza, tylko prostsza (bez charakterystyki postaci, bez rysowania mapy, itp.)?

To jest inny rodzaj gier, trochę, niż przygodówki typu grafika lokacji+tekst (komendy z klawiatury). Musiałbym przejrzeć gry paragrafowe, żeby je poznać w ogóle, widzieć, co jest na rynku, bo w podstawówce chyba nie było takich gier, ja nie pamiętam. Znam "Dreszcza", ale jako dodatek do magazynu "Razem" (w odcinkach), oprócz tego "Goblin" - gry Fantasolo - to były genialne gry i nadal pewnie są, bo w dzieciństwie grałem non stop i rysowałem mapę i genialne gry to były, oczywiste. Mam ładne wydanie "Dreszcza" w wersji pełnej, wydawniczej, A4 format chyba, kilkanaście stron, bardzo ładna rzecz. Ciekawe, czy wydali "Goblina" tak samo?

Przejrzę potem te gry paragrafowe i też zrobię porządek, to będę wiedział, czy warto to kupić, czy nie bardzo.

Trzeba do tych gier dorzucić genialną serię "Wehikuł czasu", kilkanaście książeczek pięknie wydanych, 'kieszonkowych'. Super gry-opowieści, oczywiste.

Przyjdzie czas, to wrócę do Twoich Nimf. Dzięki za info i za ofertę, będę pamiętał.

Gdyby dodać grafiki do takich paragrafówek, nadal byłyby to paragrafówki, czyli nie 'otwarte' światy gry, a kierowane przez autora w postaci wyborów i tyle. Hmm...

Ja lubię otwarte światy, w których mogę robić co chcę i na co mam ochotę, eksplorując świat... - dlatego lubię te z komendami typu 'Co robisz?' - pytanie i teraz mogę robić cokolwiek, na co mam ochotę. To są genialne gry dopiero, oczywiste.

Stąd to rozróżnienie:

- tekst (komendy z klawiatury)
- grafika lokacji + tekst (komendy z klawiatury)
- paragrafówki
- wskaż i klikaj

Z tych powyżej najlepsze są dla mnie te wspomniane, czyli grafika+tekst+komendy z klawiatury.

Jak zbiorę wszystko, zgodnie z projektem, o tych grach, które lubię najbardziej, spróbuję zająć się resztą. Wtedy wrócę do Twoich Nimf, przy okazji. Dzięki. Ciekawa rzecz, oczywiste.


Tymczasem znalazłem grę, której nie znam:

'Paradox':

http://www.atarimania.com/list_games_at … ._8_G.html

To chyba niedokończona gra, z błędami, niedopracowana, chyba niemiecka, bo na obrazkach po niemiecku napisy (teksty) są, w BASIC można wylistować, więc można ją nawet poprawić za Autora. Jakaś próba tylko, ale dość ciekawa, pustynia przypomina coś z Dallas Quest, że można błądzić... hmm... zupełnie niedopracowana, ale jako maszyna do przygodówek fajna rzecz, można zobaczyć, jak się robi takie przygodówki (jako przykład), czad. Fajne. Oczywiste.

Przy okazji teraz tekstówki bez grafik, chyba nie grałem w takie gry, pewnie kiedyś dawno temu nie pomyślałbym, żeby jakąkolwiek kupić, oczywiste... a jednak teraz sprawdzając i klikając, całkiem ciekawe, w miarę opracowane i przygotowane dla ludzi produkcje daje się znaleźć:

'Enigme du Triangle'

http://www.atarimania.com/game-atari-40 … _6821.html

Tę chętnie bym kupił - to dla mnie postęp w rozwoju, bo wcześniej nie znałem i nie grałem, generalnie w ogóle w tekstówki bez grafik, hmm... ciekawe...

W końcu odnajdę wszystkie gry tekstowe / przygodowe, które są dobre, będzie pełna lista i zobaczymy, czy można je kupić i które warto.

Etapami...

Ostatnio edytowany przez Smaku (2019-02-28 23:50:16)