1

Temat: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Temat bez podtekstów:-)

Chodzi mi o to, że grzebię w wielu płytach Atari XL/XE, naprawiam, testuję, rozszerzam itp. No i do tego potrzebna jest czasem klawiatura, albo chociaż wybrane jej klawisze. Dotychczas radzę sobie tak, że w uciążliwy sposób wszystko co się da robię bez klawiatury, a jak już jest bardzo potrzebna, to podkładam jakieś śmieci żeby z płytą nie zwierać, kładę ta klawiaturę na wierzchu, sto pięćdziesiąt razy wyciągam i wkładam folię w złącze, no i niezdrowe to dla folii, jedną już tak zajechałem:-( Inna metoda, to zwieranie drutem pinów w złączu (żeby np. zrobić reset, albo odpalić kompa z Option), ale to już jest kompletnie do d.., bo ciągle trzeba liczyć piny, w dodatku identyczne złącze jest w XE i XL, ale sygnały ma rozmieszczone inaczej, więc się ciągle mylę.

No i już mam serdecznie dość tego, więc postanowiłem, że muszę skonstruować jakąś taką roboczą klawiaturę. Nie pełną, z kilkoma klawiszami tylko potrzebnymi najbardziej przy różnych testach, albo nawet kilka przycisków wiszących na kablach, ale żeby to można było szybko podłączyć/odłączyć, bez myślenia i zastanawiania się który pin do czego.

Kłopot w tym, że trzeba coś wtykać w złącze klawiatury zamiast oryginalnej folii, ale coś takiego, co nie zniszczy złącza, żeby potem docelowo folia normalnie w to weszła i wszystko żeby działało. Piny różne odpadają, bo wszystko jest za grube i zniszczy blaszki w złaczu. Myślałem o cieniutkim PCB, ale nawet najcieńsze chyba też będzie za grube.

Ma ktoś jakiś pomysł na to? A Wy jak sobie z tym radzicie?

2

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

http://atariage.com/forums/topic/270312 … -for-xlxe/

3

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

O widzisz:-) Dzięki ZuluGula. Tak myślałem o czymś takim, ale nie wiedziałem, że już ktoś to sprawdził. Koleś pisze tam, że zastosował PCB o grubości 0,8mm. Widzę w chińskich płytkarniach, że można zejść jeszcze na 0,6mm. Muszę to dokładnie pomierzyć i zrobię mini projekt takiego złącza na tej zasadzie w takim razie.

Myślę, żeby to uprościć, nie robić takiego kombajnu, tylko prostą przejściówkę, będzie bardziej uniwersalnie. Na jednej płytce po dwóch stronach pcb zrobił bym złącze krawędziowe: po jednej stronie do XE, a po drugiej do XL i oba przechodziłyby na jedno złącze wyjściowe np. IDC26. I tyle. Mega łatwo i uniwersalnie do wszelakich zastosowań.

Taki adapterek/przejściówkę można by było wkładać i do XL i do XE po prostu odwracając płytkę. Natomiast do złącza IDC26 podłączało by się co się chce, można by zrobić zarówno pojedynczy przycisk, albo kilka przycisków, albo też całą klawiaturę taką jakąś uniwersalną-testową. A IDC26 dlatego, że mamy 24 linie, a IDC26 jest  popularne, tanie, łatwo dostępne. Mogę też tak sobie myślę zaprojektować rozkład sygnałów na tym złączu IDC26 tak, żeby na środku były wszystkie najpotrzebniejsze klawisze (np. start,select,option,reset,return,spacja). Wówczas w przypadku chęci wpięcia tylko tych kilku przycisków można w złącze IDC26 wsadzić na środku mniejsze złącze (np. IDC6, IDC10).

W weekend to porysuję sobie, jak coś z tego mi się uda sensownego wyprodukować, to wrzucę tutaj.

4

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Jeszcze jest coś takiego
http://atariage.com/forums/topic/283114 … omsearch=1
Mi cały czas chodzi po głowie pomysł żeby zrobić pcb klawiatury pasujące do Atari, na mechanicznych switchach kompatybilnych z Cherry MX albo jakichś low profile. Może nawet z podświetleniem Led rgb ;).

Ostatnio edytowany przez ZuluGula (2018-12-14 15:04:43)

5

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Ja wlutowałem złącze z XE, zlutowałem je z listwą z kołkami, w płytę wlutowałem listwę precyzyjną z gniazdami i tak odpinam i przypinam klawę ile razy chcę - taśma nie rusza się ze złącza.

6

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@atarixegs: No tak, oczywiście tak można sobie zrobić z jedną sztuką Atari. Ale mi chodzi o inną sytuację. Ja mam ciągły przemiał/obrót tych płyt, bo je naprawiam, grzebię, rozszerzam itd. Mi chodzi o podpinanie się właśnie do oryginalnej płyty z oryginalnym złączem jak robię jakieś testy tylko, a na koniec, żeby tam zostało złącze to, które było.

@ZuluGula: to drugie co podesłałeś, to też sytuacja bardziej jednorazowa/naprawcza.
O klawiaturze na cherry też myślałem, ale będzie kosztowała za duże siano, bo takie duże PCB, to już się tak łatwo za grosze u Chińczyka nie zrobi. Dochodzą cła, vat itd., samo pcb wychodzi na poziomie pi razy oko koło 150 z hakiem za sztukę albo więcej. Do tego switche cherry sobie policz, a jeszcze robota, spasowanie tego wszystkiego itd.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-14 15:50:35)

7

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Mi by się przydała pelna klawiatura na pcb podpinana do XE, taka mini na zwykłych microswitchach, duże pcb z przełącznikami i małe prostopadłe do włożenia w gniazdo na płycie Atari, 2 nóżki. To byłby serwisowy i awaryjny wypas.

8

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@atarixegs: no to właśnie dlatego chcę zrobić taką przejściówkę jak napisałem. Do takiej przejściówki będzie się dało podłączyć taką klawiaturkę jak mówisz, albo pojedyncze switche jakie kto potrzebuje, albo cokolwiek sobie wymyślisz. Zobaczę co mi z tego wyjdzie, następnie rozważę czy by nie zrobić właśnie takiej mini klawiaturki pełnej serwisowej jak mówisz. Gdyby dobrać jakieś malutkie tact switche do tego, to może dało by się to zrobić na tyle malutkie, że pcb by nie kosztowało kosmosu. Oczywiście taka klawiaturka nie była by jakaś super wypas do używania, ale właśnie do celów serwisowych jak najbardziej by była fajna. Cały pomysł mi zaświtał, bo właśnie mam rozgrzebane 65XE, w którym robię SIMMexp. No i teraz mam to wszystko na pająku i tej klawy nie ma jak do tego podpiąć tak luzem, a muszę jakoś pod DOS-em odpalić program do testowaniu RAM-u:-) Robiąc odpowiednie zwarcia na pinach złącza klawiatury włączyłem kompa trzymając option, wpisałem xmst, dałem return i poleciał test. Ale to droga przez mękę jest:-)

9

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

W związku z tym, że serwisuję i rozszerzam atarynki w pewnym momencie przeszkadzało mi ciągłe odłączanie i podłączanie  klawiatury i wpadłem na pomysł, że zrobię sobie mini klawiaturkę z przyciskami które potrzebuję. I tak powstała ze "śmieci" moja klawiaturka w której jako złącze użyłem listwy goldpin (tylko uciąłem ją o dwa goldpiny więcej, czyli po jednym goldpinie z każdej strony aby ciasno wchodziła w złącze klawiatury i nie było możliwości przesunięcie jej w prawo czy w lewo). Widok klawiaturki w załączniku.

Post's attachments

k1.jpg 333 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

k2.jpg 263.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

k3.jpg 412.3 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@_kriss_: Idea właśnie na tym polega, czyli widać więcej ludziu napotyka prędzej czy później na ten sam kłopot. Ale powiedz, Ty te goldpiny wciskasz do środka do gniazda klawiatury? Przecież jak tam wciśniesz goldpina, który jest strasznie gruby, to się złącze rozepcha i później taśmy nie będzie już trzymać porządnie... Chyba, że jakoś tam to inaczej wkładasz czy coś, masz jakiś patent na to jeszcze?

11

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Mq:Tak wciskam do środka gniazda i nie wchodzi to ciężko ani na siłę nigdy nie zdarzyło mi się, aby złącze zostało rozepchane i że taśma od klawiatury potem słabiej trzymała. Klawiaturka czasami nawet w jedno złącze sto razy była wkładana. Patent mam tylko taki, że podkładam gumowy prostokąt pod płytkę, aby podczas wciskania górnych przycisków złącze klawiatury się nie ruszało i aby powstająca siła nacisku na dany mikroswitch a zarazem na całą płytkę była amortyzowana.

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2018-12-14 20:17:42)

12

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Dzięki _kriss_ za info. Czyli po tych kilku postach wiadomo już jaką co ma grubość, co jak się mieści i jak pasuje. W wolnej chwili pokuszę się o zaprojektowanie jakichś fajnych płytek mimo wszystko, bo lubię:-)

13

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Mq: Ja projektować płytek nie lubię, robię jak muszę, miałbym kilka płytek do zrobienia (narysowania) zgłoszę się na priv jak tak bardzo lubisz projektować:)

14

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

No widzisz:-) Na szczęście nie jest tak, że każdemu się tylko jedna i ta sama baba na świecie podoba, bo by był wtedy problem:-)
Wrzucaj na priva co tam potrzebujesz, to się może jakoś dogadamy.

15

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Mq, chcesz do testów taką płytkę jak ZuluGula podal z atariage? Mam niepolutowaną. A mam pytanie - jak ciężko by było zaimplementować logikę i gniazdo USB lub jakieś standardowe złącze klawiatury laptopowej? Bo może by takie pseudo-Aki zrobić, pod USB i wtedy każda PC-towa podejdzie (w tym malutkie, wtedy się można pokusić o pewne przebudowy...). Oczywiście podoba mi się koncepcja uniwersalnej do XL/XE, wchodzę jakby co w jedną bądź dwie sztuki...

Sikor umarł...

16

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Sikor: do testów tego mi nie potrzeba, ale Ty mi to przetestuj:-) Weź tą płytkę i wsadź kilka razy w złącze klawiatury i opisz wrażenia w porównaniu z wkładaniem tam folii. Czy jest ciaśniej dużo, czy coś się wygina, czy pasuje, czy nie pasuje itp. Najbardziej mi chodzi o to, że wiemy, że ta płytka ma 0,8mm, a ja mam możliwość zamówienia w płytkarniach też 0,8mm, lecz również mogę zamówić jeszcze cieńszą 0,6mm. Chodzi więc, żeby oszacować czy wg Ciebie jest ok to 0,8 czy lepiej brać 0,6. Ze swojej strony wydaje mi się, że im grubsza będzie płytka, tym będzie trwalsza i solidniejsza, więc jeśli 0,8 jest ok, to penie nie ma co schodzić do "papieru" 0,6.

Co do klawiatur USB, no to przecież mamy AKI:-) Mi się w koncepcji klawiatur pecetowych nie podoba fakt, że w Atari można Start+Select+Option+Reset+jeszcze inne rzeczy jednocześnie wciskane interpretować, a już w pecetowej klawie nie da się tego emulować. W takiej serwisowej chodzi też o to, żeby działała jak normalna Atarowa, żeby np. można też było testować samo złącze klawiatury i układy wejściowe.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-14 21:20:20)

17

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Ooo, nie wiedziałem, że tam się nie da...
O.K. Przetestuję, ale umówmy się, że dopiero między świętami - końcówka roku to dla mnie koszmar w robocie ;) Czyli - między wigilią lub nowym rokiem. Ewentualnie podeślę do Ciebie, a ty zadecydujesz i odeślesz wraz z sonari, jak już będzie? Mi się nie spieszy, a lutować i tak najwcześniej zamierzam to w lutym, wcześniej brak czasu i inne poważniejsze dla mnie sprawy...

Sikor umarł...

18

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Sikor, ale to tylko pięć sekund wsadzić, wyjąć i opisać wrażenia na forum:-) Za to masz tyle czasu, żeby mi to wysyłać, żebym ja sobie parę razy wsadził?:-) hehehe Nieee, chyba nie wysyłaj, szkoda zachodu na prawdę. Ja się tak zastanowiłem jeszcze chwilę i chyba te 0,8mm jest optymalne. 0,6 to już na prawdę jest jak papier, nie będzie trwałe, nie ma sensu.

19

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

O.K. Postaram się sprawdzić w niedzielę. Po prostu teraz mam schowaną atarynkę i lekki problem z dostaniem się do niej, ale sprawdzę. Dam znać w niedzielę wieczorem co i jak.

Sikor umarł...

20

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Dobra, sprawdziłem w dwóch kompach serii XE (do XL się nie dokopałem). Sprawa wygląda tak:
- w jednej płytka weszła dość luźno, w drugiej lekki opór, ale nie większy od niektórych folii (być może kwestia wyrobienia gniazda, tam gdzie luźno - płyta nieznanego pochodzenia)
- mam prośbę - jak jest ekran te płytki są za niskie (zawadzają o ekran). Napiszecie, że "po co komu ekran? W moim podstawowym kompie mam zainstalowane SIO2IDE (padnięty dysk, ale to inna sprawa), które jest właśnie tam dokręcone. Czasem trzeba coś przetestować, a nie zawsze jest potrzeba rozkręcania połowy kompa aby coś przetestować.
@Mq, chcesz jedną płytkę, aby rozpracować ją koncepcyjnie? Mam kilka sztuk, więc mogę Ci sprezentować jedną ;)

Sikor umarł...

21

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

Ok, jak sprezentować to dawaj, odwdzięczę się czymś tam innym, dogadamy się na priva, bo mamy jeszcze inne "interesy" niedokończone, to jak będziesz gotów, to nie płać mi nic, tylko się odezwij na PM. Sorry za prywatę w wątku.

Złącze w 800XL jest identyczne jak w 65XE. Ostatnio miałem uszkodzone mechanicznie w 800XL i podmieniałem z dawcy 65XE:-)
Ono ma tylko inny układ wyprowadzeń - tu zrobili dopiero bezsens obiboki "projektanci".

Z ekranem słuszna uwaga, nie pomyślałem o tym, dobrze że mówisz, to swój wynalazek dopasuję do tego, bo sam nie używam ekranów, to bym pewnie tego nie zauważył - a na etapie projektu łatwo jest to uwzględnić.

22

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

@Mq
A może w wolnej chwili zrobiłbyś przelotkę do TK-II-GS? Płytkę na testy mogę Ci podesłać. Będziemy mieli wtedy i PS/2!

https://ataribits.weebly.com/tk-ii.html

przelotki dla XE i XL musiałyu być troszkę inne bo jak sam wspomniałeś jest inny układ wyprowadzeń na złączu klawiatury.

http://pancio.net/images/tk2gs.jpg
:-)


Pozdrawiam
pancio

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-12-18 21:23:30)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

No tak, ale pancio.net, ja to wykombinowałem tak, żeby na tej samej płytce po jednej stronie narysować złącze z układem wyprowadzeń do XE, a po drugiej do XL. Wtedy tą samą płytkę będziesz mógł wsadzić i do XE i do XL, tylko ją wsadzisz odwrotnie:-)

A GS na tym złączu DB15 ma też wszystko to samo co na złączach klawiatury w XE/XL, tylko bez klawiszy funkcyjnych?

24

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

HELP jest, reszta niepodłączona.

I Ty zostaniesz big endianem...

25

Odp: Co da się wsadzić w złącze klawiatury?

W oryginalnym rozwiązaniu - masz rację - tylko HELP. Ale układ TK-II-GS korzysta z piggy na Pokey-u bu mieć dostęp do wszystkich sygnałów. W przypadku XE/XL piggy jest zbędne bo wszystkie linie z multiplexa klawiatury jaki i klawiszy funkcyjnych masz na złączu klawiatury. Wystarczy zrobić odpowiedni kros pomiędzy złączem klawiatury a DB15. No chyba że coś przeoczyłem/pomieszałem... wcześnie jest :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email