1

Temat: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Koledzy Atarowcy,

posiadam komputer Atari 65XE, bez żadnych ponadstandardowych komponentów; komputer ma system PAL. Używam "HQ audio/video cable" od Lotharka.

Poszukuję konwertera S-video i Composite na HDMI, aby móc podłączyć komputer do rzutnika albo telewizora, który ma tylko wejście HDMI.

W tym wątku pisałem o nieudanych próba z pewnym konwerterem, który najczęściej nie "łapał" obrazu z Atari, a jak już złapał, to scrolle w demach szarpały, choć sama jakość obrazu była akceptowalna.

Zakupiłem kolejny konwerter do prób. Poniżej zamieszczam kilka spostrzeżeń dotyczących obrazu uzyskiwanego przy użyciu nowego konwertera, w nadziei, że komuś się to przyda:

  • Obraz z Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest dość ostry, kolory nie posiadają przebarwień. Niebieskie tło w Basicu posiada nieco widoczny, powtarzalny wzór zygzaków na całej powierzchni -- jest on jednak o wiele mniej widoczny niż w przypadku poprzedniego konwertera i jest akceptowalny w moim odczuciu. Na niebieskim tle w Basicu było widać latające poziome zielonkawe pasy, które zlikwidowałem strojąc za pomocą potencjometru w Atari, do którego dostęp jest przez otwór na spodzie komputera. Na czarnym tle są mało widoczne granatowe pionowe, nieruchome pasy. Obraz w demie THE TOP #3 jest zadowalający -- obraz jest niezły, scroll jest płynny. Obraz w grze Ninja jest zadowalający.

  • W obrazie z Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD wokół napisów i innych elementów graficznych dość wyraźnie widoczne są artefakty w postaci obrysów przypominających szachownicę, co może irytować. Kolory (zwłaszcza biały) mają przebarwienia. W Basicu nie jest widoczny wzór zygzaków na niebieskim tle. Nie występują latające poziome zielonkawe pasy, nawet przy nieco gorszym zestrojeniu. Obraz w demie THE TOP #3 jest zadowalający -- scroll jest płynny, białe elementy graficzne mają przebarwienia. Obraz z grze Ninja jest wyraźnie gorszy (są różne "szachownicowe" artefakty wokół elementów graficznych) niż w przypadku użycia S-video.

  • Scrolle w demach są płynne, praktycznie tak samo jak wtedy, kiedy do telewizora wprowadzany jest bezpośrednio sygnał analogowy.

  • Obraz uzyskany przy użyciu konwertera obejmuje większy obszar, jeśli na konwerterze ustawimy 1080p -- widoczne są marginesy, których nie widać wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite, bez użycia konwertera. Jeśli na konwerterze ustawimy 720p, to wówczas marginesy nie są widoczne, podobnie jak ma to miejsce wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite.

Reasumując:
W moim przypadku konwerter sprawdzi się do pracy w Basicu, grania i oglądania dem, przy użyciu S-video jako wejścia do konwertera -- obraz jest zadowalający zarówno w Basicu jak i w grach, scrolle w demach są płynne. Należy jednak pamiętać o tym, że uzyskiwana jakość obrazu nie jest tak dobra, jak przy użyciu współczesnych modyfikacji toru wideo (np. VBXE). Composite użyte jako wejście do konwertera nie daje zadowalającego obrazu i nie będę z tego korzystał (będę używał tylko S-video).

tr1X

PS1. Jeśli ktoś posiada konwerter S-video, Composite na HDMI, sprawdzony w bojach z Atari XE, to będę wdzięczny za podzielenie się namiarami na ten sprzęt.

PS2. Testowany konwerter kupiłem w listopadzie 2018 roku, w Polsce, przez internet, w cenie 195 zł + koszt przesyłki.


Obrazki:

Atari 65XE, testowany konwerter, kabel wideo od Lotharka, SIO2SD
Atari 65XE, testowany konwerter, kabel wideo od Lotharka, sio2sd


Testowany konwerter
Testowany konwerter

Testowany konwerter

Testowany konwerter

Testowany konwerter


Obraz w Basicu przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, S-video

Obraz w Basicu przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, S-video

Obraz w grze Ninja przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Gra Ninja, S-video

Obraz z planszy tytułowej dema THE TOP #3 przy użyciu S-video (Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Białe linie napisu mają jednolity kolor. W tle widać pionowe granatowe pasy.
THE TOP #3, S-video


Obraz w Basicu przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, Composite

Obraz w Basicu przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Basic, Composite

Obraz w grze Ninja przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Gra Ninja, Composite

Obraz z planszy tytułowej dema THE TOP #3 przy użyciu Composite (Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD)
Białe linie napisu mają przebarwienia. Tło jest bardziej jednolite niż w przypadku S-video.
THE TOP #3, Composite

Ostatnio edytowany przez tr1x (2018-11-26 15:31:18)

Atari 800XL, 2 x Atari 65XE, Atari 65XE ECI, Atari 520STE, Atari Video Music (C240), Atari Portfolio, Atari 1200XL

2

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

tr1x napisał/a:

PS1. Jeśli ktoś posiada konwerter S-video, Composite na HDMI, sprawdzony w bojach z Atari XE, to będę wdzięczny za podzielenie się namiarami na ten sprzęt.

Dzięki za test i ciekawy opis.
Niestety nie ma tutaj rozwiązania bez kompromisów.

Jeśli chodzi o konwertery, to nie skupiałbym się wyłącznie na jakości obrazu, bo równie ważnym aspektem jest opóźnienie wprowadzone przez konwerter (a właściwie suma opóźnień konwertera i telewizora).
To opóźnienie wyklucza praktycznie takie rozwiązania jeśli używasz Atari do gier zręcznościowych.
Istnieją wprawdzie bardzo szybkie urządzenia jak "XRGB-mini Framemeister", ale ich cena jest zaporowa.

Sensowną alternatywą jest modyfikacja ATARI (Sophia DVI), albo zakup używanego telewizora LCD starego typu np. Funai A-1506, który doskonale sobie radzi sobie z sygnałami Composite i S-Video i jest przy tym bardzo szybki.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

3

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Ale "zośka" jest w sprzedaży? Bo to jest zdaje mi się problem, że się trzeba zapisać do Simiusa i czekać na opłacalną ilość do produkcji.
Gdybam, bo nie wiem, ale dopytam u źródła.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

4

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Ten obraz po s-video jest całkiem ok wg mnie. Miałem na początku Atari podłączone bezpośrednio do wejścia s-video (z s-video supermod), ale zmieniłem na Sophię (RGB) i oczywiście nie żałuję. Poodłączony sprzęt po euroscart do samsunga lcd i obraz jest żyleta. Podłączałem do LG1717 po vga i też ok. Jest co prawda kilka jakichś tam widocznych ledwo pionowych pasków, ale to zależy wszystko od telewizora. Może lepiej zainwestować w Ultimate bo widzę, że sio2sd jest. Same korzyści. Prawdę mówiąc w ustawieniach telewizora ostrość daję prawie na minimum, bo wtedy jest lekkie rozmycie jak na starych CRT. I to mi odpowiada.

Ostatnio edytowany przez piomet (2018-11-26 21:40:57)

5

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Ten sam konwerter u mnie (widać odbicia ciepłego światła na matrycy).

I tu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 83#p234883

Na basicu brak wężyków.


Atarynki mam po super video mod.


Spróbuj na monitorze ustawić mniejszą jasność, większy kontrast i mniej kolorów.

Post's attachments

wfmh_.jpg 153.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Zapytałem, "Zośki" DVI są dostępne.
Sprawdziłem swój monitor, na którym by to miało działać (NEC EA274WMI), niestety...
Synchronization Range
Horizontal (Analog/Digital)     31.5-83 kHz     
Vertical     56-75 Hz

56Hz... czyli będzie raczej/z pewnością lipa.
Rozumiem, że wersja RGB Zosi, czy też VBXE niczego nie zmieni, bo PAL to 50Hz.
Co pozostaje? Lotharkowe cudo, może wtedy będzie sens wracać do tematu.
Tak czy siak, wykonam s-video mod, to nie powinno zaszkodzić :)

P.S.
Nie, nie zamierzam posiadać dodatkowego, dedykowanego wyświetlacza tylko do Atari.
I tak mam za dużą graciarnię :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

7

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Tak sobie jeszcze kopię i trafiłem takie coś:
http://15khz.wikidot.com/
I tu lista gdzie niektóre mają Full, czyli tak dobrze jak CRT.
No i jest na liście NEC :) lcd1970vx
https://www.necdisplay.com/documents/Co … e_0608.pdf
4-rta strona, 3-cia kolumna i widzimy:
H: 31.5-81.1 kHz
V: 56-75 H

Czyli jakby tak samo jak w moim NEC EA274WMi.
Czy jest się tu czym sugerować? Czy to próżna radość, że może warto spróbować RGB po VGA? Czy też DVI? W domyśle Zośka lub VBXE?

W ogóle jak to jest możliwe, skoro specyfikacja pisze od 31.5kHz a niby działa dla 15kHz?
I w końcu co jest ważne/ważniejsze, H 15kHz czy V 50Hz ?

Ostatnio edytowany przez sun (2018-11-28 09:17:26)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

8

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Zdarza się, choć trudno powiedzieć, jak często, że specyfikacja odbiega od rzeczywistości. Miałem do czynienia z wieloma monitorami, które bez problemu radziły sobie z ramką 50Hz, chociaż w specyfikacji standardowo zapisano 56Hz...
Przypominam sobie, że ktoś już na AtariAge chwalił się kiedyś uzyskaniem obrazu z RGB 15kHz na monitorze VGA działającym oficjalnie od 31kHz.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Nie polecam też:

AV2HDMIconv-laminat

ostatnio wysyp tego na allegro - szczególnie jak się szuka Atari. Ja swój kupiłem na eBay ale zupełnie się nie sprawdza. Obraz czarno-biały lub w ogóle nie łapie synchronizacji. Jak już chwyci to jest przesunięty o połowę w poziomie. Sprawdzane na 2 monitorach:

ASUS ProArt
HP ZR24540w

i na  telewizorze Samsung

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-11-28 19:55:05)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

10

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Czy takie rzeczy w ogóle sprawdzają się z jakimikolwiek sprzętami, nowszymi niż Atari XL/XE czy C64 - magnetowidy VHS, jakieś konsole SNES, PS1, itp, a tylko z Atari mają problem, czy to w ogóle wszystko jest kupa i zawracanie gitary?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-11-28 21:31:43)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

@Simius: czyli loteria, albo się uda albo nie. Pozostaje "wypożyczyć" atarkę z zośką lub vbxe. Kto ma wypożyczalnię? :)
@uicr0Bee: wydaje się, że te super drogie sprzęty działają, a ta tania chińska sieczka... gdzie chińczycy od lat już sami podrabiają swoje wyroby to zawracanie gitary i nie tylko :( Czekamy na Lotharka i SD JKZ. Cena nie będzie zapewne mała, w sensie "chińska".

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

12

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Ja swego czasu atarkę łapałem do monitora właśnie przez magnetowid. Może jakieś BluRay czy inne DVD (nie odtwarzacz!) z wejściem AV lub EURO i wyjściem HDMI by Wam (nam) załatwił sprawę? Można w sumie wyrwać za grosze teraz.

Sikor umarł...

13

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Sikor, nie znam się, ale wydaje mi się, że jednak BR to odtwarzacze i jedyne wejście to jest ethernet, czasem hdmi.
Magnetowid powiadasz, ale jak to "łapałeś"? Podłączałeś z atari sygnał antenowy i do monitora po scart czy z atari s-video na scart magnetowidu i do monitora po antenie?
Po za tym, to nie ma ducha miniaturyzacji :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

14

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Po chinchach, czyli jak Svideo ;) W sumie miałem w nim wejście po chinchach, sVideo i Euro, tyle, że mój magnetowid nie miał hdmi. Z kolei nagdywarka DVD na 100% miała wejście po niskiej, ale niestey nie powiem, czy działa, bo poszła w p...

Sikor umarł...

15

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Odkurzam temat, czy ktoś ma jakiś sprawdzony, dostępny do kupienia, dający w miarę dobre efekty konwerter z S-Video i composite na HDMI?
Od razu uprzedzam, że w tym konkretnym pytaniu chodzi o zewnętrznego "chińczyka", a nie rozwiązania wbudowane w Atari ;-)

16

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Medusa :-D Spełnia wszystkie wymagania, które wymieniłeś.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Nie spełnia jednego wymagania. To nie Chińczyk tylko nasza rodzima polska lotharkowa produkcja :)

Na zachodzie triumfy święci RetroTink. Ma wiele modeli do wyboru, ostatnio nawet wyszedł taki kombajn RetroTink 4K, który potrafi skalować do 4K i nakładać jakieś superaśne filtry, ale to raczej sprzęt dla większych zboczeńców niż my. ALE produkuje go gość co się nazywe Mike Chi. Więc przynajmniej ma chińskie korzenie ;)

A jeśli chodzi o Medusę, to trzeba brać pod uwagę, o czym wielu zapomina, że to nie jest skaler, tylko scan doubler, a to istotna różnica.

18

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Napisałem o "chińczyku", bo chodzi tylko o sporadycznie używane, budżetowe rozwiązanie. Tylko chciałbym nabyć najlepszy (lub  najmniej zły ;-) ). Taki SCART-HDMI posiadam i nie jest źle, teraz chciałbym coś z S-Video (przez przelotkę S-Video -> SCART nie działa dobrze tamten konwerter, więc i ten ślepy zaułek proszę wykluczyć :> )

Ostatnio edytowany przez Jacques (2023-12-14 10:40:01)

19

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Przeglądając Aliexpress zauważyłem, że Chińczycy odkryli, że są pieniądze w rynku retro i zaczęli oferować poza generycznymi konwerterami dobrymi do magnetowidów także rozwiązania dedykowane do retro-sprzętów. Na ali są i nawet nie są aż tak bardzo drogie (ale wiadomo - droższe od tych generycznych). Nie widziałem tylko żadnych recenzji czy to coś warte.

20

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Muszę tam pobuszować, tylko właśnie żeby nie kupować w ciemno... ;-)

21

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Jak dobrze poszukać to można trafić na konwerter EURO-HDMI z obsługą S-Video (wtedy nie ma RGB). Trudno mi podać jakieś szczegóły, bo one nie mają żadnych sensownych oznaczeń i wszystkie wyglądają tak samo :/ Ja w każdym razie jeden taki "trafiłem".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

A ja proponuję nie szukać tanich szrotów, tylko raz zapłacić więcej za coś sprawdzonego i mieć porządne urządzenie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

23

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Przy okazji wrzucę tu zajawkę. Sprzęt dosyć stary. Ma w sobie technologię AMD Freesync. Wejście VGA i HDMI i synchronizuje jak prawdziwy Multisync :) Wsysa wszystkie rozdzielczości Atari ST z tym, że nie ma wejścia niestety CVBS albo S-video i tak czy siak trzeba konwerter. Chociaż zawsze można zrobić (kupić) CVBS do RGB+sync i zasuwać na czymś takim.

Dell SE2722H 27" Full HD

Jeszcze tego nie próbowałem - czekam na części do ubeswitch - na AA jest cały wątek o tym sprzęcie z Freesync:

https://forums.atariage.com/topic/32938 … works-100/

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

24

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Ja mam taki: https://pl.aliexpress.com/item/32836156 … ea77d5b8-7

Tego poniżej pleców nie urywa i z niektórymi urządzeniem sobie średnio radzi (np. taki przenośny pegasus), ale z atari jest jakość taka jakbym bezpośrednio do tv podpiął, łącznie z wszelkimi zakłóceniami jakie nasze komputerki potrafią generować ;)

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-12-14 19:20:04)

25

Odp: Próby z kolejnym konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Dzięki, czyli S-Video z Atari XL/XE i C64 jest OK?