1

Temat: Problem z konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Koledzy Atarowcy,

kupiłem konwerter o nazwie "Premium Composite BNC BNC/RCA S-Video to HDMI Scaler". Urządzenie chciałem wykorzystać do podłączenia Atari 65XE do odbiornika (telewizora bądź rzutnika) z wejściem HDMI.

Posiadany przeze mnie komputer Atari 65XE nie ma żadnych ponadstandardowych komponentów; komputer ma system PAL. Używam "HQ audio/video cable" od Lotharka.

Poniżej zamieszczam kilka spostrzeżeń dotyczących obrazu uzyskiwanego przy użyciu konwertera, który zakupiłem, w nadziei, że komuś się to przyda:

  1. Obraz z Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest dość ostry, kolory nie posiadają przebarwień. Niebieskie tło w Basicu posiada wyraźny, powtarzalny wzór zygzaków na całej powierzchni, który może być denerwujący.

  2. Obraz z Atari65XE->Composite->konwerter->HDMI->telewizorLCD jest mniej ostry niż z S-video, widoczne są duchy, kolory (zwłaszcza biały) posiadają przebarwienia. W Basicu nie jest widoczny wzór zygzaków.

  3. W grach nie występuje zauważalny lag między ruchami joysticka a ruchami postaci na ekranie.

  4. Scrolle w demach nie są płynne, szarpią. W przypadku bezpośredniego podłączenia (bez użycia konwertera) Composite do telewizora, scrolle są płynne. Zapewne to szarpanie jest winą konwertera, a nie żadnego przetwornika w telewizorze skojarzonego z HDMI, gdyż scroll puszczony z jakiegoś windowsowego dema z laptopa po HDMI na telewizor nie szarpał.

  5. Obraz uzyskany przy użyciu konwertera obejmuje większy obszar -- widoczne są marginesy, których nie widać wtedy, kiedy do telewizora podłączy się bezpośrednio Composite, bez użycia konwertera.

Problem z konwerterem polega na tym, że nie zawsze wyświetla on obraz z Atari 65XE na telewizorze. Jeśli przy załączaniu komputera Atari konwerter "złapie" obraz, to ten będzie już wyświetlany. Częściej jednak konwerter nie "łapie" obrazu z Atari i wówczas ekran telewizora jest czarny; przy czym konwerter pracuje, gdyż wyświetla komunikaty i swoje menu na ekranie telewizora. Odłączenie kabla S-video/Composite od konwertera, który akurat nic nie wyświetla na ekranie (bo nie "złapał" obrazu), skutkuje pojawieniem się komunikatu "No signal" (komunikat ten generuje konwerter, a nie telewizor) -- zatem konwerter widzi czy kabel z sygnałem wejściowym jest podłączony czy też nie, mimo tego, że nie "złapał" obrazu i nic nie wyświetla na ekranie telewizora. Problem występuje zarówno przy użyciu Composite jak i S-Video jako sygnałów wejściowych do konwertera. Robiłem próbę polegającą na tym, że zamiast sygnału z Atari, podawałem do konwertera sygnał Composite z odtwarzacza DVD -- konwerter wyświetlał na ekranie telewizora obraz z odtwarzacza DVD za każdym razem, bez problemów. Najwyraźniej konwerter nie radzi sobie z sygnałem generowanym przez komputer Atari 65XE.
Chciałem zapytać, jaka może być przyczyna opisanego problemu i czy można jakoś ten problem rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc.

tr1x

Obrazki:

Ekran Basica uzyskiwany przy użyciu Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD, z widocznym zygzakiem na niebieskim tle
Ekran Basica uzyskiwany przy użyciu Atari65XE->S-Video->konwerter->HDMI->telewizorLCD

Konwerter, który zakupiłem
Konwerter
Konwerter
Konwerter
Konwerter

Płytka elektroniczna konwertera
Płytka elektroniczna konwertera

Ostatnio edytowany przez tr1x (2018-11-22 21:48:13)

Atari 800XL, 2 x Atari 65XE, Atari 65XE ECI, Atari 520STE, Atari Video Music (C240), Atari Portfolio, Atari 1200XL

2

Odp: Problem z konwerterem S-video, Composite -> HDMI

Podłączę się do tematu kolegi, bo akurat miałem klepać.
Po S-Video z 65 XE do AverTV BoxW7 Plus i dalej monitor po VGA (aver ma tylko takie wyjście) mam takie same zygzaki. Sądzę, że super video mod może rozwiązać ten problem.
Całość ma też tendencję do gubienia koloru. Jest obraz ale czarno-biały. Pomaga tylko wyłączenie i włączenie AverTV. Tu też upatruję nadziei w SVIDEO mod.
Obraz po composite jest... właśnie taki jak opisujesz, zamglony i nieostry.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)