1

Temat: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Kupiłem niedawno stację Atari 1050, sprzedający twierdził, że działa, testował z kilkoma dyskietkami......więc kupiłem, zamówiłem sobie kabelek SIO i zasilacz 9V AC RockPower. Niestety, dzisiaj po podłączeniu stacja zachowuje się nie tak jak powinna. Po włączeniu zasilanie słychać lekki ruch głowicy po czym co 2 sek kręci silnikiem (zapala się dioda odczytu) i gaśnie na 2 sek i tak cały czas :(

Zależy mi na działającej stacji, a niestety nie jest to łatwy temat. Walczyć ze sprzedającym? czy może próbować ją naprawić?

Co ewentualnie może być uwalone i jak to zdiagnozować/ naprawić?

Stacja zachowuje się dokładnie jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=Uwf5gwPzMr8

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-08-10 18:55:10)

2

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Mam stację, która zachowywała się dokładnie tak samo. Pojechała do Jera, który ją - jak się wydawało - zrobił. Niestety, jak ma focha to dalej zachowuje się tak samo, aczkolwiek potrafi działać jak trzeba. Wczoraj trochę przy niej pogrzebałem i zaczęła działać normalnie. Ale nie jestem pewien, czy na 100% to co zrobiłem pomogło, czy jakiś zbieg okoliczności.
Czy mógłbyś zrobić fotkę układu oznaczonego na płycie jako U1 i otaczających go kondensatorów C57, C58, C59, C60 i C61? Chciałbym zweryfikować pewną teorię.

PS. Próbowałeś wyczyścić czujnik ścieżki 0, jak jest zasugerowane w komentarzach pod tym filmem?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-08-10 19:28:30)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

perinoid napisał/a:

Czy mógłbyś zrobić fotkę układu oznaczonego na płycie jako U1 i otaczających go kondensatorów C57, C58, C59, C60 i C61? Chciałbym zweryfikować pewną teorię.

proszę bardzo.

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-08-10 20:41:45)

Post's attachments

IMG_20180810_211228_resized_20180810_094026340.jpg 50.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Wygląda to bardziej jak by ten silniczek krokowy co rusza głowicą się "ślizgał" bo głowica czasami tylko drgnie a tak to tylko terkocze.

5

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

lopez napisał/a:

proszę bardzo.

Dzięki. To nie to co u mnie. Ale rzeczywiście wygląda to na błąd czujnika ścieżki zerowej. Dlatego silnik krokowy terkocze, a nie powinien - to nie Commodore 1541. Spróbuj go wyczyścić i sprawdzić chociaż, czy jest poprawnie podłączony do płyty.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Problem chips - CA3086 or RIOT6532.

7

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Od czego można zacząć sprawdzanie nie mając układów na podmianę ?

8

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Miałem ten sam problem uszkodzony RIOT6532 tak jak napisał Igi.

9

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Czy ten zamiennik będzie dobry: R6532P ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-08-13 06:58:38)

10

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Podepnę się. Czy zmiana RIOT-a wymaga późniejszego ponownego dostrojenia stacji z napędem? Włożyłem do niedomagającej stacji kość z innej stacji (dobra, ale sam RIOT jakby z innej serii) i o ile poprzednie problemy zniknęły, to pozycjonowanie głowicy zgłupiało. Np. na początku po włączeniu zamiast przesuwać się do ścieżki zerowej to idzie do przodu. No i potem nic nie jest w stanie wczytać bo głowica nie jest poprawnie pozycjonowana. Jakieś różnice w kościach? Kości mają inne oznaczenia (porównajcie na fotkach, ta R6532P to ta sprawiająca kłopoty (prawdopodobnie), ta druga z oznaczeniem SY6532 w stacji z której pochodzi jest dobra (ale w po podmiance nie działa jak należy).

Post's attachments

20180813_162438bad.jpg 68.76 kb, liczba pobrań: 9 (od 2018-08-13) 

20180813_162751good.jpg 67.38 kb, liczba pobrań: 7 (od 2018-08-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Ja po wymianie RIOT-a nie musiałem nic stroić. Możliwe, że twoja stacja miała już wcześniej problem z czujnikiem ścieżki zerowej.

12

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Już wszystko jasne. Akurat doszła zakupiona jakiś czas temu inna stacja 1050, co ciekawe kupiona na ebay jako niesprawna, a okazało się, że miała brudną głowicę i po wyczyszczeniu stacja działa.
Przełożyłem napęd z działającej do uszkodzonej i działa, czyli elektronika stacji jest sprawna.
Odkręciłem silniczek krokowy i niestety są dwa pęknięcia magnesu wewnątrz, a sam silniczek bardzo ciężko chodzi (myślę że faktycznie sprzedający wysłał działającą stację ale PP pomogła jej umrzeć :( ), tak czy inaczej silniczek krokowy jest uwalony :(

czy wiecie czy można taki silniczek gdzieś kupić?, czy może są jakieś zamienniki ? ewentualnie może ma ktoś taki na sprzedaż ?

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-08-20 14:55:05)

Post's attachments

IMG_20180820_141725_resized_20180820_022928064.jpg 1.23 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Nikt nic nie wie? :( Może ktoś ma jakaś stacje 1050 przeznaczoną na części, aby przywrócić kolejną sztukę do życia?

14

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Witam
Mam taki silniczek, pochodzi chyba ze stacji LDW SUPER 2000. Jak jestes zaintersowany to prosze o email.

15

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Dzięki, aktualnie znalazłem w Holandii uszkodzone napędy Tandom i jeden właśnie do mnie leci, jak okaże się, że nie działa/pasuje to pozwolę sobie wówczas odezwać się do ciebie.

16

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Dostałem napęd Tandom i próbuję przywrócić stację do życia.

Na początek podłączem otrzymany napęd bez rozkręcania niczego, niestety program diagnostyczny pokazuje 0 MS przy teście szybkości obrotów, pomyślałem ok, skoro miał być uszkodzony to pewnie jest. Więc podmieniłem silniczek napędowy wraz z paskiem ze swojego uszkodzonego napędu do otrzymanego, sprawdzam, nadal to samo :(

No to wróciłem do swojego napędu (w którym uszkodzony był silniczek krokowy), przełożyłem silniczki, to samo..... 0 MS, myślę może uwaliła się elektronika, wkładam z drugiej działającej stacji napęd i wszystko działa poprawnie.

Aktualnie status jest taki, że stacja uruchamia się, dyskietka się kręci, ale program diagnostyczny pokazuje 0MS zamiast 288.

Proszę was o pomoc od czego teraz zacząć dalszą diagnostykę?

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-09-03 08:21:22)

17

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

No proszę - kupił a nie podał linku. Za karę mu zakup nie działa. A jakieś zdjęcia może?

1. Przy wyłączonej stacji przesuń wózek głowicy do środka dyskietki. Włącz stację. Wózek powinien przesunąć się na zewnątrz, a boczna pozioma listewka powinna wsunąć się do połowy czarnych widełek, czyli sensora ścieżki zerowej.

Jeżeli wózek nie wraca - masz zabrudzony lub uszkodzony sensor ścieżki zerowej - do wymiany.

2. jeśli masz miernik częstotliwości w multimetrze - zmierz częstotliwość sygnału na trzecim pinie J1. W tej chwili nie pamiętam jaka powinna być, podam wieczorem.

Edit:
Przy prawidłowych obrotach silnika dyskietki przebieg na szarym przewodzie ma okres 5,5 działki na ekranie oscyloskopu ustawionego na 2V/dz i podstawa 0,5msek, czyli T=2,75msek, (częstotliwość ok. 365 Hz).
Są to dane przybliżone, pozwalające na takie ustawienie prędkości, że można załadować program testowy i ustawić dokładną wartość prędkości obrotowej dyskietki. /Edit

A w ogóle to kliknij na słówko dereatari w stopce tego postu i wybierz serwis. tam jest trochę wiadomości.

Ostatnio edytowany przez jer (2018-09-03 17:51:29)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

18

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Kupiłem na  rewindgames  za 5EU, szukałem samego silniczka krokowego, ale koleś ma uszkodzone całe napędy Tandom, więc kupiłem aby przełożyć silniczek krokowy.

1) Działa tak samo jak na działającej stacji więc wnioskuję, że jest ok. Zdjęcie 1, działa to tak, że jest 5 piknięć co sekundę i później "trt", "try" głowicą i wyskakuje  "Sensor OK"

Zdjęcie 2: prędkość stacji działającej ok
Zdjęcie 3: sprawny napęd przełożony do drugiej stacji, wszystko ok
Zdjęcie 4: prędkość stacji niedziałającej
Zdjęcie 5: zakupiony napęd w stacji
Zdjęcie 6: Napęd oryginalny, ze stacji niedziałającej (z wymontowanym silniczkiem krokowym, z powodu jw.)

Mój miernik AN8008 ma możliwość pomiaru częstotliwości, oscyloskopu nie posiadam niestety.

Na sprawnej stacji jest 346-347 Hz
Na niesprawnej 346-347 Hz

więc w sumie to samo.

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-09-03 20:11:56)

Post's attachments

1.jpg 927.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2.jpg 877.04 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.jpg 1.16 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

4.jpg 1.15 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

5.jpg 1.65 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

6.jpg 1.69 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Podsumujmy: Drugi, "nowy" napęd, pokazuje 0 ms, dyskietka testowa się kręci, a nie jest czytana. Prędkość obrotową program testowy mierzy określając czas między odczytami tego samego sektora na ścieżce zerowej. Sektora nie odczytuje, czyli uważa, że dyskietka stoi.
Pytanie: dlaczego nie odczytuje sektora?
1. zapomniałem podłączyć przewód od głowicy do elektroniki?
2. brudna głowica?
3. Sensor TR00 (ścieżki zerowej) źle ustawiony?
3. głowica ustawiona między ścieżkami?
4. uszkodzona głowica?

O ile punkty 1 i 2 łatwo zauważyć, to pozostałe już nie.

lopez napisał/a:

"1) Działa tak samo jak na działającej stacji więc wnioskuję, że jest ok. Zdjęcie 1, działa to tak, że jest 5 piknięć co sekundę i później "trt", "try" głowicą i wyskakuje  "Sensor OK"

Czy powyższy cytat opisuje pracę tego zakupionego napędu? Oznacza to, że napęd czyta poprawnie, regulacje głowicy są OK, tylko pomiar prędkości szwankuje.
Czy stacja z nowym napędem potrafi załadować DOS-a z dyskietki testowej? Jaki to DOS? Do programu testowego powinien być DOS 2.5 single density. Z Superdosami może się program wywalać. Tak samo z zamontowanymi dopałkami. Stacja powinna być dziewicza do tego testu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

20

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

1) wszystko podłączone poprawnie, sprawdzałem kilka razy
2) czyściłem IPA i wygląda na czystą, przełożyłem silniczek krokowy do drugiej i mam ten sam objaw :/ czyli 0 ms.
3) tutaj nie wiem, jak pisałem program testowy pokazuje, że jest ok, głowica po włączeniu jedzie do przodu i wraca więc IMHO jest ok.
4) wszystko możliwe, przełożyłem silniczek krokowy do drugiej i mam ten sam objaw :/ więc to raczej nie to.

Cytat opisuje test ścieżki zerowej, ale odczyt nie działa poprawnie bo pikanie jest za wolne podczas testu w porównaniu ze sprawną stacją.

Ciekawe jest to, że bez dyskietki w stacji test prędkości też pokazuje 0MS, więc może stacja nie wie, że ma dyskietkę? Czy stacja ma gdzieś jakiś czujnik, że dyskietka jest w stacji ?

Jednak sam obstawiam złe ustawienie głowicy, szczególnie teraz po przełożeniu silniczka krokowego do starego napędu :( i tak jak pisałeś, faktycznie głowica trafia gdzieś pomiędzy sektory :?

Czy da się jakoś bez oscyloskopu wstępnie ustawić głowicę ?

21

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Jeżeli sensor TR00 nie był ruszany to wystarczy obracać bardzo delikatnie silnik krokowy (przy działającym programie na test rpm) aż do momentu poprawnego odczytu. Można też mierzyć napięcie zmienne w punkcie TP3 lub TP4, ale do tego jest lepszy analogowy woltomierz. Chociaż można też zrobić sondę z kondensatora 10 nF i szeregowej diody (np. 1N4148) i w jednym z tych  punktów mierzyć napięcie stałe multimetrem cyfrowym.
Ale przedtem omomierzem przedzwoń głowicę, czy wszystkie styki mają wzajemne przejście (poza ekranem).

Ostatnio edytowany przez jer (2018-09-05 06:45:44)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

22

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Dzisiaj znalazłem trochę czasu i już jest jakieś światełko w tunelu. Udało mi się osiągnąć następujący efekt.

1) ustawiłem głowicę i sensor ścieżki zerowej, efekt jak na zdjęciach, czyli obroty w normie, czujnik ścieżki zerowej ok,
2) stacja formatuje, nagrywa i odczytuje nagrane przez siebie dyskietki, czyli jest sprawna,
3) stacja nie czyta dyskietek nagranych przez drugą stację.

Wniosek mam taki, że muszę jeszcze nadal wyregulować głowicę? Czyli nadal muszę delikatnie przestawiać silniczek krokowy?, czy jest może jakiś program który by mi w tym pomógł? w programie 1050 Disk Diagnostic jest opcja Alignment Tests, ale jakoś jej nie ogarniam :-(

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-09-07 19:24:03)

Post's attachments

IMG_20180907_183901_1_resized_20180907_081432154.jpg 328.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20180907_193830_resized_20180907_081432486.jpg 332.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Najlepiej wziąć do tego celu dyskietkę fabryczną l na niej ustawić głowicę. Aby się zorientować co do kierunku - próbuj delikatnie przesuwać wózek głowicy do środka i na zewnątrz. W którymś momencie złapie kilka sektorów i to będzie ten kierunek.

Edit: A ta dyskietka testowa to nagrana jest na innej stacji?

Ostatnio edytowany przez jer (2018-09-07 20:59:19)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Nie mam niestety żadnej fabrycznej dyskietki, testuje na dyskietce nagranej na mojej sprawnej stacji nagrałem na niej dos XL, ale mam też dyskietki nagrane na innej 1050 oraz XF551 wszystkie bez problemów czytane na mojej sprawnej 1050.

Jak rozumiem wózek próbować przesuwać podczas uruchamiania z dyskietki?

25

Odp: Atari 1050 - kręci silnikiem co 2 sek.

Udało się! :)

Za radą jera sprawdziłem w która stronę należy przestawić głowię aby zaczęła czytać, po kilku próbach udało się w dosie wyświetlić zawartość dyskietki, ponieważ nadal nie chciała uruchamiać przy starcie, więc odpaliłem program diagnostyczny jeszcze raz i okazało się, że sensor ścieżki zerowej trzeba było ustawić ponownie.

Po tych zabiegach stacja czyta wszystkie dyskietki jakie posiadam w formacie 1050 :)
- zapisane na 2 innych stacjach 1050,
- oryginały L.K. Avalon (CMC, i szperacz dyskowy)
- zapisane na stacji XF551 lub CA2001 już nie jestem pewny, ale te zapisane w single odczytują się,

sprawdziłem jeszcze, że dyskietki zapisane na naprawianej stacji druga stacja czyta bez problemów.

Kolejna stacja uratowana :)

Jer jesteś wielki! :). Wiszę ci 4pak jak się kiedyś spotkamy :).

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-09-08 08:11:49)