Temat: Zasilanie 1050, 810 i innych

Jak wiadomo, stare sprzęty Atari miały zasilanie 9VAC. O ile kupienie samej stacji 1050 czy 810 nie jest takie trudne, to znalezienie oryginalnego zasilacza już tak. U mnie zrobiło się to do tego stopnia kłopotliwe, że mam w sumie 4 urządzenia (2x1050, 2x810) i tylko jeden zasilacz, do tego nieoryginalny, bo do efektów gitarowych i o - nominalnie - zbyt małej mocy (oryginalny ma bodajże 24VA, mój ma niecałe 20VA Na szczęście stacja działa).
Czy zastanawiał się ktoś nad użyciem prądu stałego, ale bezpośrednio podanego do stacji w miejsce standardowego zasilacza? Znaczy, zamiast podpinać trafak 9VAC, podpiąć np. 13.5VDC? Znajomy elektronik po pobieżnym zerknięciu na schemat stacji stwierdził, że to powinno działać. Zasilacze tego typu jako pozostałości po starych laptopach są dość łatwo dostępne i to za ułamek ceny zasilacza dającego 9VAC (efektowy o odpowiedniej mocy to cena 100zł w górę). Kupiłem co prawda trafaka o odpowiednich parametrach i w końcu zrobię z niego zasilacz (widziałem bebechy atarowskiego zasilacza do 1050 - jeden transformator, jeden bezpiecznik i to wszystko), ale nadal będzie mi brakowało 2 sztuk. Stąd pytanie o możliwość użycia prądu stałego zamiast zmiennego.

Noszę się też z myślą o zmianie w 1050 regulatorów 7812 i 7805 na przetwornice Tracopower (już zakupiłem). Zrobiłem tak w LDW 2000 i dało to bardzo dobry efekt bo stacja przestała się zupełnie grzać. W tym przypadku liczę również na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd, bo przetwornica ma lepszą wydajność (nominalnie).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-04-23 08:29:10)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Podjąłem taką próbę z moją 1050-tką i podałem mu zasilanie ok 15V DC. stacja niby działała... Rozruch poszedł (zgrzyt serwa) i po chwili dioda zgasła pozostawiając stację w gotowości. Nie miałem na ten czas pod ręką dyskietki, więc testy nie do końca miarodajne. Było jednak coś co mnie zaniepokoiło... stacja ruszała tylko wtedy gdy włączona była moja 800-tka.  Tak jakby Atari determinowało włączenie się stacji. Dziwne co nie? Tym bardziej, że bez podłączonego kabla SIO stacja ruszała na DC. Nabyłem natomiast taki dość fajny trafok 9V 3,3A ( TSZZ 30/003M/5) w cenie 41zł. Moc wydaje się wystarczająca ale nie miałem czasu jeszcze go podłączyć...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

pancio.net napisał/a:

Podjąłem taką próbę z moją 1050-tką i podałem mu zasilanie ok 15V DC. stacja niby działała... Rozruch poszedł (zgrzyt serwa) i po chwili dioda zgasła pozostawiając stację w gotowości. Nie miałem na ten czas pod ręką dyskietki, więc testy nie do końca miarodajne. Było jednak coś co mnie zaniepokoiło... stacja ruszała tylko wtedy gdy włączona była moja 800-tka.  Tak jakby Atari determinowało włączenie się stacji. Dziwne co nie? Tym bardziej, że bez podłączonego kabla SIO stacja ruszała na DC.

Nie znam się na tym, ale obstawiam, że jakiś problem z masą. Mam SN-360, którą podłączam do komputera przez lothatkowy SIO Splitter (bo stacja nie ma gniazda na przedłużenie magistrali, a chcę jeszcze podpinać SIO2SD). Jak stacja jest podłączona ale nie włączona do prądu, to SIO2SD nie działa, a SIO Splitter raportuje zajętość zarówno kanału IN, jak i OUT. Natomiast po włączeniu zasilania lub odpięciu stacji od szyny SIO wszystko wraca do normy. Możliwe, że przy zasilaczu DC też coś świruje i stąd problem.

pancio.net napisał/a:

Nabyłem natomiast taki dość fajny trafok 9V 3,3A ( TSZZ 30/003M/5) w cenie 41zł. Moc wydaje się wystarczająca ale nie miałem czasu jeszcze go podłączyć...

A wiesz, że właśnie taki sam trafak kupiłem? Może jakaś wymiana doświadczeń w temacie podłączenia go pod jednostkę? Jaki bezpiecznik wstawić na wejściu? Jakieś kondensatory dołożyć? Czy - wzorem oryginalnego zasilacza - tylko bezpiecznik a same kable to na krótko do złączy trafaka?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Pięćdziesiąty raz wklejam ten sam link do SPRAWDZONEGO i DZIAŁAJĄCEGO z 1050/XF 551 zasilacza, który kosztuje niecałe 50 zł i jest ciągle w sprzedaży z gwarancją itp.

https://tatarek.com.pl/zasilacze/zasila … acac/t411x

A Wy kombinujecie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Aj tam.. kombinujemy.... rozglądamy się za alternatywą :-) wszak 3A to nie 1A. I gdzieś czytałem, że ten zasilacz potrafi się sfajczyć - nie twierdzę, że ten akurat, ale zapas mocy może się przydać.

A wracajæc do tematu... potrzebny byłby bezpiecznik zwłoczny typu T na uzwojeniu pierwotnym. Niestety producent nie podaje jaki prąd płynie przez to uzwojenie. Trzeba by to wyliczyć... zasilacz daje ok. 30W przy pełnym obciążeniu. Czyli bezpiecznik powinien być około 250mA. Ale specem nie jestem. Może jakiś elektronik/elektryk się wypowie w kwestii..

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-23 20:04:52)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

https://www.zasilacze-meanwell.pl/sklep … 62-s-150-9

kolega mi polecił z tej serii - ponoć nie do zajechania.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

7

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Podziękuj grzecznie koledze za rade, zasilacz przez niego "polecony" jest zasilaczem impulsowym prądu stałego!. Nie ma szans na zasilanie stacji tym zasilaczem... nie wspomnę już o cenie.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Akurat można zasilaczem prądu stałego zasilać 1050. Ale impulsowe faktycznie są mniej trwałe i moim zdaniem gorsze.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

9

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

@Duddie: Jak ty się zaopatruje na prostą podmianę firmowego zasilacza na jakiś od laptopa? Ewentualnie na jakie napięcie? 13.5V? 15?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Zasilanie 1050 napięciem stałym spowoduje ugotowanie stacji. Przy zasilaniu 9V AC na stabilizatorze 7805 wydziela się moc  4-5W. Powielacz napięcia daje napięcie ok 16V  do 7812, czyli wydzieli się moc ok 2W średnio.
Żeby 7812 działał prawidłowo należy stację zasilić 16V DC, co na 7805 spowoduje wydzielenie mocy ok 10W i gorączka gotowa.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

jer napisał/a:

Żeby 7812 działał prawidłowo należy stację zasilić 16V DC, co na 7805 spowoduje wydzielenie mocy ok 10W i gorączka gotowa.

OK. A co jeśli zmienię 7812 i 7805 na przetwornice (TSR2-24120 i TSR2-2450)? Zamieniłem w LDW2000 i stacja jest teraz w trakcie pracy zimna. To samo chciałem spróbować w 1050. Może to dodatkowo wspomoże stację przy zasilaniu stałym prądem?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Jeszcze lepiej zasilać pecetowym klockiem.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

pancio.net napisał/a:

Aj tam.. kombinujemy.... rozglądamy się za alternatywą :-) wszak 3A to nie 1A. I gdzieś czytałem, że ten zasilacz potrafi się sfajczyć - nie twierdzę, że ten akurat, ale zapas mocy może się przydać.

A wracajæc do tematu... potrzebny byłby bezpiecznik zwłoczny typu T na uzwojeniu pierwotnym. Niestety producent nie podaje jaki prąd płynie przez to uzwojenie. Trzeba by to wyliczyć... zasilacz daje ok. 30W przy pełnym obciążeniu. Czyli bezpiecznik powinien być około 250mA. Ale specem nie jestem. Może jakiś elektronik/elektryk się wypowie w kwestii..

Wyszło mi takie coś:
pic1
pic2
pic3
Dzisiaj testowałem i nawet działa. Oscyloskop pokazuje bardzo ładną sinusoidę. Stacja 810 odpaliła, sformatowała dyskietkę i nic nie wybuchło ;-) Założyłem na razie bezpiecznik zwłoczny 160mA. Może trochę za mały, ale bezpieczny. Teraz muszę wymyślić na to pudełko.

Temat zasilania prądem stałym nada interesujący, ale przy koszcie takiego zasilacza jak ten rzędu 50zł za wszystko plus robocizna traci na istotności. Zwłaszcza, że przy tej mocy powinno się dać nim zasilić na raz 2 urządzenia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

No.. ładne cacko proszę Pana :-)

Obudowę spokojnie się dopasuje... mam trochę obudów  z prototypowni, jak dopasuję to podam namiar.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

15

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Wydaje się, że dobrą obudową będzie to. Szerokość i wysokość idealna, długość taka, żeby jeszcze zmieścić np. wyłącznik zasilania. Można by co najwyżej pomyśleć o ekranie - ale i wtedy powinno się zmieścić. Przy tych cenach za części zasilacza z pudełkiem wychodzi jakieś 70 zł. (trafak 41 aczkolwiek chwilowo w TME brak, pudełko 27, pozostałe drobiazgi powinny się wyrobić w 12 zł, jako kabel sieciowy można wykorzystać coś co jest w domu, np. kabel od PC jak ja to zrobiłem). Jakby zrobić więcej to będzie taniej, wiadomo. Żeby było jasne, ja się nie podejmuję lutować większej ilości, sobie może jeszcze z jeden wydłubię i wystarczy. Ale jakby ktoś chciał... ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Trafok można dostać w elektronika-sklep (link każdy sobie znajdzie) w Gliwicach za 41 zeta. Co do ekranu... chyba niepotrzebny bo to jest tylko trafok, nie ma tam stabilizacji napięcia. Włącznik na pierwotnym - jak najbardziej - w jałowym trybie też jakiś prąd płynie i kosztuje :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

17

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Pogadam ze szwagrem, może zrobi mi kilka płytek dedykowanych do tego trafaka. Ktoś byłby chętny?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

po kosztach 1 mogę wziąć...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

19

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Z ciekawostek w temacie - wychodzi na to, że od biedy można zasilić stację biorąc zasilacz C64. Na forum Atari gość próbował i zaliczył sukces. A zasilacz do C64 daje tylko 1A. To mi poddało pomysł na zmniejszenie kosztu zasilacza, bo znalazłem transformator dający 2A za połowę ceny tego powyżej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Podaj typ/dostawcę

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

21

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Oczywiście, że można. Sam taki miałem przez pewien czas.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

pancio.net napisał/a:

Podaj typ/dostawcę

INDEL TSZZ18/003M. Zamówiłem, będę montował zestaw jak tylko przyjdzie pocztą (pewnie środa/piątek).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-04-28 09:25:51)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Na razie wyszło mi takie coś. Powinien spokojnie zasilić dwie 810-ki, a docelowo jeszcze 800-kę, którą kiedyś w końcu kupię. Ma 30VA. Teraz zbuduję mniejszy, na 20VA.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Jeżeli stacje zasilane są zmiennym napięciem, to nie jest do końca dobrym pomysłem zasilanie dwóch jednocześnie i łączenie ich.

25

Odp: Zasilanie 1050, 810 i innych

Przychylam się do zdania x_angel. O ile pamiętam z wcześniejszych dyskusji to w stacji jest układ podbijania napięcia (inaczej niemożliwe byłoby uzyskanie 12V DC). Nic nie wiemy o tym jakie zakłócenia "produkuje" elektronika stacji. Obawiam się, że podwójna porcja tych zakłóceń może mieć negatywny wpływ na działanie...  Nie twierdzę, że to nie będzie działać, ale będzie siać po okolicy :-)

Chyba lepiej pójść drogą oddzielnych zasilaczy...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email