Temat: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Chcę zrobić sobie dyskietkę DD/DS (na stacji SN-360) z demem Numen (... wsumie "a bo tak", bo mam stację dwustronną i chcę się nią pobawić). Chcę, żeby się automatycznie bootowało. Z infa dla Numena wynika, że musi być startowany z DOS-u. Czyli muszę mieć DOS, który obsługuje dyskietki dwustronne. Próbowałem XDIR dla SDX, ale niestety, jest za słaby, wczytuje się tylko loader dema, potem jest błąd. MyPicoDOS niestety nie udało mi się poprawnie zainstalować (może dlatego, że instalowałem go spod DOS II+, który nie widzi mi poprawnie dyskietek dwustronnych). XBIOS też mi się nie sprawdził.

Czy macie jakieś propozycje?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

a moze MYDOS + TOMS.INI daloby rade?

3

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

stworz odpowiedniego atr, nagraj tam numena i zalacz do posta.


===

chyba chodzi o to:

otworz atr w jakims hexedytorze i w bajcie $0123 zmien z $03 na $ff albo zamiast tego jeszcze lepiej w bajcie $0122 zmien z $29 na $80

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-20 08:08:47)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

xxl napisał/a:

stworz odpowiedniego atr, nagraj tam numena i zalacz do posta.

Plik, który stworzyłem w z użyciem XBIOS jest tutaj.
Obraz został utworzony tak, ze wziąłem plik obrazu w formacie DS/DD, sformatowałem pod SDX na właściwą wielkość (przy DS dostępny był tylko tryb Sparta), potem nagrałem na niego XBIOS.COM, zrobiłem BOOT XBIOS.COM, przegrałem pliki Numena i tyle. Niestety, jak widać po starcie zamiast listy plików jest śmietnik.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

1. stworz atr za pomoca np. makeatr,
2. sformatuj go tak jak chcesz mydosem (pod sparta to nie bedzie dzialac),
3. nagraj pliki dema na taka dyskietke
4. otworz oryginalnego atr z numenem i skopiuj sektory 1-3 na nasza nowo utworzona dyskietke
5. nanies poprawke na bajcie w bootsektorze
6. musi dzialac

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-20 08:42:36)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Albo:

1. zrób ATR 360k zainicjowany MyDOS'em.
2. zapisz dane dema zmieniając przy okazji START.COM (czy jak tam się to zwało) na AUTORUN.AR0

Szybciej i prościej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Rzeczywiście, tak jest szybciej. Przy okazji - próbowałem najpierw zrobić według instrukcji XXL i początkowa zawartość bajtów była inna niż sugerowana. Ale już nie wnikam, "problem" rozwiązany. Teraz muszę przytargać więcej dyskietek bo te (dwie) co miałem w domu okazały się problematyczne.

Dzięki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

oczywiscie ze szybsza w przygotowaniu :-) jednak kazdorazowo gdy bedziesz odpalal demo stacja bedzie musiala odczytac boot sektory oraz dosa, dopiero pozniej demo, w przypadku gdbys zmodyfikowal jeden bajt w oryginalnym 3 sektorowym dosie Foxa to odpalenie dema byloby znacznie szybsze :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Jest to zrozumiałe. I jeszcze tak spróbuję. Chwilowo jestem w trakcie pakowania SIO2SD w pudełko własnej roboty. Na chwilę obecną brakuje mi popychaczy przycisków i dopiero jak je dorobię to będę bawił się dalej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

XXL:
Weź tak bardziej łopatologicznie, jak przygotować taki dysk pod emulatorem?
Nie znam się na DOS-ach i innych, ale mam Numen.xex i xbios.com oraz HxD Edytor.

11

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

x_angel napisał/a:

Nie znam się na DOS-ach i innych, ale mam Numen.xex i xbios.com oraz HxD Edytor.

Skąd wziąłeś Numen w postiaci XEX'a? Podrzucisz link?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

http://atariage.com/forums/topic/189101 … mos/page-2
Post 30

13

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Dzięki. Wersja oficjalna jest podzielona na kawałki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Podobno wystarczy je scalić i zmienić rozszerzenie na xex - przynajmniej tak w tamtym poście napisali, jest nawet komenda pod Windę i pod Linuksa.

15

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

@x_angel: rozumiem, ze chodzilo o to, zeby tak zmodyfikowac bootsektor zeby zaladowal numen na dysku DSDD?

no to w zalaczniku.

lista zmian w bootsektorze:

A5 43 zmienic na 0B 00
LDA $43 na ANC #$00

C9 42 zmienic na C9 46
CMP #$42 na CMP #$46

29 03 zmienic na 80 03
AND #$03 na DOP #03

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-20 23:59:39)

Post's attachments

dsdd.atr 359.64 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-04-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Nie, chodziło bardziej łopatologicznie :)
Mam to zmienić na PC czy na Atari?
Ten plik w załączniku ma już to zmienione, czy mam zmienić?

W poprzedniej instrukcji przeszedłem punkt 3 i dalej klapa :)
Punkt 4:
4. otworz oryginalnego atr z numenem i skopiuj sektory 1-3 na nasza nowo utworzona dyskietke
Czym otworzyć? Na PC czy na Atari? Jak skopiować 3 sektory? Jak to zrobić na prawdziwym Atari oraz jak to zrobić pod emulatorem?

Może te pytania wydają się dziwne, ale ja na Atari to w sumie tylko grać potrafię z SIO2SD :)
Teraz mam już stację XF551, więc poszerzam moją wiedzę.

17

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

4 - mozesz na pc (np. HxD) naglowek atr ma 16 bajtow, pomijasz nagglowek i kopiujesz 128 *3 bajtow.
4 - mozesz tez na atari (chyba disk watson?) wcztujesz do bufora sektor 1, zmieniasz dyskietke i zapisujesz i tak 3 razy sektory 1-3 (na emulcu mozesz tak samo jak na prawdziwym atari...), zmudna robota dlatego znacznie szybciej jest przygotowac to wszystko na pc a na koncu nagrac na zywa dyskietke.

tak, plik w zalaczniku juz jest zmodyfikowany

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Do kopiowania tych 3 sektorów próbowałem użyć HDSC. I nawet się udało skopiować. Tylko potem okazało się, że sekwencje bajtów były inne (teraz powinno się udać). Do edycji użyłem Disk Wizzarda II. A potem wyszło, że dyskietka na której eksperymentowałem, jest walnięta i mam przez to problem z załadowaniem dema.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

uwaga, xxl jak zwykle przemyca wirusa, tym razem do boot sectora :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Ale jak dobrze rozumiem, XXL przemyca je z oryginalnej dyskietki Numena?

Kolejne pytania: po co kopiować te trzy sektory?
Po co zmieniać w nich te bajty?

21

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

xxl napisał/a:

A5 43 zmienic na 0B 00
LDA $43 na ANC #$00

Tu oczywiście nie dało się zastosować zwykłego LDA #$00 ($A9,$00).

xxl napisał/a:

29 03 zmienic na 80 03
AND #$03 na DOP #03

A tu mamy do czynienia z kodem szalenie krytycznym czasowo więc NOP, NOP ($EA, $EA) też się nie dało użyć (ostatecznie AND #$FF - $29 $FF).

To chyba jakaś nerwica natręctw. Proponuję takie hasło w stopce: "Kod na Atari nie może działać bez nielegali!".

Edit: Albo "Nie ma Atari bez nielegali!"... a Balerowicz musi w końcu odejść.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-04-21 19:09:27)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

22

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

Heh, mało kumam, a po tych "wyjaśnieniach" to chyba będę kumał jeszcze mniej :)

To może od razu ktoś mi przygotuje obraz dyskietki z DOS-em i Numenem pod stację XF551 przerobioną na 3.5" i powie jak to przegrać za pomocą Atari, SIO2SD i tej stacji? To taka metoda "na lenia" :)

23

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

@x_angel: najpierw garsc informacji (mozesz to sobie poszerzyc - np. jest fajna ksiazka soeto o dosach - wkrotce bedzie wznowienie). bede uzywal "skrotow myslowych" bo na tym etapie szczegoly i tak sa dla cibie bez znaczenia a nie chce w nich ugrzazc:

1. sprawa katalogu

wpisy w katalou dyskietki oprocz nazwy pliku przechowuja tez informacje np. o statusie pliku - gdy dyskietka jest sformatowana w standardzie dos2.5 to pliki nagrywane beda mialy status inczej ustawiony niz gdybysmy formatowali dyskietke duzej pojemnosci np. mydosem,

2. numery plikow

pliki na dyskietce nagrywane sa w sektorach, sektor oprocz danch samego pliku ma miejsce gdzie przechowywane sa informacje o numerze nastepnego sektora przechowujacego dalszy ciag pliku - i w przypadku gdy mowimy o zapisie plikow na dyskietkach malej pojemnosci tych od dosa 2.5 to w tym samym miejscu przechowywana jest informacja o numerze pliku np. pierwszy wpis w katalogu ma numer 1. w przypadku duzych dyskow (mydos) informacja o numerze sektora zabiera caly "przydzial" miejsca i nie ma juz miejsca na zapis informacji o nr.pliku.

3. bootsektor

atari podczas powerup wczytuje program z dysku zaczynajac od sektora nr.1 (tam tez jest informacja o tym ile sektorow musi zaladowac) - mozemy tak zapisac swoj program na dysku ze zostanie on zaladowany automatycznie.
wygorniej jest jednak zapisac wiecej plikow na dyskietce ale wtedy potrzebujemy programu ktory nam pozwoli takie pliki zaladowac - czasem te "loadery" przybieraja znaczne rozmiary np. DOS a czasem sa bardzo krotkie (nawet 1 sektorowe). przyjmuje sie ze krotkie loadery moga zmiescic sie w 3 sektorach.

i teraz odpowiadajac:

- kopiowac bootsektory zeby miec ten krotki loader
- bajty zmieniac ze wzgledu na ten konkretny przypadek przeniesienia plikow mydosem na dysk o wiekszej pojemnosci niz moze obsluzyc dos2.5


@mono: masz chyba jakis problem ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

x_angel napisał/a:

To może od razu ktoś mi przygotuje obraz dyskietki z DOS-em i Numenem pod stację XF551 przerobioną na 3.5" i powie jak to przegrać za pomocą Atari, SIO2SD i tej stacji? To taka metoda "na lenia"

w tym konkretnym przypadku wlasciwie nic nie musisz robic :-) tu masz odpowiedni plik: http://numen.scene.pl/download/Numen_single_disk.zip od producenta :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: Jakiś DOS, dzięki któremu mogę zrobić autoboot i który "rozumie" DD+DS

XXL: dzięki za wyjaśnienia co do DOS-ów i plików.

Co do drugiego postu:
Ale ja bym chciał, żeby wczytał się DOS i żebym mógł wyświetlić pliki i "ręcznie" załadować tego Numena.