Temat: Serwis SN-360

Czy ktoś z grupowiczów podjąłby się przeserwisowania stacji SN-360? Mam takową, odpala ale ma spore kłopoty z działaniem (potrafi odczytać dyskietkę ale nie zawsze, ma kłopoty z zapisem i to nie jest wina dyskietki). Stacja jest rzadka, nietypową i szkoda by było ją skazać na niebyt. Zenon nie wchodzi niestety w grę, pytałem Jera i niestety on też odpada. Ktoś inny? Z góry dziękuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Serwis SN-360

Dlaczego nie Zenon (to mistrz!!) Jer tak samo!!

Masz blisko do siedlec, tam jest jeden ex. Atarowiec tego forum, on nawet zasilacze budował do tej stacji :P

p.s.
Toms 710 to unikat, Zenon go naprawił, Jer serwisował....

3

Odp: Serwis SN-360

Gdzieś niedawno było, że Zenon ze względów zdrowotnych nie "działa już w branży napraw Atari".

4

Odp: Serwis SN-360

AS... napisał/a:

Dlaczego nie Zenon (to mistrz!!) Jer tak samo!!

Zenon jest chory i nie udziela się już w branży. Jer niestety odmówił - brak czasu i ewentualnych części zamiennych. Dlatego szukam innych opcji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Serwis SN-360

Stacja odżyła. Problemem okazało się zasilanie. Po podpięciu na krótko zasilacza że złączem Molex bezpośrednio do stacji (w środku) problemy zniknęły. Teraz przydałby się już tylko nowy ROM, ale i bez tego jest akceptowalnie. W czwartek będzie czas na testy zapisu dwustronnego (na pierwszy ogień Numen).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Serwis SN-360

Istnieje ROM z turbo by mikey:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=4812

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Serwis SN-360

Dzięki za namiar. Odkopałem temat aczkolwiek mam duże obawy, czy ktoś się odezwie i będzie miał ten ROM.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Serwis SN-360

Są źródła: https://github.com/mikey75/sn-360 :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

9

Odp: Serwis SN-360

Zawsze coś... Tylko nie mam programatora, więc sam nic z tym i tak nie zrobię. Poza tym to trzeba najpierw skompilować :-/ Dlatego szukam kogoś obeznanego z tematem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Serwis SN-360

Chyba, że ktoś by miał binarkę i mógł podesłać, to mi kolega wysmarzy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Serwis SN-360

Ale jaki masz problem z kompilacja zrodel poza leniem u dupy?

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

12

Odp: Serwis SN-360

Bo nie jestem w stanie?:

$ as31 sn360-turbo.asm
AS31 2.0b3 (beta), March 20, 2001
Please report problems to: paul@pjrc.com

Begin Pass #1
Begin Pass #2
Error, line 98, Location counter overlaps.
Error, line 100, Location counter overlaps.
Error, line 102, Location counter overlaps.
Errors in pass2, assembly aborted
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Serwis SN-360

Sorry, myslalem ze nawet nie probowales ;)
as31 wyglada na wersje od Paula z pjrc, chyba to nie jest oryginal i cos ma spaczowane.
W debianie jest w paczkach oryginal Kena, dziala.
Jak udowodnisz ze walczyles dlugo ;) i bezowocnie to ci podesle binarke :)

mikey@tokyo:/vault/sn360$ as31 -Fbin sn360.asm 
Begin Pass #1
Begin Pass #2
mikey@tokyo:/vault/sn360$ as31 -v
2.3.1
mikey@tokyo:/vault/sn360$ 
"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

14

Odp: Serwis SN-360

Próbowałem na ostatniej dostępnej wersji 2.0beta3. Poszukam starszej, może na niej się uda (kompiluję pod Linuksem).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Serwis SN-360

nowszej szukaj. 2.3.1 i oryginal. To 2.0.3b to jest przerobka oryginalu.

Tu sa zrodla http://http.debian.net/debian/pool/main … rig.tar.gz

Ostatnio edytowany przez syscall (2018-03-20 21:02:16)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

16

Odp: Serwis SN-360

Właśnie przed chwilą ściągnąłem, dokopałem się również. Ale jest dokładnie to samo:

$ as31 -v
2.3.0
$ as31 sn360-turbo.asm 
Begin Pass #1
Begin Pass #2
Error, line 98, Location counter overlaps.
Error, line 100, Location counter overlaps.
Error, line 102, Location counter overlaps.
Errors in pass2, assembly aborted

Żeby było jasne - wersja ściągnięta z adresu, który podałeś, niby 2.3.1, ale zgłasza się jako 2.3.0.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-03-20 21:18:24)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Serwis SN-360

Dobra. Kumpel dał mi dostęp do kompa z Debianem, tam się zbudowało. Teraz pozostaje flash tego co wyszło do kości.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Serwis SN-360

perinoid napisał/a:

Właśnie przed chwilą ściągnąłem, dokopałem się również. Ale jest dokładnie to samo:

$ as31 -v
2.3.0
$ as31 sn360-turbo.asm 
Begin Pass #1
Begin Pass #2
Error, line 98, Location counter overlaps.
Error, line 100, Location counter overlaps.
Error, line 102, Location counter overlaps.
Errors in pass2, assembly aborted

Żeby było jasne - wersja ściągnięta z adresu, który podałeś, niby 2.3.1, ale zgłasza się jako 2.3.0.

To bardzo dziwne, mozesz napisac na jakim systemie kompilacja nie idzie ta wersja?
Jestes pewien ze plik asm nie jest skoruptowany?

mikey@tokyo:/vault/sn360/sn-360$ md5sum sn360-turbo.asm
8ac2f8154f75d67fd5d5aab6127dd1f0  sn360-turbo.asm

Ostatnio edytowany przez syscall (2018-03-21 19:01:46)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

19

Odp: Serwis SN-360

Dzisiaj nałożyłem łaty z Debiana na źródła oryginalne i takim czymś ROM się skompilował. Teraz zostaje tylko wysmarzenie tego w EPROMie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Serwis SN-360

Pociągnę temat odrobinkę.
SN-360 ze stockowym ROM-em. Nagrywanie w formacie SD/ED - nie ma problemu, idzie jak burza. A przy formacie DD co kilka/kilkanaście sektorów (losowo) mam błąd 138. Ale po wybraniu Retry (próbowałem na DC116 i HDSC) sektor się nagrywa i robota idzie dalej. Do następnego błędu. W rezultacie dyskietka nagrywa się poprawnie i działa jak należy.
O co chodzi? Czy to jest normalne, czy jednak coś gdzieś (gdzie?) niedomaga? Stacja nagrywa jednostronnie, dwustronnie (wczoraj nagrałem skutecznie Numen na dwie strony z pojedynczego obrazu), potem to czyta bez problemu. Tylko te zgrzyty przy nagrywaniu są irytujące.
I jeszcze jeden drobiazg - jak sformatować drugą stronę dyskietki przy założeniu, że chcę traktować każdą stronę dyskietki jako niezależne dyskietki jednostronne? W tej chwili mam wrażenie, że problemem jest brak symetrycznie wyciętego otworu indeksującego, bo ten napęd tego wymaga.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-03-22 17:40:50)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: Serwis SN-360

perinoid napisał/a:
AS... napisał/a:

Dlaczego nie Zenon (to mistrz!!) Jer tak samo!!

Zenon jest chory i nie udziela się już w branży. Jer niestety odmówił - brak czasu i ewentualnych części zamiennych. Dlatego szukam innych opcji.

hmmm... :(

22

Odp: Serwis SN-360

perinoid napisał/a:

I jeszcze jeden drobiazg - jak sformatować drugą stronę dyskietki przy założeniu, że chcę traktować każdą stronę dyskietki jako niezależne dyskietki jednostronne? W tej chwili mam wrażenie, że problemem jest brak symetrycznie wyciętego otworu indeksującego, bo ten napęd tego wymaga.

Wycinasz z boku otwór dziurkaczem i działa druga strona (miałem SN-360 lata temu i pamiętam dziurkacz). Otwór indeksujący to XF-551 chyba.

23

Odp: Serwis SN-360

27,49

Hrw napisał/a:

Wycinasz z boku otwór dziurkaczem i działa druga strona (miałem SN-360 lata temu i pamiętam dziurkacz). Otwór indeksujący to XF-551 chyba.

Blokada zapisu to inna historia, oczywiście dziurę wyciąłem. Ale po włożeniu dyskietki odwrotnie, jeśli nie jest ona sformatowana, stacja wali mi fochy. Natomiast jeśli jest, to nie ma problemu z jej odczytem. Może to kwestia samego napędu? Konstrukcja sugeruje, że mechanika może być dowolna (tutaj mogę nadinterpretować).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Serwis SN-360

Zawsze można sformatować DS/DD, przełożyć na drugą stronę i sformatować.

Mało miałem nośników jednostronnych - jednak większość dysków to było DS/DD i SDX Atraxu lub MyDOS.

25

Odp: Serwis SN-360

Tak, zeleży od napędu.
@HRW: nieprawda, w mojej XF-ce otwór indeksujący jest olewany ;) Ale zasadniczo to pewnie zależy od napędu.
@perinoid: a sprawdź tak: sformatuj gdziekolwiek indziej, włóż do napędu i spróbuj ponownie sformatować, ale z innymi parametrami (na przykład formatujesz na 1050 na SS/ED, a tutaj SS/DD) - będzie wiadomo (z grubsza), czy otwór indeksujący jest wymagany przez ten napęd. Jeśli jest - nie sformatuje Ci na inną gęstość, ba, nawet na tą samą. Odczyt to inna sprawa - system Atari nie jest przywiązany do fizycznej pozycji nośnika w momencie formatowania, więc wystarczy, jak sobie "odczyta" początek dyskietki.

Sikor umarł...