Temat: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Hej.

Szukam sposobu na w miarę sprawne przeniesienie ok. 100MB z PC na dysk podłączony do IDE Plus (następca KMK IDE).
Do dyspozycji mam SIO2SD, jednak wrzucanie ATRów na kartę SD i kopiowanie ich po SIO (19,2kbit/s, bo SIO2SD nie wspiera Ultra Speeda) to zabawa dobra na przerzucenie pojedynczych dyskietek, ale nie tak dużych zasobów.

Do głowy przyszło mi inne rozwiązanie - FDISK z APT TOOLS posiada opcję tworzenia na dysku HDD/CF zarówno partycji atarowskich, jak i np. FAT32. Teoretycznie wtedy wrzucam na dysk/kartę dane z PC na partycję FAT32, a następnie na poziomie Atari kopiuję dane na partacje atarowskie, ale nasuwa się pytanie: czy istnieje jakieś oprogramowanie (kopier/sterownik pod MyDOS-a/Spartę), które umożliwia taki zabieg?

Ewentualnie czy posiadacie podobne doświadczenie i czy macie na to jakiś inny, ciekawy i prosty patent?

2

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Sprawa prosta jak drut.

Pod Sparta DOS X jest driver dla partycji FAT16. Tylko do odczytu (na razie), więc:

FDISK'iem FJC przygotuj "dysk" dla Atari tak: zrób fat16 na 2GB, reszte APT po np. 32MB/partycje. Poprzydzielaj ładnie literki napędów, dla fata też ;). Złóż sobie coś pod jakieś sio2pc/sio2sd z konfigiem na spartę i sterownikiem dla fat16 coby było z czego ruszyć to wszystko.

Zassaj toolkit do sparty. Ogarnij SC, komanderem pójdzie bezboleśnie i szybko.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

@Mac, nie znam się, ale SIO2SD możesz przełączyć w tryb turbo, nawet archaiczne wersje. Oczywiście sposób PINa w tym wypadku jest lepszy ;)

Sikor umarł...

4

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Pin: dzięki, czegoś takiego szukałem.

Sikor: tak wiem, ale w trybie zgodnym z Happy, a nie US. Poza tym nawet przyspieszone SIO do przerzucania ok. 100MB danych to i tak rzeźna.

5

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Jakim cudem SIO2SD nie wspiera UltraSpeed?
Wspiera. Plus Turbo 1050/Top Drive - to co się włącza w menu.

6

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

lemiel: możliwe, że nie sprawdziłem, iż trzeba aktywować US dla napędów, bo przy próbie wymuszenia "systemem" domyślnie nie wspiera, przy okazji to sprawdzę.

Nie zagłębiałem się jednak w ten temat, bo pomimo, że "nieco szybciej niż 19200", to i tak nawet w wypadku najszybszej wersji transmisji po SIO nie brałem tego rozwiązania pod uwagę. Tak jak zaznaczyłem powyżej - SIO ze swoją szybkością nadaje się do wczytywania pojedynczych plików/dyskietek, ale jest dość niewygodne, gdy w rachubę wchodzi kopiowanie i katalogowanie ok. 100MB danych. Tym bardziej, że jest rozwiązanie przedstawione przez Pin-a, które wydaje się być idealne dla tej sytuacji.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2018-02-25 14:03:56)

7

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Pin napisał/a:

Złóż sobie coś pod jakieś sio2pc/sio2sd z konfigiem na spartę i sterownikiem dla fat16 coby było z czego ruszyć to wszystko.

A po grzyba do tego jakiekolwiek SIO?

8

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

bo nie mając np. niczego na HDD dobrze jest przyciągnąć choćby i sterownik do obsługi FAT16. To jedyna czynność, gdzie SIO może się do czegoś przydać.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

jak trudno Ci przyznac ze bez SIO sie nie bejdzie ;)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

nie - idealnie nadaje się do MIDI :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Pytania do osób, które mają doświadczenie ze Spartą i np. IDE Plus:

1) Czy Spartę da się podczas boot-a zmusić, żeby "zczytała" config.sys z innej partycji/napędu niż D1? Teoretycznie w menu IDE Plus mogę zdefiniować np. boot z D6, i chciałbym, aby właśnie z tamtej partycji odczytała config.sys? Czy musiałbym wcześniej taką partycję specjalnie "przygotować" (zapisanie plików systemowych)?

2) Czy jest możliwość sprawdzenia z jakimi modułami w configu została uruchomiona Sparta? Chodzi o sytuację, gdy SDX startuje z ROM-u.

3) Czy poza BOOT-em istnieje możliwość "przeładowania" configu? Np. ręczne załadowanie modułu od FAT16? Czy tylko na etapie startu systemu jest to możliwe?

Szukając w dokumentacji do Sparty nie znalazłem odpowiedzi na te pytania (być może źle szukałem), a moje doświadczenie ze SDX sprowadza się do kilkukrotnego startu tego systemu. Dlatego byłbym wdzięczny za wskazówki.

12

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Na bazie doświadczeń U1m i SIDE

1.Po U1M masz do wyboru napęd do bootowania, u mnie domyślnie D3:, na takiej partycji nic nie musisz mieć ale config.sys i autoexec.bat przydaje się.

2. Tu niech PINu wypowie

3. Dla przykładu sterownik FAT16 mam skopiowany do głównego katalogu D3: (C:), odpalam wpisując z palca FATFS.SYS jak potrzebuje, to samo z ATARIDOS.SYS ale tego nie trzeba kopiować na partycje bo jest na CAR:

13

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

1. Ustaw boot na D6: i bodaj Config na D6: i powinno zbootować. Dodatkowo możesz do katalogu głównego na D6: wrzucić plik INIDOS.SYS i z linii poleceń wykonać:

BOOT INIDOS.SYS

.. i teoretycznie nawet po COLD /N powinien wymuszać start dosa. Jeśli nie, to i tak masz opcję włączenia z poziomu bios.

Sprawa następna dotycząca plików konfiguracyjnych na D6: - utwórz tam katalog SPARTA.DOS i wrzuć do niego kilka konfigów, każdy z rozszerzeniem *.CFG. Przy Boocie pojawi Ci się CONFIG SELECTOR :)

2. Jeśli chcesz podglądnąć CONFIG.SYS z romu, to:

TYPE CAR:CONFIG.SYS

.. wiele wyjaśni.

3. Można doładować jakikolwiek sterownik podając z linii poleceń jego pełną nazwę wraz z rozszerzeniem. Ale polecam inne rozwiązanie (oprócz config selectora) - Odpal Sparta Commandera - tam można definiować makra, więc uruchamianie różnych dodatkowych pierdół można całkowicie zautomatyzować. Uwaga - Sparta Comannder zastępuje COMMAND.COM, więc do SC dobrze jest mieć osobny config.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Wielkie dzięki Pin :)

15

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

aha, zrób aktualizację biosa do wersji 1.5.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Chyba downgrade, bo mam 1.6 ;)

17

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

... to masz ostatnią wersję IDE+ w takim razie, to na CF i z Covoxem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

2.0F - sprzed miesiąca, z natywnym gniazdem CF. Ale Covoxa nie stwierdziłem, chyba, że o czymś nie wiem.

Na razie muszę RAM rozbudować, bo FATFS.SYS nie chce się ładować z powodu małej ilości pamięci ;)

19

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Pin napisał/a:

FDISK'iem FJC przygotuj "dysk" dla Atari tak: zrób fat16 na 2GB, reszte APT po np. 32MB/partycje.

"2GB", czyli ile można maksymalnie podać MB w kroku Initialize Disk? Gdy podaję FAT16, 2048MB, to później na ekranie z partycjami przy dodaniu partycji External, w kolumnie size pokazuje się liczba sektorów 4194304 (zgadza się = 2*1024*1024*1024/512). Po zapisaniu takiego stanu, sformatowaniu partycji FAT w Windows 10 i powrocie do Atari, przypisaniem numeru dysku (N:) do rzeczonej partycji, oraz po dodaniu FATFS.SYS do CONFIG.SYS na partycji boot, reboot, SDX nie rozpoznaje tam systemu plików FAT (DIR N: daje Error 148 Unknown file system).

Pomyślałem, że może podobnie jak dla partycji APT maksymalna liczba sektorów w fdisk to 65535, a nie 65536, to tak samo dla FAT może być maksymalnie 4194304-1=4194303, więc zainicjalizowałem kartę od nowa podając FAT16, 2047MB (co przełożyło się na 4192256 sektorów),  powtórzyłem pozostałe kroki. Niestety znów błąd 148.

Nie wiem czy to kwestia "geometrii" karty CF, czy "matematyki" fdiska, czy może ograniczenie FATFS.SYS ?

Czy możecie podać ile MB ustawialiście przy inicjalizacji aby uzyskać działającą partycję FAT zbliżoną maksymalnie do 2GB?

Moja karta to 4GB Sandisk Ultra.

P.S. Na karcie Kingston 4GB "z kwiatkiem", wcześniej zrobiłem partycje FAT16 1024MB i ta działa. No ale skoro dokumentacja mówi o 2GB, to ja chcę 2GB :-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

czy masz pewność, że windows 10 zrobił tam FAT16?

FAT16 ma ograniczenie do 2GB i FATFS.SYS tyle powinien rozpoznać. Sprawdź j.w., bo wygląda że wszystko robisz ok i powinno być ok a nie jest.

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-12-28 23:26:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Tak, FAT, nie FAT32.

Jeżeli masz taką partycję ~2GB, to czy możesz podać model karty CF kartę, i ile sektorów w fdisku ma Twoja partycja FAT?

Czy wystarczy formatowanie szybkie (quick format), czy pełne. Próbowałem tak i tak, ale z tym samym efektem, a nie chce mi się już za każdym razem czekać na pełne.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Pod Windows na FAT16 najlepiej formatować z linii poleceń.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

dokładnie.

EDIT:

Aha - tego fata z czego pamiętam to trzeba założyć jako pierwszą partycję (w sensie kolejności w fdisk, nie chodzi o Dx:). Że tak powiem; mój rozmiar: 4096000 sektorów 512B.

No i nie karta CF, tylko u mnie dysk 2,5" Hitachi Travelstar 40GB

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-12-29 00:34:04)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Okazało się że używałem FATFS.SYS w wersji 0.7 z .atr "APT Toolkit rev. 5 (kopia lokalna)" ze strony drac030. Po zmianie na wersję 0.87L z .atr "APT Toolkit and Drivers (7 July 2021)" ze strony FJC, partycja FAT jest już widziana.

Tylko "APT Toolkit and Drivers (7 July 2021)" nie zawiera APTMNT.COM, a "APT Toolkit rev. 5 (kopia lokalna)" go zawiera. Trochę się trzeba nawachlować żeby to za pierwszym razem skonfigurować...
No ale dobrze że jest  i chce się to kolegom JZ(Simius), KMK i FJC projektować i pisać.

Dzięki za pomoc Pin i perinoid.

Pin, to masz 2000MB

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: IDE Plus - szybkie przenoszenie danych.

Tak, tyle mam, tak mi się wpisało ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info