1

Temat: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Cześć!

Kupiłem kartę VME to ISA oraz kartę ATI Mach32. 

Przegrałem drivery ze strony https://silicon-heaven.org/atari/nova/MegaSTE/Mach32/ , którymi nadgrałem drivery ze strony:
https://silicon-heaven.org/atari/nova/TT030/ (też MACH32).

Karta chodzi, ale nie odpala mi się żaden wybór trybu graficznego.  Program menu startuje, ale od razu wychodzi.
Co to może być?  Może jakiś inny wybór trybu lub coś trzeba wcisnąć przy starcie?

Ostatnio edytowany przez piotrk (2017-12-08 15:23:27)

Post's attachments

25086863_10212674418750381_1907834320_o.jpg 135.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zrzut ekranu 2017-12-08 o 15.06.27.png 259.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Działa... Trzeba było usunąć MENU.INF...  A ciekawy jestem czy ktoś ma zbudowaną wersję angielską tego programu?

3

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Mam pytanie, czy karta vga daje w jakikolwiek sposób znać, że żyje nawet bez sterowników? np. Budzi się monitor, rozjaśnia ekran, cokolwiek... Mam obawy, że moja po prostu jest martwa a nie mam w tej chwili jak sprawdzić.

4

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Na Atari nie daje. Musisz przynajmniej załadować sterowniki, jak będzie niewłaściwy to pojawią się jakieś kolorki (mam na myśli wyłącznie adapter NOVA). Jest programik rozpoznający rodzaj karty, ale nie wiem czy on się nie "sugeruje" wyłącznie GAL-em w adapterze.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Marek nie znajdziesz w okolicy nikogo ze starym PC? Bo rozumiem, że o port ISA się rozchodzi?

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

6

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@marekp, nie wiem, jak w medze, ale w TT-ce sterownik działa na monitorze "wbudowanym" i dopiero po wybraniu rozdzielczości przełącza się na drugi monitor. Tu może tkwić przyczyna. Oczywiście przy pierwszym uruchomieniu, potem możesz mieć już tylko drugi monitor na stałe, choć... nie zobaczysz, jak się coś wykrzaczy w auto.
O ile pamiętam na którejś mojej karcie grafiki nie działał KVM - musiał być fizycznie odpięty drugi monitor. Inna sprawa, że miałem podpięty 21" RGB, a nie zwykłą VGA, więc tu może być inna sytuacja...

Sikor umarł...

7

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@erOS: Znajdę komputer z ISA u siebie. Ale jak nie jeden z nas, "złomu" nie trzymam w miejscu zamieszkania. To musi poczekać do nowego roku aż przywiozę inne graty. Do tego czasu nie wiem czy karta jest sprawna, więc uruchomienie karty dodatkowo się komplikuje.
@artik-wroc: Czyli może być sprawna, ale do póki nie załadują się prawidłowo sterowniki nic nie zobaczę...
@sikor: Zdaję sobie z tego sprawę dlatego mam podpięty lcd z dwoma wejściami i PiP. Atari podpięte przez konwerter RGB->VGA do jednego wejścia, karta ISA VGA do drugiego. Oba wejścia na pewno sprawne PiP na pewno działa.

Ale dla pewności: EMULATOR.PRG powinien kartę uruchomić?

Edyta:
MENU.PRG: EMULATOR.PRG wurde nicht gestartet!
NOVA-Betrieb ist nicht moglich!
:-(

A jak odpalam z AUTO to na Atarowskim monitorze pojawia się linia złożona z kolorowych, ponakładanych na siebie znaków. ISA -  nic.

Ostatnio edytowany przez marekp (2017-12-22 22:42:40)

8

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Dzisiaj sprawdziłem kartę grafiki ISA. Jest sprawna. Problem z uruchomieniem karty jest najprawdopodobniej spowodowany tym, że posiadam również emulator sprzętowy Vortex. Vortexa nie wyjmę, bo za bardzo się namęczyłem żeby go solidnie zamocować. Tak więc na razie NOVA w wersji MegaSTE idzie na półkę. Przyszły weekend przetestuję wersję TT :-D

Edycja: Potwierdzam konflikt pomiędzy Vortex 386SX a kartą graficzną. Z podłączoną kartą grafiki VME Nova emulator sprzętowy Vortex 386SX nie uruchamia się.

Ostatnio edytowany przez marekp (2018-01-07 16:11:00)

9

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@marekp: o ile pamiętam - VME można ustawić jako master i slave. To może być przyczyna. Nie wiem tylko, czy  zmiana na karcie, czy zworkami w kompie.

Sikor umarł...

10

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Na karcie jest tylko jedna zworka i jej przełączanie nie działa. Może faktycznie coś na płycie gł. Jak znajdę dokumentację to sprawdzę.

11

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Hmm, sprawa nieco się wyjaśniła: https://exxoshost.co.uk/atari/mirror/go … ga_STE.pdf - strona 23. Ale gdzieś był opis przejściówki na dwie karty, i o ile dobrze kojarzę - można tam było coś zmieniać (ale nie mogę teraz tego zweryfikować, niestety pdf-a z tym nie mam, bo miałem to na starym dysku, który dawno temu padł...). Może trzeba by było jakoś z adresacją powalczyć. W każdym razie - trzeba próbować...
==================
Jeszcze takie coś znalazłem: http://phoenix.inf.upol.cz/~opichals/li … ;index=719
Oraz (chyba) specyfikacja VME: http://pen.phys.virginia.edu/daq/vme/vme-tutorial.pdf

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-01-08 09:35:20)

Sikor umarł...

12

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@Sikor:
a nie pomyliło Ci się przypadkiem z Atari TT/X, które bodaj miało mieć 5-8 portów VME w trybie zarówno slave jak i master?
Bo jak można w dokumentacji wyczytać to:

"TT contains I single Eurocard A24/D16 slave-only interface, the TT/X allows 5 slots for full multi-master VME"

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

13

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Nie, nie pomyliło mi się. Nawet taką przejściówkę widziałem, choć nigdy w ręku nie miałem, więc nie wiem, jak z adresowaniem tego niestety. I było to w jakiejś dokumentacji Atari, ale jak mówię - miałem to na starym dysku który padł, oczywiście dotyczyło to TT-ki, ale przypuszczam, że w medze też by poszło.

Sikor umarł...

14

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Na płycie głównej nic ciekawego do przełączania nie ma. Ale jak by ktoś wiedział jak zmienić ID karty VME to poproszę. Albo jakiś dokładniejszy opis tego co jest płycie, jakaś dokumentacja... Sikor, a backupów nie masz? :-)

15

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@marek: jest nikła szansa, ale bardzo nikła :(
=============
http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=31567 - tu znajdziesz coś o zmianie adresu karty przy NVDI

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-01-08 23:05:28)

Sikor umarł...

16

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

A pamiętacie, że pliki w katalogu AUTO mają być przegrane w **** ODPOWIEDNIEJ **** kolejności?  Inaczej na pewno nie działa.
Warto mieć TOS 2.06, ponieważ tam jest opcja wyświetlenia bez sortowania jak idą pliki w katalogu.

Kolejność powinna być taka:
emulator.bib
emulator.prg
xmenu.prg
sta_vdi.bib
sta_bdi.prg
xmenu.inf


Zamiast xmenu może być też menu.

17

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@piotrk: Nie zwracałem na to uwagi. Dzisiaj sprawdzę. A czy podczas startu któreś z plików są modyfikowane? Pytam, bo odpalam sterowniki z emulatora sprzętowego stacji dyskietek HxC na USB a on nie ma możliwości zapisu.

18

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

Wydaje mi się, że nie zapisuje, ale kolejność ma na 100% znacznie.  Chodzi o to, że ten stary system czyta pliki z katalogu AUTO jak leci i jeśli są w złej kolejności i emulator się pierwszy nie wczyta, to Ci nie załaduje sterownika karty.

Najlepiej zrób czysty katalog AUTO i przegraj do niego pliki w powyższej kolejności, pojedynczo.

Cała tak historia powoduje, że są nawet spec programy, do ustalania kolejności ładowanych plików, ale jeśli zrobisz tak jak napisałem, to nie ma potrzeby ich używać.

19

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

@piotrk:"Chodzi o to, że ten stary system czyta pliki z katalogu AUTO jak leci(...)" W sumie to to wiem. Ale jakoś tym razem nie przejąłem się tym. Może dlatego, że odpalam kompa wyłącznie z dyskietki ze sterownikami...
W każdym razie nagrałem nową dyskietkę z plikami w podanej przez Ciebie kolejności. Efekt taki sam. Pasek kolorowych literek na monitorze Atari, VGA ciemność.  Myślę, że te kolorowa linia znaków świadczy właśnie o tym, że sterowniki się wgrały.

20

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

piotrk napisał/a:

Najlepiej zrób czysty katalog AUTO i przegraj do niego pliki w powyższej kolejności, pojedynczo.

Na przyszłość żeby nie robić tego tak naokoło:

https://sites.google.com/site/stessenti … s/autosort

Program umożliwia zmianę kolejności uruchamiania plików w katalogu AUTO (dyskietka / hdd).

Dla posiadaczy dysku taka sama opcja jest w X-boot.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

21

Odp: wybór trybu graficznego VGA w MSTE

piotrk napisał/a:

Działa... Trzeba było usunąć MENU.INF...  A ciekawy jestem czy ktoś ma zbudowaną wersję angielską tego programu?

Jeżeli pytanie aktualne, to:
https://silicon-heaven.org/atari/nova/MENU/

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.