Temat: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

Temat może się wydawać dziwny, jak również problem w ogólności - zgrywanie XEX-ów (COM-ów czy innych binarek) ze SIO2SD na fizyczne dyskietki. Ale jak się chwilę zastanowić...
Obecny firmware SIO2SD po wybraniu XEX-a, emuluje na danym slocie dyskietkę, dodając do niej automatycznie SIO2SD XEX Loader. Pozwala to na automatyczny rozruch z takiej wirtualnej dyskietki i wystartowanie aplikacji. Jest to o tyle fajne podejście, że jeśli aplikacja jest relatywnie nieduża i mieści się nominalnie na dyskietce SD, to można po prostu wziąć dowolny kopier dyskowy i po prostu przegrać taki wirtualny obraz na dyskietkę, z której później komputer bez trudu startuje. Ale... Problem w tym, że dotyczy to wyłącznie produkcji, które na dyskietce SD się mieszczą. Wirtualny obraz ma dowolnie dużo cylindrów, ale fizyczna dyskietka tylko 40. I q-pa.

Czy zna może ktoś sposób na taką konfigurację SIO2SD, aby ten wirtualny obraz był w formacie ED? Albo nawet DD? Nie trzeba by wtedy kombinować z loaderami typu XBIOS (który to działa fajnie, ale na dyskietce DD jest bardzo powolny - np. na LDW2000, Boogie Nights od wyboru pliku pod XBIOS do pokazania ekranu konfiguracyjnego to 20s, po włączeniu TOM-sa na tej samej dyskietce to ~9.5s). Mam wrażenie, że SD2IEC Loader będzie tu wydajniejszy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

straszne kombinacje. Wystarczy DOS, plugin do TC i ATR oraz dwa drive (sio2sd i fdd) i jakiś init do tego.

Robisz 16MB ATR zawierający pliki z programami, initem i np. dosem. Wrzucasz to do sio2sd, robisz boot a stacje masz na np. D2:. Formatujesz sobie dyski pod dosem jak chcesz, wrzucasz tam co chcesz i wrzuacsz tam inita. Tyle.

Np MyPico dos.

Jeśli masz Sparte X, to jest o tyle prościej, że w dużym ATR masz ograniczenie do 1423 pliki a nie 64, czy w przypadku niektórych dosów 128. Do SDX używasz jako inicjalizera SDLOAD (jeśli masz ext ram), lub MSDOS, conajmniej ten drugi wspiera systemy turbo dla stacji. .. a - jest jeszcze XDIR.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-29 18:15:34)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

Na pececie: tworzysz ATRy, wrzucasz na nie XEXy np. Altirrą i nagrywasz na kartę SD.
Następnie przekładasz kartę SD do SIO2SD i atarką kopiujesz z SIO2SD na flopki.
Chyba to miał Pin na myśli, ale jego opis wydaje mi się zagmatwany.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

albo jeszcze inaczej ;)

1. Robisz pod TotalCommanderem gotowce ATR z xexów i inicjujesz je tam loaderem.
2. Bootujesz Atari z dosem i montujesz pod D1: kolejno zrobione ATR, na D2: stacja. No i kopiujesz sektorowo wszystko po kolei.

PLUGIN:

http://madteam.atari8.info/uzytki/atrwcx.7z

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-11-29 19:53:19)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

http://www.atari.org.pl/artykul/jak-sko … e-cz.-1/43
http://www.atari.org.pl/artykul/jak-sko … e-cz.-2/44

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

Dzięki chłopaki, te metody znam i mam obcykane (poza Total Commanderem, używam Linuksa). Chodziło mi o ewentualną możliwość wykorzystania przypadkowo odkrytej funkcjonalności. Do małych binarek (poniżej 90KB) jest to idealne, jeśli ktoś jest gotów poświęcić całą stronę na taki program. Miałem nadzieję, że może uda się to wykorzystać również do większych. No nic. Pozostaje XBIOS.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

perinoid napisał/a:

Chodziło mi o ewentualną możliwość wykorzystania przypadkowo odkrytej funkcjonalności.

Podziel się nowiną z kolegami :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Zgrywanie plików XEX ze SIO2SD na dyskietki

No toż przecież napisałem - jak podmontujesz pod slot XEX-a, to SIO2SD generuje wirtualny dysk, który można skopiować dowolnym kopierem (no. Disk Copy 1.16) na fizyczną dyskietkę. Loaderem jest SIO2SD XEX Loader. Działa bez pudła, ale tylko jeśli XEX jest mniejszy niż niecałe 90KB bo obraz ma geometrię prawie jak dyskietka SD - tylko dowolnie dużo cylindrów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.