Temat: Speccy - poskładałem i co dalej?

Witam
W końcu po roku czasu przybrałem się i polutowałem kabel Video do mojego Speccy, które to złożone czekało tylko na ten kabelek :)
No i teraz pytanie: co dalej? Nigdy nie miałem Spectrum.
Jak się poruszać po tym Menu? Jakieś strzałki, kursory?
Jak odpalić ten Basic?
Jak wgrać gry w formacie .tap, które wrzuciłem na kartę SD?
Chciałbym sprawdzić klawiaturę, bo nie wiem, czy jest sprawna. Na pewno działa Enter i Break/Space.

Post's attachments

IMG_1723.JPG 1.15 mb, liczba pobrań: 1 (od 2017-11-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

Tak się zastanawiam, co to jest. Czy to klon jakiś, czy mod? Komp wygląda jak spectrum 48k a menu ma od +128k... w którym chodzi się klawiszami kursora po menu + enter. Tylko gdzie zwykły gumiak ma kombinację do kursorów :) Klawiatura w nim jest kompletnie obłąkana. Loader z menu wykonuje zdaje się komendę load"", po której komp słucha danych do momentu znalezienia na tasmie nagłówka, ale on chyba chodzi w trybie +128, a nie 16/48k i być może nie wszystko się odpali.  Zresztą nie wiem, spektrumna jest jak dla mnie dość mocno zakręcona w tych swoich odmianach i wersjach, nie mówiąc o formatach plików, które są nie za bardzo wymienne...

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-11-10 14:59:33)

3

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

To jest Speccy 128k, czyli klon od Zaxona, w obudowie od 48k - dla porównania oryginalna płyta obok.
Sprawdziłem conieco miernikiem i klawiatura wydaje się być sprawna, ale nie mogę "rozpracować" jak poruszać się po tym Menu. Joystickiem też nie idzie...

Też jestem w tym zielony, więc proszę o jakąś poradę :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-10 15:50:38)

Post's attachments

IMG_1725.JPG 1.71 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

Na pewno jest jakaś kombinacja klawiszy. 128k i + mają osobne jak normalny komp, więc w tym klonie pewnie są jakoś emulowane. Czyli loader dla programów dla 128k, a z basica 48 komenda load ""  (pod klawiszem J jest skrót do komendy load) do ladowania rzeczy dla 16/48k...

Swoją drogą ciekaw jestem, jakie będziesz miał odczucia :)

Edit: w tym klonie karta sd jest faktycznie wbudowana, ciekawe jak w takim razie wybiera się plik. Myślałem wpierw, że masz zewnętrzne tzxduino z displayem, czy coś w ten deseń.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-11-10 14:53:18)

5

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

laborant napisał/a:

Na pewno jest jakaś kombinacja klawiszy. 128k i + mają osobne jak normalny komp, więc w tym klonie pewnie są jakoś emulowane. Czyli loader dla programów dla 128k, a z basica 48 komenda load ""  (pod klawiszem J jest skrót do komendy load) do ladowania rzeczy dla 16/48k...

Swoją drogą ciekaw jestem, jakie będziesz miał odczucia :)

Edit: w tym klonie karta sd jest faktycznie wbudowana, ciekawe jak w takim razie wybiera się plik. Myślałem wpierw, że masz zewnętrzne tzxduino z displayem, czy coś w ten deseń.

w justSpeccy jest wbudowany urządzenie divide czy cos podobnego i za pomocą esxdos  wybieraaz plik

.

6

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

Ok, to odpiszę sam sobie, może przyda się dla potomnych.
Po Menu poruszamy się kursorami, czyli klawiszami 5 6 7 8 z Shiftem.
U mnie nie działało, bo miałem uszkodzoną klawiaturę, na szczęście usterka okazała się łatwa do naprawienia.

Co do interfejsu na kartę SD, to miałem nie założoną zworkę J6 - po założeniu startuje ESXDOS. Można normalnie wybierać gierki (też kursorami ale bez Shift), Enter ładuje grę.

Kurdę, fajne są te gry dla Spectrum, takie kolorowe (cukierkowe). Bardzo ładne jak dla mnie, po prawie 30 latach oglądania gier z Atari :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-12 10:42:17)

7

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

Zaglądaj na http://www.speccy.pl/forum to dowiesz się więcej. :)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

8

Odp: Speccy - poskładałem i co dalej?

Zaglądaj na http://www.speccy.pl/forum to dowiesz się więcej. :)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.