1

Temat: Naprawa Commodore 128

Witam

Wpadł mi w ręce C128 ze stacją 1571... I mam niestety problem:

Po włączeniu na ekranie kaszana (losowe znaki w różnych kolorach), czasem czarny ekran. W trybie C64 podobnie, ale widać, że coś innego się próbuje wyświetlać.

Czy jest tutaj ktoś kto mógłby mi pomóc z naprawą/diagnozą C128?

Pozdrawiam
Sq.

EDIT:

Wygląda to dokładnie tak samo jak tu:
http://derbian.webs.com/c64diag/fault.htm?id=u12_1

Przeczytałem gdzieś, że napi* warto wymienić multipleksery zanim się zacznie wymieniać kostki ram.
Czy to dobry trop?

Ostatnio edytowany przez sqward (2017-10-01 17:05:35)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

2

Odp: Naprawa Commodore 128

Multipleksery bardzo rzadko są uszkodzone. Ja bym go otworzył i najpierw organoleptycznie sprawdził, czy któryś RAM się nie grzeje - tak najszybciej można sprawdzić. Oczywiście nie zawsze uszkodzony będzie się grzał, ale jeśli się grzeje mocno, to na bank do wymiany. Podeślij też zdjęcie ekranu, po tym można często wywnioskować, który jest uszkodzony.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: Naprawa Commodore 128

Hmmm ... zrobiłem kilka komod 128. Proponuję sprawdzić przejścia przy 8563 i 8564 pod metalowym ekranem i stan podstawek. W tych co naprawiłem były przerdzewiałe lub zaśniedziałe. Popatrz też na luty przy romach, popraw je ewentualnie lub wstaw też podstawki. To na dzień dobry :) Układy z płyty w większości powinny być "wyjmowalne" - wyciągnij i przeczyść jakimś izopropanolem. Nie pomoże, będziemy myśleć dalej.

JiL Fan.

4

Odp: Naprawa Commodore 128

@Duddie: nic się nie grzeje.

@gwinter: sprawdziłem podstawki i wszystkie wyglądają na OK - efekt taki sam.

Ostatnio edytowany przez sqward (2017-10-01 19:08:19)

Post's attachments

22089654_10212709413944656_5485748638011312684_n.jpg 98.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Naprawa Commodore 128

Odpal komodę z wciśniętym klawiszem C=. Jak się zgłosi w trybie c64 to masz prawdopodobnie rom uwalony, jak efekt będzie taki sam jak na fotce - leży ram, choć to też nie jest pewne. Można próbować jeszcze docisnąć palcem 8721 lub mmu 8722 i dociskając kompa włączyć .

JiL Fan.

6

Odp: Naprawa Commodore 128

W trybie c64 to samo, trochę inny wzór kaszany, ale ogólnie wygląda tak samo. Dociskanie nie pomogło. Więc ram?

Gdzieś przeczytałem, że mogę spróbować (dzięki niewielkiej modyfikacji) zamienić banki ramu miejscami bo c128 nie dotyka drugiego banku przy odpalaniu. To powinno wyizolować problem do konkretnego banku.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.