26

Odp: Ultimate Cart - wrażenia?

MaxFlash nie odpala żadnych obrazów kartridży różnorakich jak multikartridże, on odpala tylko jeden format obrazu - swój własny. Ewentualnie można na nim robić sobie składanki xex-ów, przy czym odpala też te większe xexy powyżej 128kB.

A8Pico jak już wspomniał wyżej @perinoid, odpala tylko obrazy kartridży i xexy do wielkości 128kB, przy czym odpala obrazy różnych kartridży we wszelkich możliwych najpopularniejszych standardach (jest multikartridżem i emuluje różne standardy kartridży).

Ultimate Cart odpala wszystkie xexy i obrazy kartridży, bez względu na format i bez ograniczeń wielkości.

W sumie pomijając MaxFlash, który nie jest multcartem, to można powiedzieć, że Ultimate Cart ma podobną funkcjonalność jak A8Pico, tylko z tym że może odpalać wszystko też powyżej 128kB. No i Ultimate jest na karty SD, więc nie ma ograniczeń miejsca.

27

Odp: Ultimate Cart - wrażenia?

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź :)
Po prostu zastanawiałem się, czy poskładać sobie kolejny cart (za ponad 100zł), który poleci do szuflady?
Nie potrafię sobie wyobrazić, dlaczego miałbym odpalać obrazy cartów powyżej 128k? Co to za carty? Co na nich jest, czego nie ma na "zwykłych" cartach albo na XEX-ach?
Pliki XEX powyżej 128k też ogarnę dzięki SIO2SD, a zakładam, że to najbardziej podstawowy sprzęt każdego Atarowca, chociaż może powinienem był wpisać, że posiadam.
Gdyby miał jakieś "magiczne" możliwości jak AVG cart to może mógłbym sobie to jakoś wytłumaczyć.

W każdym razie wychodzi, że w moim przypadku chyba nie warto.

28

Odp: Ultimate Cart - wrażenia?

Wiesz co, ja odkąd mam A8Pico cart, to tak polubiłem go używać, że SIO2SD poleciało do szuflady i używam tylko A8Pico. No i doskwiera mi to, że nie mogę z niego odpalić gier powyżej 128k. Jest dość sporo takich xex-ów. Z kolei obrazy kartridży, to też jest ich sporo. Chociażby obrazy wszystkich kartridży gier, które sam wydałem. Multikartridże obsługują format Maxflasha, więc można by z A8Pico odpalać takie obrazy, ale limit 128k zamyka drogę. Ultimate otwiera tę drogę. Jest trochę gier w formatach kartridży o większym rozmiarze pliku.

Inna sprawa, że nawet po przekroczeniu tej bariery 128k i tak jest jeszcze ograniczenie takie, że nie możemy odpalać gier całodyskowych, które są tylko w formacie atr.
CPLD+RAM do kartridża Ultimate, to jakieś 150zł w mouserze. DO tego pcb, drobnica, robota. A8Pico poskładałem sobie i warto było, bo jest tani i fajny, koszt to w sumie grosze. Ultimate to już koszt na tyle znaczący, że wolał bym chyba dołozyć jeszcze trochę i jak już iść w stronę multikartridża, to kupić AVG, który odpala wszystko, włącznie z atr-ami, cas-ami, xex-y i car-y w dowolnym rozmiarze, a jeszcze można z kartridża rozszerzenie pamięci mieć przy okazji.
Ale wiesz, Ultimate ma już ładnych parę lat, po prostu tematy idą do przodu, powstały różne inne, nowsze rozwiązania. W tamtym czasie kiedy powstawał Ultimate był super. Dziś jest fajny, ale jest wybór też innych rozwiązań.