1

Temat: Dziwne uszkodzenie 130XE

Jakiś pech mnie ostatnio prześladuje. Właśnie wykrzaczył mi się komputer, na którym testowałem rozszerzenie 4MB i po paru godzinach szukania przyczyny mam szczerą ochotę wyrzucić drania przez okno. Objawy wyglądają następująco: krótko po włączeniu, kiedy jest zimny, wstaje bez problemu i nawet zdąży zbootować SDX albo MyDOS z SIO2PC. Po krótkim czasie robi zwis. Po przyciśnięciu RESET już nie wstaje. Tylko w głośniku pojawia się typowy stuk, poprzedzający BOOT. Sprawdziłem, co w tym czasie robi i okazało się, że:
1. Gładko przechodzi całą procedurę startu systemu aż do BOOT
2. Zapętla się w procedurze SEND, na oczekiwaniu na ustawienie XMTDON (w IRQSTAT jest $FF)
3. POKEY zgłasza przerwanie po 51us od zapisu SEROUT, ustawiając linię IRQ w stan niski, ale CPU przerwania nie przyjmuje
4. Analiza wykonania procedury przerwania NMI wskazuje, że procesor ma ustawioną flagę I
5. Rozkaz CLI, podczas procedury startu, zaraz po powrocie z SYSINIT pojawia się na szynie danych, SYNC wskazuje na pobranie rozkazu.
6. Nie widać, żeby potem na szynie danych pojawiał się kiedykolwiek rozkaz SEI
7. Nie zaobserwowałem także (poza procedurą startu) pojawienia się rozkazu TXS
8. Procedura NMI ani razu nie przechodzi w całości, kończy się najdalej na sprawdzeniu flagi I (kiedy CRITIC jest jeszcze 0)
9. Z tego powodu, chociaż ekran jest otwarty prawidłowo, obraz nie ma szansy się pokazać, bo zawartość DMACTLS nie zostaje przepisana do rejestru sprzętowego.

Wygląda to tak, jakby CPU nie wykonywał rozkazu CLI (patrz p.5). Oczywiście procesor został wymieniony na inny - bez rezultatu. Wymieniłem także OS ROM (w przewidywaniu jakiejś słabości przy odczycie w/w rozkazu).
Chwilowo pomysły mi się skończyły. Jakby komuś jakaś myśl zaświtała, proszony się podzielić.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Sprawdź pokey. Ew. naklej na niego peltiera i sprawdź, czy jest różnica.

3

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

POKEY był wymieniany - bez rezultatu.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Jutro jeszcze przeprogramuję ROM, żeby sprawdzić, czy CPU po odebraniu rozkazu CLI faktycznie skasował flagę. A może ktoś zna jakiś nielegalny rozkaz ustawiający flagę I?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

5

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

[prywata] zainteresowalo mnie to, ze komp dziala tylko jak jest "zimny".

zauwazylem, ze mozna programowo sprawdzic niektore komputery od jakiego czasu jest wlaczony...

6502 ktory nie wykonuje stabilnie rozkazu SHA - wynik dzialania tego rozkazu jest zalezny (?) od (?) czasu wlaczenia komputera - po pewnym czasie sie stabilizuje w sensie daje wyniki coraz blizsze przewidywanym, ale nadal bledne wyniki. po trzech minutach dzialania kompa (nawet po krotkim wylaczeniu) wyniki sa przewidywalne ale nie maja nic wspolnego z prawidlowymi wynikami dzialania tego rozkazu

piszesz, ze wymieniasz proca - gdyby Ci sie bardzo nudzilo, fajnie by bylo wiedziec czy Twoj komp wykonuje prawidlowo rozkaz SHA i czy po wymienie proca na taki ktory w innym atari wykonuje go prawidlowo w tym konkretnym egzemplarzu tez bedzie go wykonywal.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

xxl napisał/a:

piszesz, ze wymieniasz proca

@XXL - Simius mówi o testach rozszerzenia do 4MB na 65c816, więc pytanie o niestabilny nielegal 6502c ma tutaj kiepskie zastosowanie. Jak rozumiem "wymiana proca" dotyczy wymiany 816 na 816, dobrze rozumiem?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Nie. W tej chwili maszyna jest bez rozszerzenia, ze zwykłym procem.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

a - no to źle zrozumiałem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

To mi wygląda na jakąś niestabilność czasową zegara, albo opóźnienia. A może reset (ne555)? Ale może być winien dowolny układ podłączony do szyny, chociażby mógł paść "nie do końca" jakiś bit w jakimś scalaku... Ale do tego trzeba by wymieniać po kolei kolejne układy.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2016-03-29 23:37:35)

10

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Nie masz przypadkiem zamontowanego tego: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12727 ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

11

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Nie mam.
To jednak wina procesora. Po krótkiej rozgrzewce, przez cały czas ma ustawione dwie flagi - B, I i nie da się ich skasować. Przeniesiony na inną, sprawną, płytę zachowuje się dokładnie tak samo. Dlaczego maszyna nie wstała z innym procesorem - trudno powiedzieć. Pewnie jakiś zbieg okoliczności - brak kontaktu w podstawce albo coś w tym rodzaju.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Mexico CPU?
http://atariage.com/forums/topic/246802 … try3478504

13

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

Nie. Wadliwy procesor to UM6502I wyprodukowany na Tajwanie

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

14

Odp: Dziwne uszkodzenie 130XE

No to peltiera naklej i będzie hulał.