Temat: Problem z Ultimate 1 MB

Witam!

Właśnie zamontowałem do 800 XL U1MB. Chciałbym sflashować wszystko co się da najnowszymi wersjami BIOSU, GUI (mam też SIDE1, chciałbym wgrać najnowszy loader). Nie znam się na SpartaDosX (nawet na normalnym DOSie sie nie znam :)). I teraz:

1) SpartaDosX nie wczytuje nic z SIO2SD, jest chwile pyrczenia, ale nie "łapie" ATR-u.
2) Uflash widzi U1MB tylko jak jest włączony SDX (Uflash wczytuję s SIDE).
3) Wyczytałem że aby do Uflash móc używać obrazów romów z partycji FAT potrzebny jest wgrany najnowszy loader, nie mogę go wgrać bo nie mam jak sflashować.
4) Uflash wczytany z SIDE (z włączonym SDX) nie widzi nic na D1: z SIO2SD, gdzie jest zamontowany ATR - żadnych plików, lista jest pusta, jakby nie widział obrazu dysku.

Udało mi się tylko wgrać PBI BIOS 1.0 z gotowego zestawu z plikiem flashującym.

i jeszcze jeden problem:

5) Jeżeli w menu U1MB ustawię że SIDE ma być włączony, albo włączony z przyciskiem, SIDE nie działa. Kiedy ustawię na DISABLED - wtedy działa. O co chodzi?

Czy może ktoś mi wyłożyć łopatologicznie co mam zrobić? Rozumiem że do U1MB jest BIOS (PBI 1.0 mam już czy jest jakiś lepszy?) oraz nowe menu, a do SIDE nowy loader. Czy coś jeszcze?

Rozumiem też że jak mam używać SIO2SD do flashowania, potrzebne są ATRy z obrazami, czy może ktoś podesłac do takich linki?

Będę bardzo wdzięczy za radę plus linki do wszytskiego co mi potrzebne (dużo googlowałem, ale są różne rzeczy i nie chcę czegoś zwalić, a też chciałbym mieć najnowsze dostępne wersje).

Z góry dzięki za pomoc!

2

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Pisze na szybciora pomiedzy powrotem ze sklepu a przygotowaniem sniadania dzieciom i innymi pracami

Na poczatek ktorego SDX uzywasz, Ulti jak i SIDE maja SDX w sobie, ja mam wlaczony w Biosie Ulti SDX a w SIDE switcha w tryb loadera, do tego SIDE w Biosie na Enabled i tak dzialam prawie od poczatku i wszystko bangla, o ile dobrze kojaze to switcha i ustawienia w Biosie zmienialem tylko przy flashu SDX w Ulti. Co do montowania ATRow, bedac w Biosie Ulti nacisnij troche dluzej klawisz L, wchodzisz do loadera z Ulti, spacja montujesz ATRy i ogien, wszystko pisze na szybciora, bawilem sie flashowaniem z okazji wyjscia SDX 4.47 ale za duzo ostatnio mam na glowie i skleroza mnie dopada ;)

3

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Iron napisał/a:

Na poczatek ktorego SDX uzywasz

4.46 z U1MB

Iron napisał/a:

bedac w Biosie Ulti nacisnij troche dluzej klawisz L, wchodzisz do loadera z Ulti, spacja montujesz ATRy i ogien

Zrobiłem tak, odpaliłem SIDE z tego loadera, zamontowałem ATR z obrazem romu na D1 i odpaliłem Uflash z xex (wszystko w SIDE). Uflash dalej nie widzi ani nic na D1, ani romów z partycji FAT (chyba ze nie umiem ich znalezc przez Uflash).

4

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

1) Przecież SIDE1 obsługuje ATRy oraz inne formaty dyskietek, jeśli używasz go razem z U1MB - wystawia się na PBI.
Obrazy takowe możesz montować przez SIDE Loadera, lub z poziomu SDX, przez MATR, który jest dostępny w pacze z narzędziami do APT autorstwa flashjazzcat'a
2) I bardzo dobrze, tak ma być
3) Owszem, ale przede wszystkim PBI BIOS (oddzielny od GUI), też dostępny na tej samej stronie
4) SDX nie odczyta Ci systemu plików FAT32, w którym zapewnie masz sformatowane SIDE, musisz zrobić oddzielny "disklabel" dla Atari Partition Table i w nim założyć system plików SDFS używając programu FDISK dostępnego… tak, też na tej stronie :D uwaga: maksymalny rozmiar partycji to 32 megabajty
5) "tablica prawdy"
SIDE w pozycji "w górę" | SIDE wyłączone w U1MB : loader załadowany z ROMu SIDE, brak możliwości używania dyskietek
SIDE w pozycji "w górę" | SIDE włączone w U1MB : loader załadowany z ROMu U1MB, możliwość podpinania dyskietek
SIDE w pozycji "w dół" | SIDE (oraz SDX!) wyłączone : SpartaDOSX załadowany z ROMu SIDE, brak możliwości sflahowania U1MB
SIDE w pozycji "w dół" | SIDE (oraz SDX!) włączone: "pełna moc", czyli SDX z ROMu U1MB, obsługa PBI, możliwość flashowania obu układów

Generalnie przełącznik w Candle'owskim menu U1MB jest dość mylnie nazwany, zmienia jedynie status emulacji napędu dyskietek przez PBI.

Co do wersji:
Aktualna wersja SpartaDOSX - 4.47
Aktualna wersja PBI BIOS - 1.3 (dostarczana razem z GUI 0.24 i działająca tylko z nim), 1.0 "klasyczna"
Aktualna wersja GUI - 0.24 od FJC

Myślę, że raczej nic nie popierniczyłem, bo troszkę przy tym posiedziałem, jak mi szwankowało Atari (okazało się, że miałem problemy sprzętowe). Jeśli tak, to proszę mnie poprawić.
Czuję, że temat oprogramowania wokół U1MB rozrósł się na tyle, że trzeba go nieco przybliżyć ludziom, myślę że mogę się wspólnie z kimś tym zająć (na wiki, bądź artykuł), ale dopiero jak moje 130XE wróci od Pasia…

"Jeśli pomogłem, wciśnij pomógł" :D

Edyta: Jeśli może zauważyłeś, w archiwum z GUI 0.24 i odpowiadającym mu BIOSem znajduje się… tak, nie do wiary! Znajduje się instrukcja. Polecam ją przeczytać, myślę że troszkę Ci się to rozjaśni.
Edyta Druga Większa: Jeśli masz czytnik kart CF w pececie (a zakładam, że masz - jak nie masz to chybcikiem do sklepu) to najlepiej sobie wszystko przećwiczyć na obrazie karty CF pod Altirrą (Altirra emuluje SIDE1 oraz 2, jak i U1MB, a nawet flashowanie tychże). Można też stworzyć obraz karty, a następnie go nagrać na nią programem "dd", lub pod WinDOS za pomocą "Win32-Diskimager", czy jak się ten potworek nazywał. Niestety, nie da się zapisywać na "raw disku" z poziomu Altirry, Phaeron powinien się nad tym pochylić :)

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2015-08-27 07:46:50)

.: miejsce na twoją reklamę :.

5

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Prawdopodobnie ATR jest niewidzialny dla SDX, ja jak dobrze pamiętam przerzucałem ROMy na ATRa z SDX Toolkita bo ten się normalnie odpalał z loadera SIDE i prawidłowo montował pod SDX. Co do SIO2SD to pytanie brzmi czy SDX nie widzi tylko tego jednego ATRa czy wogóle nie chce współpracować z SIO2SD?

6

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Skrzyp, w pełni popieram inicjatywę, przydał by się jakiś first step manual bo sam pamiętam jak miałem jaja ogarnąć U1MB + SIDE i do tego gratisowo jeszcze KMD, zresztą w późniejszym czasie parę osób mnie prosiło też o help w ogarnięciu zestawu ;)

7

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Dzięki za wyczerpujące opisy, czytnik CF mam, sorry za łopatologiczne pytanie ale więc:

Co mam zrobić krok po kroku zeby zainstalować:

Aktualna wersja SpartaDOSX - 4.47
Aktualna wersja PBI BIOS - 1.3 (dostarczana razem z GUI 0.24 i działająca tylko z nim)
Aktualna wersja GUI - 0.24 od FJC

?

Utykam na sytuacji kiedy mam już załadowany Uflash przy włączonym SDX (ładuję przez xex z SIDE), ale nie wiem jak wskazać Uflashowi romy (nie widzi stacji dysków, np D:1, ani romów z partycji FAT).

Robiłem już kiedyś partycje atarowskie na karcie CF, mogę zrobić, tylko jak wtedy przegrać romy na tę partycję (sorry ale jestem zielony w DOS, jedyne co robię na Atari to ładowanie gier i dem z SIDE i SIO2SD).

I jeszcze jedno - jak ustawię SIDE on w menu U1MB, i włączam to jest zwiecha - zacina się na niebieskim ekranie z napisem PBI BIOS 1.0.

Ostatnio edytowany przez kris2222 (2015-08-27 08:12:36)

8

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Iron napisał/a:

czy SDX nie widzi tylko tego jednego ATRa czy wogóle nie chce współpracować z SIO2SD?

W ogóle nie chce wpółpracować.

9

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Zrób sobie pusty obraz zgodny rozmiarowo z kartą CF, spartycjonuj ją pod Altirrą i wgraj na nią odpowiednie pliki (np. przez PCLink), tak Ci będzie najwygodniej.

uwaga: Altirra wykorzystuje format M$ do zapisu obrazu dysku - VHD. Przed wgraniem go na "żywca" musisz dokonać konwersji na format surowy, ja to robię poprzez "qemu-img", nie wiem czy jest na WinDOS, skoro ostatnia wersja QEMU na ten system wyszła… dość dawno :)

A, i wpisz sobie lokalizację do profilu, może ktoś obok Ciebie jest, kto mógłby pomóc osobiście.

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

skrzyp napisał/a:

SIDE w pozycji "w górę" | SIDE włączone w U1MB : loader załadowany z ROMu U1MB, możliwość podpinania dyskietek

W tej pocji u mnie nie uruchamia się SIDE tylko SDX z U1MB. A jak wejde przez U1MB menu i uruchomie loader przez "L" to działa

skrzyp napisał/a:

SIDE w pozycji "w dół" | SIDE (oraz SDX!) włączone: "pełna moc", czyli SDX z ROMu U1MB, obsługa PBI, możliwość flashowania obu układów

W tej opcji jest u mnie zwiecha, tak jakby zaczął sie uruchamiać SDX, ale wiesza się na napisie "ULTIMATE PBI v. 1.0."

Nie jestem pewien, ale chyba zanim wrzuciłem ten PBI BIOS 1.0 chyba działał SIde normalnie jak był włączony w U1MB.

Ostatnio edytowany przez kris2222 (2015-08-27 09:01:22)

11

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Sprawdź firmware w SIO2SD, tylko najnowsze działa ze spartą.

12

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

skrzyp napisał/a:

A, i wpisz sobie lokalizację do profilu, może ktoś obok Ciebie jest, kto mógłby pomóc osobiście.

Dobry pomysł, jestem z Wwy, napiszę posta, mogę się do kogoś wybrać z Atarką.

13

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

qbahusak napisał/a:

Sprawdź firmware w SIO2SD, tylko najnowsze działa ze spartą.

Dzięki, sprawdzę niedługo jak wrócę do domu. Najnowsza to 3.1RC2? Jeźeli tak, to na 99% ją mam.

14

Odp: Problem z Ultimate 1 MB

Someone told me that there's an issue running the GUI demo and SDX together? GUI is 128KB and SDX is usually 256KB. GUI needs a 192KB SDX ROM (which is what's included on the complete ROM I published). If you happen to flash the standard 256KB SDX build to that ROM, problems will start. UFlash is able to change the expected size of SDX from 256KB to 192KB and back again, but unless you're able to create an SDX ROM of a suitable size, you'll have troubles. I'm told a future version of the SDX Imager will allow for seamless alteration of the SDX ROM size.