Temat: Zrowu problem z RAM-em

Płyta MegaST4 po włączeniu TOS testuje pamięć i jest 1920KB.
Po podłączeniu kartridża diagnostycznego różnie, czasem test wychodzi z 2MB, czasem 4MB, a czasem błędy.
Myślałem, że to wina pamięci na płycie, podłączyłem SIMM-a i dalej dokładnie to samo. MMU i GLUE wymienione, bez zmian.
Jak odpalę sysinfo pokazuje mi te 1966080 bytes (phystop lowered?), może to jakaś wskazówka.
Co jeszcze może nie banglać właściwie ?

Inny test (niby 4MB, ale nie 4):
www.atari.wroclaw.pl/pliki/RAM.JPG

Domyślam się że chodzi o wartość PHYSTOP - Pointer to the first byte above the physical end of the ST-compatible RAM region (physical top of ST-compatible RAM) przy 4MB powinno być $400000 u mnie nie ma, może to głupota co piszę, ale to chyba zabawy z TOSPATCH coś przeinaczyły.
Czy to w ogóle można zmienić programowo.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-04-06 16:11:12)

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Zrowu problem z RAM-em

Od końca:

Tospatch nie ma możliwości zmiany tej wartości, ewidentnie jeden bank (2MB) jest wyłączony.
PHYSTOP dla 4mb to $400000 (załącznik).
GLUE i MMU działają zerojedynkowo - albo działa komp albo nie - oba na 99,9% sprawne.
Sprawdz napięcie na rezystorach na lini RAS0 / RAS1 / CAS0L / CAS0H / CAS1L / CAS1H - powinny być identyczne dla odpowiedników 0/1 (zazwyczaj w okolicy 3.5v - 4.5v).
Zasilacz - podejrzewam że to ta MST4 w obudowie ATX (http://www.kabaretpralka.art.pl/fotki/nowe/tower1.jpg),
więc nie powinno być problemu.
Zwarcie  - sprawdź ( lupa, makro w aparacie) czy w okolicach rezystorów między GLUE a pamięciami nie ma zwarcia z masą. To samo z pamięciami na płycie - czy na wszystkich kostkach jest +5v.
Jeśli jest zwarcie nawet po podłączeniu simm-a dalej będzie zwierać i pokazywać 2MB ( bo pewnie sygnały lutowane do rezystorów nie wylutowanych z płyty).
Przy za słabym napięciu +5v (ale to głownie przy rozszerzeniu z simm-em) też potrafi działać tylko 2MB.

I ostatni podejrzany choć to akurat mało prawdopodobne - automatyczny ramdysk w katalogu AUTO ustawiony na 2MB,
ale to akurat wykluczam w tym przypadku.

Post's attachments

4mb.jpg 22.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...