Temat: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Właśnie oglądam na BBC1 szokujący dokument o tym w jakich warunkach pracują ludzie produkujący iPhony w Chinach. Zarabiają 1$ dziennie za kilkanaście godzin pracy dziennie, są bez przerwy niewyspani, nie mają opieki zdrowotnej ani urlopów. Wylatują jeśli nie dają rady. Interwencja dziennikarzy sprawiła że Apple obiecał że zbada i wyjaśni sprawę, zwoła też spotkanie pracowników które ma w tym pomóc. Sfilmowano je ukrytą kamerą i w rzeczywistości miało na celu zastraszyć pracowników by się więcej nie skarżyli.  Jeszcze gorzej mają w Indonezji w nielegalnych kopalniach odkrywkowych wydobywających dla Apple-a aluminium. Nie brak tam także nastoletnich dzieci. Nie stosuje się żadnych zabezpieczeń. Ani dla pracowników ani dla środowiska. Co miesiąc kilka osób gnie zasypanych błotem. Ich rodziny nie dostają żadnych odszkodowań. Nijak się to ma do zapewnień firmy o zapewnianie dobrych warunków i przestrzegania praw. :( A to we firmie która tak się szczyci tym jak wielkie ma dochody. Mogli by im płacić nawet parę razy tyle, a i tak ledwie by im ubyło. Szok!  Koszt wytworzenia telefonu w takich warunkach to ok 5$, sprzedają je za ponad 100 razy tyle. Serce się kraje jak się słucha 12 letniego chłopca który przychodzi do kopalni za darmo pomagać ojcu, bo się boi że jak zasypie go ziemia to nie będzie go miał kto odkopać. Ten chłopiec współczuje ojcu że ma tak ciężką pracę rozumie też jakie to niebezpieczne, a kierownictwo Appla tego serca ani rozumu nie ma. ;(
http://www.bbc.co.uk/programmes/b04vs348 - "Apple's Broken Promises"
Z prawej strony jest link "Watch from start"
Jeśli link nie będzie działał w PL, to poszukam w YT bo założę się że niedługo się tam pojawi.
Nigdy nic Aploskiego nie kupiłem i nie kupię.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

2

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

W naszej TVP też można znaleźć takie dokumenty. To normalna praktyka europejskich, amerykańskich czy ogólnie światowych koncernów mających swe fabryki w Chinach czy Indiach. Z jednej strony nieposkromiona chciwość zarządców tych koncernów, z drugiej, chcemy mieć tanią elektronikę, tanią kawę, tanie śliczne ręczniki... i już nikt się nie zastanawia, że jest na tych produktach czyjaś krew :(

3

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Już jest na YT. (po ang.)
https://www.youtube.com/watch?v=VLpgA7iw5sM
Z połowa kasy jaką płaci klient trafia do pracowników zza biurek, a reszta to jak się okazuje "nieczysty" zysk firmy.
Taaa ciemna strona globalizacji.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

4

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Z powyższego linka film już niedostępny, ale jest tu:
https://www.youtube.com/watch?v=AVaTl2kW6YU

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Chcieliśmy turbokapitalizmu to mamy, a będzie jeszcze gorzej...

6

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Dokładnie, chcieliście to macie ;-)
Całe szczęście że Atari produkowało swoje komputery w Szwajcarii rękami wysoko opłacanych robotników pracujących raz w tygodniu przez godzinę dziennie za pensję liczoną w dziesiątkach tysięcy dolarów. A i zapomniałem, surowce na te komputery wydobywały śpiewające krasnoludki w bajkowej krainie ;-)
A tak na poważnie - wszyscy tak robią, a kto wypada w takich programach źle to tylko kwestia kto za ten program płaci.

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Zwalanie wszystkiego na Apple to hipokryzja.

Apple nie zatrudnia tych ludzi. Są oni pracownikami firm którym Apple zakontraktowało pracę. Ponieważ te firmy biją się między sobą o jak najniższe koszty, tak to własnie wygląda dla ich pracowników.

I teraz clou: z usług takich firm korzystają wszyscy producenci, od największych do malutkich. Sony, Dell, Samsung, Huawei... wybierz sobie. Nie tylko w branży elektronicznej, ale we wszystkich branżach. Apple to po prostu jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, dlatego dogodny chłopiec do bicia w tym temacie, ale winni jesteśmy wszyscy.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Wyprzedany majątek przemysłowy w łapska zachodnich kapitalistów i rozkwit białego niewolnictwa. Oto dziś Polska od Odry aż po Bug !

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

I twoim zdaniem Marek to że wszyscy tak robią to znaczy, że to w porządku?

10

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Może nie jest w porządku, ale adresat zarzutów nie ten. A co do śmiesznych tekstów o turbokapitalizmie, to chciałbym przypomnieć jakiż to ustrój w dalszym ciągu panuje w Chinach. W krajach z kapitalizmem ludzie nie zarabiają dolara dziennie i nie pracują po 12 godzin. Najwyraźniej ktoś Wam wtłoczył jakąś wypaczoną definicję kapitalizmu (co nie dziwne, bo wiele innych określeń spotkał ten los, co ciekawe zwykle ze strony tych samych środowisk).

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Tego skandalu tak naprawdę nie wywołała sytuacja pracowników, bo tą mało kto się wzrusza i od lat wiemy jakie rzeczy dzieją się na świecie. Tylko kłamstwa Apple-a, które w kampanii reklamowej tworzy image firmy wyjątkowej pod każdym względem, w tym także stosującej tzw zasady sprawiedliwego handlu i dbania o środowisko.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawiedliwy_handel - Czyli ludzie i środowisko są ważniejsi od zysku.
Część ludzi kupuje ich produkty bo cenią sobie jakieś zalety produktu, lub dlatego że niczym innym się tak dobrze nie szpanuje, ale część wybiera ich produkt bo chcą mieć czyste sumienie, a okazuje się że nie mogą go mieć. Czują się oszukani. Stąd nazwa filmu "Złamane obietnice Apple-a".
Firma od paru lat nie kryje się z tym że mają miliardy zysku, więc jeśli chcą zachować dobre imię będą musieli coś z tym zrobić, a nie trafiło na takich co nic nie mogą.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

12

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Nie, nie jest w porządku. I mogę Ci wymieniać godzinami co na tym świecie nie jest w porządku z czego praca po 12h i pitolenie o wyprzedaży majątku będzie takim "lajcikowym niewporządku". Generalnie rozmowy na takie tematy (globalizm, kapitalizm, socjalizm...) nie mają sensu: Każdy zostanie przy swoim punkcie widzenia świata.
Głos zabrałem dlatego, że irytuje mnie z jaką łatwością media podpuszczają ludzi. Przecież to co podają musisz przyjąć tak jak jest - i przyjmujesz. To mi się nie podoba :-(

13

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Jaki kapitalizm :) dzisiaj nawet USA to socjalizm i to przynajmniej porządny, bezrobotni dostaja talony na żywność :)
Propaganda sukckesu poznego PRL i propaganda sukcesu dzisiejszej wladzy ma bardzo wiele wspolnego :)
Problem jest taki ze Polska to twór stworzony przy tzw Okraglym Stole, ani kapitalistyczna, ani socjalistyczna. Raczej klasowa - klasa elity rzadzacej i jej caly anturaż oraz beneficjenci (sfera budżetowa, urzędnicy wszelkich szczebli, spółki skarbu państwa itd) oraz klasa wiekszych lub mniejszych niewolnikow. W miedzyczasie doszlo tam jeszcze cos co sie nazywa 'obcym kapitalem' któremu podporządkowano wszystkie możliwe nie zawłaszczone jeszcze przez 'panów' branże i gałęzie oraz tzw UE, dzieki której część biednej Polski sp****ło na zachód :) Zadbano przy okazji, aby nie można było tego zmienić :) Tak wiec u nas nie ma zadnego turbokapitalizmu, raczej jakis niewydarzony koszmar Marksa-Stalina-Urbana-Kiszczaka-Wałęsy-Geremka :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

14

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

ZbyniuR, BBC to Brytyjska telewizja więc się dopierniczyła do Appla, a nie do jakiegoś Brytyjskiego produktu. Jak chcesz się dowiedzieć jacy do dupy są Angole, to pooglądaj Francuskie Planete ;-)

15

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

W całej rozciągłości się zgadzam - Polska Okrągłego Stołu 1989 to POLSKA ZJEBANA, sprzedajna, czerwono-różowa i nadająca sie do zaorania.

gep/lamers^dial

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Zróbcie lepszą :P

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Szacunek Adam!
Moim zdaniem post roku!

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

18

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

@Adam: Zgadzam się :-)

19

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Szczerze: mnie tam Polska mało obchodzi, żyję sobie na Kaszubach jestem obywatelem Polski, narodowości kaszubskiej. Polakiem sie nie czułem/nie czuję i czuć nie zamierzam. W Polskę przestałem wierzyć na studiach gdy sobie poczytałem i posłuchałem to czego nie piszą najpopularniejsze "polskie" gazety i książki.

gep/lamers^dial

20

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

a ponoć "wszystko zaczęło się Gdańsku" ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

21

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Adam Klobukowski napisał/a:

Zróbcie lepszą :P

Dla kogo? Dla planktonu?

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

22

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Cała rzesza bezrobotnych czeka.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

23

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Tak i dziś praktycznie to jest to co tych cwaniaków trzyma przy pełnym korycie :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

@syscall: dla siebie.

@gepard: nie wiem czy wiesz, ale jesteś też obywatelem Unii Europejskiej :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

25

Odp: Jak Apple traktuje swoich pracowników w Chinach.

Nie wiedziałem że jest coś takiego jak obywatelstwo UE.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.