76

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Tak apropo, czytałem przed chwilą parę pkt w Vaskowym reglaminie i chciałbym się dowiedzieć co jest przyczyną tego, że muzyka nie może być w pliku *.com    ??
Czemu nie można zrobić pliku samouruchamialnego ?
nie czaję tego.
żeby co, żeby źródła udostępnić ?

moim zdaniem ten zapis tez należałoby zmienić i dać możliwość muzykom współpracy z koderem nad nowymi ciekawszymi efektami dźwiękowymi.  np Theta + digi ew. różne inne patenty.
Rozwiązałoby to również problem zawodności Mega playerów jak również problem RMT.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

77

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

PO CO REGULAMIN ???

Zeby bylo jasno ustalone co mozna robic a co nie.
Chocby na przyklad po to, zeby np. ktos nie wystawil np. grafiki, ktora wygrala rok temu na gfx-compo i wystawil jej jako swojej - w razie watpliwosci przeciez delikwent moglby powiedziec: "przeciez tego nikt nie zabranial". Albo na przyklad gdyby ktos zrobil demo pod 65816 z zegarem 16 MHz i 8MB RAM nie mogl wystawiac go do walki z demkiem, ktore zostalo napisane pod 6502 ze 128 kB. Albo ktos by przyszedl z plyta CD Audio grupy Prodigy (CD-ROM mozna podlaczyc do Atari) i wystawilby to na Msx Compo.
Wystarczy, czy moze jeszcze jakies przyklady ?

Na ostatnim Quascie go nie bylo i jakos wszyscy sobie poradzili.

Tak, co nie znaczy, ze w przeszlosci nie dochodzilo do "kontrowersyjnych" wydarzen. Nie chce wyciagac brudow, ale wszyscy chyba wiedza o co chodzi.

Lepiej (chyba?) zeby byly 3 dema w konkursie bez specjalnie wybujalego i biurokratycznego regulaminu wczytujace sie i dzialajace jak tam koderowi sie podoba niz 1 demo, a dwa nieukonczone lub puszczone poza konkursem bo niespelnialy wymogow reulaminu.

A jezeli np. ktos ma u siebie w Atari wbudowana karte graficzna VGA i demo pracowaloby tylko na kompie tej osoby, to tez uwazasz, ze takie demko powinno byc dopuszczone do konkursu ?

78

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Na poczatek - juz na Lasta 97 w regulaminie na demo compo bylo razem 192 KB, od 98 mozna bylo wykorzystywac juz 320 KB (zdaje sie, ze na RH98 tez juz to bylo). Nie wiem czy mamy dyskutowac nad czyms co zostalo ustalone i zaakceptowane 6-7 lat temu. Koderzy domagali sie, zeby intra mogly wykorzystywac dodatkowa pamiec (doczekali sie :), wiec powrot do dem na 64KB jest po prostu nierealny. Oczywiscie gdyby byly dema tylko na 64KB, to bym nie proponowal takich chockow z dosem, ale mamy +256, wiec 8KB to naprawde nie wiele. Biorac pod uwage rosnaca ilosc komputerow z +1MB mysle, ze reguly pojda raczej w strone zwiekszenia tego limitu niz zmniejszenia (nie ukrywam, ze myslalem o +512, ale wybito mi to z glowy i szybko nie bede do tego wracal...).

Nie wiem czy do konca prawdziwe jest stwierdzenie, ze wiekszosc Atarynek ma 64KB. Nas interesuje raczej zbior uzywanych Atarynek (albo jeszcze zawezajac: scenowych). Byly sondaze jeszcze w Scene Registerach - juz pare lat temu byla przewaga komputerow +128 +192 i +256. Mysle, ze teraz te roznice bylyby jeszcze wieksze. Ilu jest aktywnych scenowcow? Kilkudziesieciu? Samych kompow z +1MB Pasiu wypuscil pewnie z kilkanascie (polowe trzyma Pinokio u siebie zdaje sie :). A te kompy na kilogramy przerabiane od Ornety 95 na 320KB?

Pet wspomnial, ze piszac demo nie wiedzieli o istnieniu innych rozszerzen pamieci. Ja powiem, ze wlasnie przez to wprowadzilem na Lasta 99 obowiazek wyboru bankow. Wiecie, ilekroc jechalem na party na Slowacje czy do Czech (spotykajac tam takze Niemcow, Holendrow a nawet Wegrow), to ciagle padalo pytanie. "Dlaczego dema mi nie dzialaja na 320 Compy Shop?" Dlaczego ja o tym? Widze tu analogie. U mnie dziala na 320 KB, wiec jest ok => u mnie dziala na stacji, wiec jest ok. Nie dziala na CS => nie dziala na hdd -> nie moj problem. Bron Boze nie oskarzam tu Peta o zlosliwosc ("Ha, specjalnie nie dziala na CS!"), bo ja Koledze wierze!!! Chodzi mi o to, ze piszac produkcje musimy dbac, aby inni tez mogli ja obejrzec (zaraz mi zarzuca, ze walczac o dema na 64KB to robia... :). Po to byla wojna o wybor bankow do dema - proste (choc wymaga ciut wiecej roboty), a od razu wszystkim dziala. Tu jest podobnie. Troche roboty i wszystkim bedzie dzialac. Uwazam, ze zmuszanie wlasciciela HDD do odpalania dema z dysku jest dziwne. Moze gdyby tych twardzieli bylo 5, to ok - blad statystyczny. Ale poprzez projekt Sio2IDE tych dyskow naprawde jest od groma! Mozemy powiedziec im "bujajcie sie", ale dla mnie to sygnal "po co mam inwestowac w twardziela jak i tak nic tego nie obsluguje". Po raz kolejny mi sie obrywa za cos w co wierze i co powinno zostac standardem.

A propos standardow. Mozna uznac Sio2IDE, KMK IDE itd. za niestandardowe. Ale czy BlackBox z twardzielem 20MB, ktory mozna bylo kupic (chyba juz wtedy) w latach osiemdziesiatych to standard czy nie? Czy obsluga przez Sparte i MyDosa twardych dyskow to support dla niestandardowych rozwiazan czy jednak dla czegos co jest standardowe? Oczywiscie mozna powiedziec, ze standard do single i medium, i powiedziec: przeciez dziala na standardowym. Nowe urzadzenia to czesc standardu czy nie? Jezeli nie (KMK IDE), to chyba Sio2IDE dziala tak standardowo, ze bardziej sie nie da.


Mac> A ja mam taka propozycje - zeby demokratycznie przeglosowac regulamin na jakims party -

Mozna, tylko trzeba bedzie uwazac, zeby jednoczesnie nie przeglosowac takiego ze sprzecznosciami :) 20 osob bedzie mialo prawo wyborcze - moze dorobic ankiete e-mail/poczta (z podpisem)?


Vas> > [o loaderze z effami w dosie]

Maly> Nie znam sie na tyle ale o ile mi wiadomo, to trzeba sobie napisac procke czytajaca na przerwaniach, a efekt leci w real time:) wiec nie mozna kozystac z procki systemowej...

Ja podalem jako przyklad odwrotnie: eff na przerwaniach a odczyt zostaw dosowi - poradzi sobie. Kto nie wierzy: Syzygy 4, 98 rok. Powinno dzialac na kazdym dosie/twardzielu itd. Bez muzyki jeszcze prosciej!


Maly> wiec... nie sprawdze

A Lizio? :) Ew. zaloz dysk double z podkatalogami i sprobuj odpalic.


Pet> Proste rzeczy da się tak zrobić ale wszystko zależy od urządzenia z jakiego odbywa się transmijia, jej szybkości, etc. To nie takie łatwe jak nie wiadomo co to za urządzenia. A w DOS może być wszystko, nie tylko HDD i FDD.

No, ograniczmy sie do HDD i FDD, bez przesady :) Z E: nie bedziemy czytac ;) Szybkosc nie ma nic do rzeczy. Eff, niech dziala do momentu odczytania nastepnej czesci. Przeciez Overmind nie dziala tylko ze stacjami, ktore 100 sektorow odczytuja dokladnie w 15,2 sekundy. Wspomniane Syzygy 4 - poleci bez wzgledu na szybkosc stacji, czy bedzie standard z bylejakiej dyskietki, czy UltraSpeed. Jedyna roznica to to, czy muzyczke odegra raz czy 5 razy.


Pet> Już widzę zadowolonego posiadacza HDD i zapalającą się diodkę "zapis" gdy startuje intro. [...] Ciekawe.... wyszarpie dyskietkę z napędu czy nie

Zapewniam, to tylko przy pierwszym odpaleniu! :) Mozna to napisac w txt. To oczywiscie tylko jedna z mozliwosci. Pomijam pedagogiczna zalete tego, ze zmusza do nie trzymania waznych danych z podejrzanymi demami! 8)


Dely> Jesli chodzi o powrot do dosa przez reboot to wg mnie to jest akceptowalne poniewaz Sparta podnosi sie bez problemu po zimnym starcie (inidos.sys zarzondza) wiec taki powrot do DOS jest w porzadku.

OK, jezeli tak jest, to wycofuje sie z powrotu do dosa (wydawalo mi sie, ze nie, ale moze to ten inidos.sys to robi) - ale musi byc na koncu zimny start (lub po nacisnieciu resetu).


Miker> Dobra - jest debata nad regulaminem, a jeszcze trochę, to zaczną tu kłaki latać... Jakoś tak się `śmisznie` składa, że od czasów (Dracon odwróć się) NUMEN`a nie powstało żadne inne warte uwagi demo/intro z prawdziwego zdarzenia.

No chyba az tak zle nie bedzie - poglady sie scieraja. Ja bardzo szanuje Dracona, Peta, XRaya, Malego mimo, ze mam odmienne zdanie i nie odczulem, aby oni palali jakas checia przywalenia mi ;)! Co do Numena - dziala na hdd + wybor bankow, pricjoza! :)


XRay> Natomiast jeśli ktoś robi jakieś trackmo, opierające się na własnych loaderach, fxach podczas wczytywania itp, itd, to niestety nie bedzie mogł pomoc biednym posiadaczom HDD i nie zrobi tego. Czy ma być za to zdyskwalifikowany ??? Pytam ma być zdyskwalifikowany???!!!

Niestety tak :(. Pomysl jakie bylyby konsekwencje, gdyby tak nie bylo. Skoro ten punkt nie jest respektowany, to dlaczego inny ma byc? Czyli po co w ogole regulamin? Na szczescie sa inne party, na ktorych takie rzeczy nie obowiazuja, wiec na szczescie Vasco nie bedzie grabazem - nie ukaze sie w Opalenicy, ukaze sie na innym party. Oczywiscie zal mi, ze nie u mnie. Ale to jest juz konsekwencja tego, ze chce, aby osoby ktore maja lepszy sprzet nie byly za to "karane".


Sikor> Mac jak moją Atarkę 65XE (stary typ), stereo, 320 KB bez innych przeróbeg uważasz za wypasiony sprzęt - to gratuluję!!!

No, moze wypasiony to nie, ale przecietny (w sensie typowy).


Xray> jak się znajdzie ktoś (koder) który ma tylko 64kb ram i wogle atarke golasa i zapragnie wystawić coś na party, i będzie używał własnych loaderów itd, to żeby też miał taką możliwość. Podejżewm że i tak się taki nie znajdzie a jeśli to będą to przypadki sporadyczne niemniej nie można ich skazywać na utrudnienia, nakazując im wykorzystywanie rozszeżeń.

Nie ma obowiazku wykorzystywania rozszerzen. Jedyny obowiazek to nie utrudniac zycia innym, ktorzy ma lepszy sprzet, czyt. "czy trzeba tego loadera?" Wiem, ze design w takim demie zejdzie na psy, ale postep ma swoja cene?


Xray> Dlatego też zapis w regulaminie powinien wyglądać tak: Jeśli produkcja (demo, intro) nie wyklucza użycia dosa to powinno być wyjście do niego w innym przypadku trudno trudno..

Ale co wynika z takiego zapisu? Przeciez to: "jak chcesz to zrob, a jak nie, to nie". Czyli brak regul...


Pet> Nawet jakbym miał te 320KB pod maską to chyba mogę mieć chotę wypuścić coś co działa na większej ilości Atarynek ?

Zapewniam, ze demo napisane wg regulaminu (pomijajac te 320 KB, ktorego nie musisz wykorzystywac) bedzie dzialac na wszystkich Atarynkach.

XRay> Tak apropo, czytałem przed chwilą parę pkt w Vaskowym reglaminie i chciałbym się dowiedzieć co jest przyczyną tego, że muzyka nie może być w pliku *.com ?? Czemu nie można zrobić pliku samouruchamialnego ? nie czaję tego. żeby co, żeby źródła udostępnić ?
XRay> moim zdaniem ten zapis tez należałoby zmienić i dać możliwość muzykom współpracy z koderem nad nowymi ciekawszymi efektami dźwiękowymi. np Theta + digi ew. różne inne patenty.

Poniewaz uwazam, ze muzyke powinien robic muzyk na ogolniedostepnym programie. Wspolpraca z koderem daje mu fory, bo ktos inny moze nie miec kolegi, ktory mu pomoze podrasowac prace. Podobnie jest z grafika. "Rownosc szans" (c) Vasco, albo "Marksistowki regulamin" (c) Fox :)

Elk> PO CO REGULAMIN ??? Na ostatnim Quascie go nie bylo i jakos wszyscy sobie poradzili.

Jak nie bedzie zadnego to gwarantuje, ze w ciagu roku zobaczysz jakies demo, ktore bedzie wymagalo 65816, 16 MB Ram, HDD i bedzie gralo sample na covoxie. 99% uzytkownikow obejrzy je raz na party i koniec.

79

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Zgadzam sie przesadzilem z tym brakiem regulaminu (kajam sie).

Ale nie powinien byc on zbyt restrykcyjny wobec osob ktore chca cos wystawic bo wtedy nie bedzie zbyt duzo prac :(

80

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

No nie Vasiek załamałem się ....   no aż mi się już cytować odechciewa... 
Muzykę powinien robic muzyke, a nie koder ...  No nie ...
...w tym przypadku koder jest nerzędziem w rękach muzyka i realizuje jego pomysł, a poza tym Co Jesli muzyk jest jednakowosz koderem ?? 
No bzdura totalna!  nie rozumiem twojego toku rozumowania.
Z jednej strony wprowadzasz różne rozszerzenia zezwalasz na ich urzywanie w pracach konkursowych ((dobry wujek wyznaczający nowe "standardy") (wypowiadalem sie juz wcześniej co sądzę o słowie standard)) a tu nie dajesz się rozwijać muzykom. Bo co bo pomaga im koder ??  albo może inna osoba ??   może i kooperacji nie powinno być ??   no nie wiem, może darujemy sbie z Grzesiem Grayscale i przestaniemy razem muzykować, bo nam nie będzie razem wolno nic wystawić.  (no dobra soeki za tą wycieczkę słowną)
No a teraz to jest sprawiedliwie?  są równe szanse ??  Jeden pisze pod tmc a drugi pod cmc ??

Osobiście mam kilka pomysłów w głowie na ciekawe półkoderskie rozwiązania, a ty chcesz mnie ograniczać.  No cóż to w takim razie nie spodziewaj się niczego ciekawego na Lasta. Mam tylko nadzeję, że Orneciański regulamin będzie na tyle tolerancyjny, że dopuści msx jako plik uruchamialny, jak to było od kąd pamiętam (tylko u Vaska nie)

Podobnie chcesz uczynić z grafikami, ci co rysują na Atarce są ci dobrzy i mają gfx compo, a ci źli rysują na innych narzędziach mają Conversion compo niższej kategorii.
no ale o tym już kilka osób się wypowiedziało i nie ukrywam, że cieszy mnie, że mało kto chce takiego podziału.

Chcesz równych szans ??   ok. zrób takie msx compo:
zbierz muzyków, daj im dostęp do kompów, program muzyczny, daj im zestaw instrumentów których mogą użyć, daj 1,5 godziny, włącz stoper  ... aha i jeszcze powiedz jaką muzyczkę mają ci napisać.
Czyż nie równe szanse ??
To jest praca twórcza do jasnej cholery a nie konkurs plakatu PRL.
Ważny jest pomysł, a nie wszystkim po równo ...  to już nie ten system.

A co do wychodzenia do dos to ... już się gadać w kółko na ten temat nie chce, nie rozumiem czemu to ma być obowiązkiem. Dlaczego nie może być dobrą wolą ..  czy naprawdę myślisz, że ludzie będą złośliwie nie stosowali tego ??    Ja poproszę jeszcze o zapis, że attract ma być wyłączony, bo jak nie to dyskwalifikacja!  i po zakończeniu proszę o zmianę koloru na różowy bo inne, źle wpływają na moje spojówki (i na coraz więcej osób - skarżą mi się) , a rózowy łagodzi podrażnienia.


Vasco rzekł: Ale co wynika z takiego zapisu? Przeciez to: "jak chcesz to zrob, a jak nie, to nie". Czyli brak regul...

to nie ma być regułą tylko prośbą, zaleceniem.
No ale te barany ze sceny atari z którymi muszą się użerać biedni organizerzy to nieskumają i chamy złośkliwie będą formatować twardziele po zakończeniu dema.

Amen ...   bardzo lubie się czasem pokłócić ;))

ps. Vasiek mam dla Ciebie prezent. ... serio  od Eru pamiątka, który to pojechał sobie od nas .;(((

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

81

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

A ja powiem cos na temat demo compo: po cholere ograniczac dlugosci plikow do strony medium? Od dawna wszystkie wieksze dema (ktore zajmuja wiecej niz strone) sa w DD.

82

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Lewis: istnieja nierozbudowane stacje Atari 1050 na ktorych nie odczytasz dyskietki w Double, dlatego wydaje mi sie, ze stad wynika to ograniczenie.

83

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Czytając teraz wszystkie wypowiedzi zauważyłem dziwną zgodność swoich poglądów z Macgyverem, frasunek!
Music compo: zlikwidować "jeśli organizator wyrazi zgodę", dopuścić RMT i COMy.
Gfx compo: jedno. Czekam na odpowiedź Vasca na to, co pisałem w Syzygy, również ostatnio. Rozumiem, że gdy pojawi się konwerter np. PNG->MIC/GR8/INP/INT/CIN
(kwestia kilku minut), formaty te zostaną dopuszczone do Conversion Gfx compo. Oczywiście, PNG dopiero po wypuszczeniu przeglądarki PNG (to już troszkę więcej roboty). Albo wiem - chodzi o to, żeby taki konwerter trzymać w tajemnicy - wtedy będziemy wystawiać na Graphics compo, bo przecież Conversion Gfx compo ich nie dopuszcza. Proszę jeszcze raz zastanowić się nad sensem wymieniania formatów graficznych, szczególnie takich, które można łatwo skonwertować, jak np. MIC<>PIC czy GR8<>CPR.
Mikey: problem TIPa nie polega na braku narzędzi do rysowania na Atari, gdzie mamy tłum dobrych grafików. Problem polega na tym, że brakuje grafików potrafiących specjalnie przygotować obrazek wykorzystujący ten tryb.
Intro 256: wracanie do DOSu to bzdura. Nigdy tego nie było, a oznaczałoby stratę wielu cennych bajtów. Ewentualnie można napisać, żeby komp nadawał się do użytku po resecie. Zasadniczo jestem też przeciwny nieliczeniu nagłówków, ale ponieważ sam kiedyś z tego skorzystałem, ostatecznie to przeboleję. Trzeba sprecyzować, czy intro może się wczytywać na stos i/lub stronę zerową i czy może korzystać z tego, że pamięć jest wyzerowana (były z tymi sprawami problemy).
Intra&demo: zakaz używania nielegalnych rozkazów jest zły. Jeśli są to dlaczego ich nie wykorzystać? Np. efekt działa o ramkę szybciej jeśli mamy stare 6502 (czyli na XL i starych XE). Oczywiście program sam musi to wykryć i radzić sobie jakoś, jeśli nielegalnych rozkazów nie ma. Ogólnie nie widzę sensu wymieniania akurat nielegalnych rozkazów 6502, skoro nie ma mowy o 65CE02, 65816 i innych prockach. Moje zdanie jest takie: umiem wykryć dodatkowe możliwości i wykorzystać je - ok. Wymagam konkretnego rodzaju procka - źle.
"ze wszystkimi możliwymi 64 lub 128 bankami do wyboru" - to może być mocno niezrozumiałe. 128 banków ma rozszerzenie +2MB i teraz trzeba się zastanowić, czy domagać się możliwości wyboru dowolnych banków dostępnych w tym rozszerzeniu.
Wiąże się to z pewnym dodatkowym nakładem pracy i wydaje mi się, że jest to wciąż "wiedza tajemna".
Loadery: nie mam nic przeciwko nim, o ile są opcjonalne. Generalnie po to jest dodatkowa pamięć, żeby wczytać wszystko naraz. Jeśli ktoś chce napisać demo z efektami przy transmisji szeregowej, działające na 64 KB - proszę bardzo (chętnie bym zobaczył Overmind II), ale niech będzie możliwość wczytania z twardziela do pamięci 1 MB i wtedy efekty mogą być, gdy dane przepisują się z dodatkowej pamięci.
Gęstość medium: ok, wbrew pozorom niektórzy mają nieprzerobione 1050 (nie tyle w Polsce, co gdzie indziej).
Co do dem plikowych - generalnie dobry pomysł, ale tylko dla dem, które mieszczą się na jednej stronie medium.
"Jeśli demo posiada efekty podczas ładowania, nie może używać RAMu pod obszarem FPP - gdyż musi ruszać z HDD." - źle sformułowane - tak, jakby nie można użyć RAMu $d800-$dfff po wczytaniu dema. Chodzi o to, że sterownik SIO może się znajdować w tym obszarze i nie należy oczekiwać, że procedura SIO wczyta nam coś do tego obszaru. Ponieważ SIO jest w ROMie, to nie widzę większego sensu dla tego punktu, chyba że ktoś kopiuje OS do RAMu, a później robi JSR $e459, żeby wczytać w obszar FP - zwolennicy używania DOSów do wczytywania dem niech się wypowiedzą, czy można wczytywać dane bezpośrednio do pamięci pod ROMem i/lub rozszerzonej.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

84

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Mac: wiem, ze chodzi o 1050. JEdnak ja uważam, że jest to krok w tył ponieważ kilka ostatnich dem dwustronnych używa gęstości DD. Większość ma też SIO2PC więc może sobie wczytać dane demo z grzyba. Współczesne dema zajmują więcej niż 256KB XMSu, bo w rozszerzonej pamięci siedzą spakowane dane. Odebranie z każdej stronie około 50 KB spowoduje, że dema będą zajmowały trzy a nie dwie strony. Ja jestem za DD.

85

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Jak dla mnie mogą zajmować nawet 6 stron. Jeśli komuś brakuje flopek, to ja mam w nadmiarze. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

86

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Mi nie brakuje bo w sumie nie używam (HDD+SIO2PC róló). Ale chodzi o to żeby nie wachlować. Zreszta: juz powiedzialem, ze sie dostosuje...

87

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

jesli chodzi o strone muzyczna to ...

ograniczenie do 3 minut jest bezsensowne, mozecie wierzyc lub nie ...  zamiest takiego ograniczenia proponuje przeprowadzic stara dobra selekcje , ktora tak naprawde zawsze skutkowala na wszystkich imprezach na jakich bywalem. czemu tak twierdze ? otoz dlatego ze na kazdym atarowskim party (oprocz, bodajze, serii RH) przechodzila wiekszosc utworow. skutek tego byl taki ze na compo lecialo 45 utworow, po max 3 min kazdy, dzieki czemu compo trwalo 2-3 godziny, po 45 minutach kazdy mial dosc i ludzie wybywali z sali hurtowo. zostawali najwytrwalsi oraz autorzy czekajacy na "swojego modka" finalnym skutkiem calego przedsiewziecia bylo to, ze tak naprawde malo kto byl w stanie ocenic utwory zaprezentowane w compo. dodam jeszcze tylko ze w music compo jest forma koncertu, a jeszcze nigdy nie widzialem zeby na jakimkolwiek koncercie organizatorzy nakladali na wykonawcow ograniczenia czasowe. jest to wysoce nieprofesjonalne i poniekad bezczelne potraktowanie wykonawcy/artysty/rzemieslnika/tworcy(niepotrzebne skreslic)



w zwiazku z tym co jest napisane wyzej proponuje zasady music compo ustawic w sposob nastepujacy:

- ograniczamy compo do 10 utworow, ktore sa odtwarzane w calosci. utwory sa kwalifikowane na podstawie opinii selekcjonerow (selekcjonerzy podejmuja pelna odpowieddzialnosc za wybor, dostarczenie oraz wyemitowanie materialu na party)
- nie ma zadnych ograniczen co do dlugosci trwania utworow (zakladm ze nikt nie przywiezie 20 minutowego utworu)
- nie ma zadnych ograniczen co do formatu, ilosci kanalow etc. etc. (w koncu po to ktos stworzyl RMT oraz inne wesole samograje zeby na cos sie przydaly, a nie lezaly w szufladzie i czekaly na lepsze czasy. nie dopuszczanie muzyki w jakims formacie ze wzgledu na "rowne szanse" jest, przepraszam za wyrazenie, czystym chamstwem)
- ze wzgledow jakosciowych proponuje przeniesc covox compo na platforme wyzsza np.: PC, Amiga, Aari ST (tutaj dodam iz zakladam ze 100% utworow startujacych w tymze compo to zwyczajne MOD'y tyle tylko ze spelniajace jakies wymagania rozmiarowe. jesli sie myle co do formatu, prosze aby ten podpunkt uznac za blad w sztuce i olac go sikiem prostum z gory na dol, zgodnie z kierunkem linii pola grawitacyjnego)

powyzsze zapisy odnosza sie do ideii napisania ogolnopartowego atarowskiego regulaminu czy raczej zbioru wskazowek. to by bylo na tyle ... na obecna chwile

88

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

XRay'u:

Teraz juz nie jestem pewien, ze nikt mi nie chce przywalic ;)

Kooperacje sa juz wieloletnia tradycja na scenie i nawet nie przyszlo mi do glowy ich zakazywac, slowo!

Zalozmy, ze pomaga Ci koder. Czy jezeli do tego kodera zglosi sie jakis muzyk, ktoremu nie ma kto pomoc, to udzieli mu (ten koder) wsparcia? Jezeli tak, to proponuje, abysmy wyznaczyli kilku koderow, ktorzy beda pomagac. A jezeli koder nie zechce pomoc, to dlaczego???

To ze jeden pisze pod tmc, drugi pod cmc itd. to nie znaczy, ze nie maja rownych szans! Maja, bo kazdy wybiera w czym pisze, a nie dostosowuje sie do tego, czy mu ktos sampelki do cmc pomoze dorobic, czy nie, bo sam nie umie.

Pamiatka? Dla mnie? Od Eru? To... czapeczka?!?!? Chlip, chlip... :)

Lewisie:

Wierz mi, Slowacy, Czesi posiadaja tylko 2 rodzaje stacji: 1050 i XF551 - nigdzie nie widzialem u nich zadnej LDW czy CA! Podobnie, nie zauwazylem amerykanskich napedow na zdjeciach ze zlotow niemieckich. Tak wiec przez wybor doubla uniemozliwimy obejrzenie dem na prawde wielu osobom. Z tym Sio2PC/hdd, to tez nie wszyscy (niestety :() Jak demo zajmie 3 strony, to akurat gosciom z twardzielami i grzybami mocno nie zaszkodzi.

Foxie: Odpowiedz na artykul oczywiscie bedzie w Syzygy, choc pewnie mniej wiecej wiesz jaka bedzie...

Oczywiscie jezeli pojawia sie konwertery formatgrzybowy->formatatarowy, to te formaty zostana dopuszczone do kompo, choc wlasciwie, to mozna by to zrobic juz teraz (w koncu wycinajac jeden bitplan z HIPa/RIPa itd mozna zrobic sobie juz teraz np. MICa). Co do wystawiania prac w formatach typu PNG, PCX itd, to musi byc jakas przegladarka - po prostu na czyms to trzeba obejrzec.

Formaty plikow sa po to wymienione aby pomoc - jezeli znasz inne, ktore powinnienem dodac - wymieniaj, dodam. Ukrywanie konwertera nie pomoze wystawic MICa w gfx compo, bo glownym zalozeniem tego konkursu jest "Konwersje z innych komputerów nie są dozwolone." I to jest wazniejsze niz to, ze skonwercony PNG obrazek na MIC bedzie wystawiony w gfx compo, bo ten format jest przypisany do tego wlasnie compo.

Co do zakazu niezuzywania nielegalnych rozkazow. Moznaby pozwolic, ze jezeli ktos potrafi wykryc jaki jest procek, to niech uzywa. Ale to oznacza, ze testowo trzeba bedzie przed kompo odpalic wszystkie produkcje na 65816 (czy dziala) oraz 65C02 (nie wiem, czy ktos takowy przywiezie na party...). Byloby to dodatkowe komplikowanie regulaminu, ale jezeli jeszcze pare osob uzna, ze tego chce - zrobi sie!

Wybor 64 lub 128 bankow do wyboru. Dlatego dalem "lub". Jezeli ktos nie ma jak tego przetestowac, nie chce itd. - niech zrobi tak jak do tej pory: 64 banki. Ale jezeli ktos chce pojsc dalej, niech da 128 - nie chcialem, zeby mi ktos powiedzial "tu jest wybor 128 a mialo byc 64 - odrzuc!".

Loadery. Nic dodac nic ujac - zgadzam sie w pelni. Moga byc loadery, byle niech dziala z twardzielem.

"demo nie moze uzywac ramu pod obszarem fpp" - nie pamietam kto mi to tak podyktowal (Lizio, Pinokio???). Moze jest to zbyt zachowawcze (ze nie mozna uzywac po wczytaniu). Przyjalem tak jak mi podano. Jezeli uwazasz, ze powinien ten punkt brzmiec inaczej, podaj, zmienie ten punkt. Ja po prostu nie czuje sie kompetentny, zeby zmienic chocby slowo (bo a noz otworze inna puszke pani P.). Napisz, a ja przepisze :) slowo w slowo. 8)


--------
Zmiany w regulaminie:

* Intro 256B/16KB/Demo - zamiast obowiazkowego powrotu do dosu, wprowadzilem obowiazek konczenia pracy przez zimny start, badz wymuszenie zimnego startu po nacisnieciu reset. Oczywiscie jezeli ktos chce wracac do dosu - ma taka mozliwosc.


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

dodane:

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Cedyniu:

Selekcja. Moze i bylaby to dobra metoda jesli pojawiloby sie 45 utworow, ale podejrzewam, ze bedzie max. 10-15, co daje 30-45 minut. Wolalbym gdyby jednak wszyscy oceniali, a nie jakas komisja, bo wtedy moga sie pojawic stwierdzenia, ze zostaly wywalone jakies kawalki, ktore mogly "zagrozic". Proponuje, aby zrobic selekcje, jezeli pojawi sie wiecej niz 15 kawalkow, a w komisji beda wszyscy obecni na party muzycy (w tym wszyscy ktorzy wystawiaja). Moze byc?

Te 3 minuty nie sa moim wymyslem, tylko jest tak od kilku lat. Dlaczego tylko mnie oskarzasz o "bezczelne traktowanie" wystawiajacych? Chyba sobie nie zasluzylem.

Chcesz aby nie bylo ograniczen do czasu utworu. Ale co wtedy, jezeli mylisz sie i ktos przywiezie kilkunastominutowy kawalek? Skutek tego powinnismy znac teraz, a nie wymyslac na party. "Czystego chamstwa" wybacz, nie skomentuje.

Co do covox compo, to poza modami sa jeszcze kawalki w neo, ktorych na ST raczej nie odpalisz (skad pomysl na konkursy PC i Amige???). To tylko tytulem wyjasnienia. Nie czepiam sie!

89

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

jesli chodzi o strone muzyczna to ...
ograniczenie do 3 minut jest bezsensowne, mozecie wierzyc lub nie ...  zamiest takiego ograniczenia proponuje przeprowadzic stara dobra selekcje ,

Bzdura! Zadnych selekcji ... Kto mialby to robic ? Ty? Komisja? Kto?
Poza tym jakos nie wyobrazam sobie 40 msxow na compo. Nie te czasy.
Ludzie obudzcie sie - to nie Orneta 96.

ps. Wszelakie selekcje = ELICIARSTWO IMO.

90

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

True, nie ma i nie bedzie (chcialbym sie mylic) tylu produkcji zeby jeszcze selekcje przeprowadzac. PRECZ Z SELEKCJAMI*

* Oprocz selekcji wykluczajacej skany w gfx compo

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

91

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Vasiek.  żadnych rękoczynów ;))  jesteśmy dorośli.

Vasiek rzekł: "Zalozmy, ze pomaga Ci koder. Czy jezeli do tego kodera zglosi sie jakis muzyk, ktoremu nie ma kto pomoc, to udzieli mu (ten koder) wsparcia? Jezeli tak, to proponuje, abysmy wyznaczyli kilku koderow, ktorzy beda pomagac. A jezeli koder nie zechce pomoc, to dlaczego??? "

Dlaczego ?? - Zapytaj tego kodera.

Nie ma co wyznaczać zadnych grup, bo to indywidualna sprawa każdego. Trza włożyć trochę więcej w to wysiłku, trzeba mieć wizję, pomysł, i do tego trzeba biegać i popędzać często nie mających czasu koderów.   - to dużo większy wkład pracy niźli napisanie msxa pod trackerem i powinno być to docenione.
Niech każdy sobie kombinuje.

Ja jakoś nie widze ztym problemów, jest internet, poczta, telefony itp. skontaktować się z koderem nie jest trudnością. A czy pomoże ?  to już kwestia między nimi.

Przeca ja też nie jestem koderem, ale jak bede chcial zrealizowac swoj pomysl, to mam wybor kogo poprosic, Jest Fox (wcale niezawsze chetny), jest Seban, Eru, jest Tebe, i cala masa innych. Jak ladnie poprosze to napewno znajdzie się jakiś co mi pomoże.
Nie mam swoich prywatnych koderów co dla mnie pracują ... i wcale nie jest mi łatwiej się czegoś doprosić niż komu innemu.  Trzba się niźle czasem naganiać, żeby się czegoś doprosić.
No i założe się, że nie tylko mi pomogą, bo tw większości atarowi koderzy to ludzie otwarci na wszelkie inicjatywy.
Każdy ma chyba język w gębie i może poprosić. Tłumaczenie, że nie każdy ma kolege kodera jest niemądre.
Trudniej już będzie pisać komuś na tmc jak nie ma stereo... (no ale wedlug Ciebie pod tym względem są równe szanse...

No cóż mam nadzieje, że w Ornecie dopuścimy comy jako msx, bo jak narazie to chyba tylko teorie Vaska są temu przeciwne.

Co do selekcji, nie jestem przeciwny, ale w przypadku jak bedzie 50 prac to do 20 mozna zjechać (czego raczej się nie doczekamy)  a ograniczenie czasowe winno być jaknajbardziej, zwłaszcza, że często trafiają się zapętlone muzaki ... i co wtedy ???   słuchamy do rana ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

92

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Proponuje, aby zrobic selekcje, jezeli pojawi sie wiecej niz 15 kawalkow, a w komisji beda wszyscy obecni na party muzycy (w tym wszyscy ktorzy wystawiaja). Moze byc?

jak najbardziej ... to chyba rozwiewa wszelkie watpliwosci. w przypadku pojawienia sie wiecej niz 15 sztuk muzyki, proponuje aby wybrac losowo jedna osobe z party (wykluczajac autorow wystawianych prac) i poprosic ja o odrzucenie "zbednych" utworow. zdaje sobie sprawe z tego ze opinie jednej osoby beda subiektywne, ale tak na prawde zaden ludzki osad nie bedzie nigdy w pelni obiektywny.

pomysl niedopuszczania do konkursu utworow ze wzgledu na "niezgodny z linia programowa" format muzyki uwazam za nietrafiony. czy to wazne czy utwor jest z rozszezeniem *.com, *.tmc czy innym ?!? sorry, ale muzyka jest do sluchania ... a nie do ogladania. sluchacza nie interesuje czy muzykowi pomagalo stado koderow, grafikow, panienek luba golebi na dachu. jesli sa mozliwosci, to czemu ich nie wykorzystywac ? po co sie cofac, czy stac w miejscu ... tylko ze wzgledu na ideologie ?!?

Te 3 minuty nie sa moim wymyslem, tylko jest tak od kilku lat.

ograniczanie czasu trwania utworu mija sie z celem i moze powaznie wkurzyc autora. osobiscie zawsze mnie to wkurza i uwazam to za olewanie czyjejs pracy. po prostu tak mysle, no offence ... case closed.

Bzdura! Zadnych selekcji ... Kto mialby to robic ? Ty? Komisja? Kto?

po czym wnosisz ze ja ? akurat uwazam ze bardzo nadawaliby sie do tego celu np.: greg czy samurai. pozatym zawsze mozna kogos znalezc, a to juz chyba nie te czasy kiedy wszyscy byli punkami i popierali otwarcie kolezenskie uklady :)

a ograniczenie czasowe winno być jaknajbardziej, zwłaszcza, że często trafiają się zapętlone muzaki ... i co wtedy ??? słuchamy do rana ?

... prosimy autorow o dostarczenie na kompo wersji niezapetlonych. wywalenie jednej komendy z utworu chyba nie jest jakims problemem ?!? rozpowszechniac mozna przeciez wersje zapetlone, a na kompo odtworzyc niezapetlone  ;)

dodam tylko, po raz kolejny, ze piszac mojego poprzedniego posta nie mialem na mysli jedynie najblizszego party, tylko ogolna dyskujsje nt. zasad wystawiania prac na music compo. tym samym nie oskarzam Ciebie drogi Vasco o "bezczelne traktowanie" kogos. wybacz jesli odebrales to osobiscie, nie bylo to moim celem :)

93

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Lewisie:

Wierz mi, Slowacy, Czesi posiadaja tylko 2 rodzaje stacji: 1050 i XF551 - nigdzie nie widzialem u nich zadnej LDW czy CA! Podobnie, nie zauwazylem amerykanskich napedow na zdjeciach ze zlotow niemieckich. Tak wiec przez wybor doubla uniemozliwimy obejrzenie dem na prawde wielu osobom. Z tym Sio2PC/hdd, to tez nie wszyscy (niestety :() Jak demo zajmie 3 strony, to akurat gosciom z twardzielami i grzybami mocno nie zaszkodzi.

W porządku, jak już napisałem ja się dostosuję.
W takim razie trzeba napisać maila do Animkomialsów coby następny Too Hard był w gęstości ED... :)

Te 3 minuty nie sa moim wymyslem, tylko jest tak od kilku lat. Dlaczego tylko mnie oskarzasz o "bezczelne traktowanie" wystawiajacych? Chyba sobie nie zasluzylem.

Chcesz aby nie bylo ograniczen do czasu utworu. Ale co wtedy, jezeli mylisz sie i ktos przywiezie kilkunastominutowy kawalek? Skutek tego powinnismy znac teraz, a nie wymyslac na party. "Czystego chamstwa" wybacz, nie skomentuje.

A moim zdaniem można by zdjąć ograniczenie czasowe. Nawet jak ktoś przywiezie kilkunastominutowy kawałek to wydaje mi się, że nie będzie to więcej niż 1-2 na całe kompo. Z drugiej strony żeby zająć wysokie miejsce należy zrobić ciekawy utwór, a nie tylko długi.

ps. Precz z selekcją!

94

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Tak prawde powiedziawszy to co do agraniczen czasowych to jest mi wszystko jedno.  Ja sie dostosuje.  Jednakże w przypadku zdjęcia ograniczen przydalo by się wprowadzic klauzulę, coby w plikach txt autorzy napisali info ile trwa utwor.  POmogłoby to w rozplanowywaniu czasowo kompotow i biedny partyzant wiedzialby tez ile bedzie sie meczyl ;))

A przy okazji co wy na to aby na ornete zrealizowac np msx compo np 15 sek msx ??  (takie dodatkowe msx compo) tka ciekawostka,  jak jest intro 256 bajtow, 16k, itd  to możnaby sprobowac i z muza ? 15 sek czy 20 i kto co w tym czasie ciekawego zmiesci.

Podobnie moznaby zrobic z gfx. Dajmy na to 32x32px grafa ?? choc biorac pod uwage zroznicowanie trybow graficznych atarki nie byloby to latwe, no albo moze jakies ograniczenie w kb lub w kolorach   tak rzoocam pomysly.

Co o tym sądzicie?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

95

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Aha a może by się komuś chciało zrobić coś takiego jak było na Forever #4 ? (na wczesniejszych podobno tez)  myślę tu o systemie prezentacji prac konkursowych jaki zrobil Raster.  To było b. fajne, coprawda możnaby poukrywac xywy autorow i trochę pozmieniac, ale taki system naprawde to jest cos,  na bigscreenie z fajna grafa (jakies wyczesane logo party) wyswietlana bylaby nazwa konkurencji,  tytul pracy, w przypadku msx - czas pracy i ew inne propozycje.
Podiąłby się ktoś zrobienia, zaprojektowania czegoś takiego ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

96

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Iksik, swietny pomysl. Mi sie bardzo podoba.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

97

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

A przy okazji co wy na to aby na ornete zrealizowac np msx compo np 15 sek msx ??  (takie dodatkowe msx compo) tka ciekawostka,  jak jest intro 256 bajtow, 16k, itd  to możnaby sprobowac i z muza ? 15 sek czy 20 i kto co w tym czasie ciekawego zmiesci.

dobre, dobre ... proponowalbym dodac jeszcze taka restrykcje ze prace tworzymy na party. powiedzmy w ciagu 1 godziny partycypanci maja za zadanie stworzyc utwor do 30sek. nie stawiamy zadnych ograniczen typu: covox only.

98

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Ja jestem za takim kompotami...

99

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

Z pracą na party fajny pomysl, ale trochę trudny do wykonania, ze względu na małą ilość sprzętu przywożonego no i trudno skontrolowac czy ktoś pisał na party czy przywiózł ze sobą. Na koniec dochodzą jeszcze warunki jakie panują na party. (wspomnienie pisania 3 porazki przy ryczącej kolumnie estradowej (odgłosy z pornosa kubusia puchatka i innych badziewii) przyprawia mnie o mdłości)
No ale jeśliby rozwiązać jakoś te niedogodności to jestem za pisaniem na party.  ;)

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

100

Odp: Regulamin QuaST Party 2k4

....A przy okazji co wy na to aby na ornete zrealizowac np msx compo np 15 sek msx ??  (takie dodatkowe msx compo) tka ciekawostka,  jak jest intro 256 bajtow, 16k, itd  to możnaby sprobowac i z muza ? 15 sek czy 20 i kto co w tym czasie ciekawego zmiesci.

Podobnie moznaby zrobic z gfx. Dajmy na to 32x32px grafa ?? choc biorac pod uwage zroznicowanie trybow graficznych atarki nie byloby to latwe, no albo moze jakies ograniczenie w kb lub w kolorach   tak rzoocam pomysly.

Fajny pomysl z msx i gfx.
1. MSX -25 sek compo -dowolny format mod,cmc,tmc, wav:) tez sie chyba w 320kb zmiesci
2. GFX - 32x32x4 kolory i 32x32xmulticolor(dowolny HIP, RIP, CIN, GIF, JPG) i to samo 64x64x4 i 64x64xmulticolor

a co wy na takie cos jak animacja? wprowadzic tylko maxymalny rozmiar i programik ktory to odtwarza. Lub jako coma, exe

pozdrwoka

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>