Temat: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

hej wszystkim
Chciałem uratować kolejną Atarkę od zagłady. Umyłem wypucowałem, wyperfumowałem ale niestety ...
Mam problem. Nie działają mi wszystkie klawisze oprócz funkcyjnych.
Co zrobiłem:
- sprawdziłem tą klawiaturę z inną atarką - też nie działa
- sprawdziłem inna klawiaturę z płytą od powyższej atarki  - działa
- rozebrałem klawiature (pierwszy raz w życiu), przeczyściłem kontaktem "s"   i dalej to samo..

Taśma wygląda na ok

Przesyłam zdjęcia:
http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing
http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing
http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing
http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing
http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing

.

2

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Miernik w dłoń i sprawdzaj przejścia między końcami ścieżek taśmy a płytką klawiatury. Świeci się dioda led? Na ostatnim zdjęciu patrząc od prawej na wejście taśmy w płytkę klawiatury wydaje mi się, że metalowe ścieżki taśmy są pęknięte tuż przy lucie - albo tak wyszły na zdjęciu (czarne kreski).

3

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Dioda sie swieci. Nie ma pekniec.
Jutro pozycze miernik i bede sprawdzal jak tak jak mowisz

.

4

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Wymień Pokeya.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Pokey raczej nie... Bo testowal z inna klawą

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-08-20 05:46:51)

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

wywalam zawsze te ch...owe taśmy, lutuje sie kabelkami do PCB i klawiatury.

jesli nie dziala :

- resystory na plycie atari przy zlaczu klaw.
- 4051
- klawiatura trup ?
- pokey sie odzywa ?
- miernik w lapke i mierzymy -- przy "wsadzonej klawie" - od podstawy tasmy przy niej samej (NIE PLYCIE ATARI)  do odp. nozki 4051

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Czytaliscie ? "sprawdziłem inna klawiaturę z płytą od powyższej atarki  - działa"
Jedyna metoda to miernik i sprawdzac gdzie w klawie jest przerwa...

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-08-20 06:29:01)

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Co prawda nie wiem czy sa rozne rodzaje w XLkach tak jak w XE ale moze najlatwiej bedzie zaczac od wyczyszczenia stykow gumowych ? :P
Nie dziala ci to sekcjami ? czy tylko np 2-3 klawisze w roznych miejscach ?

9

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

generalnie nie działają wszystkie klawisze oprócz bloku funkcyjnych. Jednak dzisiaj rano zobaczyłem że jak pomęcze klawiature, podociskam ją mocno, to odzywa sie 3-4 klawisze ( M, 9, J itp). Nie wiem czy dociskanie działa na   same ścieżki w  klawiaturze czy to jest efekt nacisku na taśme która jest pod spodem. Próbowałem też "windować" klawiaturą w dół i górę (żeby taśma się odkształcała) i bez efektu. Zaraz ide do roboty , pójdę po miernik do serwisantów (biore klawiature pod pache) .

.

10

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Jeśli taśma ok, to sprawdź miernikiem przejścia między czarnymi punktami stykowymi (węglowe prostokąciki) na płytce klawiatury do punktów lutowniczych taśmy. Jeżeli jest przejście dla któregoś z niedziałających klawiszy (obie linie !) to coś z gumkami. Brudne, zmiażdżone, lub niewłaściwie założone. Nałóż samą gumkę przewodzącą na punkt stykowy, odpal maszynę i naciśnij ją delikatnie. Jeśli przejście jest, a literka się nie pokaże to gumka. Próbuj z kolejnymi. Siła dokręcenia śrub od spodu też ma znaczenie, choć wątpię, by nie działąły od tego praktycznie wszystkie klawisze. Spróbuj ewentualnie przemyć płytkę spirytusem, może jest zatłuszczona i nie przewodzi w miejsach styku.

11

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

miernikiem sprawdziłem i taśma ok, sprawdziłem też kilka klawiszy (zwarłem prostokąciki węglowe) i też ok.
Czyli coś z montażem klawiatury całościowo ponieważ po złożeniu nie działały wszystkie klawisze .
Do roboty wzialem sama plytke od klawiatury. W domu jeszcze sprawdze z gumkami od klawiszy

.

12

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

A gniazdo w płycie? Może luty trzeba poprawić.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

wieczor napisał/a:

A gniazdo w płycie? Może luty trzeba poprawić.

Sprawdzał już z inną klawiaturą - chodzi podobno bez problemu.

14

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Zrób inaczej. Niedziałającą klawiaturę podłącz do tej drugiej, sprawnej osiemsetki.

15

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

pablozp napisał/a:

- sprawdziłem tą klawiaturę z inną atarką - też nie działa

16

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Słuchaj, a może w tej klawiaturze po prostu brakuje sprężyn, które są między klawiszem a gumkami przewodzącymi?

17

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

laborant napisał/a:

Słuchaj, a może w tej klawiaturze po prostu brakuje sprężyn, które są między klawiszem a gumkami przewodzącymi?

Wszystkie sprężynki są. wczoraj nie zaglądałem do klawiatury bo czasu zabrakło ale dzisiaj przysiąde do niej

.

18

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

ale jednak jestem lamer !!!
po wszystkich czyszczeniach, rozkrecaniach i innych zabiegach położyłem klawisze na płytce z folią i podłączyłem taśme i tak sprawdzałem klawisze. W ten sposób żaden klawisz nie odpowiadał bo gumki nie były dociśnięte do folii. mam wrażenie że klawiatura jest troche wygięta w menisk wklęsły :) ale jednak po dobrym dokręceniu wszystkich śrubek pod klawiaturą klawisze sie odezwały !!!!! nie wiem co pomogło: czyszczenie styków, folii, czy ponowne dobre skręcenie klawiatury, ale nieważne bo DZIAŁA !!!!!:)

http://drive.google.com/file/d/0B3xQcrf … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez pablozp (2014-08-21 21:20:14)

.

19

Odp: klawiatur Atari 800 XL - nie działają klawisze

Pewnie pomogło wszystko po trochu.