Temat: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Jest sobie urządzenie z portem mini usb "przylutowanym" powierzchniowo. Problem polega na tym, że jeden ze styków się "odkleił". Sprawa jest delikatna, bo dość tu gęsto. Pytanie: czy jestem w stanie sam to jakoś przygrzać, przykleić kij wie co? Z dostępnych środków posiadam profesjonalną lutownicę kolbową za 50 złotych, zapalniczkę, super glue. Nie chcę nic spieprzyć, więc jeśli sprawa jest ryzykowna to mówcie od razu. Styk trzymał początkowo, potem przestał - na pewno jest to tego kwestia, bo przy dociskaniu do płytki kontakt się pojawia. Fotka zrobiona trampkiem (nie dam rady większego zooma) w załączniku - wyraźnie jest wyżej niż pozostałe.

Post's attachments

DSC_0181a.jpg 34.83 kb, liczba pobrań: 1 (od 2014-07-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

2

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Potrzebne narzędzia: lutownica z ostrym grotem, flux, igła groszówka, cyna, kawałek cienkiego przewodu wielożyłowego (np. odizolowany koniec przewodu wyciągniętego ze starego patchkordu)
Igłą nanieść kroplę fluxu (może być kalafonia rozpuszczona w nitro lub spirytusie), odrobinę cyny na grocie lutownicy (najlepiej gorącej) wpuścić pod styk i docisnąć styk igłą. Nadmiar cyny wyssać umoczonym we fluxie przewodem podgrzanym końcem lutownicy, potem czystym grotem poprawić lutowanie dociskając styk igłą.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Brzmi dość akrobatycznie jak na moją zręczność, lepiej na czymś poćwiczę najpierw. Najbardziej obawiam się tego nadmiaru cyny , zawsze mam z tym problemiki.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Jak dasz odpowiednio dobrze fluxu to bedzie si. Uzyj tez cienkiej cyny.
A najlepiej wytestuj na zlomie jakims najpierw ;)

5

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Złomu do testowania Ci u nas dostatek :) Flux mam w takim flamastrze z ktorego cieknie jak sie nacisnie koncowke. Mam tez specjalny drucik do zbierania cyny, taka plecionke, nigdy nie uzywalem wiec musze pocwiczyc. Lutownica mi nieobca, jednak kiedy czytam w opisach takie słowa jak "odrobina" czy "delikatnie" to mam ciarki na plecach :)

Ja tam lubię klasyczne płytki, z otworami, stykami w sensownych odległosciach a nie takie chinskie cos :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-07-22 09:08:06)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Miałem kiedyś przylutować kabelek do jednej z nóżek tak cienkiej i tak gęsto upakowanej ze sąsiednimi że grubość grotu na dzień dobry sklejała 3 takie nóżki razem. Oczywiście pomyślałem że no cóż będę ostrożny, udało się skleić tylko dwie. :D
Próby "złapania" tej cyny z powrotem grotem dokleiły też trzecią. :( Potrzebowałem to by moją PSX "nauczyć" wyświetlania trybów NTSC w kolorze. Musiałem poczekać aż kolega elektronik wróci do domu i coś poradzi. No i pożyczył mi taki odsysacz do cyny (wygląda jak strzykawka). Użyłem jej parę razy by za którymś udało się dokleić kabelek tylko do tej jednej nóżki. :)

Dlatego polecam ci takie coś a wtedy się "dłubie" bez stresu że zrobisz coś nieodwracalnego. :)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

7

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Grotem nadmiaru cyny nie zbierzesz, flux zmienia jej napiecie powierzchniowe co powoduje ze sie skupia (tak kalafonia czysci grot). A odsysacz to ja mam, ale w tym wypadku to jak armata na słonia - krotko mowiac nanosił bym cyne i odsysał całosc a nie nadmiar :) To sie nadaje przy tradycyjnym druku i montazu, duze nozki, otwory itp. Widziałem jak sie to robi w powierzchniowce, ale osobiscie nie robiłem, dlatego pytałem o hinty. Mam troche starego padnietego sprzetu, to pocwicze najpierw operacje. A grot tu musi byc na czubku jak igła, mozna go zeszlifowac.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

wieczor napisał/a:

Grotem nadmiaru cyny nie zbierzesz

Bzdura.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

9

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

A cos na temat? Ja umiesz i Cie bawi przelewanie wody widelcem to zbieraj. Zanim wyskrobiesz nadtopisz gniazdo i tyle z tego bedzie.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Prosze bardzo: http://www.youtube.com/watch?v=eg2hxpy--gg

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

11

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

No faktycznie. Ale to zasługa fluxa, samą lutownicą tylko to rozprowadzisz. Nie używałem tego wcześniej bo w powierzchniówce jak już napisałem nie grzebałem, do tego służył mi odsysacz - ale tu za bardzo nie ma zastosowania (albo za mało zręczny jestem :) )

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Flux to 90% lutowania...  poza tym pisales o fluxie jakoby 'zbrylal' cyne :) wiec sie teraz nie wykrecaj :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

13

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Gdzie napisałem jakoby 'zbrylał'??? Napisałem że ją skupia - to jakby co innego. Zwiększa przyczepność do metali i zmienia napięcie powierzchniowe. Dokładnie to samo robi kalafonia.

A kolega z tego co zrozumiałem, miał nadzieję oczyścić końcówki z cyny samym grotem - też kiedyś próbowałem, dawno temu, ktoś to potem uratował :)

Ja się zgadzam że bez fluxu nie da się lutować takiego drobiazgu powierzchniowo - ale przy klasycznym druku, przelotowym, , gdy rozstaw nóżek jest spory - nie jest niezbędny, więc nie takie 90%. Ja jak do tej pory praktycznie nie miałem potrzeby tego stosować. Teraz mam.

Edit: dobra, test na złomie przebiegł pomyślnie - to działa. Teraz pora na część główną, ale chyba setę walnę bo mi łapy trochę latają :)

Edit 2: Udało się - działa! Jeszcze mi łapy z nerwów latają :D Obyło się nawet bez nadmiaru cyny do zebrania ;) Dzięki wszystkim za porady :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-07-22 22:46:50)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Hm, odnosze wrazenie ze nie rozumiemy sie w kwestii fluxu :)
Flux = topnik. Kalafonia to tez flux :)

Pozdr

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

15

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Acha - myslałem, ze to nazwa specyficzna do tego przezroczystego płynu :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

No, tym bardziej brzmi to strasznie jak piszesz ze cale zycie lutowales bez :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

17

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Bez fluxa takiego w płynie? Tak. Uzywałem kalafonii w bryłkach, lub w proszku.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

18

Odp: Do specjalistów od montażu powierzchniowego

Nie, bez fluxa wogole :) Ale to juz moze moja nadinterpretacja :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021