Temat: Zamiana zasilacza

Witam. Mam pytanie o zasilacz. Kupiłem płytę główną do atari 1040ste  standartowa konfiguracja 1 mb ram tos 1.62 uk ale bez zasilacza a mam atari 520stfm z hiszpańskim tosem 1.06 czy mogę przełożyć zasilacz z 520stfm do 1040ste. Typ zasilacza to DSP-508A chyba firmy DVE

Atari 65XE / Commodore 64 / Amiga 600 / Amiga 1200 / PC / MacMini / Atari 1040STE

2

Odp: Zamiana zasilacza

tak, wewnętrzne zasilacze w ST/STE powinny być takie same

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Zamiana zasilacza

Wszystko już poskręcałem i uruchomiłem atari działa. Dzięki

Atari 65XE / Commodore 64 / Amiga 600 / Amiga 1200 / PC / MacMini / Atari 1040STE

4

Odp: Zamiana zasilacza

przy okazji można wymienić kondensatory w zasilaczu, bo te stare na pewno są już suche, komputer nie bedzie chodził stabilnie.

5

Odp: Zamiana zasilacza

Z tymi kondensatorami to trochę "Urban Legend" czy tez klątwa elektrody :P. Kondensatory montowane w tamtych czasach często miały lepsze parametry niż współczesne, i co ważniejsze trzymają je do tej pory. (potwierdzone empirycznie pomiarami)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

6

Odp: Zamiana zasilacza

Kurcze chyba za szybko się ucieszyłem. Z zasilacza dobiega ciche ale słyszalne piszczenie czy to normalne ? I jeszcze jakiś problem z wtyczką bo wystarczy lekko ruszyć kabelkiem i atari się resetuje.

Atari 65XE / Commodore 64 / Amiga 600 / Amiga 1200 / PC / MacMini / Atari 1040STE

7

Odp: Zamiana zasilacza

Z tymi kondensatorami to prawda jest pośrodku :) Istotnie stare kondensatory wydają się być trwalsze i jakościowo lepsze od współczesnych i w większości urządzeń nie ma z nimi problemu, jednak są takie miejsca gdzie jest gorąco i tam elektrolity mają jak najbardziej prawo wyschnąć lub spuchnąć. Z tym, że wiek urządzenia nie gra tu roli a czas użytkowania, jak urządzenie było włączane od czasu do czasu a potem leżało w pudle czy szafie to ok. Ale jeśli chodziło przez kilkanaście lat po wiele godzin dziennie i było gorąco to co innego. Inna rzecz, że często da się to ocenić wizualnie - spuchnięte mają wypukły dekielek a z wyschniętych obudowa sama spada :)

Edit: piszczeć może np transformator, któremu klej wysechł i ma "luzy". Wiem ze mozna to bylo jakims olejem naprawic - ale nie pamietam. Do ekspertow: tam jest jakis dławik? Trzeba posłuchać rozkręconego, co dokładnie piszczy.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-03-22 11:00:17)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Zamiana zasilacza

Mariuszek71 napisał/a:

Z zasilacza dobiega ciche ale słyszalne piszczenie czy to normalne

Nie jest normalne. Wymień kondesator MKT i przestanie piszczec ( taki prostokątny).

Willy ma racje, jak nie ciekną nic nie wymieniaj, te kondesatory były praktycznie niezniszczalne.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...