1

Temat: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Tak przeglądam temat o XBIOSie na forum - i panowie (panie się tam nie udzielają), rzygać mi się chce za przeproszeniem. W związku z tym chciałbym wypunktować parę spraw - według mojego (co podkreślam) punktu widzenia:
1. XXL ma prawo pisać pod dowolny inicjalizer, dos, XBIOS, grzebień czy inne lustro, tak samo jak reszta ma prawo pisać pod co innego (na przykład pod sterownik syrenki na bazie 65816 taktowane 4GHz).
2. Czym różnią się z założenia tracma od XBIOSa (w zakresie odczytu, pomijając timingi)? Też korzystają z własnych procedur, też się odpalają wyłącznie przez SIO. I też następuje sytuacja, jaka miała miejsce bodajże przy Bitter Reality - miałem swego czasu specjalnie przerabianą wersję pod Karin Maxi - czyli jak tutaj (XBIOS) nastąpiła zmiana biblioteki.
3. Swego czasu usiłowano mnie przekonać do Sparty DOS X - długo tłumacząc, jak bardzo to jest zajebisty system, jak bardzo coś tam... Używam zazwyczaj MyDOS-a 4,50T - jest dla mnie najwygodniejszy. Pewnie do XBiosa się też nie przekonam - ale to już moja sprawa.
4. Przy zachwalaniu Sparta DOS X padło stwierdzenie, że "Turbo Basic XL jest c**y, bo nie działa BGET, BLOAD itp pod tym systemem - nie wiem jak pod XBiosem, ale dla mnie to jest argument, że raczej Sparta jest c**a, bo TB XL jest - o ile mi wiadomo TB XL jest starszy, więc jak dla mnie - to sparta jest niedopracowana. Tym bardziej, że pod innymi dosami (nie wiem jak pod spartą 3.30 - plikową, pod resztą dosów które próbowałem oprócz MyDOSa) działa bez zarzutu
5. Wracając do tematu - z założenia XBios daje - póki co - najwięcej wolnego RAMu z możliwością operacji na plikach (więcej dają niektóre inicjalizery, ale nie pozwalają potem operować na plikach) - i to jest pożyteczne (w XBIOS). Nie trzeba się też gimnastykować z bazylionem (choć dobrze opisanych, nie przeczę) opcji jak w Sparta DOS X.
6. Ciekawi mnie, czy XXL-owi (lub komuś innemu) uda się uzyskać tak samo niskie memlo przy XBiosie dla innych (od SIO) urządzeń - bo to jest inna sprawa, a póki co to nie jest pewne
Reasumując - niech każdy pisze pod co chce i jak chce, a miliony użyszkodników ocenią, czy jest to dla nich o.k., czy be.  Zawsze przecież można "taki program" pominąć w swojej bazie (jak ja na przykład nie mam bazylionu programów pod Spartę DOS X - bo nie używam tego systemu). Póki coś działa na standardowym Atari - dla mnie jest (w miarę) O.K. (tak, sparta też jest o.k. - choć wolę MyDOSa, ale to mój wybór).
Tyle wystarczy, tak dla refleksji... I jak dla mnie - dobry program powinien działać na standardowym, nierozszerzonym Atari - a na rozszerzeniach (nieważne - RAM, VBXE, MapRAM, itp, itd) - ewentualnie pokazywać "dodatkowe pazurki".

Sikor umarł...

2

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

eee patrzac na tytul juz myslalem ze organizujesz walke na piesci... ;)

Sikor napisał/a:

6. Ciekawi mnie, czy XXL-owi (lub komuś innemu) uda się uzyskać tak samo niskie memlo przy XBiosie dla innych (od SIO) urządzeń - bo to jest inna sprawa, a póki co to nie jest pewne

A to ciekawe pytanie. XXL, czy jest mozliwosc ze memlo bedzie sie przesuwac przt bibliotekach obslugujacych kolejne urzadzenia, i bedzie to wymuszac reasemblacje programu napisanego pod obecną wartosc memlo?

3

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Sikor napisał/a:

więcej dają niektóre inicjalizery, ale nie pozwalają potem operować na plikach

czy moglbys dac przyklad chcialbym sprawdzic. bierzesz pod uwage to ze pod xbiosem cala strona zero oraz $200-$6ff tez jest wolne?

Sikor napisał/a:

6. Ciekawi mnie, czy XXL-owi (lub komuś innemu) uda się uzyskać tak samo niskie memlo przy XBiosie dla innych (od SIO) urządzeń - bo to jest inna sprawa, a póki co to nie jest pewne

pewne jak amen w pacierzu.


nosty napisał/a:

czy jest mozliwosc ze memlo bedzie sie przesuwac przt bibliotekach obslugujacych kolejne urzadzenia, i bedzie to wymuszac reasemblacje programu napisanego pod obecną wartosc memlo?

nie. zalozenie jest takie ze napisana gra pod xbiosa bedzie dzialac niezaleznie od wersji xbiosa/urzadzenia/FS

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-10-16 07:47:35)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

xxl napisał/a:
Sikor napisał/a:

więcej dają niektóre inicjalizery, ale nie pozwalają potem operować na plikach

czy moglbys dac przyklad chcialbym sprawdzic. bierzesz pod uwage to ze pod xbiosem cala strona zero oraz $200-$6ff tez jest wolne?

Nie brałem, a wydaje mi się, że chaos inicjalizer da więcej. Ale organoleptycznie nie sprawdzałem. Oczywiście chodzi o "wersję zainstalowaną" na dyskietce, a nie o program inicjujący (inicjalizer bodajże siedzi tylko w jednym sektorze).

xxl napisał/a:
Sikor napisał/a:

6. Ciekawi mnie, czy XXL-owi (lub komuś innemu) uda się uzyskać tak samo niskie memlo przy XBiosie dla innych (od SIO) urządzeń - bo to jest inna sprawa, a póki co to nie jest pewne

pewne jak amen w pacierzu.

To będzie dopiero pewne jak się pojawią nowe biblioteki. Póki co - nikt nie ma takiej pewności. Taką pewność będzie można mieć dopiero po zaimplementowaniu systemu pod inne urządzenia. Na razie traktujemy to jako pobożne życzenie i odgórne założenie. Skąd XXL możesz mieć pewność, że ktoś nie stworzy urządzenia wczytującego jako nowe urządzenie dane - dajmy na to - bezpośrednio z transmisji radiowej poprzez - powiedzmy - porty joysticka (teoretycznie wykonalne), dając sygnał jako różnica częstotliwościowa nałożonych fal radiowych (kilka pasm równolegle)? Zagwarantujesz, że XBIOS pod takie urządzenie też zajmie tak niskie memlo? (oczywiście - tutaj przyznajmy szczerze, że DOS też zapewne miałby problem...)


xxl napisał/a:
nosty napisał/a:

czy jest mozliwosc ze memlo bedzie sie przesuwac przt bibliotekach obslugujacych kolejne urzadzenia, i bedzie to wymuszac reasemblacje programu napisanego pod obecną wartosc memlo?

nie. zalozenie jest takie ze napisana gra pod xbiosa bedzie dzialac niezaleznie od wersji xbiosa/urzadzenia/FS

I samo założenie jest słuszne. Zobaczymy, jak wyjdzie w praktyce.

Sikor umarł...

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Czytam wasze rozważania i... Czym XXLowy xBios różni się od zwykłego DOSa? (pomijając kiepska moim zdaniem nazwę ;))

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Adam nie troluj! Wypada chociaz wiedziec o czym mowa...
http://xxl.atari.pl/?p=1076

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

No ja wiem co to jest xBios, mniej więcej się orientuje jak działają DOSy, i pytam się, czym się różnią, od strony API dla programisty.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Sikor napisał/a:

(inicjalizer bodajże siedzi tylko w jednym sektorze)

a, o to chodzi. tak, inicjalizer na dyskietce zajmuje mniej od xbiosa ale po zaladowaniu xbios zajmuje mniej pamieci a tym samym dla ladowanej gry jest jej wiecej.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Sikor napisał/a:

4. Przy zachwalaniu Sparta DOS X padło stwierdzenie, że "Turbo Basic XL jest c**y, bo nie działa BGET, BLOAD itp pod tym systemem - nie wiem jak pod XBiosem, ale dla mnie to jest argument, że raczej Sparta jest c**a, bo TB XL jest - o ile mi wiadomo TB XL jest starszy, więc jak dla mnie - to sparta jest niedopracowana.

BGET działa. Natomiast prawdą jest, że nie działa BLOAD/BRUN. Długi czas myślałem, że to wina TBXL. Ale okazuje się, że to jednak wina SDX, która nigdy nie zwraca statusu $03, bo ICD olało w tym jednym punkcie specyfikację Atari (być może po prostu to przegapili). Istnieją dwa programy na krzyż od tego zależne i TBXL jest jednym z nich, a objawem jest niedziałanie - konkretnie wieszanie się - BLOAD (i BRUN). TBXL się zapętla, bo przy odczycie pliku jakże mądrze czeka na Y=$03 zamiast na EOF.

Słowem, jeśli ktoś użył gdzieś takiego argumentu, jak przytaczasz, to nie miał racji. Jestem w tej chwili w trakcie poprawiania driverów SDX i jest nadzieja, że SDX 4.46 będzie miała ten - zbędny moim zdaniem, ale niestety już wymyślony - ficzer.

Tym bardziej, że pod innymi dosami (nie wiem jak pod spartą 3.30 - plikową, pod resztą dosów które próbowałem oprócz MyDOSa) działa bez zarzutu

Pod Spartą plikową TBXL nie działa wcale, bo ten DOS zajmuje pamięć pod ROM-em. Ale gdyby działał, byłoby to samo.

Nie zmienia to faktu, że problem sam w sobie jest łatwo obejść: http://atariki.krap.pl/index.php/BINARY_LOAD

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Adam Klobukowski napisał/a:

Czytam wasze rozważania i... Czym XXLowy xBios różni się od zwykłego DOSa? (pomijając kiepska moim zdaniem nazwę ;))


.. to jeśli nie rozumiesz, to spróbuj pod xBios utworzyć plik ;)-

Sikor napisał/a:

6. Ciekawi mnie, czy XXL-owi (lub komuś innemu) uda się uzyskać tak samo niskie memlo przy XBiosie dla innych (od SIO) urządzeń - bo to jest inna sprawa, a póki co to nie jest pewne

Też mnie to zastanawia i pytałem o tą kwestię. Nie otrzymałem jednak sensownej odpowiedzi. W ten sposób można by powiedzieć w chwili, w której mamy xBios na sparta FS i sektor 512 bajtowy, bo ta ostatnia kwestia szczególnie może zmienić memlo xBios. Szkoda po prostu, że powstaje program, który na wstępie jest dopracowany wyłącznie dla jednego urządzenia. Na tej zasadzie ile by było krzyków jakby ktoś napisał demo / grę wyłącznie pod Sparta DOS X. Ja bym nie miał nic przeciwko tylko co z tego ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-10-16 19:53:05)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

@Adam Klobukowski odpowiedzi na Twoje pytania juz sie pojawialy...

xxl napisał/a:
electron napisał/a:

a mieni się być programem uniwersalnym do obsługi plików

nie moze byc tak traktowany, ma ograniczenia:
1. user nie stowrzy nim nowego pliku, moze jedynie zapisywac juz istniejace pliki (ma uzasadnienie w zalozeniach)
2. user nie dostanie informacji na temat filesystemu, urzadzenia, ani pojemnosci nosnika (ma to uzasadnienie w zalozeniach)


Pin napisał/a:

Na tej zasadzie ile by było krzyków jakby ktoś napisał demo / grę wyłącznie pod Sparta DOS X. Ja bym nie miał nic przeciwko tylko co z tego ;)-

nieprawda, nikt nie krzyczy. chyba plajerki Mono dzialaja tylko pod sparta :-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2012-10-16 20:00:25)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

xxl napisał/a:

nieprawda, nikt nie krzyczy. chyba plajerki Mono dzialaja tylko pod sparta :-)

Wiesz dlaczego? - bo do zwykłego AtariDOS'a wystarczy Megaplayer 2.0 MacGyvera (wspiera wszystko, oprócz RMT - wyjątek). Czyli mamy adekwatny w 99% odpowiednik dla "zwykłego" Atari DOS'a. Dodatkową sprawą jest to, że playery powstały dlatego, że dla formatu Sparty Megaplayer był zbyt bardzo ograniczony. Można było odczytać max 64 pliki, co jest kuriozalnym ograniczeniem. Szczególnie przy braku praktycznie ograniczeń do do ilości plików w formacie Sparta DOS. Dodatkowo dla SDX playery współpracują z mechanizmem skojarzeń typów plików, do czego mamy dostęp wyłącznie pod SDX, gdyż jest to częścią tego dos'a.

Kwestia playerów jest poddana bez specjalnego znaczenia, czy sensu.

EDIT:

Nie rozumiem też Ciebie - Sikor. Po co ruszasz ten temat i po kiego porównywać DOS do Inita ze wsparciem dla podstawowych operacji na plikach? Nie takie są założenia DOS'ów i powstającego w cierpieniach xBbios'a ;). ...  i nie taki jest tego sens.

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-10-16 20:21:10)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

przepraszam Pin, ale jak Ty pod SDX ładujesz pliki ATR ? jak wyciągasz pliki z takiej gry jak np. Eidolon ? jak taką gre uruchamiasz ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

TeBe:

* pod SDX mogę co najwyżej dowolnie zamapować plik *.atr pod dowolny napęd z zakresu D1: - D15:, lub bez SDX załadować z IDE+ z loadera, jeśli oczywiście soft z *.atr komunikuje się poprzez CIO.

* jeśli w *.atr nie ma struktury plików, to co mam "wyciągać"? :) - ktoś to już zrobił i dobre gry są poprzerabiane na plikówki. Te, co są kiepskie i dodatkowo mam je jeszcze w *.atr - leżą i kwiczą, lub są skasowane a problematyczne *.atr kasowane są, lub będą ;)-

* Eidolon miałem gdzieś w wersji ładowanej z pliku :D

EDIT:

Wersja plikowa gry EIDOLON:

http://drac030.krap.pl/eidolon_file_version.zip

:P

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-10-16 21:10:03)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

u mnie ta wersja nie dziala - nie mam rozszerzenia pamieci.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

To je wreszcie załóż ;)-

- w towarzystwie ludzi zainteresowanych robieniem czegokolwiek na komputer Atari maszyna z 64k ram stanowi raczej egzotyczną rzadkość. Sądzę, że jeśli ktoś ma komputer z 64k ram, to ma i stację dysków. Może wówczas załadować grę sektorowo. Ma alternatywę i może zagrać. Jaką alternatywę ma użytkownik dysku na PBI/ECI by zagrać w grę związaną trwale z xBios w przypadku w którym xBbios nie posiada wsparcia dla wspomnianego urządzenia? - żadną. Musi podłączyć dodatkowe urządzenie choć by i dla jednej gry. Bo ma taki kaprys i brak możliwości ;)-


EDIT:

XXL - jeśli nie masz rozszerzenia pamięci w Atari, to jak ukończyłeś przeróbkę Mario Bros pod HSC do wersji 128kB? .. coś mi tu kręcisz ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-10-16 21:49:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

drac030 napisał/a:

nie zwraca statusu $03, bo ICD olało w tym jednym punkcie specyfikację Atari (być może po prostu to przegapili).

Też to przegapiłem - gdzie to jest napisane a gdzie zaimplementowane?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

18

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

ten blad w sdx zglaszany byl przez Bernasika (chyba tak sie to pisze) gdy pisal na podstawie sparty swojego dosa. - zreszta byl na ten temar nawet artykul w ktoryms starym jak swiat magu.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Fox: napisane jest to w OS User's Manualu na stronie 79 (link do skanów np. http://www.atariage.com/forums/topic/12 … try1538702, patrz part 2). Zaimplementowane: na pewno DOS 2.0, DOS 2.5, DOS XL, BW-DOS, przypuszczam, że MyDOS też, ale nie chciało mi się zaglądać do źródłówki.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2012-10-17 08:47:17)

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Dzięki! Rozumiem, że w C: tego nie ma i w związku z tym Sparta jest tak samo niezgodna z TBXL co magnetofon? A magnetofon i jego sterownik są starsze od TBXL. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

21

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Fox, trafne spostrzeżenie. Być może jest to jedna z przyczyn, dla której tak niewiele programów jest od tego uzależnionych. Poprawię opis w Atariki.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Fox: jestes zbyt brutalny, przez twoj komentarz swiat xxl sie zawali :(

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

dlaczego?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

bo pisales ze sdx jest mniej standardowy "bo tbxl".
niestety zgubilem sie w ktorym to watku bylo ;)

btw. trzeba przyznac ze forum w ostatnich dniach sie ozywilo ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: XBIOS vs Sparta DOS X vs Atari DOS vs...

Trolowanie to nie zycie

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021