Temat: SIO2IDE - problem z PCB

Witam,

zamierzam zmontować sobie SIO2IDE (w ramach hobby), przy czym chcę też zrobić płytkę drukowaną i problem mój polega na tym, że znalazłem plik z płytką w formacie PCB (tu: http://atariarea.krap.pl/sio2ide/files/ … AR2005.zip ), gdzie z opisu wynika, że to format Protel, ale co bym nie ściągnął to nie otwiera mi tego pliku. Są też w sieci w GIF'ach, ale zaśmiecone opisami itp. Najlepiej byłoby w Eagle, ale jak bym miał coś co otworzy tego PBC to też byłoby super.
Ktoś wie może czym to otworzyć, albo gdzie jest w formacie dla Eagle?

2

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Polecam zmontowanie sobie w ramach hobby SIO2SD jak już. Wyświetlacza nie musisz podłączać, a funkcjonalnie jest o niebo lepsze.

3

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Ale ja składam jedno i drugie (w ramach hobby :)), tyle, że do SIO2SD jest elegancko zrobione PCB dla Eagle. Wyświetlacze do SIO2SD już kupiłem, więc robię full wersję.

4

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Kiedyś tu na forum Pigula oferował płytki. Zapytaj go.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Ja wiem, zdaję sobie nawet sprawę z tego, że samodzielne zrobienie tych urządzeń wyniesie mnie drożej niż były one do kupienia swego czasu. Ale to nie o to chodzi. Po prostu naleciało mnie na przetestowanie metody robienia płytek drukowanych termotransferem.  Dawniej bawiłem się w takie rzeczy, ale tę metodę próbowałem raz i coś mi wtedy nie poszło, ale nie było takiego dostępu do informacji jak dziś (i do drukarki laserowej). No i teraz trafiłem przypadkiem na jakiś artykuł związany z tematem i mnie naszło, a jak już mnie naszło to od razu pomyślałem o tych urządzonkach. Wstępnie edytowałem sobie ten kolorowy PCB z gif'a (w paincie :)) i niby zrobiłem z tego płytkę do wydruku, ale muszę jeszcze zmodyfikować osobno opisówkę. Myślałem, że może jest gdzieś gotowiec. Tak czy inaczej poradzę sobie.

P.S. W sumie jest gotowiec w tym PROTELu (przynajmniej tak podejrzewam), ale za nic nie mogę tego otworzyć.

6

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Swoją drogą to są one jeszcze w sprzedaży jako gotowe złożone urządzenia? Nie żebym zrezygnował z samodzielnego montażu, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie też kupić gotowca (o ile cena wciąż przystępna).

7

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Z SIO2IDE moze byc troche problem, bo malo kto jeszcze jest zainteresowany, ale SIO2SD jak najbardziej jest do kupienia ($95 z przesylka).

8

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Sprawdzę w domu, niewykluczone, że mam jeszcze gdzieś płytkę dla SIO2IDE 4.x. Ale ja bym tego nie składał w 2012 roku... ;)

9

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

W sumie jeśli to gotowa płytka (oczywiście wersja 4.0) to wystarczy mi skan strony ze ścieżkami  cobym sprawdził, czy gdzieś nie usunąłem za dużo podczas tego retuszu.

10

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Do autora pisałeś ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

11

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Nie pisałem, nie jest to aż tak wielki problem żeby komuś konkretnie głowę zawracać. Dlatego wolałem na forum (tu się zagląda jak się ma akurat czas).
Zrobiłem już sobie rysunek tej płytki, więc w zasadzie nie ma już problemu.

12

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

No i zmontowałem SIO2IDE (SIO2SD jeszcze nie kompletne). Dysk 10GB sformatowałem z jedną partycją. Wgrałem DOS'a i o dziwo po podłączeniu do ATARI !!!DZIAŁA!!! :).
Problem mam tylko z komunikacją adaptera z PC przez USB. Niby XP coś wykrywa, ale z błędem (w menadżerze urządzeń jest jako "Masowe urządzeni magazynujące" ale z żółtym wykrzyknikiem.  Ciekawe czy to moja niedoróbka, czy może coś powinienem jeszcze zrobić, ale wydaje mi się (na 99%) że ja coś spierniczyłem. Tak czy inaczej i tak sukces bo za pierwszym podejściem w zasadzie ruszyło to co głównie ruszyć miało.

Tak tylko chciałem się pochwalić :)

13

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Posiadałem kiedyś SIO2IDE z USB i pod WinXP też nie udało mi się tego zmusić do pracy, a pod innymi systemami nie próbowałem ;)

14

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

A czy to był adapter robiony samodzielnie "domowo" czy może profesjonalnie wykonany (jedno oczywiście nie wyklucza drugiego), który powinien działać bez problemu? Pytam bo to może kluczowa sprawa. Może jednak przyczyna nie tkwi w urządzeniu?

15

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

To było SIO2IDE budowane bodajże przez Pigułę, miało zainstalowany układ do obsługi USB (nie wszystkie SIO2IDE go miały, była to niejako opcja i zbędny dodatek). Później moje SIO2IDE przejął AS, ale nie wiem czy korzystał z  USB i z jakim powodzeniem ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-09-26 12:07:35)

16

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Może i w pewnym sensie zbędny dodatek, choć łatwiej wgrać jakiś plik podpinając na chwilę USB niż montować dysk do PieCa. Pojawił się jednak trop, ale to sprawdzę wieczorem. Możliwe, że w całym galimatiasie do przygotowanego wcześniej katalogu z softem do programowania Atmegi wgrałem ponownie starszy wsad przed zaprogramowaniem, bo coś kombinowałem z tymi plikami.

17

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Zbędny był dla mnie ze względu na używanie karty CF z przelotką zamiast HDD, gdzie przerzucanie stuffu nie było zbytnim kłopotem.
SIO2IDE używałem z HDD 2.5" tylko przez chwilę, skutecznie zniechęcały mnie kłopoty z zasilaniem dysku, bo zasilanie brane z ATARKI na standardowym zasilaczu było za słabe. Dodatkowo co najmniej jeden Travelstar mi padł, może przez to ;)

No ale Ty to robisz jako sztukę dla sztuki, więc te wady to pewnie nie wady :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-09-26 14:30:07)

18

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Fakt, używanie SIO2IDE z dyskiem twardym (w moim wypadku 3,5") jest dość kłopotliwe, tym bardziej jak nie działa (nie ma w ogóle) USB. Śmiem twierdzić, że wygodniejszą opcją jest nawet najzwyklejsze SIO2PC.
Moje podejrzenia o soft nie sprawdziły się. Jednak wgrałem ten co trzeba. Trzeba będzie na WIN98 sprawdzić.

19

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

A jednak adapter jest OK. W WIN98 po wskazaniu dołączonego sterownika komunikacja śmiga aż miło. Dlaczego nie działa w XP? Nie wiem, będzie trzeba przetestować na innym PC z XP. Póki co sprawdzałem też w Viście i również nie działa.

20

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Na innym XP działa pięknie. Wniosek jest taki, że u mnie w XP coś się sypnęło (trzeba grzebnąć w rejestrach) oraz, że w Viście może nie działać, ale to też tylko teoria póki co. Utwierdziło mnie to jednak w przekonaniu, że sam SIO2IDE jest w pełni sprawny.

A co do samego sensu USB w SIO2IDE, to myślę, że z pewnością NIE JEST to zbędny dodatek.  Nie dość że całkiem fajnie spełnia zadanie zwykłego adaptera IDE-USB (bardzo przydatny przy serwisowaniu komputrów), to jeszcze idealny do wgrywania obrazów. Powiem więcej. Już nie twierdzę, że SIO2PC jest wygodniejszy :) Zaczyna mi się to podobać. Jedyny mankament to oddzielne zasilanie dysku, ale jak pomyślę, że już niebawem zrobię SIO2SD...

Ostatnio edytowany przez zijacek (2012-09-29 20:41:27)

21

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

można o coś zapytać? po usb to kopiujesz na ide pliki czy atry? ogólnie to ide przechowuje pliki czy atry?

22

Odp: SIO2IDE - problem z PCB

Na dysk kopiuję ATR'y. Jak mam pliki to wrzucam je do ATR'ów wtyczką do Total Commandera. Nie rozpracowałem tego jeszcze do końca (np. 16 MB atr mieści dużo mniej plików niż 16MB), ale działa. Ale generalnie to na dysk wrzucam pliki ATR.

Z tego co wyczytałem, to SIO2IDE nie obsługuje xex'ów itp, natomiast SIO2SD ponoć już tak (przynajmniej w nowszej wersji).

Ostatnio edytowany przez zijacek (2012-10-01 21:08:02)