mono napisał/a:

MikroWac

Za to właścicielka bardzo miła :) Nie wpadłam na to, żeby szukać w KRS. Jeszcze raz bardzo dziękuję BartoszP. Udało mi się namierzyć już kilka kolejnych osób, do których nie wiedziałam jak dotrzeć.

BartoszP napisał/a:

Ja bym sprawdził to

Mistrzostwo świata! Bardzo dziękuję :)

Yaspr napisał/a:

Ja proponowałbym, wziąć stare numery "Młody Technik", i poszukać ludzi z nazwiska wtedy. Pamiętam Rolanda Włocławka (?)

Tak się składa, że właśnie wczoraj wertowałam Młodego Technika pod tym kątem - zobaczymy, czy uda mi się kogoś wytropić :)  Tak, Roland Wacławek, to ważna postać dla popularyzacji mikrokomputerów (np. Informik), ale nie wiem jak ustalić czy jeszcze żyje - poszukiwania w internecie niewiele dały.

Kontakt się nie urwał, bo przecież powiedziałam, że się odezwę jak wrócę do zdrowia. Mam nadzieję, że uda mi się wrócić do stanu pełnej mobilności już wkrótce :) Sama nie mogę się doczekać... również wywiadu z Tobą :)

Cześć,

jestem kulturoznawcą z Uniwersytetu Łódzkiego. Być może część Was już mnie zna ;) Pracuję obecnie nad tekstem na temat kultury nowych mediów w latach 80. XX wieku. W ramach grantu przeprowadziliśmy już sporo wywiadów z młodymi użytkownikami mikrokomputerów z tego okresu (osoby ur. w latach 70.). Niemniej chętnie przeprowadziłabym więcej rozmów z respondentami, którzy są w wieku rodziców tychże roczników, a więc urodzili się w latach 50. i wcześniej. Jeśli znacie takie osoby (np. własnych rodziców, opiekunów kółka komputerowego lub kogoś aktywnego na giełdzie albo w domu kultury) i byłyby one zainteresowane udzieleniem odpowiedzi na kilka pytań, to byłabym bardzo wdzięczna za kontakt. Piszcie na: mbgarda@uni.lodz.pl.

Dzięki za pomoc!

ironek napisał/a:

Proszę poszukać przez web.archive.org, gdzie zarchiwizowane są stare wersje stron, i tam przejrzeć pod kątem linków.

To już zrobiłam. Niemniej ciężko jest mi stwierdzić, które strony były popularne, a które nie. Dlatego pytam Was :)

Interesuje mnie okres 1996-98, ponieważ jest to moment, kiedy ujawniają się tendencje, które później skoncentrują się w ramach ruchu retrogamingowego w kolejnej dekadzie. Zatem jeśli mowa o serwisach świadomie używających terminu "retro", to - wedle moich ustaleń - należy jako historycznie istotny wymienić Retroage.net (zał. 2006). Zatem zgoda, retrogaming w pełni formuje się już w XXI w. (choć to też zależy od kraju, ale jeśli mowa o Polsce, to taka cezura się sprawdza). Niemniej wspomniany czas 1996-98, to z jednej strony okres, kiedy 8-bit zakończyło swój pierwszy komercyjny cykl (m.in. wycofanie z katalogu LK Avalon), ale z drugiej także moment kiedy wzrasta świadomość historyczna (np. artykuły o historii gier i komputerów w czasopismach growych) i pojawia się potrzeba emulacji tzw. "klasyki". Przyznacie, że uznanie i podziw dla "klasycznych"czy też "nieśmiertelnych" tytułów jest istotnym rysem retrogamingu. Wracając zatem do tematu, szukam stron takich jak: www.atari8.info (1996), www.cconline.pl (1997) czy www.8bit.pl (1998).

Cześć,

piszę artykuł o scenie ośmiobitowej i początkach retrogamingu w Polsce. Poszukuję pierwszych stron w sieci dot. sceny 8bit. Interesują mnie lata 1996-98. Czy pamiętacie, które miejsca odwiedzaliście wtedy najczęściej? Interesują mnie także wcześniejsze BBSy. Jestem bardzo zainteresowana kontaktem z autorami.

Dzięki za pomoc!

Maria