2,326

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bo to nie jest kondensator w żadnym z rozmiarów A B C. Kondensator, który podałeś jest kondensatorem elektrolitycznym, a Ty musisz szukać kondensatorów tantalowych i one mają rozmiary A B C.

Przy okazji: kondensator 1uF musi być w rozmiarze A, natomiast wszystkie kondensatory 10uF mają footprint w rozmiarze B, ale na ten footprint pasują też takie w rozmiarze A, więc zasadniczo wszystkie można brać w rozmiarze A.

Edit: _kriss_ mnie ubiegł, w sumie daliśmy tą samą odpowiedź.

2,327

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam FastCopy III, nie mam PRO, czy to robi różnicę? O co chodzi z "wzorem błędów odczytu" - jeśli o to, które ścieżki mam zielone a które czerwone, to sprawa jest powtarzalna dla danej dyskietki - ale nie ma jednolitego wzoru, zarówno na górnej jak i na dolnej głowicy występuje błąd i nie ma tak, że np. zawsze na początku, albo zawsze na końcu dyskietki - te błędy są w różnych miejscach na różnych dyskietkach, ale powtórzę, że jak na danej dyskietce mam błąd w danym miejscu, to zawsze jest w tym samym.

W weekend mogę się jeszcze tym trochę pobawić, stację czyściłem, ale nie smarowałem nic. W weekend mogę jeszcze spróbować raz rozebrać stacyjkę i faktycznie dokładniej wyczyścić prowadnice i przesmarować delikatnie. Postaram się też na porozbieranej stacji zamknąć ją bez dyskietki i obejrzeć pod lupą jak się schodzą głowice, bo doczytałem, że jest tam taki rowek i muszą być idealnie równo względem siebie, to będę przynajmniej wiedział czy to jest dobrze. Ewentualnie sprawdzę też jak się ta stacja zachowuje na Amidze, bo jak szukam po necie informacji, to wyskakuje mi oczywiście 100 razy więcej stron amigowych, no i na Amigę jest cała masa softu do diagnoz tego typu, a na ST raczej niewiele jest:-(

2,328

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Powalczyłem jeszcze trochę z tym NEC-iem, żeby dokładniej przetestować co i jak się dzieje.

Ogólnie doszedłem do tego, że wygląda na to, że wszystko działa poprawnie na obu moich flopach, zarówno na tym Epsonie, którego mam w STE jak i na tym NEC-u, którego dotyczy wątek. Obie stacje poprawnie formatują, zapisują i odczytują dyskietki. Jednak kłopot polega na tym, że wszystkie zapisane dyskietki na Epsonie czytają się na nim bez problemu, ale tylko niektóre czytają się na NEC-u. I vice-versa wszystkie zapisane dyskietki na NEC-u działają elegancko na NEC-u, ale tylko niektóre z nich odczytują się na Epsonie.

Generalnie wygląda to tak, jak by NEC miał minimalnie przestawioną głowicę - co chyba by mogło tłumaczyć takie zachowanie?

Raczej to przestawienie dotyczy NEC-a, a nie Epson-a, ponieważ mam kilka starych dyskietek zapisanych w dawnych czasach na całkiem innych komputerach i flopach i te stare dyskietki czytają się poprawnie na Epsonie, natomiast z takim samym złym efektem na NEC-u.

Pytanie jest takie: po pierwsze czy mam rację, a po drugie czy da się to jakoś skalibrować w warunkach domowych? Z tego co pooglądałem tego NEC-a, widzę że być może problem leżeć w dwóch aspektach: jeden to ustawienie głowicy - z tyłu flopa jest malutka śrubka, którą da się przesunąć prawdopodobnie ustawienie głowicy na ścieżkę 0 i to przesunięcie pewnie spowodowało by minimalne przesunięcie wszystkich tracków na dyskietce. Druga regulacja możliwa jest natomiast na magnesiku przy kole obracającym dyskietką. Magnesik ten da się przesuwać w granicach około 1mm po obwodzie koła, co pewnie spowodowało by przesunięcie sektorów na ścieżkach, bo podejrzewam, że magnesik z halotronem określa moment zapisu sektora na ścieżce?
Wybaczcie jeśli gadam głupoty, bo to sobie tak sam wydedukowałem i nie zajrzałem kompletnie do żadnej literatury na ten temat, więc może to czasem być bzdura:-)
Niemniej proszę o jakąś poradę czy w ogóle warto coś z tym robić, czy może lepiej dać sobie spokój.

2,329

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tego nie wiem jak tam się ten diskchange steruje. Ale jak zmieniam dyskietkę, to STE wie że zmieniłem. Tak samo mam na Epsonie identycznie, czy o to chodzi? Nie miałem nigdy stacji, która by tego nie rozpoznawała odpowiednio, ale miałem tylko oryginalnego Chinona w STFM, a teraz tego Epsona w STE, tego NEC-a, o którym jest wątek, no i Goteki, których używam. Wszystkie te stacje zachowują się tak samo przy zmianie dyskietki, a przynajmniej ja różnic nie zauważyłem. Domyślam się, że pewnie niektóre stacje nie dają sygnału diskchange, i wówczas Atari trzyma w pamięci odczytaną tablicę FAT z poprzedniej dyskietki, czy o to chodzi? Taką sytuację mam jak zmieniam w trakcie pracy AB/BA - wtedy trzeba otworzyć okno flopa i wcisnąć Esc, co wymusza ponowne odczytanie tablicy FAT i wszystko jest ok.
A w załączeniu zdjęcia tego NEC-a. Ma tam jakieś zworki, jedna służy do ustawiania numerów napędu, druga nie wiem do czego, oprócz tego sa jeszcze jakieś do przelutowywania itp. Ale mi ta stacja wpadła w łapy zamontowana w pokrojonej obudowie po SF354, więc ktoś ją wcześniej używał z ST, dlatego zakładam, że wszystko musiało kiedyś działać poprawnie, a zworki były też dobrze ustawione.

2,330

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No właśnie zależało by mi na odpaleniu tej stacyjki, bo jest bardzo fajna, fizycznie wygląda ładnie, chodzi bardzo cichutko i tak "miękko" dla ucha, a do tego ma przedni panel szary w kolorze niemal idealnie dopasowanym do Atari.

Potwierdzam też to co piszesz o Mitsumi D359Tx. Nie pamiętam jaki tam mam ten numerek x u siebie, ale mam taką jedną stację, która nowa nieużywana przeleżała mi od dawnych czasów w szafie elegancko. Nie wiedziałem po co mi tak leży przez te wszystkie lata, aż dwa lata temu potrzebowałem do Amigi, no to przerobiłem i mam wypasioną nówkę - stacja ta działa rewelacyjnie, czyta wszystko, formatuje, zapisuje idealnie, bez błędów, stare dyskietki łyka itd. Jedyne co, to nie podoba mi się trochę, że jest dość hałaśliwa, tzn. nie jakoś bardzo, ale dźwięki ma takie bardzo stukające, ostre - tu właśnie ten NEC mnie zaskoczył i przypadł mi o wiele bardziej do gustu, jako taka bardzo miła dla ucha stacyjka.

2,331

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Stacje tak, obie 720k.
A co do regulacji, to chyba w 5,25 tylko tak było? W 3,5 cala nie ma też żadnych pasków, ani innych przekładni, to już inna konstrukcja jest. Widzę, że jest silnik trójfazowy, który bezpośrednio kręci dyskietką, a na jego kółku jest magnes i halotron obok, więc wnioskuję, że prędkość obrotową reguluje elektronika.

2,332

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wpadła mi w ręce stacja NEC FD1036A

Stacja ma szary front w kolorze Atari i chciałem ją wykorzystać do Atari, ale mam z nią problemy trochę.

Testuję ją w Atari STE i porównuję z EPSON SMD380, którą mam tam oryginalnie. Tak że dyskietki wędrują pomiędzy stacjami, w Epsonie wszystko się czyta, zapisuje, formatuje bez problemu, więc jestem jej pewny w 100%, jak również jestem pewny które dyskietki są w dobrym stanie.

Wracam do NEC-a. Kłopot polega na tym, że stacja niby działa, tzn. widzi dyskietki, coś tam czyta, formatuje i zapisuje. Ale niestety czyta tylko niektóre dyskietki, niektóre formatuje w całości, a niektóre zmniejsza oznaczając złe sektory, niektórych w ogóle nie chce sformatować (a wszystkie są w 100% dobre w Epsonie).

Przeczyściłem mechanikę, wyczyściłem też głowice (patyczkiem nasączonym izopropanolem). Po wyczyszczeniu całości mechanika działa jakby bardziej precyzyjnie, dyskietki lepiej się wkłada i lepiej wyskakują, ale nic się nie zmieniło w kwestii czytania dyskietek niestety.

Nie znam się aż tak bardzo dobrze na stacjach dyskietek - co jeszcze można zrobić? Czy te stacje NEC są tak w ogóle dobrymi stacjami, czy raczej nie bardzo? Co się w nich dzieje, że po latach nie chcą dobrze działać? Wydaje mi się, że wszystko powinno się dać naprawić:-) Może wymiana jakichś kondensatorów? Albo jakieś lepsze czyszczenie/konserwacja niż to co ja zrobiłem? Jakie macie doświadczenia?

2,333

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista dodatkowa na płytki Sonari (dostępnych 5szt.):

1. MGor 1szt
2.

2,334

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ostatnia partia płytek Sonari jest już w Warszawie, więc lada dzień będzie u mnie i będę robił wysyłki.

UWAGA! Z moich obliczeń wynika, że na pewno mam 5szt luzem, a może więcej, ale na razie 5szt, więc jak ktoś chciałby się jeszcze zapisać/kupić od ręki, to zapraszam na te 5szt.

2,335

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@rj1307: fajna sprawa z tą drukowaną obudową.

Do mnie z kolei dziś dotarła obudowa KM-20 ta transparentna. Jak by ktoś taką chciał, to płytka SONari gabarytowo pasuje do środka idealnie, otwór na środkową śrubę jest też idealnie w dobrym miejscu, ale faktycznie bolec ten jest cieńszy tak jak pisał takron27, więc płytka w środku nie trzyma się dobrze w jednaj pozycji, ma możliwość przesuwania się o około 1mm co nie miało by znaczenia przy zwykłym kartridżu, ale tutaj mamy gniazdo i przycisk reset, więc płytka musi być idealnie i sztywno umieszczona. Nie ma jednak tragedii i da się to jakoś tam usztywnić coś podkładając itp, ale będę kombinował sobie jak się wezmę za składanie Sonari, bo i tak nie mam jeszcze układów Yamaha.

Jest natomiast druga zasadnicza wada tych obudów: są za szerokie i nie da się ich wsadzić w 65XE bez ECI. Obudowa Z-7 w przeciwieństwie do tej KM-20 ma takie przewężenie umożliwiające wsadzenie kartridża w gniazdo 65XE bez ECI.

Ta druga wada dyskwalifikuje obudowę do większości zastosowań jak dla mnie, ale akurat w przypadku SONari, którego będę używał i tak zawsze w tandemie z przelotowym kartridżem SpartaDOSX, to nie ma znaczenia, bo kartridż będzie wpięty w drugi kartridż.
Tak że ja sobie tą obudowę KM-20 w tym wypadku wykorzystam i podkombinuję, ale czy polecać... Jak ktoś chce dłubać, to tak, bo jest trochę jakby ładniejsza niż Z-7, ale jak ktoś chce po prostu złożyć i mieć od razu dobrze, to lepiej pozostać przy sprawdzonej Z-7.

2,336

(16 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ja zbudowałem ten interfejs Putnika. W wersji prototypowej z grubsza działał. Zrobiłem też PCB, obudowę itd., ale jest kłopot z uzyskaniem na tym stabilności. Exxos nigdy tego nie produkował, bo nie udało mu się wyjść poza fazę prototypu i tez nie miał stabilnego w pełni interfejsu. Walczyłem z tym około pół roku, korespondowałem też z Putnikiem. W efekcie końcowym udało mi się uzyskać stabilność rozwiązania, ale działa poprawnie tylko na moim Atari STE, i tylko z jedną kartą CF. Ten mój egzemplarz faktycznie osiąga takie transfery jak pokazał Putnik, jest o wiele szybszy niż Ultra Satan i w ogóle działa to super, lecz co z tego, skoro nie da się tego wyprodukować w kolejnych powtarzalnych egzemplarzach działających z dowolnymi kartami i na dowolnym ST.

2,337

(8 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Trudno... jakoś trza z tym żyć:-)

2,338

(8 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ale nie, mi chodzi odwrotnie, bo mnie zawsze sprzęt interesuje, a te carty i gry do ST mi właśnie przeszkadzają, żeby w milionie tych gier wynaleźć tylko sprzęt - nie chcę widzieć gier. Da się?

2,339

(8 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Mi by się na tym allegro przydało rozdzielić kategorię Atari, żeby w środku były osobno gry. Przeglądam zwykle allegro wg daty czas do końca i wg czas dodania najnowszych. Jak ktoś wrzuci kartridże do A2600 w ilości 15436253, to chce mi się wyjść z kina...

2,340

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W schemacie są LS i ALS, ale rozmawiałem o tym z Torimanem i on takie tam po prostu wybrał jak rysował schemat, bo były "pod ręką", co nie znaczy, że mają właśnie takie być. Toriman powiedział, że mogą być dowolnie LS/HCT/ACT, ale zaznaczył, że ewentualnie dekoder adresów 138 warto dać ACT. Myślę, że to może mieć coś do rzeczy, bo może się coś tam przekłamuje z tym adresem czasem i nie wszystko dociera do układu dźwiękowego - może się gubią lub przekłamują jakieś komendy, dane czy coś w tym stylu. Druga rzecz, to wg mnie nie będzie miało  większego znaczenia czy kondensatory dałeś tantalowe, elektrolity, czy ceramiczne, ale powinieneś zachować podaną pojemność - np. przy resecie 1uF a nie 10uF.

2,341

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeżeli chodzi tylko o grubość wkręta, to ostatecznie można tam dać jakiś pierścień-podkładkę, żeby Sonari się trzymało. Kupię jedną taką obudowę na próbę. Płytkę projektowałem pod Z-7 i jest idealnie na styk dopasowana. Ale ta przezroczysta obudowa jest o wiele ładniejsza, a dodatkowo przy takim carcie jak Sonari fajnie by było widać, że w środku siedzą te nasze wypasione Yamahy:-)

2,342

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wrzuć jakąś empetrójkę albo filmik, bo nie uwierzę:-)
Wszyscy zaufaliśmy projektowi Torimana, zrobiliśmy płytki, wyłożyliśmy kasę, pracę itd - w zasadzie w ciemno, bo nikt nigdy tego nie słyszał (poza Torim i Mono):-)
Brawo dla pierwszego, któremu zadziałało:-)
A dla mnie kamlot z serducha, że się przy tym kombinowaniu ścieżek na PCB nigdzie nie walnąłem:-) UFF:-)

Edit: info z ostatniej chwili: pozostałe płytki tych osób, które jeszcze nie miały wysłanych wyruszyły właśnie dziś z Amsterdamu do Polski, a więc są już w miarę niedaleko. Może do końca przyszłego tygodnia dotrą.

2,343

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Słuchajcie, tak patrzę na to Sonari rj1307 i tak sobie myślę, że jest takie śliczne, że szkoda żeby go nie było widać w obudowie Z-7, która w dodatku - nie oszukujmy się - jest jedyną dostępną, ale nie najpiękniejszą:-) I patrzę, że na allegro dostępne są takie obudowy, które gość co prawda do C= sprzedaje, ale na oko wyglądają gabarytowo tak samo - czy ktoś takich próbował i by pasowały?
https://allegro.pl/oferta/obudowa-km-20 … 7236297618

2,344

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

O kurde, ale ładnie:-) Chyba specjalnie do zdjęć to lutowałeś i potem czyściłeś:-) Podziwiam, na prawdę elegancko.
Chyba spreparuj atr-a. Najlepiej programem makeatr na pececie pod windą, on umie od razu sformatować w formacie Sparty.
Edit: przecież plik od Mono, to już jest atr:-)

2,345

(87 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jak nic nie ma, to tym bardziej będzie łatwiej odczytać i więcej czasu Wam na piwko zostanie:-)

2,346

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ja bym nie spinał linii +5V i potencjometrycznych. Resztę pewnie by można.

2,347

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tylko musicie sprawdzić, czy takie podstawki zmieszczą się w ogóle w otwory, które są na PCB. Ja takich podstawek nigdy nie widziałem na żywo na oczy, tylko na zdjęciach i ostatnio się zastanawiałem czy by takich nie zacząć używać, bo temat zbyt niskiego gabarytu w obudowach kompów powraca ciągle jak bumerang, a to by nieraz rozwiązało skutecznie sprawę. Fajnie to było zrobione w projekcie kartridża SIC! Tam otwory pod pamięć flash były takie duże, że podstawka precyzyjna wchodziła w nie głęboko tą grubą częścią pinów, dzięki czemu scalak w podstawce dawał się zamknąć w obudowie carta. Muszę spróbować zrobić takie otwory w jakimś projekcie. Zacząłem sobie to nawet wymierzać i kombinować, że chyba pasowały by takie otwory jak zrobiłem na załączonym obrazku bez tytułu:-) Czy ktoś już tak próbował i wie czy takie rozmiary będą dobre? Jak nie, to testowo coś tam na jakimś projekcie spróbuję zamówić rysując w taki sposób.

2,348

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Są takie na allegro, ale nie wiem w jakich rozmiarach, ani w jakich cenach, tylko pamiętam, że widziałem. Jakiś sprzedawca standby coś tam czy jakoś tak miał takie o ile dobrze pamiętam.

2,349

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do sklepów elektronicznych już w ogóle nie chodzę i nigdy już nie pójdę:-) Jakiś rok temu miałem parę spraw do pozałatwiania w centrum, to se pomyślałem, a kupię trochę części w którymś sklepie, do których w dawnych czasach uczęszczałem regularnie. Tak sobie nostalgicznie wyjątkowo chciałem zrobić zakupy "po staremu". Miałem listę kilkunastu pozycji potrzebnych rzeczy - nic wyszukanego, jakieś podstawki, rezystory, kondensatory, ze dwa TTL-e. W sklepie kupiłem tylko dwie wartości rezystorów z tego co potrzebowałem, a reszty rzeczy nie mieli:-) W dodatku rezystory były chyba po 10gr sztuka czy coś takiego:-) Daj Pan spokój:-) A pogadałem wtedy z panem Gembarą wspominając dawne czasy (kto zna Poznań, to wie) i mi powiedział, że powoli będą zwijać te interesy, bo przestały działać i tylko u Chińczyka się opłaca przez internet kupować:-)

2,350

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pancio zgadza się, też lubię tę zabawę, ale jednak jak mam zamówić jakieś rezystory czy kondensatory w Chinach i czekać na nie miesiąc, a na końcu okaże się przyszły nie te co zamawiałem, to jednak wolę takie drobiazgi zamawiać u nas - na kasie niewielka różnica lub żadna (drobiazgi kosztują prawie tak samo), a na drugi dzień mogę lutować:-) Teraz do Sonari większość części miałem w szufladzie, resztę zamówiłem lokalnie wczoraj, więc jutro będę miał komplet. Tylko YM zamówiłem w Chinach, więc pewnie trochę poczekam zanim uruchomię swój egzemplarz...