2,251

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak zrobić bootowalny dysk z c't IDE z TOS-em 2.06 w "krótkim" 520ST bez flopa?

Nie wstaje mi ten TOS, mam 4 bomby, wyczytałem, że to normalne zachowanie TOS-a 2.06 jak nie ma fizycznie podpiętego flopa.
Myślałem jednak, że nie musi być flopa i że jak zrobię bootowalny dysk, to będzie startował i flopa można już odpuścić.

Jest tak: po pierwsze nie mam flopa i nijak nie mam tego jak obejść, bo nie mam nawet kabla, żeby Goteka do krótkiego ST podpiąć, więc nie mam jak sprawdzić, czy flop załatwił by temat i TOS by wstał.

Zrobiłem sobie plik wielkości karty CF i pod Hatari z tymże TOS-em 2.06 podpiąłem ten plik jako obraz dysku IDE.
Odpaliłem najnowszego HDDrivera z dyskietki *.st, zobaczył dysk, sformatowałem go, utworzyłem trzy partycje, zainstalowałem HDDRIVER.SYS na tym dysku i pod emulatorem bootuje się z niego poprawnie.
Aha, przy tworzeniu partycji zaznaczyłem kompatybilność z Windows i z TOS 1.04 lub nowszymi (tam jest też opcja 1.06 lub nowszymi, czym to się różni?).
Następnie ten obraz dysku nagrałem na kartę CF (programem HDDRawCopy). I tutaj też jest wszystko dobrze, partycje są widoczne, są FAT16, pod Windowsem widać pierwszą partycję i jest ok.
W ST podpinam kartę i nic. Odpalam i mam ciągle 4 bomby, a dysk nie bootuje. Mignie tylko dioda od aktywności i nic więcej.
Ta sama karta CF pod EmuTOS-em na fizycznym sprzęcie bootuje normalnie i wszystkie trzy partycje są poprawnie widoczne.

Pytanie jest w sumie przede wszystkim takie, czy w ogóle TOS 2.06 wstanie bez fizycznie podpiętego flopa, czy musi go mieć pomimo bootującego dysku? Może musi byc jakiś patch, czy tam specjalna wersja TOS-u? A może coś jeszcze robię źle, lub nie zrobiłem czegoś a powinienem?

2,252

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Podchwyciłem ten patent z zasilaniem od Amigowców:-) Tam widziałem kilka interfejsów IDE pod procesor i oni zwykle robią w tych interfejsach tak, że doprowadzają ścieżkę z +5V do pinu 20 złącza IDE, ale po drodze dają jeszcze jumper lutowalny, że jak się montuje taki interfejs, to można to +5V tam podlutować tym jumperem, lub zostawić odłączone. Może w jakichś przypadkach ma to znaczenie i jakieś urządzenia mają z tym problem dlatego tak jest, nie wiem.
W każdym razie jak byś robił jeszcze jakieś płytki IDE, to warto tam dociągnąć zawsze alternatywnie to zasilanie dla przejściówek, żeby od razu było dostępne.

2,253

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kiedyś testowałem kilka różnych programów z sieci, które miały testować pamięć. Nie pamiętam które to były, bo odrzucałem takie, które nie robiły dobrych testów. Jest grupa programów, które pokazują tylko ilość RAM na podstawie konfiguracji, czyli sprawdzają co wisi na porcie B i pokazują na tej podstawie ile jest RAM, ale nie testują tej pamięci. Są też beznadziejne programy testujące, które np. zapisują całą pamięć jakimś jednolitym patternem, po czym odczytują i patrzą czy jest to ten pattern. Niestety często te programy zapisują tak głupie patterny jak np. same zera albo same jedynki, co nie daje pewnych wyników, bo to nie wychwytuje błędów i często wynik przypadkowo jest poprawny, a pamięć nie działa jak powinna.

Metodą eliminacji wybrałem najlepsze wg mnie programy do testowania.
1. XMS TESTer 1.0 - dla mnie najważniejszy test
2. eXtended RAM Test 0.21.0 - równie ważny ale w połączeniu z powyższym, bo czasem pokazuje wszystko dobrze, mimo, że powyższy ma błędy
3. PROG2.OBJ - program, który testuje pamięć "w kółko" algorytmami tymi samymi co XMS TESTer - zapuszczam go na koniec np. na godzinkę. Jak nie ma błędów, to leci w nieskończoność, a jak trafi błąd, to się zatrzymuje.

Pierwsze dwa programy są w archiwum atarionline. Trzeci załączam, bo nie pamiętam skąd go znaleźć, kiedyś ściągnąłem z jakiegoś wątku o SIMMexp.

2,254

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to jest prawie dobrze, ale jednak coś nie do końca. Musi być ostatecznie wynik taki, że za każdym razem wszystko musi działać i pokazywać bezbłędnie. Musisz też jakoś zmusić tego XMST do działania, bo on daje najpewniejszy i najbardziej wiarygodny wynik. Jak on mi pokazywał wszystko dobrze, to na milion procent wszystko inne już też chodziło dobrze włącznie z wszystkimi demami i grami.
Jak już wszystko hula jak należy, to sprawdzam:
- demo Numen
- demo Video Blitz na ustawieniu 512kB (to demo wykorzystuje odrębny dostęp Antica)
Kilka gier: tu już dowolność, np.:
- Atari Blast (chyba jedyna gra wykorzystująca pełne 1MB)
- Commando
- Crownland
- Laura
... gier jest pełno.

2,255

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Taka wskazówka dodatkowa dla ludzi, którzy w c't IDE używają tylko i wyłącznie karty CF w przejściówce IDE-CF.
W czasie kiedy zaczęto używać kart CF w roli pamięci masowej zamiast dysku twardego, wymyślono rozszerzenie standardu złącza IDE i wykorzystano nieużywany wcześniej pin, będący kiedyś tylko fizycznym kluczem (kiedyś bywał zaślepiony). Na pin ten można doprowadzić zasilanie +5V i tą drogą zasila się właśnie dyski flash/karty CF.
Takie zasilanie niczemu nie szkodzi, ponieważ karta CF pobiera znikomy prąd w stosunku do prawdziwych dysków twardych. Tak że możemy wziąć zasilanie bezpośrednio spod procesora doprowadzając je do tego pinu.

@artik-wroc, widoczna przejściówka IDE-CF na pierwszym zdjęciu w poście 6 w tym wątku, to taka sama przejściówka z jakiej ja korzystam i ona obsługuje opisany przeze mnie standard zasilania, więc spokojnie można z niej w ten sposób korzystać. Niektóre przejściówki nie mają tego pinu połączonego z zasilaniem, więc zawsze trzeba sprawdzić, ale większość przejściówek trzyma ten standard.

Załączam zdjęcie które punkty wystarczy połączyć w c't IDE, żeby to zasilanie tam bardzo łatwo dostarczyć. Ja użyłem rezystora 0ohm, ponieważ akurat miałem taki na biurku luzem, ale można w tym miejscu po prostu przylutować kawałek przewodu zamiast rezystora.
Po takim połączeniu wkładamy tylko przejściówkę z kartą CF i nie podłączamy do niej żadnego dodatkowego zasilania, i wszystko działa poprawnie - przetestowane, sprawdzone.

2,256

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja używam obu układów w wersji HCT. Generalnie zrobiłem kilka razy już rozszerzenie SIMMexp i testowałem różne układy. Z tego co zauważyłem, to nie ma w tym układzie różnicy czy się użyje HCT, czy LS.
Jednak ważne jest, żeby używać HCT a nie HC, bo HCT to seria zgodna z poziomami TTL i HC może tutaj zawodzić.

A jak zrobisz testy RAM kilka razy tym XRAM, to error jest zawsze w tym samym banku, czy w różnych, czy tylko czasami, czy jak?

2,257

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Cyprian, ja tak zrobię, jeśli tylko znajdę coś co ewidentnie nie zadziała mi pod EmuTOS i to wówczas zgłoszę. Natomiast to na razie w moim przypadku takie "pierwsze koty za płoty", bo uruchamiam dopiero sobie to wszystko, a na ST nie znam się tak dobrze jak na małym Atari, w którym siedzę od dzieciństwa. Moje doświadczenia z ST są takie, że jakieś dwa lata temu kupiłem sobie pierwszego w życiu STFM i bawiłem się Gotekiem. Później kupiłem STE, a STFM sprzedałem. Do STE też Gotek i zrobiłem ten interfejs ACSI->CF ze strony Putnika. STE się trochę bawię, ale teraz stwierdziłem, że chcę mieć "krótkiego" ST, bo zajmuje mniej miejsca na biurku, więc sobie takiego sprawiłem. Na razie go odczyściłem, wrzuciłem mu c't IDE i próbuję jak to najlepiej skonfigurować, żeby mi pasowało. To moje całe doświadczenie z ST:-) Aha, po drodze jeszcze skonstruowałem sobie ten flash kartridż, który opisałem w innym wątku.

2,258

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Już było w tym wątku podawane. Np. takie ma być:
https://allegro.pl/oferta/gniazdo-jack- … 7558463373

2,259

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to niedobrze...

XMS TEST jest najlepszy, jak on nie pokaże że wszystko jest dobrze, to nie jest.
XRAM pokazuje Ci błędny bank $A1
MEMTEST nie testuje pamięci, pokazuje tylko konfigurację
Ten memory tester, to nie znam. Czy on robi jakieś wiarygodne testy pamięci, czy pokazuje tylko konfigurację?

Zdecydowanie nie może być 74HC157, bo HC nie ma poziomów zgodnych z TTL. Zaczął bym od wymiany na HCT i możliwe, że to załatwi sprawę.

2,260

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Adam, ja się z Tobą zgodzę, też uważam tak jak Ty. Nie staję po niczyjej stronie, wisi mi to czy oni się tam lubią czy nie. Jednak w tamtej dyskusji Putnik przekonuje, że zachowanie które opisał jest powtarzalne we wszystkich wersjach TOS-u, nie jest wg niego przypadkowe, a dokumentacje wg niego zawierają wiele błędów i są niekompletne. Jeżeli Putnik ma w tej kwestii rację (a może ją mieć), to dlaczego by nie uwzględnić tego w EmuTOS? Oczywiście Putnik jest bardzo ciężkim przypadkiem i trudno się z nim gada, ale trzeba wziąć pod uwagę, że uruchamianie gier z HDD, to przede wszystkim adapatacje Putnika i bez tego gracz praktycznie nie ma innej możliwości skorzystania z HDD. Putnik też jest autorem uznanych driverów do dysków - nie dyskutuję tu które są lepsze, które gorsze, lecz fakt jest taki, że wielu używa tych rozwiązań.

Wiem też jak ciężkim gościem jest Putnik, bo skłócił się już z wieloma osobami, zawsze ma rację i musi ją mieć. Sam z nim korespondowałem trochę, bo próbowałem uruchomić jeden z jego projektów ACSI->CF, walczyłem z nim na maile przez pół roku i chociaż chciałem z nim korespondować po przyjacielsku, to serio była to walka i wieczne jego pretensje do mnie o coś, niewiele z tej korespondencji wynikło, chociaż pomiędzy wierszami w jego narzekaniach byłem w stanie wychwycić trochę wskazówek i pomocy, dzięki czemu w końcu sam ów interfejs sobie poskładałem, ulepszyłem i zadziałał:-) Wielokrotnie zastanawiałem się po co w ogóle publikuje te swoje projekty, skoro są problemy z ich uruchomieniem i nie chce on współpracować z ludźmi, którzy być może pomogli by projekty poprawić i doprowadzić do pełni działania.

Wracając do tematu c't IDE. Jestem na etapie uruchamiania sobie maszynki głównie do gier, na bazie krótkiego ST. Chcę mieć w środku kartę CF w roli HDD i stamtąd uruchamiać gry. Chcę, żeby CF była bootowalna. Ucieszyłem się z EmuTOS-a, bo ładnie to działa z c't IDE, ale nie mogę uruchomić na tym niektórych gier. Nie wiem czy kwestia leży po stronie opisanego sporu między Putnikiem a EmuTOS, więc powalczę z tym jeszcze, ale jeśli się okaże, że EmuTOS nie nada się do gier, to po prostu wybiorę jednak któregoś oryginalnego TOS-a i HDDriver. Tyle w temacie.
Aha, testy z próbami uruchamiania gier Putnika na innych wersjach TOS-u 1.xx robiłem pod emulatorem Hatari, a nie na realnym sprzęcie. W międzyczasie wyszło w wątkach, że z Hatari Putnik też jest skonfliktowany, więc może dlatego mi to nie działało. Muszę porobić jeszcze więcej testów na różnym sprzęcie i po prostu dobrać sobie konfigurację, która spełni moje oczekiwania.

W zasadzie opisałem to wszystko po to, żeby podzielić się wrażeniami z pierwszego kontaktu z c't IDE, więc może nie rozwlekajmy tematu EmuTOS-a w tym wątku, a skupmy się raczej na c't IDE.

2,261

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki Cyprian. Przeczytałem ten cały długi wątek, który podlinkowałeś z nadzieją, że w końcu ktoś tam coś mądrego napisze...
Trudno powiedzieć kto tam ma rację, ale przy takim podejściu teamu od EmuTOS-a jednak trzeba przemyśleć czy go w ogóle używać, bo jednak gry z HDD, to przede wszystkim skarbnica Putnika. Szkoda, bo cieszyłem się, że to tak fajnie wstaje i nie potrzebuje driverów żadnych.

2,262

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam i ja swój c't IDE kontroler od Artika i fajna to sprawa jest:-)

Zamontowałem go w "krótkim" 520ST, rewizja płyty H.
Wyciągnąłem kości TOS-u, skorzystałem z możliwości zamontowania dwóch kości z TOS-em 2.06 na kontrolerze. Z tego co wyczytałem i z resztą sam sprawdziłem możliwości są dwie: w kontrolerze można mieć TOS 2.06 lub ewentualnie EmuTOS. Jeśli chcemy pozostać przy starszym TOS-ie 1.xx, to wkładamy go w płytę główną, nie korzystamy wtedy z gniazd na kontrolerze i tam nie mamy kości z TOS-em. Taki wybór konfiguracyjny, jak kto chce.

Na razie u siebie zainstalowałem EmuTOS, ponieważ jest mega wygodny, ale o tym za chwilę. Przy okazji chciałem go przetestować. Sprawdziłem również TOS 2.06, działa, ale jakoś mam wrażenie, że EmuTOS jest lepszą alternatywą.
EmuTOS został ostatnimi czasy mocno dopracowany i wydaje się po krótkich testach, że działa bardzo dobrze.

Przede wszystkim EmuTOS ma wbudowany driver do IDE, który współpracuje z c't IDE, więc odpalamy kompa, a on po prostu od razu widzi nasz kontroler. Nie potrzebujemy żadnych sterowników, nic nie trzeba instalować, konfigurować itd. EmuTOS obsługuje zwykłe partycje FAT16, więc bierzemy sobie kartę CF, robimy na niej normalnie pod Windowsem partycję, którą formatujemy na FAT, wrzucamy sobie na to gry, wkładamy w c't IDE i wszystko w temacie. Odpalamy kompa i mamy normalnie widoczny dysk i wszystko działa. Co więcej dysk ten jest też automatycznie bootowalny.

Kompatybilność EmuTOS, to temat nie na ten wątek raczej, ale wszystkie gry, które udało mi się odpalić na 2.06, z tych które testowałem, zadziałały również na EmuTOS. Na stronie Putnika są gry dostosowane do pracy z HDD i wg opisów w tabelkach tam zamieszczonych prawie wszystkie są dostosowane równiez do TOS-u 2.06. Inna sprawa, że niektóre gry ze strony Putnika nie chcą mi się uruchamiać, ale zacząłem próbować pod emulatorem na różnych konfiguracjach sprzętowych i z różnymi TOS-ami i te gry, których nie mogę odpalić nie idą mi nawet pod TOS-em 1.04, więc nie wiem czy tam z tymi grami nie jest coś nie tak. Może ktoś ma wiedzę w tym temacie? Np. gra Ninja Mission, Prince of Persia, Secret of Monkey Island. Wszystkie te gry pokazują Putnikową planszę tytułową, po czym wychodzą do TOS-u z kolorami zmienionymi na fioletowy, niezależnie od wersji TOS-u i ilości pamięci RAM, zarówno na ST jak i na STE.
Natomiast gry, które działają poprawnie i to już przy 1MB na wszystkich TOS-ach, to np. D-Generation, Fire and Ice, IKPlus, Microprose Golf, Mouse Trap.

Uwagi sprzętowe. Raczej należy używać starszych kart CF. Mam kilka nowszych Sandisk 4GB Ultra II i na nich dzieją się jaja. Błędy, karta raz widoczna, raz nie, programy się niektóre odpalają, a niektóre nie itp. atrakcje. Natomiast starsze karty, bez obsługi żadnych ultra hiper transferów, stare zwykłe karty o pojemnościach rzędu kilkuset MB chodzą bez zarzutu idealnie.

2,263

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mi się wydaje, że obojętnie czy ACT czy F.

Edit: kiedyś zgłębiłem po kilka datasheet różnych producentów układów LS, HCT, ACT i F.
Patrzyłem pod kątem czasów propagacji, bo to mnie interesowało. LS i HCT mają porównywalne w granicach kilkunastu ns, ACT i F też mają porównywalne w granicach kilku ns.

2,264

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor, będziesz na to czekał miesiąc czasu, a po co Ci aż po 50szt tych scalaków? Chyba, że robicie zrzutę w więcej osób.
Wpisz se w allegro 74ACT138, tylko jeden sprzedawca ma te układy.
U tego samego sprzedawcy kupisz wszystkie trzy pozostałe układy w wersji HCT. Tylko 138 warto brać w ACT.

Możesz się z kimś jeszcze podzielić, bo będziesz miał wszystkich po kilka sztuk.

2,265

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Obudowa Z-7 jest przewężona w miejscu, w którym wchodzi do kompa i ma tam 67mm przy czym wchodzi na styk z lekkim tarciem. Każdy kto miał 65XE bez ECI wie, że tak tam jest, a każdy kto w dawnych czasach produkował różne kartridże do Atari brał to pod uwagę. Dlatego było tak, że niektóre obudowy cartów nazywały się "do Atari", a niektóre "do Commodore".

Obudowa pokazana na zdjęciach przez Cobola wygląda bardzo podobnie designem do KM-20, którą pokazywałem wcześniej w tym wątku. KM-20 ma taką samą szerokość - jakieś 68-68,5mm.

2,266

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma opcji wraz z klejeniem i uruchomieniem. Przykro mi, ale nie mam na to mocy przerobowych. We własnym zakresie, albo poszukać kolegi spawacza z okolicy...

2,267

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dwa nawet są w tym karcie i jest stereo:-)

Ode mnie można se kupić płytki PCB, elementy i lutowanie we własnym zakresie. 25 płytka +7 wysyłka.

Mono zrobił player do muzyczek.

2,268

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gdzie takie obudowy sprzedają?
Czy ona wejdzie w 65XE bez ECI, czy będzie z nią tak samo jak z KM-20?

2,269

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pokaż zdjęcie albo link do tej obudowy.

A SONari to połączenie Sonic+Atari z tego co mi powiedział Toriman.

2,270

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja tak jak pisze Toriman zrobiłem swój kartridż SpartaDOS X flashowalny. Zwykła podstawka, EEPROM w podstawce i wyciąłem prostokąt w kształcie tego scalaka w obudowie Z7. Wierzch scalaka jest gładko równo z zewnętrzną płaszczyzną obudowy kartridża, więc stąd wiem, że nie ma siły, żeby to zmieścić w środku.
Obudowa KM-20 ma jakby minimalnie więcej przestrzeni i chyba jest ciut grubsza, możliwe też że ma trochę cieńszy plastik (choć to już tylko moje przypuszczenia).

2,271

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W obudowę Z7 nie wejdzie na pewno. Za to z tego co przymierzyłem, to powinno wejść w obudowę tą przezroczystą KM-20.
Mówię, że "powinno", bo nie mam Yamaszek (jeszcze ciągle płyną chyba okrętem) i przymierzałem tylko z innymi układami w DIL40. Wchodziło mi to na styk dosłownie, ale układy mogą być różnej wysokości, więc nie wiadomo na 100%. Poza tym użyłem podstawek zwykłych, a układy wciskałem na prawdę do samego końca, że układ leży wtedy swoim korpusem na korpusie podstawki.
Jak to wszystko dobrze idealnie spasowałem, to obudowa się zamknęła i dała skręcić, kartridź był dość ładnie spasowany, choć zostaje jakby lekko niedomknięty, ale to jest dosłownie niewidoczna szczelinka na grubość kartki papieru, więc spokojnie może tak być i wyglądało ładnie.

Tylko inna ważna uwaga dot KM-20. One są za szerokie i nie da się ich wsadzić w 65XE bez ECI. Obudowa Z-7 w przeciwieństwie do tej KM-20 ma takie przewężenie umożliwiające wsadzenie kartridża w gniazdo 65XE bez ECI. Ja swój kartridż wpinam w przelotowy kartridż SpartaDOS X, więc nie robi mi problemu ta szerokość obudowy.

2,272

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ponieważ wszyscy w kompletach z adapterem wzięli również PCB pełnej klawiatury, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby używania mini-keypada, którego dołączyłem jako prosty dodatek do samego adaptera. Ale gdyby ktoś przypadkiem tego mini-keypada chciał polutować i użyć, to informuję, że wkradł się mały błąd w płytki. Brakuje masy dołączonej do pinów złącza mini-keypada. Bardzo łatwo to poprawić w czasie lutowania, więc załączam instrukcję poprawki tego błędu jak by co.

Przy okazji: zostało mi jeszcze kilka sztuk PCB klawiatur i adapterów. Jak by ktoś był zainteresowany, to zapraszam.

2,273

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fajne podsumowanie.
W linku w Twoim artykule prosił bym jeśli możesz wrzucić (S)NESctrl ponieważ tak się nazywa de facto mój interfejs, a nie enigmatycznie "kontroler do gier, gamepad".
Inna sprawa, że zainteresowanie tym moim wynalazkiem było znikome wręcz wśród Atarowców, a projekt stał się bardzo popularny wśród Amigowców i to nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ciekawe w tym wszystkim jest natomiast to, że projektowałem to pod Atari, bo ja z kolei jestem starym Atarowcem i np. tryby pracy interfejsu projektowałem pod swoje własne doświadczenia i wspomnienia z dawnych czasów z grania na Atari właśnie. Drugi przycisk fire dołożyłem w ostatniej chwili tuż przed produkcją interfejsu, bo akurat przypadkiem doczytałem, że na Amidze to jest wykorzystywane, a implementacja była bardzo łatwa. W późniejszym czasie mój interfejs przetestował Larek (są filmy na jego kanale youtube), interfejs mu się spodobał i postanowił dodać obsługę tego drugiego przycisku w standardzie Amigi do swojego programu testującego joystick.
Patrzyłem na schematy tego "nowego" rozwiązania i wydaje mi się, że być może (S)NESctrl zadziała poprawnie z tymi przerobionymi grami pod dwa przyciski. Sprawdzę to w wolnej chwili.

2,274

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pisałem już o tym jak tylko dostałem płytki.

Na ostatniej partii czerwonych płytek jest tylko jeden błąd fabryki - właśnie te pola diody przykryte soldermaską.
W pierwszej partii czerwonych płytek przykryte są soldermaską pola diody, kondensatora 1uF i padów do ustawiania adresu.
W płytkach czarnych przykryte są tylko pady do ustawiania adresu.

W każdym przypadku trzeba to sobie oskrobać czymś ostrym żeby była czysta miedź i normalnie lutujemy, nie jest to wielki problem.
Generalnie w projekcie jest błąd z tą soldermaską dla tych trzech elementów. Różnice w partiach natomiast polegają na tym, że Chińczyk sam z siebie częściowo to poprawił na etapie produkcji, ale w żadnej partii nie poprawił wszystkiego.
Ostatecznie poprawię ten błąd i jeśli kiedykolwiek będą jeszcze płytki zamawiane, to już będzie ok, a na razie skrobać i nie marudzić.

2,275

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Taki rejestr przesuwny, to dobry pomysł przypadkiem. Tyle, że zamiast u1mb wystarczy do tego Attiny13:-)