@lemiel, ale się wstrzeliłeś, właśnie miałem pisać posta z pewną propozycją, a tego co podlinkowałeś nigdy wcześniej nie widziałem, natomiast moja propozycja jest trochę podobna:-)
Jednak powyższe rozwiązanie pozwala na pracę jednego z dwóch kartridży do wyboru, natomiast moja propozycja miała by działac inaczej i służyć do jednoczesnego korzystania z dwóch kartridży.
Na pełen ekspander CART+ECI ze wszelkimi bajerami jeszcze pewnie przyjdzie poczekać, tymczasem chciałem zaproponować wykonanie płytek, które załatwiły by dwa zapotrzebowania na chwilę obecną.
Pomyślałem, żeby zrobić płytkę w rozmiarze normalnego kartridża, normalnie pasująca w obudowę Z7. Na płytce takiej umieścił bym tylko dwa złącza kartridża i nic więcej. Pierwsze złącze, to był by pełen kartridż, gdzie wpinamy sobie np. SpartaDOSX, SIC!, albo SIDE2 - to po prostu zwykła przejściówka kątowa, więc pokryło by to zapotrzebowanie pierwsze zgłoszone w pierwszym poście w tym wątku.
Drugie złącze natomiast miało by wszystkie sygnały, za wyjątkiem S4, S5, RD4, RD5 - czyli drugie złącze było by tylko złączem I/O. To złącze służyło by do wpięcia urządzeń I/O typu SONari, YAMari itd, które nie są pełnymi kartridżami i mogą w taki równoległy sposób jednocześnie pracować w systemie z innym pełnym kartridżem.
Takie rozwiązanie jest tanie, bo nie wymaga kompletnie żadnej elektroniki, żadnych przełączników, nic innego. Mamy tylko PCB i dwa złącza kartridży. Rozmiar PCB zaproponowałem dokładnie pasujący do obudowy Z7, ponieważ pomyślałem, że można by wtedy przykręcić sobie taką połówkę obudowy Z7 od spodu, do tej obudowy z kolei zamocować jakieś uniwersalne nóżki, żeby całość stała na biurku na równi z Atari i żeby wtedy można było od góry wciskać spokojnie kartridże bez obawy złamania czegoś.
I teraz tak: nie wiem czy w taki sposób zadziała z SIDE2 np. SONari, bo nie wiem jakich adresów używa SIDE2 i czy nie będzie jakoś kolidowało z SONari zamiast współpracować. Tu by się musiał wypowiedzieć software'owiec, bo to w sumie istotne dla tego czy w ogóle ma taki projekt sens. Ja SIDE2 nie używam, natomiast używam kartridża SpartaDOSX i taki kartridż razem z SONari zadziała w taki sposób dokładnie tak jak byśmy chcieli, bo to wypróbowałem i wiem na pewno.
Jeżeli znaleźli by się chętni na takie płytki, to mogę zrobić same płytki PCB, podobnie jak ogarnąłem temat SONari. Koszt jednej płytki 25zł, przesyłka 7zł, żeby zacząć temat musi się zebrać chętnych na minimum 20szt takich płytek i mogę działać.
Edit: mogą być też złocone styki na płytce, wtedy cena 30zł. Z tym że jeśli będą chętni, to niech się od razu wypowiadają czy mają być styki złocone, czy nie, bo wszystkie płytki trzeba zamówić jednakowe.
Edit2: dopowiem jeszcze coś o cenie: kiedyś wspominałem przy jakichś innych płytkach, że złocone kosztują dwa razy tyle - faktycznie tak w przybliżeniu jest przy zamawianiu 10szt tego typu płytek, ale teraz właśnie sprawdziłem, że przy zamawianiu takich właśnie płytek, przy 20szt dopłata do złocenia jest taka sama jak przy 10szt, więc wychodzi to taniej. Jednak przy 21szt jest już kosmos, więc trzeba takie płytki zamawiać w wielokrotności 20szt, żeby cena mogła pozostać na zaproponowanym przeze mnie poziomie.