2,101

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja miałem DLinka 504G i często się wieszał, raz dziennie. Bardzo trudno go było skonfigurowac, żeby poprawnie działał. Wywaliłem go i kupiłem Linksysa WAG200G Annex A i jeszcze się nie zawiesił (od dwóch miesięcy).

2,102

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat CA2001 już jest na stronie dereatari. Na serwerze był od 2007r, ale zapomniałem dodać ją w htmlu.

2,103

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Mowny: Poczekaj trochę, parę dzionków, bo idzie do mnie duża paka, a w niej 2600 NTSC. 7800 Pro System NTSC mam, ale nie sprzedam.

2,104

(6 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jer zaczął skanować 2600 i przestał, bow sieci jest pdf jakościowo lepszy od kolejnej kopii Atari Service ;)
Chyba zrobię 400/800 i 5200, choć na te drugą pozycję jest mniej chętnych, bo to niszowa konsola. A szkoda.

2,105

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Np. Zorro na kartridżu, albo lepiej The Goonies.

2,106

(5 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ten PAL 16V8 z 600XL jest identyczny  jak w 800XL (CO21698). Jedyną różnicą między tymi komputerami jest rodzaj kostek pamięci RAM. W 600XL są dwie 4416, w 800XL osiem 4164. Rozszerzenie 600XL do 800XL to tylko wylutowanie dwóch nóżek dwóch scalaków  74LS158 i podłączenie ich do adresów A14 i A15, że o podstawieniu 4464 zamiast 4416 nie wspomnę ;)

Radosław napisał/a:

Niestey mechanika jest w niej niesprawna tzn. silnik krokowy porusza głowice tylko do środka dyskietki

Proponuję naprawić, bo uszkodzenie jest banalne. Czujnik ścieżki zerowej  jest brudny (przeczyścić) lub ma uszkodzoną diodę nadawczą (wymienić czujnik lub samą diodę).

2,108

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

CO14805 to GTIA NTSC. Jeżeli masz jeszcze układ CO12296 (ANTIC NTSC) to masz amerykański komputer NTSC. Ktoś tu szukał płyty NTSC, choć same płyty XE NTSC i PAL niczym się nie różnią, tylko różnica jest w obsadzeniu elementów.

2,109

(3 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ależ to jest Atari Video Pinball, następca Ponga i prekursor A2600. Video Pibball.
Miał wbudowany paddle i cztery gry typu pong, ale już kolorowe, nie cz-b jak w Pongu. Były kilka modeli różnących się wzorniczo.

2,110

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

SERWIS
Tam jest opisany jeden ze sposobów naprawy tego uszkodzenia.

2,111

(7 odpowiedzi, napisanych Konsole)

A próbowałeś ustawić różne pal-e (B, C, D) w ustawieniach TV?

maw napisał/a:

będzie korzystać ze złącza karta ? (przy okazji: jest coś w rodzaju "przelotki do karta" ?)

Nie, to będzie wbudowany rom działający podobnie do Turbo 2000 - przepisze się do ram, uruchomi program i zniknie.
Co do przelotki - np. SDX w karcie to przelotka. Samych rozdzielaczy nie ma gotowych.

Poszedłem trochę w inną stronę. Do zapamiętania wszystkich ustawień przełączników różnych rozszerzeń i dopałek trzeba minimum 16 bitów. Po uwzględniemiu przyszłych dodatków myślę, że 32 bity będzie w sam raz.
Do tego porządny program setupu na zasadzie wbudowanego romu uruchamianego przez naciśnięcie któregoś klawisza funkcyjnego przez dłuższy czas (najlepiej RESET). Pojawi się na ekranie menu, w którym można będzie wybrać dowolne ustawienia dla każdego dodatkowego ustrojstwa. Przy wychodzeniu z tego programu wybrane ustawienia przesłane będą do pic/avr czy co tam będzie i zapamiętane w pamięci nieulotnej (np. szeregowy eeprom). Pic/avr przejmie kontrolę nad resetem, ustawi w stan niski,  dane z pamięci prześle do kaskadowo połączonych czterech ośmiobitowych rejestrów przesuwnych i ustawi reset w 1. Komputer wystartuje z nowymi ustawieniami.  Start oczywiście zimny. Przy kolejnym uruchomieniu setupu dane z eepromu powinny być przesłane do programu, aby były znane aktualne ustawienia. Żadnych dziurek w obudowie. Power without the dziures :D

2,114

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Głowicy nie zdejmuj i niczego nie odkręcaj w napędzie! Przeczyść tylko głowice. Górną czyść ostrożnie, żeby nie pogiąć resora.

2,115

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może wystarczy - spróbuj. Zależy od rodzaju brudu.

2,116

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jellonek napisał/a:

przy naprawianiu uklady po calsci trzeba wycinac po czym resztki nozek odlutowywac...

E tam, zaraz wycinać. Nagrzewasz z wyczuciem zwyczajną opalarką i zdejmujesz scalak. Miedzianym ekranem nasyconym kalafonia ściągasz resztki cyny i lutujesz nowy. Te po 100 i więcej nóżek można lutować normalną  lutownicą Trzeba mieć sporo kalafonii, najlepiej rozpuszczonej w nitro, bo spirtu trochę szkoda. Centrujesz układ, łapiesz dwie - cztery nogi i zalewasz cały jeden bok  cyną z obfitością kalafonii. Gdy już jest sporo cyny, wszystkie nóżki boku są zalane - ustawiasz płytkę tak, by zalany bok był pionowo i jedziesz lutownicą w dół, a cyna spływa za grotem zostawiając pięknie przylutowane nóżki. I tak cztery boki. Potem wymywasz resztki kalafonii i sprawdzasz, czy nie ma zwarć, które usuwasz ekranem miedzianym. Nie żałować kalafonii!

2,117

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zenon/Dial napisał/a:

A dlaczego mi pisze... strona nie istnieje?

Ano dlatego, żem gamoń i nie sprawdziłem działania linku. Poprawny link: http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/eprprg.zip

Po porównaniu ze zdjęciami wychodzi na to, że to ten, z drobnymi zmianami. Dwa scalaki  6520, 74LS245, 7407 i 7406. No i pewnie inne oprogramowanie, okienkowe, jak pamiętam, bo taki programator miał M. Geisler właśnie od Kujdy.

2,118

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat i program już na stronie http://www.dereatari.republika.pl/schematy/eprprg.zip. Na podstawie tego schematu zrobiłem też tester układów ttl.

2,119

(12 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

A ile chciał? Można prosić o jakieś namiary?

2,120

(7 odpowiedzi, napisanych Konsole)

A szumu tyż ni ma? Może w zamierzchłych czasach przestrojona była na secam i teraz trzeba by wrócić do pal. Pod pokrywą powinna być czerwona cewka. Stroi się jej rdzeniem, ale trzeba dorobić sobie wkrętak o kształcie otworu, zwykłym tylko rozwalisz rdzeń. O ile dobrze pamiętam, to trzeba było najpierw wymienić dwa foliowe kondensatory na mniejsze. Oryginały miały 820pF, a wstawiało się 2 X 680pF, wtedy można było cewką dostroić.

2,121

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dmuchnięcie tu i ówdzie nie pomoże. Trzeba oczyścić głowice - delikatnie je "rozdziawić" i przyjrzeć się powierzchniom głowic dolnej i górnej. Brązowy nalot usunąć chusteczką higieniczną zwilżoną benzyną ekstrakcyjną lub acetonem (rozpuszczalnik nitro). W tym drugim przypadku uważać na zewnętrzne powierzchnie obudowy stacji, bo aceton rozpuszcza ABS.

2,122

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Są modele ST bez modulatora i te nie mają composite video, mają tam (na pinie 2) sygnał zespolonej synchronizacji tylko.

Mam zaprojektowany hardware programowego setup'u, który pozwoli na dowolne ustawianie konfiguracji, tylko kto oprogramuje PICa, bo ja jestem za stary. Zbędne będą przełączniki. Gdyby jeszcze wymienić złącze monitorowe DIN5 na DIN13, to i VBXE by tam weszło, i stereo i było by parę pinów wolnych na przyszłość.

2,124

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pamiętam, że w Karenie 20 lat temu było takie urządzenie. Mam schemat i oprogramowanie. Ja mam zrobione na PBI. Są tam dwie PIA, trochę logiki i parę tranzystorów sterowanych przez 7407, które to tranzystory podawały Vpp w zależności od typu epromu (2716 -27512). Chodziło w obszarze D7XX i w prosty sposób przerabiało się to na D5XX poprzez zmianę kilku adresów w oprogramowaniu. Autorem, przynajmniej w nagłówku programu ;) był Wojtek Jedliczka z krakowskiego oddziału PZ Karen. Schemat i oprogramowanie wrzucę na stronę dereatari dziś po południu, bo widzę, że przegapiłem.

2,125

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

40 dipów to duży schemat. Zrób druk wielowarstwowy i zleć w jakiejś firmie wykonującej profesjonalne obwody drukowane. Ścieżki mogą podchodzić do punktu na warstwach wewnętrznych i zewnętrznych, otwory się metalizuje. Jeżeli profesjonalny druk nie może być zlecony - zaprojektuj częściowo z jumperami i połącz w czasie montażu cynarem.