Mam do sprzedania bardzo ładny C64, który zbudowałem sobie dla siebie, ale z racji zbyt szerokich horyzontów hobby i chronicznego braku czasu, zawężam kręgi swoich zainteresowań, a C64 mnie jednak nie kręci aż tak bardzo.
Jest to ostatnia produkowana wersja C64G z płytą główną w ostatniej rewizji.
Wszystko sprawne, komputer czyściutki, wymyty, wypucowany każdy element, słowem niemal idealny. Niemal, bo posiada lekkie zażółcenia/zabrązowienia na krawędziach obudowy. Da się to wybielić łatwo, ale ja już tego nie robiłem. Klawisze ładne, bielutkie, nie były wybielane, po prostu są zachowane w bardzo dobrym stanie. W ogóle komputer trafił do mnie w ładnym stanie, widać było, że nie pochodzi z żadnego złomu, tylko z domowego użytku, i to nie był jakoś mocno używany.
Komputer nazwałem "C64 dla Atarowca", ponieważ posiada udogodnienia właśnie dla nas Atarowców.
Po pierwsze pasują do niego kable monitorowe zarówno od Commodore, jak i nasze kable s-video od Atari, więc Atarowiec nie musi nic dokupywać/kombinować/przerabiać. Podłączasz ten sam kabel s-video, który używasz z Atari i działa:-)
Po drugie zasilany jest tylko z samego 5V, więc nie musimy mieć specjalistycznego zasilacza Commodorowego, wystarczy ładowarka USB.
Modyfikacje i dodatki są zrobione profesjonalnie, wszystko wykonane przeze mnie, znacie mnie trochę z forum i różnych projektów, więc wiecie czego się spodziewać:-)
A z resztą wszystko widać na zdjęciach.
Modyfikacje:
1. SwinSID nano na Atmega88 (kompa kupiłem bez SID-a)
2. Podwójny system - JiffyDOS i oryginalny kernal, z przełącznikiem na klawisz Restore przytrzymany podczas włączania kompa - normalnie włącza się JiffyDOS, a w sumie nie trzeba nic przełączać, bo ten oryginalny kernal jest niepotrzebny - tak jest żeby sobie był. Układ jest złożony pod spodem pod kością EEPROM Winbond wewnątrz podstawki. Warto JiffyDOS używać bo obsługuje SD2IEC i kilkanaście razy szybciej wczytuje gry. Jeśli chcemy oryginalny kernal w jakimś celu, to trzeba przytrzymać klawisz Restore podczas włączania komputera i uruchomi się wtedy na oryginalnym.
3. SD2IEC - projekt płytki robił x_angel. Płytka jest przyklejona na wierzchu na modulatorze, tak że z tyłu są przyciski i wejście na kartę SD.
4. Zasilanie na samo 5V. To nie wymagało przeróbek wielkich. 9V używa magnetofon, więc już go nie podłączymy. SwinSID nie potrzebuje 9V, reszta kompa chodzi na 5V. Na wyjściu audio na monitor jest jeszcze wzmacniacz na jednym tranzystorze i on przy oryginalnym SID-zie jest zasilany też z 9V, więc odciąłem to zasilanie i podłączyłem pod 5V. Wyciągnąłem też bezpiecznik od 9V, więc jak podłączy ktoś normalny zasilacz od C64, to też będzie działał sobie tak samo na same 5V tylko - wszystko poprawnie, poza magnetofonem. Nic więcej nie przerabiałem. Jeżeli ktoś koniecznie będzie chciał użyć magnetofonu, to wystarczy wsadzić bezpiecznik w środku i powinno działać, ale tak jak mówię, nie jest to potrzebne skoro mamy SD2IEC. W komplecie dodaję przejściówkę z DIN na microUSB. Jako ciekawostka: na zdjęciach komputer działa sobie zasilany z powerbanku:-) hehehe:-) Normalnie zasilałem go z ładowarek USB od telefonów. 1A powinna wystarczyć, ale lepiej dać z zapasem mocniejszą (ja używałem 2A).
5. Na wyjściu monitorowym w C64 jest wejście audio in, które normalnie podłączone jest do SID-a, ale SwinSID nie ma tego wejścia, więc pin został wolny. W Atari na tym pinie jest któryś sygnał chroma/luma, więc na ten wolny pin w C64 podlutowałem ten sygnał. Dzięki temu można używać tego samego kabla s-video+audio co do Atari, to też pasuje do tego C64. Można tez podpiąć normalny kabel od C64 i też będzie działał poprawnie.
Niczego więcej nie przerabiałem.
Sprzedaż w formie licytacji do poniedziałku 10 czerwca do godziny 20:00.
Kilka słów na temat ceny wywoławczej: no cóż, mojej wielogodzinnej i wielodniowej roboty przy tym kompie nikt mi nie zwróci, liczę się z tym:-) A dłubania było sporo:-) Koszt ładnej sztuki C64 + SD2IEC gotowiec + przełączane systemy kernal/JiffyDOS, SwinSID-a nie liczę, bo jest zamiast SID-a, ale też się narobiłem, żeby go zbudować:-) Cena wywoławcza to 380zł plus przesyłka 20zł kurierem lub pocztą do wyboru.
Sprzedaję sam komputer, dokładam tą przejściówkę do zasilania.
Zapraszam do licytacji Atarowców, którzy chcą się pobawić C64, bo to jest gotowiec, do którego nic nie potrzeba - włączacie i gracie. Ewentualnie może ktoś chce wzbogacić kolekcję o ładny egzemplarz. Szczęśliwemu nabywcy postaram się pomóc z uruchomieniem karty SD, wrzuceniem kolekcji gier itd.