2,001

(62 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Układ cały będzie działał tak samo z 5,25. Ogólnie całość jest przeznaczona przede wszystkim do XF551, bo do tego to robię, ale można to podpiąć do każdego innego flopa - choć tu jak zauważył Candle jest milczące założenie, że mówimy o flopach na interfejsie shugart/ibm.

W obecnym układzie skończyły się już piny w Attiny, więc nic więcej się za bardzo nie dołoży, trzeba by już przebudowywać układ.
Nie wiem jak się rozpoznaje gęstość dyskietki. Czy ktoś może wrzucić jakieś info, albo linka? Chętnie o tym poczytam. Ale wiem, że XF551 sama w sobie ma problem z rozpoznaniem gęstości, więc nie bardzo wiem czy w ogóle się to da tak na kolanie dorobić.
Edit: poza tym podejrzewam, że w takiej CA2001/LDW, to firmware stacji sprawdza jej gęstość odczytując nagłówek z dyskietki, więc taki na boku dołożony układ do tracków nie będzie miał jak tego zrobić w ogóle.

2,002

(62 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rozbudowałem trochę układ i funkcjonalność.

Obecnie jest tak, że po włączeniu stacji pokazuje nam się jej numer (np. d1) na dwie sekundy jako takie "powitanie". Po tym czasie wyświetlacz przechodzi do wyświetlania numerów tracków, oraz dwie diody LED pokazują aktualnie pracująca głowicę.
Numer stacji dyskietek jest zapisany w pamięci EEPROM Attiny, więc uruchamia się ona zawsze z takim numerem jaki sobie wybierzemy i zapamiętamy.

Wciśnięcie przycisku lewego powoduje przejście do trybu wyboru numeru stacji. Pierwsze wciśnięcie wyświetla aktualny numer, a kolejne wciśnięcie zmienia ten numer kolejno d1->d2->d3->d4->d1->d2... Zmiana numeru stacji następuje natychmiastowo, a więc po takiej zmianie nasza stacja jest od razu widoczna w Atari pod wskazanym numerkiem.
I teraz możliwości są dwie: albo tylko zmieniamy numerek i wówczas stacja będzie pod nim pracowała do czasu ponownej zmiany numeru na inny lub wyłączenia i ponownego włączenia stacji (stacja po włączeniu  pracuje pod numerem zapisanym w EEPROM). Albo druga opcja, to po wybraniu numeru stacji możemy go zapisać w EEPROM jako domyślny naciskając drugi przycisk (prawy).
W ten sposób możemy sobie chwilowo zmieniać numery stacji, albo zapamiętywać ustawienie domyślne, z którym stacja się uruchamia.
Powrót do trybu wyświetlania numerów tracków następuje samoczynnie w momencie kiedy stacja zacznie być aktywna (zmieni track lub głowicę).

Na schemacie dołożyłem w związku z tym poniższe zmiany:

1. Dołożyłem dwie diody LED, do których wykorzystałem już istniejące multipleksowanie dwóch wyświetlaczy, dzięki czemu dwie diody podpiąłem do jednego pinu mikrokontrolera multipleksując je wraz z całymi wyświetlaczami. Diody te w swojej podstawowej funkcji pokazują która z głowic aktualnie pracuje (górna/dolna), oraz w trybie wyboru numeru stacji sygnalizują mruganiem zapis tego numeru do pamięci EEPROM.
Dioda danej głowicy zapala się przy zmianie tracku lub przy zmianie strony dyskietki, natomiast gaśnie samoczynnie po kilku sekundach nieużywania stacji. Zrobiłem tak dlatego, że zabrakło mi już pinów w mikrokontrolerze, prawidłowo należało by czytać jeszcze rzeczywistą aktywność flopa i w zależności od niej gasić diody, ale pominąłem to już jako nieistotne. Działa to wizualnie bardzo dobrze i fajnie, w praktyce wygląda to tak, że zapalanie się diod lub zmiana na przeciwną stronę dyskietki następuje dokładnie w momencie aktywności, natomiast całkowite wygaszenie diod małą chwilę po tym jak stacja się zatrzyma.

2. Dołożyłem dwa przyciski, przy czym tutaj też wykorzystałem istniejące multipleksowanie wyświetlaczy i przyciski są tak samo multipleksowane, dzięki czemu dało się je oba podłączyć do jednego pinu mikrokontrolera. Pierwszy (lewy) przycisk służy do zmiany trybu i wyboru numeru stacji, a drugi (prawy) przycisk służy do zapisu numeru stacji w EEPROM.

3. Dwa piny mikrokontrolera wykorzystałem do wyboru numeru stacji w XF551. Podłączamy je kabelkami zamiast zworek/switchy wyboru stacji w XF551. Od teraz Attiny kieruje tym wyborem.

Załączam na razie schemat aktualny oraz dwa zdjęcia pracy prototypu w trybie wyświetlenia numeru stacji i w trybie aktywności stacji - pokazywania tracków/głowic.
Zaprojektowałem i zamówiłem płytki, po zmontowaniu gotowca i ostatecznym przetestowaniu całości, wrzucę jakieś testy i udostępnię wtedy ostateczny kod źródłowy oraz gotowy wsad do Attiny w wersji tej rozbudowanej. Płytkę zaprojektowałem w taki sposób, że dodatkowe diody LED, przyciski, oraz sterowanie numerem stacji dołącza się kabelkami wpinanymi na goldpinach, więc można będzie użyć tej samej płytki do wersji uproszczonej, którą opublikowałem wcześniej oraz do wersji rozbudowanej. Różnica polega na tym, że dołączamy lub zostawiamy niepodłączone te wspomniane dodatkowe elementy.

Płytki będą dostępne w drugiej połowie lipca ponieważ na razie są w produkcji, w międzyczasie wakacje itd...

Łeee, Cyprian, ja już wczoraj spakowałem kopertę z tymi drobiazgami i dałem do wysłania... Tak że będziesz miał niestety jeden zestaw tych rzeczy, które Wam dorzuciłem.

138, to lepiej dać ACT. Czyli 74ACT138. Tak mówił Tori. Reszta może być LS lub HCT.

Sikor, spoko, już mam spakowane wszystko.
Dla was trzech z tych elementów do SONari, to się okazało, że miałem diody 1N4148, rezystory 1k, 5k6, 330R. Niestety nie mam rezystorów 2k2 i wszystkich kondensatorów, więc to wam jeszcze brakuje. To co miałem wrzuciłem.

Cyprian, tak, mogę wrzucić, ale tylko rezystory i diody tak jak napisałem. A to piwo to mam wam też do paczki dorzucić? Kurde słaby interes dla mnie:-)

Do SONari rezystory i diody mogę Ci dorzucić tylko, z resztą części mam deficyt, bo kończę różne projekty i robię porządki.

Co do wysyłki z przyszłymi projektami, to zwykle nie ma z tym problemu, ale tym razem wolał bym wysyłki zrobić od ręki, bo tak jak piszę robię porządki, a w najbliższej przyszłości na horyzoncie nie widać jeszcze zapisów na nic kolejnego z mojej strony.
Wysyłam PW.

@_kriss_: wysłałem PW

Zaktualizowałem ilości w pierwszym poście.

Zaktualizowałem ilości w pierwszym poście. Wysłałem PW do zainteresowanych.

2,010

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No co Ty, serio? Pięć stów za Commodore? Co z Ciebie za Atarowiec?:-)

2,011

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jacques, pewnie masz rację, nie wgłębiałem się w temat aż tak bardzo. SwinSID-a mam z dwóch powodów: po pierwsze kupiłem tego C64 bez SID-a, bo go ktoś wyjął i sprzedał osobno. Po drugie chciałem żeby C64 działał na samym 5V, a tego z SID-em oryginalnym by się zrobić tak łatwo nie dało, więc mamy tutaj klasyczne "coś za coś". Ze swojej strony pograłem trochę w gierki, które pamiętałem jako hiciory (Flimbo's Quest, Giana Sisters), odpaliłem jeszcze kilka innych gier, sprawdziłem, że wszystko działało poprawnie (z tego co odpalałem) i zakończyłem przygodę z C64:-)
To co piszesz o kursorze, może być spowodowane tym, że SwinSID nie ma obsługi wejść potencjometrycznych na porcie Joya, które to obsługuje oryginalny SID. Tak że mając SwinSID-a mamy w portach joya tylko ierunki i fire, nie podłączymy paddle, ani myszy. No ale do podstawowych zastosowań w grach nie jest to potrzebne.
Ostatecznie jak ktoś bardzo chce SID-a, to nie ma problemu z dołożeniem go później do tego kompa. Wszystko jest odwracalne, można wsadzić SID-a.
Egzemplarz jest jaki jest, napisałem wszystko otwarcie, to jest komp dla Atarowca, komodziarz pewnie by nie był zadowolony, ja jako Atarowiec byłem:-)

2,012

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiem, nie sprawdzałem tej gry, ale nie jest to kwestia firmware? Pamiętam jak to robiłem, że czytałem o kilku grach dla których wychodziły poprawki do SwinSID-a, nie jestem pewny czy do tej gry też nie było takiej poprawki. Z tego co czytałem, to dosłownie jakieś pojedyncze tytuły miały z tym problem.

W każdym razie w SwinSID-zie w tym moim C64 siedzi najnowszy (w sensie ostatni jaki wyszedł) firmware, więcej nic nie wiem, nie sprawdzam - zostawiam testy dla następnego właściciela. Od siebie mogę powiedzieć, że odpalałem trochę gier i wszędzie działał ten wynalazek dobrze - ale oczywiście jest to zamiennik, więc głowy nikt nie da, że będzie chodził w 100% poprawnie ze wszystkim.

Generalnie SwinSID gra też czasem trochę inaczej niż oryginalny SID. Ma czasami trochę inne brzmienia, ale czasem wydaje mi się, że jakoś ładniej - z tym że ja to sobie porównywałem z muzyczkami z youtube, bo oryginalnego SID-a nigdy nie miałem, ani nie jestem też jakimś fanem SID-a. Tak jak napisałem w pierwszym poście - nie jara mnie C64:-)

Mam do sprzedania 5szt układów Została 1szt do wzięcia Yamaha YM2149F.

Cena nie będzie taka niska jak u Chińczyka, a to z trzech powodów:
- po pierwsze zamawiałem te układy dwukrotnie i jedna z paczek mi zginęła, więc jestem o nią w plecy,
- po drugie od Chińczyka czekałem na ostateczną paczkę w sumie 4 miesiące,
- po trzecie i najważniejsze: każdy układ jest przeze mnie osobiście sprawdzony i przetestowany w SONari i wszystkie oferowane przeze mnie tutaj działają w 100% poprawnie.

Cena 30zł/szt plus przesyłka 14zł bez względu na ilość - wysyłka do wyboru paczką pocztową lub kurierem.

Zrobiłem porządki i mam do pozbycia się płytki pozostałe mi z różnych projektów.
Niektóre z nich mocno przeceniam i wyprzedaję, więc zapraszam jeśli ktoś jest zainteresowany którymś z projektów.

Do poniższych rzeczy należy doliczyć koszt wysyłki bez względu na ilość 9zł. Wysyłka tylko i wyłącznie pocztą priorytetem.

DO MAŁEGO ATARI:
1. SONari
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15682
Dostępna 1 płytka, cena 20zł

2. SIMMexp bez kabli do płyty 130XE(65XE,800XE-rewizja z ECI i pamięciami 4-bit)
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15710
Dostępne 3 komplety, cena 35zł

3. Płytki prototypowe CART+ECI
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15648
Dostępne 3 komplety (komplet to płytka cart czarna+płytka eci biała), cena 10zł, jak ktoś chce od razu wszystkie trzy komplety, to 25zł za całość

4. Klawiatura serwisowa
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15725
Dostępny 1 komplet (w komplecie pcb klawiatury i adapter wpinany w złącze na płycie), cena 45zł


DO ATARI ST:
1. Atari STE - Gotek+przełącznik AB/BA wewnątrz+"pilot".
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14946
Dostępny 1 komplet płytek (same płytki), cena 10zł.

2. Atari ST - uniwersalny kartridż flash.
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15701
Dostępny 1 komplet płytek (dokładam tulejki dystansowe i podkładki), cena 17zł.

3. Atari ST - interfejs ACSI-CF (trudny w uruchomieniu)
Opis: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15873
Dostępne 3 płytki (dokładam gniazdo microUSB do zasilania), cena 10zł, jak ktoś chce więcej płytek, to każda kolejna 5zł.

2,015

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Znalazłem jeszcze kilka zdjęć rozszerzeń zrobionych w tym kompie.
Dokładam, bo widać parę szczegółów więcej.
Szczęśliwemu nabywcy dorzucę jeszcze dokumentację w postaci schematów, wsadów itd.

2,016

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mam do sprzedania bardzo ładny C64, który zbudowałem sobie dla siebie, ale z racji zbyt szerokich horyzontów hobby i chronicznego braku czasu, zawężam kręgi swoich zainteresowań, a C64 mnie jednak nie kręci aż tak bardzo.

Jest to ostatnia produkowana wersja C64G z płytą główną w ostatniej rewizji.
Wszystko sprawne, komputer czyściutki, wymyty, wypucowany każdy element, słowem niemal idealny. Niemal, bo posiada lekkie zażółcenia/zabrązowienia na krawędziach obudowy. Da się to wybielić łatwo, ale ja już tego nie robiłem. Klawisze ładne, bielutkie, nie były wybielane, po prostu są zachowane w bardzo dobrym stanie. W ogóle komputer trafił do mnie w ładnym stanie, widać było, że nie pochodzi z żadnego złomu, tylko z domowego użytku, i to nie był jakoś mocno używany.

Komputer nazwałem "C64 dla Atarowca", ponieważ posiada udogodnienia właśnie dla nas Atarowców.
Po pierwsze pasują do niego kable monitorowe zarówno od Commodore, jak i nasze kable s-video od Atari, więc Atarowiec nie musi nic dokupywać/kombinować/przerabiać. Podłączasz ten sam kabel s-video, który używasz z Atari i działa:-)
Po drugie zasilany jest tylko z samego 5V, więc nie musimy mieć specjalistycznego zasilacza Commodorowego, wystarczy ładowarka USB.

Modyfikacje i dodatki są zrobione profesjonalnie, wszystko wykonane przeze mnie, znacie mnie trochę z forum i różnych projektów, więc wiecie czego się spodziewać:-)
A z resztą wszystko widać na zdjęciach.

Modyfikacje:

1. SwinSID nano na Atmega88 (kompa kupiłem bez SID-a)

2. Podwójny system - JiffyDOS i oryginalny kernal, z przełącznikiem na klawisz Restore przytrzymany podczas włączania kompa - normalnie włącza się JiffyDOS, a w sumie nie trzeba nic przełączać, bo ten oryginalny kernal jest niepotrzebny - tak jest żeby sobie był. Układ jest złożony pod spodem pod kością EEPROM Winbond wewnątrz podstawki. Warto JiffyDOS używać bo obsługuje SD2IEC i kilkanaście razy szybciej wczytuje gry. Jeśli chcemy oryginalny kernal w jakimś celu, to trzeba przytrzymać klawisz Restore podczas włączania komputera i uruchomi się wtedy na oryginalnym.

3. SD2IEC - projekt płytki robił x_angel. Płytka jest przyklejona na wierzchu na modulatorze, tak że z tyłu są przyciski i wejście na kartę SD.

4. Zasilanie na samo 5V. To nie wymagało przeróbek wielkich. 9V używa magnetofon, więc już go nie podłączymy. SwinSID nie potrzebuje 9V, reszta kompa chodzi na 5V. Na wyjściu audio na monitor jest jeszcze wzmacniacz na jednym tranzystorze i on przy oryginalnym SID-zie jest zasilany też z 9V, więc odciąłem to zasilanie i podłączyłem pod 5V. Wyciągnąłem też bezpiecznik od 9V, więc jak podłączy ktoś normalny zasilacz od C64, to też będzie działał sobie tak samo na same 5V tylko - wszystko poprawnie, poza magnetofonem. Nic więcej nie przerabiałem. Jeżeli ktoś koniecznie będzie chciał użyć magnetofonu, to wystarczy wsadzić bezpiecznik w środku i powinno działać, ale tak jak mówię, nie jest to potrzebne skoro mamy SD2IEC. W komplecie dodaję przejściówkę z DIN na microUSB. Jako ciekawostka: na zdjęciach komputer działa sobie zasilany z powerbanku:-) hehehe:-) Normalnie zasilałem go z ładowarek USB od telefonów. 1A powinna wystarczyć, ale lepiej dać z zapasem mocniejszą (ja używałem 2A).

5. Na wyjściu monitorowym w C64 jest wejście audio in, które normalnie podłączone jest do SID-a, ale SwinSID nie ma tego wejścia, więc pin został wolny. W Atari na tym pinie jest któryś sygnał chroma/luma, więc na ten wolny pin w C64 podlutowałem ten sygnał. Dzięki temu można używać tego samego kabla s-video+audio co do Atari, to też pasuje do tego C64. Można tez podpiąć normalny kabel od C64 i też będzie działał poprawnie.

Niczego więcej nie przerabiałem.

Sprzedaż w formie licytacji do poniedziałku 10 czerwca do godziny 20:00.

Kilka słów na temat ceny wywoławczej: no cóż, mojej wielogodzinnej i wielodniowej roboty przy tym kompie nikt mi nie zwróci, liczę się z tym:-) A dłubania było sporo:-) Koszt ładnej sztuki C64 + SD2IEC gotowiec + przełączane systemy kernal/JiffyDOS, SwinSID-a nie liczę, bo jest zamiast SID-a, ale też się narobiłem, żeby go zbudować:-) Cena wywoławcza to 380zł plus przesyłka 20zł kurierem lub pocztą do wyboru.
Sprzedaję sam komputer, dokładam tą przejściówkę do zasilania.

Zapraszam do licytacji Atarowców, którzy chcą się pobawić C64, bo to jest gotowiec, do którego nic nie potrzeba - włączacie i gracie. Ewentualnie może ktoś chce wzbogacić kolekcję o ładny egzemplarz. Szczęśliwemu nabywcy postaram się pomóc z uruchomieniem karty SD, wrzuceniem kolekcji gier itd.

2,017

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

@Toriman, jak już to 1050. CA i LDW miały WD-ki, 1050 miała 6507, czyli okrojone 6502. W sumie ciekawe, ile taka płytka by wyszła i rzeczywiście wtedy ROM z 1050 z jakimś turbo. Mq??

Ja się na stacjach 5,25" tak za bardzo nie znam... Jedynie bawiłem się stacjami na shugart/ibm trochę, a do Atari to tylko XF551, ale to też tylko z flopami 3,5". Natomiast odpowiem tylko w temacie tego, że stacje 1541 były wolne - one miały możliwość podmiany ROM-u na JiffyDOS i śmigały wtedy o wiele szybciej - ale też się tym nie bawiłem, tylko wiem to, bo jakiś czas temu znajomemu kości eprom pod to programowałem.

2,018

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pod dowolnym, czyli pod MyDOS-em, lub Spartą, bo chyba żaden inny DOS w ogóle nie obsługuje 720kB?

2,019

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Sikor, wiem o co chodzi, ale w tym konkretnym joysticku chodzi o coś zupełnie innego:-) Tutaj mamy mikrostyki, które działają tak, że taki duży krzyżak plastikowy naciska na ich sprężynki przy ruchu joyem. W moim joyu złamały mi się dwie końcówki tego krzyżaka, więc dwóch sprężynek nie naciskały. W dawnych czasach naprawiłem to tak, że wtopiłem zamiast tych plastikowych końcówek kawałki cienkiego pręta. To działa, ale w dzisiejszych czasach jak sobie odrestaurowuję retrosprzęty do stanu niemal fabrycznego, to i joystick chciałbym kiedyś przy okazji tak odrestaurować - stąd jak się nadarza okazja, to podłączam się pod temat i pytam:-)

2,020

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak mi się tylko nasunęło, to uzupełnię, żeby ktoś nie pomyślał, że na serio Freddie jest niepotrzebny, bo to stwierdzenie jest bardzo naciągane, żeby nie powiedzieć że w gruncie rzeczy to co mówi lotharek jest nieprawdą. Freddie nie jest bowiem tak do końca zbędny.

Pamięć SRAM jest spoko, ale w taki sposób jak podał wywalić sobie Freddiego, można tylko w bardzo wąsko określonych krytycznych warunkach konfiguracji, gdzie pogodzimy się z poważnymi ograniczeniami konfiguracyjnymi i niemożnością używania wielu rzeczy.
A konkretnie problem jest taki: w takiej konfiguracji gdzie pozbywamy się Fredka, nie będzie możliwości zainstalować żadnego rozszerzenia pamięci z epoki, nie da się zrobić 130XE, nie będzie też można zainstalować współczesnych rozszerzeń na bazie SIMMexp, czy Satantronic itp., nie zadziałają nam też zewnętrzne rozszerzenia pamięci wpinane na szynie PBI czy CART+ECI. Idąc dalej nie odpalimy również kartridża testowego, który posiada zewnętrzną pamięć RAM do przetestowania naszego Atari. Krótko mówiąc pozbywając się Freddiego całkiem nieźle się kastrujemy z szerokiego wachlarza możliwości i w zasadzie zostajemy skazani na jedyne rozszerzenie RAM jakim jest Ultimate 1MB - być może należało by o tym w pierwszej kolejności nadmienić, a dopiero w drugiej jarać się pomysłem, że Freddie jest niepotrzebny. Myślę, że w większości komputerów jednak bez Freddiego się nie obejdziemy (lub ewentualnie zamiennika Simiusa, czy też dobrze zapowiadającego się projektu z niniejszego wątku).

2,021

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Podłączę się. Czy jeśli perinoid znajdzie tego joya i poszedł by na części, to była by szansa podzielić się resztą? Ja z kolei potrzebuję do takiego joya ten wielki krzyż ze środka, który naciska sprężynki. I też nie pogardził bym jakąś blaszką i sprężynką. Może coś tam jeszcze mi brakuje, ale nie pamiętam. Mój egzemplarz jest związany z moimi sentymentami, bo to ten, na którym ogrywałem gierki w dzieciństwie. Nie używam go, jest mocno zajechany, ale właśnie gdybym go za pomocą części zamiennych przywrócił do lat jego świetności, to było by super:-)
Ewentualnie gdyby maciekb nie sfinalizował żadnej transakcji z perinoidem, to ja byłbym chętny na zamianę z Tobą perinoid: mogę dać za niego nowy (S)NESctrl w komplecie z nowym chińskim padem zamiennikiem SNES.

2,022

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mi tam takie rzeczy schodzą bez problemu albo izopropanolem, albo np. kontaktem do styków. Gdybyś to wyszorował szczoteczką z dość twardym włosiem, to nawet wodą z mydłem powinno zejść:-)

2,023

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Można zabootować z dyskietki, wtedy można mieć na każdej dyskietce inny config.sys, ale wbudowana Sparta w cokolwiek też ma jakiś tam config.sys zawsze minimalny na CAR: i z niego startuje jeśli nie ma na dyskietce innego. Ja ten swój mam z takiej gotowej Sparty właśnie, ja używam dwóch dystrybucji Sparty: jedną pod IntSDX, bo na jej bazie mam zrobiony cartridge ze Spartą, a drugiej dystrybucji do SIC!-a. Obie mają podobny (jak nie identyczny) ten standardowy config.sys. Jedyne co ja w swoim zmieniłem, to wyrzuciłem tam jakiś sterownik od zegarka i zamiast niego dodałem tą linijkę DEVICE ARCLOCK /F, bo ona mi odpala mój zegarek, ale to nie ma związku z poruszanym tu tematem ramdysku.

Wejdź sobie na CAR: i napisz TYPE CONFIG.SYS to zobaczysz jak wygląda Twój standardowy konfig i czy odpala sterownik do ramdysku odpowiednio.

Aha, no i ja mam 1MB SIMMexp, nie mam Ultimate, więc nie wiem, może trzeba też w samym menu od Ultimate coś poustawiać?

2,024

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dziwne, u mnie Sparta na domyślnych ustawieniach, tak jak jest sama z siebie zakłada ramdysk na całą dostępną pamięć...
Mój config.sys wygląda bardzo amatorsko i mizernie:-) Mam tak:
DEVICE SPARTA OSRAM
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS
DEVICE INDUS 4
DEVICE ARCLOCK /F
DEVICE RAMDISK

2,025

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do 65XE mam jeszcze kilka sztuk (chyba ze 3-4), jak chcesz (lub ktoś inny jeszcze chce), to zapraszam na PW.

Do 800XL już nie mam, ale jestem w stanie na nowo zamówić płytki, z tym że musiało by się znaleźć chętnych na jakieś powiedzmy minimum 5szt, wtedy mogę zamówić.