Kilka lat temu Toriman zaprojektował układ podłączenia pamięci statycznej SRAM zamiast podstawowych 64kB DRAM. Tori zbudował i uruchomił z sukcesem prototyp oraz opublikował kompletny projekt z opisem działania na swojej stronie: http://raven1.magix.net/static/static.html
Od dawna chodziło mi po głowie zbudowanie wg tego projektu rozszerzenia, które zmieści się w całości pod procesorem, z wykorzystaniem takich elementów, które każdy będzie w stanie samodzielnie polutować sobie w domu. Z rozmów z Torimanem wiem, że udostępnia on projekty do ich budowy w domowym zaciszu w celu propagowania projektów DIY, a więc i ja chciałem dołożyć coś od siebie dla ludzi w tej materii i na podobnych zasadach udostępnić to, co zaprojektowałem. W załącznikach wrzucam więc schemat i wzór płytki pcb.
Moje rozwiązanie bazuje na tanich i póki co dostępnych jeszcze w sprzedaży kościach pamięci W24512AK o pojemności dokładnie 64kB - czyli idealnie tyle ile potrzebujemy. Dodatkowo kość, którą zaproponowałem występuje w obudowie DIP, co tym bardziej powinno ułatwić samodzielny montaż rozszerzenia.
Rozszerzenie wymaga bardzo mało elementów - poza kością pamięci musimy wlutować tylko jeden układ 74HCT00 w wersji smd oraz dwa kondensatory 100nF również w wersji smd i na koniec dwie listwy precyzyjne żeńskie.
Montaż w komputerze również jest bardzo prosty: usuwamy oryginalną pamięć DRAM, wyciągamy procesor z płyty głównej, montujemy w jego miejscu podstawkę jeśli nie mieliśmy, rozszerzenie wpinamy w podstawkę, a procesor w rozszerzenie. Dodatkowo podpinamy/lutujemy dwa kabelki - jeden z nich dostarcza sygnał CASINH, drugi EXTSEL. Na płytce są w tym celu przewidziane miejsca na goldpiny, lub można przylutować po prostu kabelki bezpośrednio do płytki.
W tym miejscu dołożę wyjaśnienie. Na stronie Torimana był przedstawiony schemat pierwotny, który nie uwzględniał jednej dość istotnej rzeczy. Właśnie sygnału EXTSEL. Sygnał ten jest używany w komputerach serii XL na złączu PBI, oraz w serii XE ze złączem ECI. Sygnał ten potrzebny jest jeżeli chcemy podłączyć zewnętrzne urządzenie dostarczające nam z zewnątrz pamięć RAM. Takie zewnętrzne urządzenia odłączają wewnętrzny RAM podpinając się w jego miejsce i do tego właśnie służy linia EXTSEL. Jeżeli nie uwzględnimy tej linii w naszym rozszerzeniu, to nie będzie możliwe wówczas korzystanie np. z zewnętrznych rozszerzeń pamięci, czy też kartridży diagnostycznych zawierających własny RAM.
W każdym razie, opisana tutaj wersja układu zawiera obsługę tej linii, czego implementacja była bardzo prosta i wymagała tylko wykorzystanie jednej nadmiarowej bramki z układu 74HCT00, która w pierwotnym schemacie Torimana pozostawała niewykorzystana, a więc nie trzeba było nawet dokładać ani jednego dodatkowego elementu, a sygnał EXTSEL mamy w razie czego uwzględniony w naszym układzie:-)
Na zdjęciach z testami rozszerzenie jest podłączone na płycie 65XE bez złącza ECI. W wypadku tej rewizji płyty sygnał EXTSEL nie jest używany, a kabelek został podpięty na wyrost, tylko po to, żeby pokazać gdzie się go podpina. W przypadku tej płyty głównej wystarczy podpiąć EXTSEL na rozszerzeniu SRAM bezpośrednio do plusa zasilania. Również w przypadku pozostałych rewizji płyt gdyby nie interesowało nas połączenie EXTSEL i z góry założymy, że nie jest nam ono potrzebne, wówczas możemy też podać tam po prostu plus zasilania. Najprościej definitywnie możemy uzyskać pozbycie się sterowania EXTSEL zwierając podczas lutowania nogę 13 i 14 układu 74HCT00. Na zdjęciach kabelki są podpięte złączkami pomiarowymi, bo przekładałem testowo rozszerzenie do różnych płyt, ale docelowo oczywiście warto te kabelki normalnie porządnie przylutować na płycie i dostosować ich długość elegancko:-)
Opis gdzie podłączyć owe dwa kabelki znajduje się na schemacie.
Ponieważ zamawiając płytki na własny użytek, jak zwykle zamówiłem więcej, więc są u mnie dostępne dla chętnych osób.
Możliwości są dwie: koszt płytki to 15zł (dostępne od ręki), ale jeśli chcecie, to mogę zebrać dodatkowo komplety elementów tworząc kompletne zestawy do samodzielnego montażu. Koszt takiego kompletnego zestawu to było by 45zł.
W obu przypadkach należy doliczyć koszt wysyłki 9zł.
Jeżeli kogoś interesują gołe płytki PCB, to proszę o kontakt na PW, dostępne są od ręki.
Osoby zainteresowane kompletem elementów do samodzielnego montażu proszę zapisać się w wątku na listę na kompletne kity do montażu, żebym wiedział ilu jest chętnych. Jak zbierze się lista, to zamówię elementy, pamięci muszę ściągnąć z Chin, więc czas realizacji to pewnie będzie około miesiąca.
Swój wzór płytek, a także schematy publikuję oraz sprzedaję płytki w porozumieniu i za zgodą Torimana.
Dziękujemy Torimanowi za świetny projekt:-)