1,926

(67 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

chcecie przykładów?
ano proszę
myślałem że koderom to niepotrzebne
bo wiedzą lepiej niż jakiś lamer
- tryb adresowania pośredniego bez indeksowania...
to właściwie przede wszystkim ułatwianie pracy kodera bo nie musisz dbać o zawartość Y, ale jak się chce to można się bez niego obejść czego dowodem są tysiące dobrze działających programów

Ten tryb, to po to bys nie musiał robić czegoś w stylu: sty gdzies_tam; ldy #0; lda (zp),y. Oszczędzasz 4B i 5 cykli jak już tak bardzo ci zależy.

- bra
no nie wiem... ja w 98% przypadków jestem w stanie znaleźć skok względny, który będzie bezwzględny, czyli zawsze spowoduje skok. nie boli mnie brak bra [i masło maślane]

A ja w 98% przypadkach trafiam na twoje pozostałe 2%.  :P

- phx, phy
czekaj czekaj, bo o ile pamiętam, to rozkazy te wykonują się tyle samo cykli, co zapis do strony zerowej, z której można sobie skorzystać bo ma aż 256 bajtów.
jeżeli tak nie jest - przepraszam że raczyłem się pluć

To sprónbuj napisać procę rekurencyjną przy użyciu strony zerowej.

- długie skoki warunkowe
o jejku. a ja mam w xasmie skoki warunkowe o zasięgu 64kB, a to że troszkę dłużej się wykonują to inna sprawa...

Te z 816 trwają cykl dłużej i zajmują o 1B więcej, a twoje?

- rejestr D
skoro jest 16-bitowy a najstarszy bajt adresu na direct page zawsze jest stały (0), to procesor i tak adresuje w całej pamięci, tak więc rozwiązaniem przynoszącym więcej korzyści bez większego komplikowania konstrukcji procesora byłoby umożliwienie adresowania dowolnej części 24-bitowej przestrzeni adresowej w przeskokach co stronę, bo ułatwiłoby to pisanie systemów wielozadaniowych, a procesor ten podobno do takich miał być przystosowany.

I jest! Dlatego nie przejdziesz z kodem na kolejne 64kB bez pomocy JML lub JSL. Stronę zerową możesz mieć od dowolnego adresu pierwszych 64kB.

druga sprawa: to jeszcze do pisania programów które mają jednocześnie działać na 816 i 6502: to napisz program, który będzie działał jednocześnie w Atari Basic i TBXL, wykorzystując jednocześnie maksimum nowych możliwości tego języka.

Akurat w asmie jest łatwiej o cos takiego niż w basicu.  :P

A tak w ogóle, to po co ta dyskusja??? Jak ci sie Epi nie podobają nowsze procki niż 6502, to wsadź se w Atarkę Intela 4004 i spadaj. Może wtedy zastanowisz się, po co tworzy sie coraz szybsze procesory.

1,927

(67 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stos to pryszcz, choć 64kB jest zajebistą sprawą nawet dla zwykłego Ataraka. Lepszy bajerem jest rejestr D (16-bitowy), dzięki któremu można umieścić stronę zerową w DOWOLNYM miejscu pierwszy 64kB pamięci. O ile rejestr ten ma wartość parzystą, to czas wykonywania rozkazów odwołujących się do strony zerowej wynosi 3 cykle, w przeciwnym razie 4 (ale nadal zajmuje 2B RAMu).

Skoki warunkowe (branche) mogą mieć zasięg 32kB w przód i w tył!

Dzięki rozkazowi PEA można napisać makro (lub skopiować poniżej ;-) rozkazu BSR (branch subroutine) i BSL (branch subroutine long):

    .md bsr
    pea *+4
    bra %1
    .em

    .md bsl
    pea *+5
    brl %1
   .em

Drogi Epi!

Piszesz, że dobry procek dla kiepskich koderów, bo ma więcej rozkazów? A jakim ty jesteś koderem. Na Koceranach przyznałeś się, że programujesz w TB. Jakoś nie słyszałem, byś wspominał coś o ASMie.

Sample na 816? Pinek może zademontrować Ci szybkość odtwarzania sampli ciągniętych z dysku na 6502 i 65c816. Drobna różnica kilku kHz! Wszystko przez głupi tgryb adresowania pośredniego strony zerowej BEZ postinkrementacji rejestrem Y oraz dzięki rozkazom w stylu PHX, PHY.

1,928

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a instrukcje to pewnie bedzie mial Lizard

o nie! w to się nie dam wrobić! ma instrukcję do sdx, źródła, opis procedur, etc. ale do 4.20. a o 4.22 wiem tyle co pinek (na razie  :twisted: )