1,901

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

drac030 napisał/a:

Zaraz zaraz, jakie 30%? Przecież SRAM pozwala jedynie (w teorii) na rezygnację z cykli odświeżania (których jest chyba - poprawcie mnie, jeśli się mylę - 9 na linię skaningową?), a nie na "zniknięcie" wszystkich cykli DMA... Czegoś nie zrozumiałem?

No tak przesadziłem z tymi 30% :) chodziło mi tylko co cykle REF.... teraz trzeba by to przeliczyć na procenty :)

1,902

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@stryker: a jakaś niemoc mnie opanowała, brak chęci totalny, ale Candle mnie motywuje :)
@epi: ja nie wiem jak działał, u Sikora nalutowałem Drugiego POKEY-a na PIA zamiast na POKEY-a. Sikor miał wersję płyty która miała miejscami zamienione PIA i POKEY-a... nie patrzyłem zrobiłem "jak zwykle" i po włączeniu stereo... Atari Sikora robiło slow-down... ja nie wiem do dziś jakim cudem to nie poszło z dymem i jakim prawem to działało :D

1,903

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

a to spoko :) nie załapałem ;) co nie zmienia faktu że i tak mi głupio :)

1,904

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@lewis: no kiedyś już mi mówiłeś... ale ja za chiny ludowe tego nie pamiętam. Jeżeli tak było, jedyne co mogę to powiedzieć to przeprosić ponownie. Człowiek młody to i głupi. Nie?

ps) A to jakiś sąd nade mną się zaczyna? ;)

1,905

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@sikor: tak to jest jak się montuje stereo na "pamięć" ;) nie patrząc na oznaczenia układów i wersję płyty :) Ja wtedy nawet nie zdawałem sobie sprawy że są różne wersje płyt głównych :) do dziś jak sobie przypomnę to mi głupio ;)

1,906

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

jell: sygnały REF i HALT powiedzą ci wszystko :)

1,907

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Miał to zrobione Alex/BB około '95 roku chyba :) Jego Atari po wyłączeniu i ponownym włączeniu wykonywała po prostu WARM-START. Pamiętam jak Alex wyłączył i włączył swoje Atari pisząc pod QA to po włączeniu odpalał QA gotowy do pracy :) Modyfikacja jest banalna :) Potem pojawił się pomysł iż można zrobić turbo +30% modyfikując atari tak aby ANTIC nie wstrzymywał CPU gdy następują cykle odświeżania RAM-u ;) Przy wymianie pamięci na SRAM byłoby to jak najbardziej możliwe :)

Zresztą chyba można to próbować w tym rozszerzeniu Pasia. Wszystko czego potrzeba na pokładzie jest ;)

pozdrawiam
Seban

1,908

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@bitman: nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależy tylko od fantazji konstruującego rozszerzenie :) Możesz nawet mieć i 4GB. 1MBajt to wielkość wynikająca z chęci zachowania jak największej zgodności z istniejącymi rozszerzeniami które do wyboru banku pamięci wykorzystują standardowy PortB.

Parafrazując klasyka, w chwili obecnej jesteśmy na etapie "1MB powinno wystarczyć każdemu"*. Przecież to i tak nie jest już Atari ;)

*) "640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć. 640K ought to be enough for anybody. (ang.)" - Bill Gates.

1,909

(108 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lotharek napisał/a:

co chodzi tylko na 576 kb (ANTIC)  a nie chodzi na 1mb ?? bo juz przetstowalem wszytsko co mam i nwet zworki nie ruszylem..

GATO (130 XE version), 8c8 interlace by MetalGuy, VideoBlitz 130XE, Envision, i znajdzie się jeszcze kilka w tej chwili nie pamiętam wszystkich. Jest trochę takich produkcji. Dlatego tryb z niezależnym dostępem ANTIC/CPU jak najbardziej się przydaje.

1,910

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

no ja mam trochę wcześniej w ramach testów produktu.

1,911

(203 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Ponieważ właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Ultimate 1MB :) Chciałem się podzielić uwagami dotyczącymi tego rozwiązania. Montaż naprawdę szybki i łatwy :D dwie taśmy w podstawki i trzy kable :) Wszystko poszło bezproblemowo i bezboleśnie :) Powiem tak... to nie tylko 1MB RAM :) To również zintegrowana Sparta i różne OS-y do tego RTC :) Bardzo mnie to cieszy bo mam expansion i port carta wolny :)

To co mi się podoba jeszcze bardziej to to iż można będzie programować pamięć flash która jest na pokładzie z poziomu atari :) Upgrade sparty czy zmiana OS-a czy nawet Basica nie będzie żadnym problemem :) wszystko bez dotykania się do wnętrzności atari :)

1,912

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jedno szybkie pytanie... czemu nazwałeś to Atari-Hit? ;) Kod chyba praktycznie identyczny z tym z Turbo-Speeder-1400.

pozdrawiam
Seban

1,913

(62 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

FUJI napisał/a:

Jak dla mnie powyższe niczego nie udowadnia, ale i nie obala (od strony programowej). Jeszcze może warto sprawdzić, czy/jakie są różnice w samych procedurach ładowania/zapisu.

No OK, sprawa formatu danych ok, skoro są różnice w formacie danych można przyjąć że próbowali stworzyć coś własnego. Ale hardware niestety jest w 100% skopiowany, łącznie z projektem płytki :( Zresztą hardware AST też bazuje w/g mnie na czechosłowackim T2000.

FUJI napisał/a:

Jeżeli nie są nagrane w zupełnie standardowym standardzie (czyli np. zawierają jakieś zabezpieczenia) to poproszę o udostępnienie.

Dwa zestawy 21,25 to standard. tzn. loader "!" a potem zwykła binarka w formacie Atari-DOS.
Zestaw 77 nagrany jest już z zabezpieczeniem (TurboCopy 3 lub 4), czyli loader to napis "Loading", niżej tytuł gry a na dole scroll z reklamą studia ;) Było chyba kilka takich programów u Strykera w cas-archivie. Jeżeli chcesz mogę wystawić linki do WAVE-ów. Zwykły wav2cas sobie z nimi nie poradził.

FUJI napisał/a:

Mała poprawka - Turbo ROM wykorzystuje do włączania trybu turbo przy odczycie właśnie linię COMMAND (BTW: zapis Turbo ROM też polega na sterowaniu linią COMMAND). Ze znanych mi systemów tylko Blizzard wykorzystuje do tego celu DATA-OUT.

Masz rację, mój błąd zasugerowałem się brakiem dodatkowego kabla w przypadku Turbo ROM. Tam we wyyczce SIO jest dioda zwierająca linię COMMAND z linią DATA-OUT chyba właśnie. Tak więc zapis i sterowanie jest z punktu widzenia software dokonywany przez linię COMMAND jednak fizycznie COMMAND jest spięte z linią DATA-OUT przez diodę, tak aby "1" na linii COMMAND nie wpływała na stan linii DATA-OUT.

Mam jeszcze gdzieś Auto-Turbo chyba i to był chyba w 100% klon czeskiego turbo (zarówno hardware jak i software). Ale to też do weryfikacji bo mogę źle pamiętać.

pozdrawiam
Seban

1,914

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

oryginał skanował PET linki były wcześniej w tym wątku, ale już są nieaktualne. Wtedy sobie to zgrałem, do pobrania tutaj:

AST Multi Cartridgde Manual

pozdrawiam
Seban

1,915

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wow! co za tempo pracy :) jestem w szoku! :) Dzięki za dopisanie wsparcia dla tego carta dla Atari800 :) Razem z obsługą systemów turbo robi się całkiem ciekawą opcją :)

To ja się jeszcze uśmiechnę do Ciebie o wsparcie dla jednego typu carta :) Mam wypożyczony od Dely-ego taki cart 'Turbo-HIT', zrobiłem dump i zrysowałem SCH. Założę oddzielny wątek może aby tu śmietnika nie robić. Cart jest prostszy od tego AST. Każde odwołanie do $D5xx przełączają banki po 8k w obszarze $a000-$bfff. Piąte odwołanie wyłącza cart całkowicie (do czasu wciśnięcia przycisku w obudowie carta lub ponownego włączenia zasilania). Ale dokładnie to opiszę niebawem w oddzielnym wątku :)

Do tej pory nie udostępniałem informacji o AST mutli-cartridge bo nikt nie był zainteresowany za bardzo zawartością i schematem ;) I do tego nie było tego jak uruchomić na żadnym emu. Mi się nie chciało grzebać w kodzie i dostosować ten obraz carta np. do uruchomienia go np. z pamięci dodatkowej (130XE wymagane)

A co ilości wersji Multi-Cartridge to zupełnie się nie orientuję. Tylko dzięki PET-owi udało mi się wypożyczyć zarówno magnetofon jak i ten cart. Nikt inny nie posiadał tego w swoich zbiorach, a nawet jak posiadał to pewnie ze strachu przed możliwością rozkręcenia nie przyznał się do tego :)

Cart który wypożyczyłem od PET-a wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticar_box.jpg

menu AST Multi Cartrige:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/multicar_menu.jpg

1,916

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Udało mi się odkopać moje materiały dotyczące AST-Multicartridge, zacznijmy od widoku PCB:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticart_front.jpg http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticart_rear.jpg

schemat cartridge (wersja low-res):
http://seban.pigwa.net/atari/ast/AST_multi_cart_thumb.png

Schemat AST-Multi Cartridge: AST-Muticart (wersja wektorowa PDF)
Schemat AST-Multi Cartridge: AST-Muticart (wersja rastrowa PNG)

Teraz parę słów o działaniu carta bo jest dość nietypowe. Jedyne podobne rozwiązanie, jedyne podobne rozwiązanie widziałem w cartridge chyba o nazwie "OSCAR turbo", ale do rzeczy. Na schemacie cartridge możemy wydzielić kilka bloków funkcjonalnych:

1) pamięć EPROM zawierająca dane i programy umieszczone w cartridge

2) zespół dwóch 4-bitowych liczników 7493 (U3,U4) połączonych kaskadowo tak aby tworzyły jeden licznik 8-bitowy. Wartości generowane przez ten licznik służą jako dodatkowe linie adresowe AD0-AD7 pozwalające sterować górnymi ośmioma bitami magistrali adresowej pamięci EPROM (U5)

3) przerzutnik RS składający się z bramek U1B, U2B. Ten przerzutnik odpowiedzialny jest za wyłączenie cartridge-a i steruje linią RD5 w gnieździe cartridge-a.

4) prosty dekoder adresów złożony z bramek U1A, U1D, U2A, U2C, U2D. Ten dekoder generuje sygnały "chip select" dla pamięci EEPROM, sygnał BANK_CLK który powoduje zwiększenie zawartości liczników U3,U4 przy każdym zapisie pod adres z zakresu $D500-$D5FF, ten sam sygnał jest użyty do skasowania przerzutnika RS odłączającego cartridge.

5) układ reset składający się z elementów R1, C2, U1C. Po włączeniu zasilania jego zadaniem jest ustawienie przerzutnika RS (składającego się z bramek U2B, U1B) tak aby sygnał RD5 przyjął wartość "1", oraz wyzerowanie liczników U3 oraz U4.

Teraz pokrótce opiszę zasadę działania cartridge. Po włączeniu zasilania układ reset-u ustawia przerzutnik RS tak aby linia RD5 była aktywna (sygnał CLR) oraz zeruje liczniki U3,U4 (sygnał RST). Cartridge zajmuje teoretycznie obszar $A000-$BFFF jednak pamięć EPROM ma podłączone tylko 8 młodszych bitów adresu do magistrali adresowej ATARI. Wynika z tego iż w obszarze $A000-$BFFF widać jedynie pierwsze 256 bajtów pamięci EPROM, te pierwsze 256 bajtów jest powtórzone w obszarze $A000-$BFFF 32 razy (8192/256=32). I teraz uwaga, ten sam obszar (o rozmiarze 256 bajtów) widoczny jest również w obszarze $D500-$D5FF. Konstrukcja dekodera adresów sprawia iż przy każdym odczycie dotyczącym $D500-$D5FF pamięć EPROM jest aktywowana sygnałem CS z dekodera. To samo dotyczy się obszaru $A000-$BFFF. Do wykrycia dostępu w obszarze $D500-$D5FF jest użyty sygnał ~CCTL, do wykrycia adresu z przedziału $A000-$BFFF użyto sygnału ~S5.

Dlaczego tak zrobiono? Aby OS Atari mógł cokolwiek uruchomić z cartridge musi mieć odpowiedni nagłówek w obszarze $BFFA-$BFFF (adres startu programu, typ cartridge oraz adres inicjalizacji). Autorowi rozwiązania zależało głównie na zrobieniu czegoś w rodzaju ROM-DYSKU którego sektor będzie widoczny w obszarze $D500-$D5FF. Jednak aby cartridge mógł wystartować potrzebny odpowiedni nagłówek oraz kawałek programu umożliwiającego wystartowanie całości. Uproszczenie dekodera adresów oraz podłączenie do magistrali Atari tylko 8 młodszych bitów adresu skutkuje właśnie tym iż w obszarze $A000-$BFFF widać tylko 256 bajtów (A0-A7=8 bitów adresu, i teraz liczmy 2^8=256). W 256 bajtach musiał się więc zmieścić program startujący cart oraz ładujący pozostałe dane w odpowiednie miejsca. Również w tych 256 bajtach musiał się zmieścić nagłówek carta.

Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie jak się można dobrać do pozostałych danych zapisanych w pamięci EPROM. Mianowicie każdy zapis pod adres $D500-$D5FF powoduje:

- po pierwsze przestawienie przerzutnika RS tak iż dezaktywowany jest sygnał RD5 a więc cartridge jest wyłączany (to znaczy pamięć EPROM nie jest już mapowana w obszar $A000-$BFFF). Jedynie co pozostaje aktywne to mapowanie 256-bajtów pamięci EPROM w obszar $D500-$D5FF.

- po drugie każdy zapis do $D500-$D5FF powoduje wygenerowanie impulsu BANK_CLK podłączonego do wejścia taktującego 8-bitowy licznik składający się z U3, U4 który to adresuje górne 8-bitów pamięci EPROM.

Cała filozofia działa carta polega na tym iż każdy zapis do $D500-$D5FF powoduje iż widać kolejny 256-bajtowy sektor z EPROM w obszarze $D500-$D5FF. Takich sektorów może być maksymalnie 256 a więc teoretycznie mamy ROM-dysk o pojemności do 64kB. Pierwszy 256-bajtowy sektor po włączeniu zasilania jest widoczny (powtórzony 32 razy) w obszarze $A000-$BFFF. Pierwszy zapis (i właściwie każdy kolejny też) do $D500-$D5FF odłącza mapowanie obszaru $A000-$BFFF.

i teraz kilka uwag:

- Po wystartowaniu i wyłączeniu carta (write to $d5xx,  RD5=0) nie ma możliwości jego ponownego włączenia. (tylko wyłączenie zasilania)

- każdy zapis do $d5xx powoduje zwiększenie wartości licznika, nie ma jednak możliwości określenia (odczytania) wartości tego licznika. Program musi liczyć ile razy dokonał zapisów do $d5xx aby określić numer aktualnie mapowanego sektora w obszar $d500-$d5ff. Nie ma możliwości zerowania tego licznika ani ustawiania konkretnej wartości. Więc aby wrócić do sektorów o niższych numerach należy dokonać przepełnienia licznika tak aby zaczął liczyć od zera.

- AST multi-cartridge nie będzie działał np. ze Sparta DOS X ponieważ próbuje przejąć dla siebie cały obszar $D500-$D5FF.

- AST multi-cartridge teoretycznie może adresować 256 sektorów po 256 bajtów każdy, jednak w posiadanym przeze mnie egzemplarzu linia AD7 nie była podłączona użyty EPROM miał wielkość 32K.

Mam nadzieję iż wszystko wyjaśniłem i teraz trzeba tylko chętnego aby dopisał emulację tego carta do A800-a8cas ;) 

Na koniec link do zawartości pamięci EPROM, obraz do pobrania tutaj: AST Multi-cartridge EPROM image.

pozdrawiam
Seban

1,917

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Zaraz poszukam u siebie i udostępnię, będzie trzeba dodać emulację tego carta do Atari800 bo jego konstrukcja jest zdecydowanie inna od pozostałych :)

1,918

(62 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

No pisałem o tym wcześniej, ale widać w tym moim chaotycznym poście musiało umknąć :) Jest wymieniony rezystor R6 (domyślnie o wartości 10K) na rezystor o wartości 3.3K.

Tak się robiło w przypadku T2000F i też wystarczało :) Przez zmniejszenie tego rezystora zwiększamy poziom zapisu, zapis następuje przez softwarowe sterowanie linią "DATA OUTPUT" (5 pin SIO). Aby sterować linią data OUT w dowolny sposób używa się 7-mego bitu rejestru $D20F. Tak właśnie dokonywało zapisu Turbo2000F, Blizzard oraz parę innych wynalazków.

Co ciekawe wcale to nie przeszkadzało przy standardowym zapisie a często nawet poprawiało "pewność" zapisu w standardzie również.

A jeszcze jedna ciekawostka, autorzy np. blizzarda czy Turbo ROM poszli o krok dalej i linię DATA_OUT (5 pin SIO) wykorzystali do przełączania również magnetofonu w tryb turbo (pozbyli się kłopotliwego użycia linii COMMAND). Podczas odczytu ustawiali bit#7 w SKCTL co przełączało magnetofon na turbo. Oczywiście ta sama linia służyła również do zapisu danych ale gdy nagranie w turbo było zapisywane na taśmie tor odczytu zupełnie nie był potrzebny :)

Jeszcze dla przypomnienia:

$D20F "SKCTL" (Serial and Keyboard Control register).
bit 7 - gdy ustawiony, wymusza nadawanie sygnału SPACE (logiczne 0) na linię DATA OUT gniazda SIO 

i szybki link to rejestrów POKEY-a w Atariki ;)

pisząc o R6 odnosiłem się oznaczeń w/g schematu XC12 narysowanego przez JER-a: http://seban.slight.pl/atari/atari_hard_turbo/xc12_js.gif

Jeszcze jedna uwaga... jak popatrzycie sobie na Czechosłowacką dokumentację i stronę nr 23, o tutaj: strona 23 -> widok płytki drukowanej

... to te rysunki porównacie z tym co było w magnetofonie Roderick-a wniosek nasuwa się sam... nawet projekt płytki drukowanej został "sklonowany" z tej dokumentacji, dla zobrazowania całej sytuacji obrazek:

http://seban.slight.pl/atari/atari_hard_turbo/aht_vs_t2k_cz.jpg

pozdrawiam
Seban

1,919

(62 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Trochę czasu minęło ale dzięki temu iż szanowny kolega Roderick Hero, wypożyczył mi swój sprzęt (magnetofon i kasety) udało się mi się przeanalizować i udostępnić w dalszej części wątku wszystkie materiały związane z Atari Hard Turbo System. Wraz ze skromnym opisem pozwolę sobie dodać swoje wnioski, ale to za chwilę :) Piszę nowego posta aby zainteresowani tematem dostali informację iż coś się w wątku nowego stało :)

Zacznijmy od widoku płytki zamontowanej w magnetofonie XC12:

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/aht_pcb_top.jpg http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/aht_pcb_bot.jpg

Już sam widok interface oraz elementów w nim użytych sugerował mi podobieństwo do już istniejącego już wcześniej rozwiązania. Czyżby kolejny system który miał być polskim rozwiązaniem okazał się klonem rozwiązania powstałego dużo wcześniej za granicami polski? Z komentarzem wstrzymam się jeszcze chwilę prezentując schemat tego co znajduje się na płytce powyżej:

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/aht_sch.png

Schemat w wyższej rozdzielczości do pobrania: AHT interface (format PDF) lub AHT interface (format PNG)

Trochę dziwnie mi się robi jak się patrzy na rozwiązanie stworzone dużo wcześniej w Czechosłowacji, a w Polsce  nazwane inną nazwą i potem sprzedawane jako rozwiązanie autorskie. O co mi chodzi? Proszę popatrzcie na to:

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/pg_019.gif

Górna część schematu to schemat magnetofonu XC12, dolna część opisana "PRIDAVNY INTERFEJS TURBO 2000" to fragment praktycznie identyczny z tym co się znajdowało w magnetofonie który dostałem do analizy. Różnica to ilość i typ zastosowanych diod wpiętych pomiędzy wyjściem ua741 a tranzystorem. Należy przypomnieć iż Czeskie Turbo powstało w 1987 roku.

Na czechosłowackim rozwiązaniu doskonale widać gdzie należy wpiąć płytkę interfejsu. Jest jeszcze jedna modyfikacja na płytce magnetofonu, należy wymienić rezystor R6 (10k) na rezystor o mniejszej wartości (3.3K w przypadku AHT), tak aby zwiększyć prąd zapisu na tyle aby było możliwe zapisanie sygnału w standardzie Turbo.

Tutaj o wiele czytelniejszy schemat magnetofonu XC12, narysowany przez Jer-a: XC12.

A tutaj link podany kiedyś przez użytkownika atari8.cz: Turbo 2000 by Jiri Richter. A link pojawił się przy okazji dyskusji o "Auto Turbo", o tutaj.

Te linki mogą dopełnić obraz całości i udowodnić z dużym prawdopodobieństwem iż AHT to klon czeskiego Turbo2000. Nie porównywałem jeszcze kodu loadera i struktury danych nagrań w tym systemie z czeskim turbo2000, ale "na ucho" brzmią bardzo podobnie. Jeden ciągły blok danych, mini bloki zawierające nazwę oraz adresy ładowania. Sprawa formatu zapisu jest rozwojowa, tylko czy kogokolwiek to interesuje? ;)

A teraz garść informacji technicznych na temat tego rozwiązania. Przełączenie magnetofonu w tryb turbo następuje po spełnieniu dwóch warunków: po pierwsze musi być włączony silnik magnetofonu (linia Motor Control) oraz aktywna musi być linia COMMAND. Z bramek NAND (7403) zbudowany prosty multiplekser przełączany właśnie linią COMMAND. Ten multiplekser pozwala wybrać z którego toru (standardowy demodulator FSK czy sygnał w Turbo) dane pojawią się na wyjściu DATA OUT. Ponieważ jednak linia COMMAND jest również wykorzystywana przy współpracy ze stacją dysków autor rozwiązania zabezpieczył się aby samo sterowanie linią COMMAND nie mogło wpłynąć na linię DATA_OUT. Pełna aktywacja interface-u nastąpi tak jak pisałem wcześniej, dopiero po włączeniu silnika magnetofonu. Dodać jeszcze można iż wzmacniacz operacyjny uA741 pracuje jako komparator z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego. Dwie diody na wyjściu wzmacniacza mają na celu pozbycie się tzw. "offsetu" wzmacniacza. Mają zapewnić iż napięcie niezrównoważenia wzmacniacza nie spowoduje potraktowania tego sygnału jako logicznej "1" pojawiającej się na wyjściu interface turbo.

Ufff... część sprzętową mamy jakby za sobą... więc pora na software który był dołączony na dwóch kasetach które otrzymałem od kolegi Rodericka. Jedna kaseta zawierała loadery oraz narzędzia, druga kaseta zawierała 36 gier zapisanych w tym systemie, wszystko udało się zgrać mino bardzo kiepskiego stanu kaset oraz ich wieku, dane mocno "zaszumione" i kasety sfatygowane mocno jednak wszystko udało się przegrać oczyścić trochę i zweryfikować.

Wczytanie każdego zgranego programu jest jak najbardziej możliwe. Po zgraniu i obróbce korzystałem z pomocy a8cas. Kolega "Krótki" wykonał kawał dobrej roboty opracowując tą bibliotekę oraz patch dla emulatora Atari800. Dzięki jego pracy moja praca mogła zostać wykonana o wiele szybciej i wydajniej. Należą mu się ogromne podziękowania! :)

Wróćmy jednak do głównego wątku... AHT i software... pierwsza z kaset to kaseta zawierająca loadery oraz programy narzędziowe (handlery, kopiery, programy do kompresji, itp.):

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/aht%20-%20tools%20tape.jpg

Pierwotny obraz kasety (bez podziału na poszczególne programy) można pobrać tutaj: AHT - Tools Tape image

Potem pozwoliłem sobie podzielić ten "dump" na poszczególne programy i umieścić je w oddzielnych plikach. Każdy z plików został wczytany do przy użyciu Atari800-a8cas i uruchomiony. Wszystkie pliki wczytują się i uruchamiają poprawnie, link to archiwum spakowanego 7zip-em: AHT - Tools Tape - separate files.

Lista plików w archiwum:

aht - both_copy (#1).wav
aht - both_copy (#2).wav
aht - compress_copy_I (#1).wav
aht - compress_copy_I (#2).wav
aht - compress_copy_II (#1).wav
aht - compress_copy_II (#2).wav
aht - Dissassembler (#1).wav
aht - Dissassembler (#2).wav
aht - Hard Monitor (#1).wav
aht - Hard Monitor (#2).wav
aht - hard_copy (#1).wav
aht - hard_copy (#2).wav
aht - Trans C.2000 (#1).wav
aht - Trans C.2000 (#2).wav
aht - Trans C.2002 (#1).wav
aht - Trans C.2002 (#2).wav
std - HT Basic (#1).wav
std - HT Basic (#2).wav
std - loader A (#1).wav
std - loader A (#2).wav
std - loader B (#1).wav
std - loader B (#2).wav

W tym archiwum każdy z plików posiada prefix STD lub AHT. Oznacza to standard zapisu danego programu. STD to nic innego jak standardowy zapis atari, AHT to zapis w standardzie AHT. Są dwie wersje loaderów "A" oraz "B". Loader typu "A" służy to wczytywania gier, natomiast loader typu "B" służy do wczytywania programów użytkowych. Przez załadowaniem każdego z programów w turbo AHT należy wczytać odpowiedni loader.

Być może istniał do tego systemu odpowiedni cartridge zawierający to całe oprogramowanie jednak w chwili obecnej nic mi o tym nie wiadomo. Tak więc przed każdym wczytanie jakiegokolwiek programu zapisanego w formacie AHT należy wczytać loader w standardowej prędkości transmisji. Trochę upierdliwe ale jednak i tak szybsze niż wczytywanie całej gry czy programu użytkowego w standardowej prędkości transmisji.

Druga z kaset zawierała zestaw gier zapisany już w standardzie AHT:

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/aht%20-%20games%20tape.jpg

Pierwotny obraz kasety (bez podziału na poszczególne programy) można pobrać tutaj: AHT - Games Tape image

Tak jak poprzednio podzieliłem ten "dump" na poszczególne programy i umieściłem je w oddzielnych plikach. Każdy z plików został wczytany do przy użyciu Atari800-a8cas i uruchomiony. Wszystkie pliki wczytują się i uruchamiają poprawnie, link to archiwum spakowanego 7zip-em: AHT - Game Tape - separate files.

Lista plików w archiwum:

aht - 01 - Jump!.wav
aht - 02 - Mutant Camels.wav
aht - 03 - Maze War.wav
aht - 04 - Blast.wav
aht - 05 - Rush Hour.wav
aht - 06 - Jet Boot Jack.wav
aht - 07 - Live Wire.wav
aht - 08 - Keystone Kapers.wav
aht - 09 - Retro Fire.wav
aht - 10 - Super Cobra.wav
aht - 11 - Planetary Defense.wav
aht - 12 - Mr. Do's Castle.wav
aht - 13 - Road Block.wav
aht - 14 - Outlaw.wav
aht - 15 - Hot Lips.wav
aht - 16 - Bank Panic.wav
aht - 17 - Morky.wav
aht - 18 - Jaw Breaker.wav
aht - 19 - Fire Bugs.wav
aht - 20 - Rats Revenge.wav
aht - 21 - Oriley's Mine.wav
aht - 22 - Asteroids.wav
aht - 23 - Sea Chase.wav
aht - 24 - Fire Bird.wav
aht - 25 - Chopper Hunt.wav
aht - 26 - Deluxe Invaders.wav
aht - 27 - Mr. TNT.wav
aht - 28 - Death Star.wav
aht - 29 - Laser Gates.wav
aht - 30 - Rum Runner.wav
aht - 31 - Polar Explorer.wav
aht - 32 - The Bean Machine.wav
aht - 33 - Haunted Hill.wav
aht - 34 - Final War.wav
aht - 35 - Star Trux.wav
aht - 36 - Sea Wolf.wav

Wszystkie gry zapisane na tej kasecie są w systemie AHT. Aby wczytać każdą z nich należy przed wczytaniem gry w AHT koniecznie załadować loader "A" z poprzedniej kasety narzędziowej. Tutaj swego rodzaju ciekawostka :) Nazwy gier w archiwum są poprawione, jednak warto spojrzeć na "oryginalną" pisownię tytułów gier na okładce kasety :) Niektóre nazwy są śmiesznie dość przekręcone ;)

Uff.... trochę się tego zrobiło :) Co dalej? Chciałem jeszcze z kasety z narzędziami te loadery i programy do strawnego formatu przenieść (bin/xex) oraz zrobić jakiś cart zawierający narzędzie do tego systemu.

Na koniec jeszcze raz podziękowania dla Roderick Hero za udostępnienie kaset oraz magnetofonu z AHT. Pozostały jeszcze obrazy kaset w standardzie które podesłał również Roderick, pytanie czy kogoś te pliki interesują? Są zgrane i gotowe do udostępnienia, oto okładki:

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/a21.jpg http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/a25.jpg http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/a77.jpg

pozdrawiam
Seban

1,920

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

fakt :) masz rację :)

1,921

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Marek Konopka napisał/a:

Statystycznie lepszym wariantem jest dokonywanie skoku gdy C = 1, co będzie miało miejsce najwyżej jeden raz na 8 pix. Zyskujemy w ten sposób 1 cykl przy zwiększeniu współrzędnej X.

to można jeszcze odwrócić kierunek rysowania linii i zamiast zabawy LSR,BCC,ROR użyć po prostu:

cmp #$80
rol @

1,922

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Krótki napisał/a:

Skrypt FUJI'ego obsługuje Turbo ROM. Atari800-a8cas jeszcze nie, więc albo musisz mieć loader do Blizzarda obsługujący nagrania w formacie Turbo ROM (bo emulator Blizzarda obsługuje), albo może da się coś wykombinować w konfiguracji emulatora (ustawić Turbo type na Manual itd.) Daj znać jakby co.

Turbo Rom też już pisałem o tym... http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5652

Ten turbo ROM był w magnetofonie PM4401A. Mam parę kaset jak odkopie się z bieżących spraw, sprawdzę. Płytkę interface rozrysowałem ale jest sporo modyfikacji w PCB magnetofonu. Kasetę jaką mam chyba z grami zapisanymi z tym systemie. Zgram co mam i udostępnię.

1,923

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ale ja odpisałem :( cholera e-mail wcięło :) zaraz zrobię re-send.

edit: poszło na adres w domenie neo.

pozdrawiam
Seban

1,924

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Krótki dzięki za ten kawał pracy który wykonałeś bo sprawdza mi się doskonale i dzięki temu mogę wszystko szybciej na emulatorze wykonać, gdyby nie to nie wiem czy chciałoby mi się wszystko mozolnie sprawdzać na prawdziwym atari, a tak 36 gier w AHT i tools do tego systemu udało się szybko zgrać, podzielić i zweryfikować na emulatorze z Twoim patch-em :) Dzięki raz jeszcze! :)

1,925

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Krótki napisał/a:

Atari800-a8cas właściwie też nie (to co tam jest to tylko eksperyment)

Ale ten eksperyment znakomicie działa np. z Atari Hard Turbo, udało mi się taśmy od kolegi Rodecicka zgrać, więcej niebawem w wątku o AHT :) Zrysowałem schemat interface i zmiany w magnetofonie i zdumpowałem wszystko co się dało z tych kaset. Więcej niebawem w wątku o Atari Hard Turbo :)