Hej!
Trochę czasu minęło ale dzięki temu iż szanowny kolega Roderick Hero, wypożyczył mi swój sprzęt (magnetofon i kasety) udało się mi się przeanalizować i udostępnić w dalszej części wątku wszystkie materiały związane z Atari Hard Turbo System. Wraz ze skromnym opisem pozwolę sobie dodać swoje wnioski, ale to za chwilę :) Piszę nowego posta aby zainteresowani tematem dostali informację iż coś się w wątku nowego stało :)
Zacznijmy od widoku płytki zamontowanej w magnetofonie XC12:
Już sam widok interface oraz elementów w nim użytych sugerował mi podobieństwo do już istniejącego już wcześniej rozwiązania. Czyżby kolejny system który miał być polskim rozwiązaniem okazał się klonem rozwiązania powstałego dużo wcześniej za granicami polski? Z komentarzem wstrzymam się jeszcze chwilę prezentując schemat tego co znajduje się na płytce powyżej:
Schemat w wyższej rozdzielczości do pobrania: AHT interface (format PDF) lub AHT interface (format PNG)
Trochę dziwnie mi się robi jak się patrzy na rozwiązanie stworzone dużo wcześniej w Czechosłowacji, a w Polsce nazwane inną nazwą i potem sprzedawane jako rozwiązanie autorskie. O co mi chodzi? Proszę popatrzcie na to:
Górna część schematu to schemat magnetofonu XC12, dolna część opisana "PRIDAVNY INTERFEJS TURBO 2000" to fragment praktycznie identyczny z tym co się znajdowało w magnetofonie który dostałem do analizy. Różnica to ilość i typ zastosowanych diod wpiętych pomiędzy wyjściem ua741 a tranzystorem. Należy przypomnieć iż Czeskie Turbo powstało w 1987 roku.
Na czechosłowackim rozwiązaniu doskonale widać gdzie należy wpiąć płytkę interfejsu. Jest jeszcze jedna modyfikacja na płytce magnetofonu, należy wymienić rezystor R6 (10k) na rezystor o mniejszej wartości (3.3K w przypadku AHT), tak aby zwiększyć prąd zapisu na tyle aby było możliwe zapisanie sygnału w standardzie Turbo.
Tutaj o wiele czytelniejszy schemat magnetofonu XC12, narysowany przez Jer-a: XC12.
A tutaj link podany kiedyś przez użytkownika atari8.cz: Turbo 2000 by Jiri Richter. A link pojawił się przy okazji dyskusji o "Auto Turbo", o tutaj.
Te linki mogą dopełnić obraz całości i udowodnić z dużym prawdopodobieństwem iż AHT to klon czeskiego Turbo2000. Nie porównywałem jeszcze kodu loadera i struktury danych nagrań w tym systemie z czeskim turbo2000, ale "na ucho" brzmią bardzo podobnie. Jeden ciągły blok danych, mini bloki zawierające nazwę oraz adresy ładowania. Sprawa formatu zapisu jest rozwojowa, tylko czy kogokolwiek to interesuje? ;)
A teraz garść informacji technicznych na temat tego rozwiązania. Przełączenie magnetofonu w tryb turbo następuje po spełnieniu dwóch warunków: po pierwsze musi być włączony silnik magnetofonu (linia Motor Control) oraz aktywna musi być linia COMMAND. Z bramek NAND (7403) zbudowany prosty multiplekser przełączany właśnie linią COMMAND. Ten multiplekser pozwala wybrać z którego toru (standardowy demodulator FSK czy sygnał w Turbo) dane pojawią się na wyjściu DATA OUT. Ponieważ jednak linia COMMAND jest również wykorzystywana przy współpracy ze stacją dysków autor rozwiązania zabezpieczył się aby samo sterowanie linią COMMAND nie mogło wpłynąć na linię DATA_OUT. Pełna aktywacja interface-u nastąpi tak jak pisałem wcześniej, dopiero po włączeniu silnika magnetofonu. Dodać jeszcze można iż wzmacniacz operacyjny uA741 pracuje jako komparator z otwartą pętlą sprzężenia zwrotnego. Dwie diody na wyjściu wzmacniacza mają na celu pozbycie się tzw. "offsetu" wzmacniacza. Mają zapewnić iż napięcie niezrównoważenia wzmacniacza nie spowoduje potraktowania tego sygnału jako logicznej "1" pojawiającej się na wyjściu interface turbo.
Ufff... część sprzętową mamy jakby za sobą... więc pora na software który był dołączony na dwóch kasetach które otrzymałem od kolegi Rodericka. Jedna kaseta zawierała loadery oraz narzędzia, druga kaseta zawierała 36 gier zapisanych w tym systemie, wszystko udało się zgrać mino bardzo kiepskiego stanu kaset oraz ich wieku, dane mocno "zaszumione" i kasety sfatygowane mocno jednak wszystko udało się przegrać oczyścić trochę i zweryfikować.
Wczytanie każdego zgranego programu jest jak najbardziej możliwe. Po zgraniu i obróbce korzystałem z pomocy a8cas. Kolega "Krótki" wykonał kawał dobrej roboty opracowując tą bibliotekę oraz patch dla emulatora Atari800. Dzięki jego pracy moja praca mogła zostać wykonana o wiele szybciej i wydajniej. Należą mu się ogromne podziękowania! :)
Wróćmy jednak do głównego wątku... AHT i software... pierwsza z kaset to kaseta zawierająca loadery oraz programy narzędziowe (handlery, kopiery, programy do kompresji, itp.):
Pierwotny obraz kasety (bez podziału na poszczególne programy) można pobrać tutaj: AHT - Tools Tape image
Potem pozwoliłem sobie podzielić ten "dump" na poszczególne programy i umieścić je w oddzielnych plikach. Każdy z plików został wczytany do przy użyciu Atari800-a8cas i uruchomiony. Wszystkie pliki wczytują się i uruchamiają poprawnie, link to archiwum spakowanego 7zip-em: AHT - Tools Tape - separate files.
Lista plików w archiwum:
aht - both_copy (#1).wav
aht - both_copy (#2).wav
aht - compress_copy_I (#1).wav
aht - compress_copy_I (#2).wav
aht - compress_copy_II (#1).wav
aht - compress_copy_II (#2).wav
aht - Dissassembler (#1).wav
aht - Dissassembler (#2).wav
aht - Hard Monitor (#1).wav
aht - Hard Monitor (#2).wav
aht - hard_copy (#1).wav
aht - hard_copy (#2).wav
aht - Trans C.2000 (#1).wav
aht - Trans C.2000 (#2).wav
aht - Trans C.2002 (#1).wav
aht - Trans C.2002 (#2).wav
std - HT Basic (#1).wav
std - HT Basic (#2).wav
std - loader A (#1).wav
std - loader A (#2).wav
std - loader B (#1).wav
std - loader B (#2).wav
W tym archiwum każdy z plików posiada prefix STD lub AHT. Oznacza to standard zapisu danego programu. STD to nic innego jak standardowy zapis atari, AHT to zapis w standardzie AHT. Są dwie wersje loaderów "A" oraz "B". Loader typu "A" służy to wczytywania gier, natomiast loader typu "B" służy do wczytywania programów użytkowych. Przez załadowaniem każdego z programów w turbo AHT należy wczytać odpowiedni loader.
Być może istniał do tego systemu odpowiedni cartridge zawierający to całe oprogramowanie jednak w chwili obecnej nic mi o tym nie wiadomo. Tak więc przed każdym wczytanie jakiegokolwiek programu zapisanego w formacie AHT należy wczytać loader w standardowej prędkości transmisji. Trochę upierdliwe ale jednak i tak szybsze niż wczytywanie całej gry czy programu użytkowego w standardowej prędkości transmisji.
Druga z kaset zawierała zestaw gier zapisany już w standardzie AHT:
Pierwotny obraz kasety (bez podziału na poszczególne programy) można pobrać tutaj: AHT - Games Tape image
Tak jak poprzednio podzieliłem ten "dump" na poszczególne programy i umieściłem je w oddzielnych plikach. Każdy z plików został wczytany do przy użyciu Atari800-a8cas i uruchomiony. Wszystkie pliki wczytują się i uruchamiają poprawnie, link to archiwum spakowanego 7zip-em: AHT - Game Tape - separate files.
Lista plików w archiwum:
aht - 01 - Jump!.wav
aht - 02 - Mutant Camels.wav
aht - 03 - Maze War.wav
aht - 04 - Blast.wav
aht - 05 - Rush Hour.wav
aht - 06 - Jet Boot Jack.wav
aht - 07 - Live Wire.wav
aht - 08 - Keystone Kapers.wav
aht - 09 - Retro Fire.wav
aht - 10 - Super Cobra.wav
aht - 11 - Planetary Defense.wav
aht - 12 - Mr. Do's Castle.wav
aht - 13 - Road Block.wav
aht - 14 - Outlaw.wav
aht - 15 - Hot Lips.wav
aht - 16 - Bank Panic.wav
aht - 17 - Morky.wav
aht - 18 - Jaw Breaker.wav
aht - 19 - Fire Bugs.wav
aht - 20 - Rats Revenge.wav
aht - 21 - Oriley's Mine.wav
aht - 22 - Asteroids.wav
aht - 23 - Sea Chase.wav
aht - 24 - Fire Bird.wav
aht - 25 - Chopper Hunt.wav
aht - 26 - Deluxe Invaders.wav
aht - 27 - Mr. TNT.wav
aht - 28 - Death Star.wav
aht - 29 - Laser Gates.wav
aht - 30 - Rum Runner.wav
aht - 31 - Polar Explorer.wav
aht - 32 - The Bean Machine.wav
aht - 33 - Haunted Hill.wav
aht - 34 - Final War.wav
aht - 35 - Star Trux.wav
aht - 36 - Sea Wolf.wav
Wszystkie gry zapisane na tej kasecie są w systemie AHT. Aby wczytać każdą z nich należy przed wczytaniem gry w AHT koniecznie załadować loader "A" z poprzedniej kasety narzędziowej. Tutaj swego rodzaju ciekawostka :) Nazwy gier w archiwum są poprawione, jednak warto spojrzeć na "oryginalną" pisownię tytułów gier na okładce kasety :) Niektóre nazwy są śmiesznie dość przekręcone ;)
Uff.... trochę się tego zrobiło :) Co dalej? Chciałem jeszcze z kasety z narzędziami te loadery i programy do strawnego formatu przenieść (bin/xex) oraz zrobić jakiś cart zawierający narzędzie do tego systemu.
Na koniec jeszcze raz podziękowania dla Roderick Hero za udostępnienie kaset oraz magnetofonu z AHT. Pozostały jeszcze obrazy kaset w standardzie które podesłał również Roderick, pytanie czy kogoś te pliki interesują? Są zgrane i gotowe do udostępnienia, oto okładki:
pozdrawiam
Seban