1,876

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

patrząc na schematy magnetofonów Jer jak najbardziej ma rację. Głowica uniwersalna (zapisująco/odczytująca) ma przełączany tylko jeden kanał podczas odczytu/zapisu. Lewy kanał na stałe jest do wzmacniacza m.cz. i do Audio IN w gnieździe SIO. Zdrowo mi się coś porąbało. Ale sprawdzę o co chodzi w praktyce coś musiałem pokręcić :)

1,877

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

to chyba mi się coś zdrowo pokiełbasiło. deck jest stereo jak najbardziej.  Sprawdzę to ponownie bo może faktycznie mam urojenia ;)

1,878

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a to niespodzianka niesamowita dla mnie :) Wszystkie kasety które mam nagrane na XC12, CA12, XC11 oraz 1010 jak wkładam do decka to widzę zapisane to samo na dwóch kanałach. poszukam XCA12 i jak znajdę to sprawdzę i dam znać.

pozdrawiam
Seban

1,879

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dla serii PIC16, PIC18 jest ciężko dobry kompilator napisać. Organizacja pamięci zarówno Flash jak i RAM woła o pomstę do nieba. W serii PIC16 podział na banki pamięci flash i RAM, a w PIC18 podział na banki pamięci RAM. Dobrze że dali 128 bajtów tzw. access ram, inaczej co druga instrukcja w kodzie programu byłaby przełączeniem banku :). Początki PICów chyba zaczynały się ponad 20 lat temu, od tego czasu wygląda to tak jak x86... łata na łacie. Być może PIC24 i dsPIC coś zmienia, ale nie miałem jakoś okazji aby się z tym zapoznać.

1,880

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na kanale prawym nagrywasz zmodulowane FSK dane na lewym audio. Podczas wczytywania nagranego w ten sposób programu słyszysz to co nagrałeś na lewym kanale. Parę tytułów oryginalnych gier i programów tak miało. Również posiadacze oryginalnej wersji Yoomp! dostali w pudełku kasetę na której podczas wczytywanie gry z kasety mogli słuchać audio-tracka przygotowanego przez X-Raya.

Oryginalne magnetofony ATARI podczas zapisu programu w standardzie zapisują na obu kanałach (L,R) zmodulowany sygnał FSK.

1,881

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl: można spróbować zaimplementować dodatkowe dwa rejestry jak w przypadku japońskich sound-chipów. Będziesz miał dwa dodatkowe rejestry INDEX, DATA. I to mogło by wyglądać tak:

lda #$1b
sta d5_INDEX
lda d5_DATA

1,882

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@grzeniu: MCU nie był taki bez sensu, bo miało to zaimplementowanie możenie/dzielenie stałoprzecinkowe, pakiet zmienno-przecinkowy zgodny z pakietem FP z ROM. Parę innych funkcjonalności (prawie emulowało 6510, CIA), emulowało super-chargera również. Grało właściwie SID-y samo. Szlag źródła pewnego dnia trafił, wszystko w było asm napisane. Później nie było czasu ani możliwości aby to odtworzyć. to co powstało teraz ma minimalną funkcjonalność.I tak jak napisał candle wersja finalna nie będzie miała już żadnego MCU. Jak pisałem wyżej pierwsza goła wersja była na TTL-kach miała minimalną funkcjonalność (write only) i działała równie dobrze.

1,883

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak najbardziej można, szczególnie że mam zmapowane dwa razy więcej rejestrów ($d500-$d53f lub nawet $d57f)

1,884

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl: da się zrobić ale już nie bezpośrednio tak jak zapis. SID taktowany 1,08MHz nie zdąży odpowiedzieć w tym samym cyklu. Więc będzie musiało być na dwa razy :) np. lda $d51b lda $d51b, dopiero drugi odczyt dałby odczytaną wartość z rejestru.

obudowa... no cóż... proto z podstawką pod SID-a się nie zamknie w obudowie. Final edition będzie typowej obudowie carta.

@jell: właśnie próbuję to oszacować. to zależy od ilości chętnych.

1,885

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@w1k: this topic is about the Commodore64 sound chip (SID8580) interfaced to 8-bit Atari. It is plugged into cartridge port. It works and can play most of the commodore SID tunes.

@grzeniu: zanim zaczniesz pisać jakie to gówno pomyśl trochę. Nie wiem czy znasz architekturę PIC-ów ale wydajnością to one nie grzeszą. Teoretycznie 1 instrukcja 1 cykl, ale CLKIN dzielimy na dzień dobry przez 4. Z 38MHz robi się 9,5MHz. Do kompletu każdy skok w programie zeruje namiastkę pipe-line którą posiadają Microchipy. Teraz wyobraź sobie iż mimo tego iż mamy jakieś tam ograniczenia wydajnościowe to właśnie to"gówno" potrafi przechwycić każdy zapis/odczyt z szyny atari. Do kompletu musi jeszcze znaleźć czas aby wykonać cykl/zapisu odczytu do SID-a. Teraz policz cykle i spróbuj oszacować ile cykli zostaje wolnych przy tych 9,5 MIPS-a. Ja wiem że to można zrobić prościej bez użycia MCU i tak było zrobione bardzo dawno temu...

http://atariarea.krap.pl/slightsid/sid03.jpg

możesz zrobić zawsze po swojemu :) do wyboru dowolna technologia :P

pozdrawiam
Seban

1,886

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@xan: Ja do dziś nie miałem pojęcia że coś się robi drugim JOY-em w Spy-Hunterze :P Człowiek uczy się jednak całe życie :) Może ta gra nabierze teraz nowego wymiaru? ;P

1,887

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

SID jest taktowany dokładnie z taką samą częstotliwością jak w C64 czyli 1,08MHz. Jego zegar jest asynchroniczny w stosunku do zegara w ATARI, różnicy w brzmieniu/częstotliwości nie usłyszysz. Złącza widoczne na prototypie to złącza dla programatorów ICSP. Jedno dla mikrokontrolera drugie dla syntezera częstotliwości. Po uruchomieniu prototypów łatwiej mi było mieć je wyprowadzone. W wersjach produkcyjnych te złącza nie będą miały racji bytu :)

Zasila się to wszystko z portu carta nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Wyjście audio w wersji proto to mini-jack 3.5mm zamontowany na kawałku kabla. Wersję dla Ciebie i strykera przygotuję aby jack był trwale przymocowany do PCB i nic się nie dyndało na kablach.

A jeżeli pytasz o to niebieskie, to wersja proto ma mini-potencjomentr precyzyjny (tzw. pr-kę) do regulacji napięcia przetwornicy DC/DC podnoszącej napięcie z +5V to +9V/+12V dla toru analogowego SID-a.

Projekt przeleżał dość długo z różnych powodów ale to już rozmowa jak się kiedyś uda spotkać na żywo :)

1,888

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mono, problem jest w tym że jak ktoś by sobie przełączył na 12V mając włożonego SID-a 8580... to ten SID już więcej by się nie odezwał. w dodatku mógłby nastąpić jakieś ciekawe efekty specjalne ;) jakoś nie spieszno mi do upalenia 8580 aby sprawdzić jak reaguje na +12V :)

1,889

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@stryker: będzie działać z SID6581 jednak wymaga to zmiany kondensatorów w filtrach oraz zwiększenia napięcia z +9V do +12V dla 6581. Wersja produkcyjna będzie miała zworkę i podstawki pod kondensatory tak aby każdy mógł sam sobie zmienić z 8580 na 6581.

1,890

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Żyje i działa. Gra bez problemu. XXL i Stryker otrzymują zgodnie z wcześniejszymi obietnicami po gratisowym egzemplarzu.
Właściwie to wszystko dzięki Candle, to on mnie zmotywował do zakończenia projektu.

Co do funkcjonalności produktu. Projekt został bardzo uproszczony. Obecnie SID widoczny w obszarze $d500-$d53f (początkowo było to $d500-$d5ff, ale dwie poprawki i mamy obszar ograniczony do $d53f, tak aby się nie gryzło np. ze Sparta DOS X). W chwili obecnej firmware umożliwia tylko zapisy do rejestrów SID-a. To wystarcza aby odgrywać pliki SID ;) Jeżeli będzie potrzeba to firmware będzie można rozbudować jednak nie sądzę aby to było potrzebne.

Jeżeli jesteście zainteresowani seryjną produkcją dajcie znać, musiałbym oszacować zapotrzebowanie, wtedy będę mógł określić koszty a co za tym idzie cenę wersji finalnej.

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v1.JPG

pozdrawiam
Seban

1,891

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@Króger: spróbuj z młodym Ballblazer-a z opcją na dwóch graczy i daj młodemu fory :) niech opanuje sterowanie i piłkę :) do kompletu można spróbować spy vs spy (też dając dziecku szansę).

@pajero nie przesadzaj... mój młody mając 3 lata grał już w preliminary monty 16k. Śmiga pierwszy level sam bez pomocy już. Na chwilę obecną jego ulubione gry z 8-bit to np. Mr. Robot, Boulder Dash, Frogger, Ballblazer, Yoomp. Młody może wybierać pomiędzy Atari 8-bit, Sega Dreamcast, Nintendo Wii oraz Pecetem. Co ciekawe wcale nie wybiera gier pod względem "jakości grafiki", zauważyłem że nie ma dla niego znaczenia czy jest to bazylion trójkątów Super Mario Galaxy czy low-res w 4-kolorach na Atari 8-bit.

1,892

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

offtopic: bitter reality, overmind (dwie pierwsze strony) i joyride nie zadziałają na 100% :) cool emotion pewnie też nie, total daze też może odmówić współpracy. Z gier Ballblazer cało-dyskowy też nie ruszy, nie wiem czy podobnie nie będzie z Rescue on Fractalus

dema do sprawdzenia:

- dema Quasimodos: Drunk Tank, Delirium Tremens, Ergo Bibamus, Pacem in Terris
- dema Zelax: Ray of Hope, Maze
- Intel Outside by Our 5oft
- Demologicus by Daxey
- Garfield demo by Jakub Husak
- HTT BIG 8-bit demo
- Sweet Illusions
- Halle Project '94
- trzecia strona Overmind by TLB

Gry do sprawdzenia:

- pirates of the barbary coast
- the goonies
- operation blood
- special forces
- sexy six

to tak co mi się przypomniało na szybko :)

1,893

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jesteś pewnien czy aby twoje wersja SIO2PC ma linię command popiętą do DSR (tak pokazuje screen-shot). Przestaw może synchronizację na linię RI.

1,894

(11 odpowiedzi, napisanych Konsole)

bardzo, bardzo dziękuję! :) jak kupie i sprawdzę dam znać czy pasowało :)

pozdrawiam
Seban

1,895

(11 odpowiedzi, napisanych Konsole)

ten po lewej to ja chyba mam :) za małą dziurę ma i za duzą srednicę ;) dlatego prosiłem o podanie wymiarów :)

w maritex są dostępne np:

- Wtyk DC, żeński, śr. wew. Ø1.0mm, śr. zew. Ø2.5 mm
- Wtyk DC, żeński, śr. wew. Ø1.3mm, śr. zew. Ø3.5 mm

i teraz mnie męczy który będzie pasował ;)

pozdrawiam
Seban

1,896

(11 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Hej!

Czy możecie mi podpowiedzieć jaki jack-DC pasuje do gniazdka zasilania w Atari Lynx II? Zasilacz 9V DC znalazłem, jednak nie mam w tej chwili LYNX-a pod ręką a chciałbym wtyczkę do niego dołożyć :) jeżeli ktoś dysponuje informacją byłbym wdzięczny. Chodzi mi dokładnie o średnicę zewnętrzną wtyczki oraz o średnicę otworu (wewnętrzną), mówimy o tego rodzaju wtyczce:

http://www.maritex.com.pl/uploads/groups/9351/obrazek.jpg

1,897

(192 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

grzeniu napisał/a:

To raczej nie jeden z pierwszych odcinków, co widać na załączonej fotce-> 1987 rok.

No tak. Masz rację. Wyszła na jaw moja niewiedza, sądziłem że 1987 to raczej początek ich działalności. Dopiero teraz zajrzałem do wiki. Tam piszą że program powstawał w latach 1977–1989. Odcinek był dość nudny jak na Kamińskiego i Kurka, więc sądziłem że to jeden z początkowych odcinków :) O wiele bardziej podobały mi się bardziej techniczne odcinki traktujące jak to napisałeś o nowych technologiach tamtych czasów :)

edit: info o odcinku z wiki:

Nr odcinka:            197
Nr odc. dostępnego:    468
Tytuł odcinka:         Nasze kochane zwierzęta     
Temat odcinka:         Badania unikalnych gatunków zwierząt     
Data emisji:           1990.09.22
Uwagi:                 Ukończony po śmierci autorów przez Tomasza Pycia

1,898

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pajero: tego szukasz? http://allegro.pl/adapter-cf-44-43-pin- … 19978.html


Stryker testował jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/sd-sdhc-mmc-to-2-5-44 … 10079.html

1,899

(192 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

hi hi hi...

ja też myślałem że coś nie tak... ale jednak Kurek i Kamiński opowiadają o misiach koala :) Jednak początki były trudne... jeżeli to jedne z pierwszych odcinków to zdecydowanie bym się zniechęcił chyba... ;) Kamiński i Kurek stworzyli odcinek o zwierzętach równie "interesujący" co program "z kamerą wśród zwierząt" ;) A w końcu historia to historia... Jak każdy projekt musiał "dojrzeć" do formy którą wszyscy pamiętamy :)

http://seban.slight.pl/aa/sonda1.jpg

http://seban.slight.pl/aa/sonda2.jpg

http://seban.slight.pl/aa/sonda3.jpg

http://seban.slight.pl/aa/sonda4.jpg

http://seban.slight.pl/aa/sonda5.jpg

1,900

(78 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

jak najbardziej jestem zainteresowany :D Nawet poświęciłem moją gołą 1050 :)