1,851

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej, a jeszcze mi coś przyszło do głowy. Może Sikor mógłbyś dać po prostu jakieś wymiary najważniejsze gotowe z projektu obudowy? Bo w sumie po co mierzyć drugi raz to co już jest zwymiarowane:-)

1,852

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, bo ja sobie myślę o wykorzystaniu tych obudów do różnych projektów i chcę też w ten sposób pomóc zarówno Sikorowi, żeby ludzie chętnie robili nowe urządzenia/kartridże w jego obudowach, jak i ludziom, którzy będą mogli z tego skorzystać i nie szukać po raz milionowy złącza krawędziowego Atari jako biblioteki do Eagla:-) Zrobię po prostu taką gotową bibliotekę całego kształtu płytki wraz ze złączem krawędziowym. Złącze i wymiary tej części już mam, bo robiłem nieraz kartridże. W podobny sposób mam zrobionego gotowca pod obudowę Z7, ale wiadomo jaka brzydka jest ta obudowa:-)

Gerbery się nie przydadzą, chyba, że można jakoś zaimportować, ale w Eagle chyba się nie da. Ja udostępnię po prostu projekt w Eagle jak będę miał gotowy. Wiem, że część ludzi używa też KiCada, niektórzy Altium jak Ty, ja akurat Eagle, więc dlatego w nim to zrobię.

Co do wymiany spostrzeżeń, to bardziej miałem pomysł, żeby po prostu na narysowanym projekcie w Eagle, który zrobię, nanieść wszędzie gdzie się da wymiary i zrobię z tego obrazek, który Ci podeślę - porównasz sobie ze swoimi wymiarami i skonsultujemy czy się ktoś z nas nie pomylił, albo czegoś tam nie wziął pod uwagę. Podejrzewam, że powinno nam wyjść mniej-więcej to samo. Jak już się upewnię, że mam wszystko dobrze, to tak jak mówię: udostępnię gotowy projekt w Eagle, a oprócz tego właśnie taki obrazek z wymiarami, wówczas jak ktoś będzie chciał, to z łatwością przerysuje sobie też płytkę do innego programu.

1,853

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Sikor: ja też potwierdzam chęć, wysłałem PW.

@Alex_D: to jak będziesz robił wymiary w altiumie, a ja będę robił w eagle-u, to proponuję się skonsultować wzajemnie celem porównania tego co nam wyszło:-) Ja planuję w Eagle zrobić taki szablon płytki gotowej pod fabryki, już ze złączem krawędziowym wpasowanym, tak że będzie można wykorzystać pod dowolne projekty i już tylko sam schemat i elementy sobie robić zawsze. Mam taki plan, żeby tą płytkę wpasować nie tylko w zaczepy, ale rozciągnąć ją też w każdą stronę we wszystkie możliwe zakamarki obudowy, żeby zyskać miejsce jeszcze dodatkowe na płytce.

1,854

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Oj Sikor, z tym nieczęstym dokonywaniem zmian, to nie masz racji. Ja u siebie cały czas wachluję tym numerkiem stacji, bo przy 720k z HyperXF praktycznie większość dyskietek z grami nagrywam w systemie podziału na cztery partycje i wówczas zmieniasz tymi przyciskami dyskietki w dyskietkach. Jest to mega wygodne, ale też warto mieć do tego łatwo dostępne i wygodne w uzyciu przyciski.

1,855

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Szkoda, że jakoś nie wykombinowałeś, żeby te przyciski jakoś pod klawisze podłożyć - chyba, że jeszcze się jakoś by dało?

1,856

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Atari-User, z napięciami ja potwierdziłem, bo to robiłem, a ponadto załączyłem link do odpowiedniego schematu, w którym pokazane jest, że +12V jest potrzebne dla wersji z modulatorem, bo zasila kawałek układu wyjściowego w sygnałach synchronizacji. Podłączałem taką wersję na 5 i 12 i działała bez -12.
TOS 1.02 jeżeli jest w dwóch kościach i działa, to również na 100% da się zrobić 1.04 w dwóch kościach i też będzie działał, tylko będzie trzeba tam delikatnie odrutować te kości, ale to jest bardzo proste do zrobienia.
Natomiast racja jest taka, że faktycznie nie ma sensu dalej deliberować, tylko trzeba tego kompa odpalić i sprawdzić czy działa, i ewentualnie wtedy dalej dyskutować czy trzeba coś robić czy nie.
@maciekb: daj znać jak wykombinujesz zasilacz i spróbujesz odpalić, to będziemy dalej debatować.

1,857

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Świetny pomysł z tym wydrukiem kasety w okienku. Właśnie tak patrzyłem i tez mi to co widać w okienku się bardzo nie podobało, ale nie miałem pomysłu co by tam można wsadzić. Albo mam jeszcze drugi pomysł, żeby w tym okienku było w środku zamiast kasety widać dyskietkę:-)

1,858

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to na 1.02 spokojnie możesz sobie już wszystko testować i powinno śmigać, jednak w przyszłości jak już wszystko z grubsza ogarniesz, to i tak najlepiej wsadzić 1.04 tzw. rainbow, bo to jest ostatnia oficjalna wersja TOS-a do ST(FM) i ma trochę poprawek zaaplikowanych. Niemniej jednak 1.02 też będzie działał.

1,859

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A dodam jeszcze, że żeby sprawdzić jaki jest TOS, nie trzeba włączać komputera. Wystarczy przeczytać jakie ma numerki na scalakach i wygooglać jaki to TOS. Zawsze to jedna niewiadoma mniej. Pod warunkiem, że są oryginalne kości.
Chyba, że są to wypalone EPROM-y, to się tak nie sprawdzi. Ale wówczas można przypuszczać, że to będzie jakiś nowszy TOS, bo kto by wypalał niekompletny w EPROM-ach? Zwłaszcza, że komp jest porozszerzany, to w sumie jest duża szansa, że też ktoś mu normalnego TOS-a nowego wsadził.

1,860

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak jak mówię, nowsze są tylko na 5V, ale wszystkie stare flopy z dawnych czasów w większości były na dwa napięcia.

1,861

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

1. W wersji z modulatorem nie wystarczy +5V, bo nie będzie sygnału synchronizacji do obrazu, potrzebne jest jeszcze +12V. Informacja pewna na 100%, bo sam z tym walczyłem i nie było obrazu przy samym +5V, przeleciałem po schematach i znalazłem, że +12V też jest potrzebne, po podłączeniu wszystko ruszyło.
Tutaj stosowny fragment schematu na stronie 3:
https://archive.org/details/Atari_520ST … 85/page/n1
Co do -12V, to można odpuścić, używane jest chyba tylko do RS232.

3. Zgodzę się z _tzok_, nie zgodzę się z sqward. Z tych 520ST(M) które widziałem, to zawsze 2 kości oznaczały TOS odpalany z dyskietki, a wymiana na 6 kości to był pełen TOS. Pełen TOS w dwóch kościach w 520ST to raczej rzadkość - ale każdy mógł mieć różne przypadki u siebie.

Dziwny temat, dziwne zachowanie. Jak może nagle w jednym momencie cała karta zrobić się czysta w ten sposób, że wyczyści dokładnie calutką pamięć, bit po bicie? Poszukał bym po internetach jaka jest metoda elektrycznego wyczyszczenia tak karty, bo może jest jakiś sposób podania jakiegoś przepięcia na któryś z pinów i to powoduje takie czyszczenie, a w twoim kompie przypadkiem właśnie mamy do czynienia z takim przepięciem? Ciekawa sprawa, ciekawy przypadek...

1,863

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel kiedyś zasilał XF551 wraz z flopem z portu SIO i mówił że działało. Nie wiadomo na ile stabilnie na dłuższą metę, bo z tego co wiem, to testował to raczej dość krótko i niezbyt wnikliwie, więc trzeba by potwierdzić solidnymi testami. Warunek taki, że flop musi być na jedno zasilanie (większość nowszych napędów pecetowych wymaga tylko 5V, ale stare flopy wymagały też 12V, którego nie mamy w Atari).

1,864

(7 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie wiem krok po kroku, bo magnetofonu nie używam. Musisz poszukać, bo jest mnóstwo wątków na ten temat. W samym Turgen System też zapewne jest jakiś opis/dokumentacja itp.

Turgen System to jest program na peceta, który umożliwia wygenerowanie gier/programów na Atari w postaci pliku dźwiękowego wav, którego następnie nagrywasz sobie na kasetę i masz dokładnie to co potrzebujesz. Żeby to zrobić, dodatkowo oprócz sprzętu który wymieniłeś potrzebujesz mieć jakikolwiek magnetofon/wieżę itp, na którym sobie ten plik dźwiękowy nagrasz na kasetę. To jest droga do przygotowania sobie kaset bez użycia Atari, które następnie będziesz mógł użyć na Atari.

Inna droga jaka mi jeszcze przyszła do głowy jest taka, że można też by było posłużyć się jakimś urządzeniem typu SIO2PC/SIO2SD itp., wówczas z takiego urządzenia korzystasz jak ze stacji dyskietek i na Atari odpalasz jakiegoś kopiera, który pozwala kopiować gry/programy z dyskietki na kasetę. Wówczas nagrasz sobie takie kasety na Atari.

1,865

(7 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zainteresuj się Turgen System jak już Cię przeniosą do odpowiedniego działu 8bit:-)

Edit: już jest w odpowiednim dziale:-)

1,866

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to tak to właśnie widziałem:-) Pełna zgoda i najlepszy jest TOS 2.06 z grami od Putnika - nic mi więcej nie potrzeba:-)

1,867

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No dobrze, a tak się zastanawiam, ciekawe czy pod EmuTOS działają bez problemu wszystkie gry na ST, które są odpalane w ich pierwotnych wersjach (np. z dyskietek)? Jak jest tutaj z kompatybilnością, czy faktycznie jest ona pełna? Bo jeśli nie, to nie ma też sensu dyskusja o przeróbkach Petera Putnika, ale jeśli tak, to kwestia dojścia do jakiegoś kompromisu wydaje się być grą wartą świeczki.

1,868

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

It's something like closed circle. If there are people interested in first version, and they use this first version, then it accelerates development of next versions. But notice that if there weren't people interested in first version, then the second version would never have been created. So you are one of the persons which stimulates creation of the new projects for the Atari:-)
Anyway: new version of the track display will work the same as a first version. Only difference is standarised pinout and different pcb size.

1,869

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wiesz co, tutaj zdania są jak d...: podzielone. Jedni uważają, że autorzy EmuTOS-a mają rację, bo opierają się na oficjalnych dokumentacjach i zarzekli się twardo, że poza te dokumentacje nie wyjdą i koniec. Z drugiej strony jeżeli są jakieś powtarzalne funkcjonalności sprzętu, które działają na każdym egzemplarzu i każdym modelu, to pomimo, że nie zostały ujęte w dokumentacji, ale odkryte przez ludzi, to dlaczego by ich nie uwzględnić? Przecież to nie psuje ogólnej koncepcji, a tylko dodaje jakąś tam drobną dodatkową funkcjonalność, niczego przy tym nie robiąc negatywnego w skutkach. I przy takim stanowisku upierał się Putnik naciskając na zrobienie drobnej poprawki w EmuTOS. Koniec końców pokłócili się, obrazili, i już wiemy na pewno że żadna strona nie ustąpi w tej kwestii. Dla mnie to głupie, bo nie chodzi o drobiazg, tylko o podzielenie całej społeczności dokładnie na pół, bo z tego co czytałem na forach, to właśnie taki "na oko" jest podział tych osób, które mają przeciwne zdanie na ten temat. W zasadzie można nawet uprościć ten podział do ludzi, którzy grają w gry(oni wszyscy są za Putnikiem) i tych, którzy w gry nie grają(za EmuTOS-em). Ja jestem za stroną Putnika i dziwię się bardzo mocno, że autorzy EmuTOS-a nie zrobili tej drobnej poprawki, albo to oni nie wypuścili jakiegoś patcha, bo uważam, że skoro gry Putnika działają na każdym Atari i na każdym TOS-ie, to jeżeli EmuTOS nie działa z tymi grami, to jest systemem do d...:-)

1,870

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dodam od siebie, że dogadaliśmy się z Zaxonem w kwestii standardu tego złącza do wyświetlacza. Kończę robić projekt nowej płytki, całość od frontu będzie mniejsza, na płytce będzie wyświetlacz, od razu przyciski, a z tyłu schowane wgłąb obudowy reszta elementów, tak że będzie to lepiej pasowało do frontów obudów gabarytami. Z kolei z płytkami Zaxona moje wyświetlacze będą łączone pojedynczą taśmą z wtyczkami IDC10 - widać to złącze z resztą po lewej stronie wizualizacji płytki Zaxona. Identyczne złącze będzie w płytce wyświetlacza, co uprości znacznie sprawę połączeń.

1,871

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pisałem o tym dokładnie w poście nr 12 w tym wątku, że EmuTOS działa i bootuje, testowałem właśnie z c't IDE. Nie będę powtarzał treści, wrócić do postu nr 12.

1,872

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Niemożliwe, myszy nie żyją tak długo:-)

1,873

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Napisałem cztery posty wyżej, że się nie piszę na konstruowanie urządzenia. Jak ktoś zrobi prototyp działający i nie będzie tego chciał "produkować" samemu w ładnej gotowej formie, to mogę zająć się zaprojektowaniem pcb kartridża pod obudowy od Sikora, mogę też zamówić płytki i zająć się dystrybucją - dokładnie tak jak zrobiłem to w przypadku SONari. Na żadne więcej działania się nie piszę.

1,874

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na tym waszym scalaku, to by można pewnie zbudować podobnie jak jest zrobione SONari, czyli dać znów dekoder adresowy, ustalić jakiś adres, wystawić gniazdo minijack, mono napisze player pod Spartę i gotowe:-) hehehe:-)
A tak na poważnie, to ja w najbliższym czasie mam inne projekty, nie piszę się na prototypowanie, ale jak ktoś zrobi prototyp i będzie chciał zrobić ładne płytki pod gotowy schemat, to mogę się tym zająć:-).
Co do scalaka natomiast, to poszukałem trochę na szybko i za bardzo go nigdzie nie ma do kupienia, albo szukać nie umiem... Tylko na tej jednej aukcji na allegro zostały jeszcze dwie sztuki, po tym jak kupiliście dwie:-)

1,875

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jeżeli to ma być odrębne urządzenie, to w zasadzie nie ma znaczenia na czym się to zbuduje, czy będzie to gotowy scalak, czy coś innego. Wspominam o tym, bo może warto pomyśleć nad zrobieniem tego na jakimś mikrokontrolerze popularnym, żeby było tanio i łatwo dostępne, bo wydumane scalaki mogą zniknąć z rynku lada moment i będzie kłopot. W sieci jest mnóstwo gotowców na mikrokontrolery, wystarczyło by dorobić komunikację z Atari. Zapewne najlepiej to zrobić w formie jakiegoś kartridża, tak jak mamy SONari, YAMari, SIDari itp.

Edit: z drugiej strony fajna zabawka ten scalak, którego pokazaliście, no i z epoki:-)