Ja z uwag mam tylko coś o czym już mówiliśmy wcześniej, ale chciałbym przypomnieć: żeby wszystkie pliki, całość prac trzymać w jednym atr i nie bawić się w ustalanie gęstości i innych takich. I tak większość chyba programuje to i testuje pod emulatorem na pececie z racji wygody, a jeśli ktos jest takim hardkorowcem, że robi wszystko na Atari, to również poradzi sobie bez problemu z samodzielnym podzieleniem tego sobie jak mu wygodnie na dyskietkach.
Tak że proponował bym atr 720kB i wrzucić wszystko do niego - ale to już decyzja Sikora.
Ja obecnie dość dużo grzebałem akurat w TBXL przy okazji refaktoringu mojej starej gry z dzieciństwa The Last Disk (udostępniałem na sąsiednim forum) i przy tej okazji doświadczyłem różnych koncepcji, co zaowocowało wypracowaniem najwygodniejszej dla mnie metody pracy. Oczywiście każdy robi po swojemu, ale napiszę jak ja to robię, może się przyda innym.
Po pierwsze skorzystałem z narzędzi Sikora opisanych w tym wątku - wszystko bardzo się przydaje.
Robię tak, że mam atr 720kB, na którym mam MyDOS, TBXL, i pozostałe narzędzia. Pracuję pod Altirra, więc odpalam tego atr-a i z niego startuję. Dodatkowo mam podmapowany katalog na pececie jako H6: i w tym katalogu trzymam cały listing pisanego programu w zwykłym pliku textowym, którego edytuję sobie na pececie (używam akurat Notepad++, który koloruje mi ładnie składnię).
I teraz tak: pracę zaczynam od odpalenia Altirra, następnie uruchamiam TB.COM.
W TBXL piszę sobie ENTER "H6:GRA" (plik nazwałem GRA, żeby szybko się wpisywało).
To powoduje wciągnięcie całego listingu i już można go odpalić RUN
Następnie podczas wprowadzania zmian w listingu nie robię całej operacji za każdym razem od nowa, tylko kopiuję z pliku tekstowego kilka linijek, które akurat pozmieniałem i zwyczajnie w Altirra robię prawym przyciskiem wklej. I znowu RUN.
Bardzo szybko się w taki sposób pracuje. Program przerywam Reset(F5), albo Break(F7). Jak zmienię bardzo dużo w kodzie, to ewentualnie "odświeżam" całość, więc w Altirra robię Shift+F5(cold start), L->TB.COM, ENTER "H6:GRA" i już.
Dodatkowo na każdym etapie wklejania kodu do Altirra można przytrzymać F1(przyspieszenie emulacji), co powoduje szybkie wykonanie szeregu operacji tak długo jak trzymamy F1 - jak puścimy, to wszystko pracuje z powrotem z normalną prędkością.
Jeszcze co do łączenia plików z danymi. Używam Super Packera od Sikora, jest fajny, używam też Mossada - też wszystko super. Ale jak już mamy plik z danymi i chcemy do niego dokładać kolejne dane, które i tak mamy na pececie, to już robię to inaczej, szybciej. Plik binarny edytuję sobie na pececie programem HxD Hex Editor. Jak sobie otworzymy w nim nasz plik z danymi, to zobaczymy, że nagłówek, który dołożył nam Super Packer jest bardzo prosty i można go szybko i łatwo zmieniać ręcznie. Pierwsze dwa bajty, to FFFF, następnie mamy dwa bajty adresu początkowego pod jaki wczytane zostaną nasze dane, a następnie dwa bajty adresu końcowego. Oba adresy mają odwrotnie zapisane bajty (najpierw bajt młodszy, a później starszy -trzeba na to zwrócić uwagę). I teraz jak do swojego pliku doklejam np. kolejne dane, to po prostu wklejam te dane na końcu pliku w HexEditorze, do adresu końcowego dodaję odpowiednią ilość bajtów i poprawiam go ręcznie w pliku. Zapisuję sobie plik i gotowe. Poprawiony plik wrzucam sobie na swojego atr-a również w Altirra. Odmontowuję dyskietkę, wchodzę sobie w Tools->Disk explorer, tam usuwam stary plik, a nowy przeciągam i upuszczam do wnętrza atr-a. I gotowe, podmontowuję z powrotem atr-a i już mam zaktualizowane dane.
Dane binarne wczytuję w pierwszej linii programu za pomocą BLOAD, więc jak robię RUN, to nie muszę o tym pamiętać. Jak już program jest skończony, to wywalam tą linijkę z BLOAD, a dalej kompiluję i łączę wszystko w całość już tak jak opisał Sikor w swoich poradnikach.